Your Flight Pictures...

Have a favorite screen shot that you would like to share? You can by posting it here.

Your Flight Pictures...

Postby artuncs » 28 Mar 2013, 21:41

Australia kiyilari.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Darwin (YPDN) airport yaklasma.
Image

Brisbane (YBBN) inis.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ertesi sabah, Brisbane (YBBN) den ayrilip Canberra(YSCB) gidisimiz.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ertesi sabah Canberra (YSCB) dan ayrilis ve Alice Springs (YBAS) meydanina gidisimiz.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Alice Springs (YBAS) den Tokyo Narita (RJAA) ucus oncesi hazirlik.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Tokyo Narita (RJAA) yaklasma.

Image

Image

Image

Image

Daha sonraki ayaklardan biri olan Alaska da Ketchikan (PAKT) yaklasmasi.

Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: Share your flight pictures/videos here.

Postby THY1935 » 29 Mar 2013, 16:21

Gerçekten güzel görüntüler Erhan abi eline sağlık. YBAS inişi sonrası kuş seslerini duyunca şaşırdım doğrusu :)
THY1935
Average User

Name: Hanifi AVCI
City: Samsun
PID: 1935
Vatsim ID: 964441

Postby THY4521 » 29 Mar 2013, 18:14

Abi hepsi çok güzeller ben bu fotoğraflardan sonra utancımdan koyamam ki benimkileri :P :D
THY4521
Average User

Name: Serdar GULER
City: Istanbul
PID: 4521
Vatsim ID: 1146824

Postby THY2100 » 30 Mar 2013, 10:01

Erhan abi ellerine sağlık bayağı zahmetli olmuştur upload etmek onca şeyi.
bunun yanında sormak istediğim bir kaç soru olacak frame oldukça akıcı bir sonraki videoda frame rate kisminida acarmisin inis esnasinda rica etsem bir de bu NGX in bizim recorder için uçuş öncesi,esnası ve bitişindeki lights pozisyonlarını ss alırmısın sürekli ceza yiyoruz abi teşekkürler.
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby artuncs » 30 Mar 2013, 11:20

Hanifi wrote:Gerçekten güzel görüntüler Erhan abi eline sağlık. YBAS inişi sonrası kuş seslerini duyunca şaşırdım doğrusu :)

Evet Hanifi gerceten cok hos oluyor. Bu tip sesleri Orbx meydanlarinda rahatca duyuyorsun. Ornegin deniz kenari olan bir yerde marti sesleri ve deniz dalgalari, daglik alanlarda kus ve ruzgar sesleri, yada ormanlik alanlarda gene kus ve yabani hayvan seslerinide duymak mumkun.

serdar2620 wrote:Abi hepsi çok güzeller ben bu fotoğraflardan sonra utancımdan koyamam ki benimkileri :P :D

Hadi Serdar, guzeli muzeli yok, her kes bir seyler koysun kendince :)

burcuarmagan wrote:Erhan abi ellerine sağlık bayağı zahmetli olmuştur upload etmek onca şeyi.
bunun yanında sormak istediğim bir kaç soru olacak frame oldukça akıcı bir sonraki videoda frame rate kisminida acarmisin inis esnasinda rica etsem bir de bu NGX in bizim recorder için uçuş öncesi,esnası ve bitişindeki lights pozisyonlarını ss alırmısın sürekli ceza yiyoruz abi teşekkürler.

Armagan tabi acarim bir sonrakinde. PAKT inisinden bahsediyorsan o videoyu ben Serdar in onerisi ile Camtasi 8 Studio ile cektim ve gercekten videoya cekerken frame acisindan oldukca rahatlatti Fraps programina gore. Ama ses kaydi gercekten cok kotu.

Bende fraps 30 da kilitli ve Fraps programini record icin calistirdigim anda Scenery nin yogunluguna gore bu 17 ile 22 lere kadar dusuyordu. Camtasia 8 ile record yaparken frame Orbx scenerylerin de 22 ile 30 arasi.

Dikkat edersen PAKT inisin de ORBX Mesh/Terrain ve airport yuklu, yani oldukca frame yiyen bir scenery. Pek cok kisi bu sekilde frame kaybi yuzunden bu scenery uzerinde ucamiyor bile ama ben cok rahat 27 fraps aliyordum. Bu soylediklerim tabi record yaparken ki aldigim fraps degerleri, record yapmazssam frame in 29 a bile dustugunu gormedim en zor scenerylerde bile.

