LTBZ Zafer Airport for MSFS2020

Share your freeware scenery, add-on, etc links here ...
WARNING : The airport scenarios, which are available to download from our website, are "free of charge for individual users, for hobby purposes only." In order to earn an income, scenario owners are able to request a usage fee from those who use these scenarios for commercial and educational purposes.

LTBZ Zafer Airport for MSFS2020

Postby THY1571 » 15 Mar 2022, 18:21

Merhabalar,

MSFS2020'de LTBZ havaalanının pisti malesef yanlış. Default scenery'de pist çok kısa, apron ve taksi yolları yok. Bu şekilde kullanılabilmesi mümkün değil.

Bu havaalanını kullanabilmek amacıyla kendim naçizanaze, acemi işi sayılabilecek bir senaryo eklentisi yaptım. Daha önce bu konuda herhangi bir tecrübem yok, çok yeniyim. O yüzden çok başarılı bir senaryo olduğu söylenemez ama en azından pisti kullanılabilir hale getirdim ve ilgilenen arkadaşlar olursa diye buradan da sizlerle paylaşmak istedim. Bildiğim kadarıyla bu havaalanı için daha önce yapılmış bir MSFS eklentisi yoktu.

Hazırladığım senaryoda pist, taksiyolları ve apron bilgilerini chartlardan ve uydu görüntülerinden aldım. Senaryoda bunlar haricindeki öğeler (binalar, araçlar vs.) tamamen hayal ürünü olarak yerleştirilmiştir. Yani tamamen gerçekçi bir senaryo değil, söylemiş olayım.

Senaryoyu sizlerle paylaşmamın amacı daha iyi bir senaryo yayımlanana kadar bu meydanı MSFS'de kullanılabilir hale getirmektir.

Şu linkten indirebilirsiniz:
https://drive.google.com/file/d/1FjvwPu ... sp=sharing

Kurulum için arşiv dosyasının içindeki klasörü Community klasörüne kopyalamanız yeterli.
THY1571
Newbie

Name: Murat Okay
City: Ordu
PID: 1571
Vatsim ID: 941400

Re: LTBZ Zafer Airport for MSFS2020

Postby THY3716 » 16 Mar 2022, 21:15

Hocam elinize, emeklerinize sağlık. Ne ile yapılıyor bu scenery'ler? ADE ile mi?
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby artuncs » 17 Mar 2022, 12:58

Elinize saglik olsun hocam.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY1571 » 17 Mar 2022, 15:38

THY3716 wrote:Hocam elinize, emeklerinize sağlık. Ne ile yapılıyor bu scenery'ler? ADE ile mi?

Teşekkürler

MSFS içinde developer mode aktifleştirilip yapılıyor hocam. Ben daha çok acemiyim ama bu konuda :wasntme:
THY1571
Newbie

Postby THY3716 » 17 Mar 2022, 18:22

Anladım. p3d'de vardı bu özellik. Vakt-i zamanında bir ay kadar kısa bir süre içinde Erman hocamla 30 küsür meydanı yapmıştık. Pist ve taxi yollarını ADE ile yapıyor sonra p3d içinde tutup tutup rastgele objeleri içine dolduruyorduk. Tabii objeler default objeler olduğu gibi sisteminizde yüklü scenery'lerden de gelebiliyordu. Hangisi hangisinden geliyor ayırt etmek pek mümkün değildi. 100 KB civarında yer tutan bu hızlı ve pratik scenery'ler aslında son derece güzel bir çözümdü scenery'si olmayan meydanlarımız için. Bir de şu var, bu scenery'lerde aslında objeleri vermiyorduk. Sadece kullanılan objenin linki veriliyordu. Yani benim sistemimde yüklü olan scenery'lerin içindeki objeler o scenery sizde varsa görünür oluyordu. Dolayısıyla bence telif haklık bir durum da yoktu. Tamamen freeware scenery'ler ve default scenery'lerin objelerini aynı sizin gibi gelişigüzel serpiştirip ortaya çok tatlı scenery'ler çıkarıyorduk.

Sonrasını anlatmiyim.. yangın tüpleri filan.. bilen bilir.. ben de Xplane'ye geçtim zaten, demek aynı maceraya yeniden başlıyoruz :)
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY1571 » 17 Mar 2022, 18:49

Bahadır Hocam MSFS'te objeleri yüklerken nereden yükleyeceğinizi seçip oradan objeleri ekliyorsunuz. Dediğiniz gibi atıyorum bende X senaryosu yüklü ise o senaryoya özgü olan objeler X paketi altında görülüyor.

Ben tamamen asobo ve fsbase gibi MSFS temelinde zaten var olan objeleri seçtim ki hem telif hakkı olmasın hem de herkes görebilsin. Zaten MSFS'in temel paketlerinde yeterli obje çeşitleri mevcut çok temel senaryoları oluşturmak için.
THY1571
Newbie

Return to Scenarios|Links