Page 1 of 1

Uçuş diskalifiye sorunu

PostPosted: 20 Feb 2022, 10:23
by THY4179
Merhaba,

Bugün LTAC - EDDF assignment uçuşu esnasında ilginç bir durum yaşadım. Toliss a321 NEO ile uçarken default olarak failure kısmı kapalı olduğu halde sol motor arızası oldu, bu arızayı resetledim fakat FDR beni yakıt ilave ettim diyerek diskalifiye etti. Yakıt ile ilgili hiç birşey yapmadım aslında. ekran resimleri aşağıdadır.

Image
Image
Image

Zaten bir tek pazar günü uzun uçuş yapma fırsatım oluyordu erkenden kalkıp bir hevesle başladığım uçuşu FDR'ın bu hatası yüzünden kaybettim. Bu nedenle en azından bu uçuşun tamamlanmış olarak ayarlanması ve dönüş bacağını aksam yapmayı planlıyordum bunun için gerekli düzenlenmenin yapılmasını rica ediyorum.

Resim boyutları biraz büyük olmuş üzerine basıldığında açılıyor, kusura bakamayın.

selamlar,

Şafak

Re: Uçuş diskalifiye sorunu

PostPosted: 20 Feb 2022, 15:08
by THY4398
Merhabalar uçuş esnasında aldığınız hataları sıfırlarsanız fdr nin disq etmesi normaldir. Pushback başladıktan sonra sime herhangi bir şekilde müdahale etmemeniz gerekir. Hatayı resetlemek yerine divert etmeliydiniz. Uçuş tamamlanmadığı veya enazından iniş tamamlanmış ve gate e kadar gelmediğiniz için bu uçuşun size tanımlanması mümkün değildir malesef

Re: Uçuş diskalifiye sorunu

PostPosted: 20 Feb 2022, 15:51
by THY4179
THY4398 wrote:Merhabalar uçuş esnasında aldığınız hataları sıfırlarsanız fdr nin disq etmesi normaldir. Pushback başladıktan sonra sime herhangi bir şekilde müdahale etmemeniz gerekir. Hatayı resetlemek yerine divert etmeliydiniz. Uçuş tamamlanmadığı veya enazından iniş tamamlanmış ve gate e kadar gelmediğiniz için bu uçuşun size tanımlanması mümkün değildir malesef


Tekrar merhaba,

Açıklama için teşekkür ederim, artık yeniden yapıcaz uçuşu. Olan boşuna harcanmış bir pazar sabahına ve 3-4 saatlik bir emeğe oldu. Fakat anlamadığım nokta şu, FDR bir hata zaten algılamıyordu o anda ve Toliss in menusunde de bir hata görünmüyordu. Ben zaten bir hata göremeyince ilk başta uçakla ilgili bir bug mu oldu falan diye düşünüyordum. O sırada sol motoru kapatmaya çalıştım fakat hiç birşey çalışmadı. En son Xplane-11 in uçak seçerken kullandığımız menusünde bulunan " Failures" menusunden fix all failures e tıklayınca düzeldi.Xplane-11 kendi içerisinden kaynaklı birsey oldu sanırım. Bu noktada FDR bir hata algılamıyorken ve yakıt ile ilgili birşey yapmamışken diskalifiye etmesi biraz ilginç geldi sadece.

İyi Uçuşlar

Re: Uçuş diskalifiye sorunu

PostPosted: 21 Feb 2022, 00:26
by artuncs
Buyuk olasilikla ucaginizin failures menusu ustunden duzeltme yapmak icin tikladiginiz da siz farkinda olmadan yakit degerlerinizde de onemli oranda bir degisim olmus olsa gerek. Cunku, belirlenmis rakamlarin ustunde meydana gelen ani yakit degisikliklerin de FDR hic beklemeden saniyesinde disq getirir.

FDR, ucusunuz boyunca saniyede 8-10 defa yaktiginiz ile, kalan yakitinizi durmadan degerlendirir ve bir sorun gormediginde, bir sonraki degerlendirmeye gecer ve son degerlendirme de kalan yakitiniz ile bir sonra yakacaginiz yakitin degerlendirmesine bakar ve bu ucusunuz boyunca hep bu sekilde devam eder, gider. Ayrica FDR, yakitinizda belirlenmis olan degerlerin altinda kalacak sekilde meydana gelen olasi degisikliklerde de aslinda oyle aninda disq etmez ve her zaman yaktiginiz yakit miktarini deger alarak bir sonraki asamaya bakar. Eger bir sonraki asamada yaktiginiz yakit normale donerse, bir onceki anormalligi dikkate almaz ve sonrakilere bakmaya devam eder. Ama bu yakit farkliligi devam eder ve 10. uncu seferde de normalin disinda hep farkli farkli degerlerde bir degiskenlige ugrarsa, o zaman FDR der ki bu iste bir is var ve ya yakit uzerinde bilincli bir oynama var, yada ucakta bir sorun var der ve ucusu disq eder. Kisacasi bir kerede disq olmamaniz icin aslinda bir cok kriter bu asamada dusunulmustur.

Bu diskalifiyenin farkli bir sebebi de olabilir, fakat ilk basta belirttigim gibi, buyuk olasilikla sizin bu ucagin menusunden failures icin duzeltme sectiginiz de, ucaginiz da bulunan yakitta bizim belirlemis oldugumuz degerlerin de ustunde onemli bir degisiklik olmus olsa gerek ki, FDR aninda sizi disq etmis.

Ilk defa oldugu icin dert etmeyin ve bunu sorun olarak gormeyin. Bu ucusta belli ki bir sorun yasamassiniz ama sonraki ucuslarinizda da olacak diye bir sey yok.