Ngx te isik olayina gelince ben hata yapmazssam FDR de ceza almiyorum. Yani bana gore benim isiklari hangi zamanda hangi pozisyonlara aldigim uygulama dogru gibi. Bunuda buradan paylasmaya calisirim kisa bir zaman icinde.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 30 Mar 2013, 14:42

Assagidaki birinci resim de gorulen isik pozisyonlari cockpit e ilk girildiginde yada diger bir anlamla FDR nin ilk calistirildigi anda olmasi gereken sekil. Ben ilk cockpit e girdigimde oncelikli olarak ucaga elektrik vermek ve IRS Align dahil olmak uzere diger isleri yaptiktan sonra ucaga yakit ve cargo alimlarini da bitirdikten sonra sonra FDR i calistiriyorum. Sanirim herkesin yaptigi da bu dur.

Burada benim dikkat ettigim bir husus oldu. FDR i calistirdiktan kisa bir zaman (sanirim bir kac dakika) sonra isiklari ikinci resimde gorunen pozisyona aldigimda ceza yedim. Sanirim bu FDR de daha yolcu alimi asamasi bitmedigi icin olsa gerek, yada baska bir sey.

Bende bu durumdan sonra diger hazirliklarimi tamamlayip ve FDR de yolcu alimi bittikten sonra isiklari ikinci resimdeki pozisyona aldigimda kesinlikle ceza yemedigimi farkettim. Sanirim bu kisim pek cok kisinin yaptigi ayni sekil yuzunden nedensiz ceza yemesi olabilir.

Kisaca FDR i calistirin ve isiklari birinci resimdeki gibi birakip ucus hazirliklarinizla ilgilenin ve FDR de yolcu alimini bitirdikten sonra yada hemen P/B oncesi isiklari ikinci resimdeki konuma alin, bu sekilde sorun olmayacaktir.

1.
Image

Assagidaki Ikinci resimdeki isik konumu yukarda da bahsettigim gibi P/B baslamadan hemen once olmasi gereken sekildir.

2.
Image

Dikkat ederseniz Ikinci ve ucuncu resim ayni. P/B islemini tamamlarken, engine leri de calistirdiktan ve flaps larinizi da olmasi gereken konuma alincaya, yani taxi ye hemen baslama asamasina kadar olmasi gereken isik pozisyonlari ayni bu sekilde kalmalidir.

3.
Image

Taxi ye baslamadan hemen once RUNWAY TURNOFF ve TAXI isiklarini ON konumuna aliyoruz ve pist basina kadar bu sekilde gidiyoruz.

4.
Image

Assagidaki resimdeki isik pozisyonlari pist basina geldigimizde piste girmeden hemen once alacagimiz sekildir. Taxi isigimizi OFF konuma alip LANDING LIGHTS larimizi aciyoruz ve STROBE isigimizi OFF konumundan POSITION STROBE&STEADY konumuna aliyoruz. Hic bir sekilde Strobe isigini en alttaki STEADY konumuna alarak kullanmiyoruz.

Bu arada Strobe isigini FDR tanimamaktadir ve sadece Strobe isigi ile ilgili yapacaginiz butun islemler sizin kendinize kalmis bir durumdur. FDR nin Strobe isigini tanimasi icin klavyeden ''O''' tusunu piste hemen girmeden ve pistten hemen ciktiktan sonra kullanmalisiniz ki FDR sizin Strobe lari On yada OFF konumuna aldiginizi tanisin. Bununla beraber Strobe isigini en alta STEADY konuma almanizi ise gayet iyi taniyor ve cezayi her halikarda basiyor :D

5.
Image

Kalkisinizdan sonra 9500ft kadar isik pozisyonlarini korumaniz gereken sekil assagidaki gibidir.

6.
Image

9500ft geldigimde ben Landing ve TurnOff lights larini assagida goruldugu sekilde 10000ft e ulasmadan Off konumuna aliyorum.

7.
Image

Duz ucus boyunca olmasi gereken konum assagidaki gibidir.

8.
Image

Alcalmaya basladiktan sonra 9800ft geldigimde assagidaki gibi Landing ve TurnOff lights lari ON konumuna aliyorum ve inise mutakip pisti terkedene kadar bu sekli muhafaza ediyorum.

9.
Image

Pisti terkettikten hemen sonra Landing lights lari OFF, Taxi light ON ve Strobe OFF konumuna alirken klavyeden ''O'' tusuna bir kere basip FDR nin de Strobe in konumunu tanimasini saglamayi unutmuyoruz ve bu sekilde Taxi ye devam ediyoruz.

10.
Image

Kapida parkettikten sonra el frenini cekip Engine leri kapamadan once isiklari assagidaki gibi Anti Collision isigi haric digerlerini OFF konumuna aliyoruz ve Engine lerimizi kapiyoruz. Bu arada diger islerimizi yapip Engine lerimiz OFF olduktan sonra kapimizi aciyoruz.

11.
Image

Kapimizi actiktan sonra Anti Collision isigimizi da OFF konumuna alip FDR yi de sonlandiriyoruz.

12.
Image
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY2100 » 31 Mar 2013, 07:18

Erhan abi çok güzel ve detaylı açıklamışsın çok teşekkür ederim ellerine sağlık.
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby artuncs » 31 Mar 2013, 10:47

burcuarmagan wrote:Erhan abi çok güzel ve detaylı açıklamışsın çok teşekkür ederim ellerine sağlık.

Rica ederim Armagan.

Dikkat ettimde bugune kadar ki ucuslarinin hemen hemen hepsinde isiklardan ceza almissin ama bu sabah yaptigin ucusta hic ceza almamisin. Eger benim gosterdigim yontem buna neden oldu ise ve bunu buradan aciklarsan diger bu sorundan muzdarip olan arkadaslara da yardim etmis oluruz.

Sevgiler
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY4521 » 31 Mar 2013, 12:13

Bende yiyordum hep ışık cezası daha çok strobeden yiyordum ona bir tuş ataması yaptım tuşla açıp kapatıyordum ondan sonra ceza yemedim daha hiç.
THY4521
Average User

Postby THY1679 » 31 Mar 2013, 22:22

serdar hocam BEACON cezasını nasıl hallettiniz peki...benim yapmadığım varyasyon kalmadı ama yine de cezayı alıyorum.

Teşekkürler

Erdem ARIKAN
THY6679
Ankara,1982
Erdem ARIKAN
FLYTHY,PID1679
İstanbul,1982
THY1679
Junior Member

Name: Erdem ARIKAN
City: Ankara
PID: 1679
Vatsim ID: 948604

Postby THY4521 » 01 Apr 2013, 00:06

Dediğim gibi Erdem hocam ayarlardan strobe için bir tuş atıyorum daha sonra normal prosedürü uyguluyorum yani bekleme noktasına gelip piste giriş için hazırlık yaparken nasıl ki strobe ve landingleri yakıyorsak aynısını yapıyorum fakat strobeleri yaktıktan sonra klavyeden atadığım tuşa basıyorum. Aynı şekilde pisti terk ederken de panelden normal şekilde ışıkları söndürüp daha sonra atadığım tuşa basıyorum sorun olmuyor.
THY4521
Average User

Postby artuncs » 01 Apr 2013, 00:28

Serdar in aciklamasina ilaveten, Fsx te default strobe tusu zaten klavyede ''O'' tusudur, yani eger siz Fsx settings ten bu ayarlara dokunmamis yada degistirmemis iseniz her hangi bir tus atamasi yapmaniza gerek yok.

Hali hazir da bu ''O'' tusuna bir kere basarak piste girisinizde acmis ve indikten sonra pisti terkedisinizde gene bir kere bastiginizda kapamis oluyorsunuz. Boylece ucagin isik dugmesinden acip kapamayi FDR tanitamadiginiz icin bu yolla ''O'' tusunu kullanarak FDR nin tanmasini saglamis oluyorsunuz o kadar.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY1679 » 01 Apr 2013, 11:56

Serdar ve Erhan kocam merhabalar

Ben de dediğiniz gibi strobe ışığını "O" ile hallediyorum da benim sormak istediğim BEACON'du. Baktığımda FSX BEACON ışığı için bir atama yapmamış. Strobe'dan ceza almıyorum da beaconu çözemedim maalesef. BEACON hususunda bir fikriniz var mı siz de benim gibi sürekli BEACON cezası alıyor musunuz?

Teşekkürler

Erdem ARIKAN
THY6679,Ankara
Erdem ARIKAN
FLYTHY,PID1679
İstanbul,1982
THY1679
Junior Member

Name: Erdem ARIKAN
City: Ankara
PID: 1679
Vatsim ID: 948604

Postby artuncs » 01 Apr 2013, 13:10

Erdem hocam kusura bakmayin, Serdar konuya hakim olmusta ben disinda kalmisim :) Becan dan ben ceza almiyorum, isterseniz hemen ustte isik larin nasil kullanildigin dair ben bir kac resim koymustum burada hangi durumlarda Becan isigini hangi konumlara aldigima dikkat ettinizmi? ettiyseniz ve uyguladiysaniz ise yaramadimi? denemediyseniz bir deneyin bakin sonuca isterseniz.

Sevgiler
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 27 Jun 2015, 21:34

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator