X-Plane 11 Dünyasına giriş......

General discussions focusing on the X-Plane Simulator. Help and user guidance on this simulator is available here. If you are an X-Plane user, please contribute to this new support forum for X-Plane

X-Plane 11 Dünyasına giriş......

Postby THY1592 » 18 Nov 2018, 08:10

Merhabalar;
2000 li yıllardan başlayan FS98,FS2004,FSX ve P3Dv4 ile devam eden hobim de X-Plane11 in tozunu yutmaya karar verdim...Bu yola çıkar iken gösterdikleri büyük emekleri için Sn Deniz MORDOĞAN kaptanıma,Sn Cenker KORKUT kaptanıma,Sn Nihat ÖZŞENGEZER kaptanıma yardımlarında ve emeklerinden dolayı çok çok teşekkür ederim..İyi ki varsınız..İyi ki bu çatı altındayız..
Dün akşam itibari ile yoğun bir çalıma sonucu X-Plane11 i stabil hale getirdik,bundan sonra uçuşlara başlayacağım ve yakın zamanda da gene bu topic altında XP hakkında görüşlerimi, artılarını eksileri anlatmaya çalışacağım ki geçiş yapmak isteyen yeni veya eski kaptanlarımıza bir yol gösterici bilgiler olsun...Yakın da tekrar görüşmek üzere....
Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Re: X-Plane 11 Dünyasına giriş......

Postby THY4248 » 18 Nov 2018, 09:43

Hayırlı olsun kaptanım.

Yakın zamanda P3D v4.3'ten XP11'e geçiş yapmış bulunmaktayım.

Pişman olacağınızı düşünmüyorum. Adaptasyon sürecinde biraz sabır gösterilmesi gerek sadece.

İyi uçuşlar.
THY4248
Junior Member

Name: Fatih Bas
City: Istanbul
PID: 4298
Vatsim ID: 1428389

Postby THY4165 » 25 Nov 2018, 11:38

Yardimci olabildiysek ne mutlu...
Keyifle ucun
Image
THY4165
Newbie

Name: Cenker Korkut
City: Calw
PID: 4165
Vatsim ID: 1321756

Postby THY1592 » 27 Nov 2018, 14:28

Merhabalar;
Açtığım bu topic’e devam edecek olursam, X-Palne11 hakkında görüşlerimi aktarmak istiyorum..Öncelik ile yeni kuracak veya geçiş yapacaklar için Masaüstü PC ve Laptop için şunu belirtmekte fayda var kesinlikle üst sınıf bir PC veya Oyun Laptopu olması şart tam bir Frame canavarı dersem abartmış olmam…(benim laptop Lenova Legion Y520 i7-7700HQ2.8Ghz GTX 1050Tİ 4GB 16GB RAM 2TB HDD 256 SSD X-Palne11 HDD kurulu ) ayarlar %60-70 civarında 30-40 Frame alıyorum…
Kurulum:
X-Plane11 aldıktan sonra kurulumu basit gibi görünse de biraz karmaşık..Aslında genel yapısı kopyala yapıştır olsa da dikkat etmek gerekiyor..İlk kurulum olan 4gb lık bölümde sadece üç alan var bunların dışında kalan her yer sular içinde X-Plane 11 Global Scenery adı altında tüm dünyayı kapsayan 50gb bir paket var (Ücretsiz) bunu yüklediğinizde her şey yerli yerine oturuyor..Başta da bahsettiğim gibi kopyala yapıştır mantığı ile kolayca yükleye biliyorsunuz,indirdiğiniz tüm dosyalar ZİP formatında geldiği için biraz dikkat etmek gerekiyor ZİP içinde bazen ZİP oluyor yükleyeceğiniz neyse mutlaka klasör olmalı..Bu özellik dışında FSX,P3D ile yükleme mantığı aynı sayılır..Uçakları; Sim object yerine Aircaft klasörüne,Addon ları Addon yerine Plugins içine,senaryoları da Custom Scenery içine atıyorsunuz…Yalnız burada farklı olarak Custom Scenery nin içine atacağınız ayrıca Library ler var…X-Plane 11 için olmazsa olmazlarından bu Library ler yüklediğiniz senaryoların ve içinde ki default senaryoların çalışmasını sağlamakta bunlar neler diye sorarsanız X-Plane 11 . Org web sitesinde mevcut tamamı ücretsiz…Bir senaryo yüklediniz eksik bir Library var ise senaryonun açılışında uyarı geliyor şu Library eksik diye,ayrıca kuracağınız her senaryonun içindeki açıklamalarında gerekli olacak Library leri belirtiyor..Bir güzel tarafı her hangi bir kayıt girdisi olmadığından tüm kurulumu bitirdiniz (uçaklar,senaryolar,addonlar) her şey tek bir Klasörün içinde bunun bir kopyasını alın, PC nize format attınız sonrası getirin bu kopyayı yapıştırın işiniz bitti X-Plane 11 kuruldu…İkinci güzel tarafı Herhangi bir şekilde X-Plane 11 bir klasör veya bir yapı silindi yada çalışmıyor içinde bir Installer exe. var bunu çalıştırıyorsunuz bu eksik veya bozuk dosya yı bulup yerine koyuyor, ayrıca bu exe ile de X-Plane 11 günceliyebiliyorsunuz…
GRAFİK ve SENARYOLAR:
FSX,P3D yalın hali ile çok kötü olduğunu hepimiz biliyoruz, onun için bir takım eklentiler kuruyoruz (ORBX FS GLOBAL v.s) ayrıca default senaryoları oldukça kötü görünüyor..X-Plane 11 iyi tarafı kurulumda bahsettiğim Custom Global Scenery yüklediğiniz de FSX P3D de kurduğumuz bir çok ektentinin yerini alıyor..X-Plane11 default senaryoları oldukça başarılı hatta hiç senaryo satın almazsanız bile ücretsiz üretilenler ile de oldukça keyifli uçabilirsiniz…Ücretli aldığınız Senaryolar FSX P3D de aldığınız ile hemen hemen aynı kalitede diyebilim..Fakat ücretsiz olarak yapılan senaryo kaliteleri ücretli satılanları aratmıyor desem yalan olmaz çok iyiler…
UÇAKLAR:
FSX P3D de olduğu gibi ücretli ve ücretsiz bir çok uçak var..FSX P3D öne çıkan PMDG AEROSOFT FSLABS v.b X-Plane11 de de uçak üretenler firmalar var..Bende yüklü olan ZİBO MOD B738 (ücretsiz ) JAR DESING A330 (ücretli) ve ToLiss A319 (ücretli ) modeller var bunlar hakkında ancak yorum yapacağım…
ZİBO MOD Boeing 737-800 ; Bu uçak bir kişi tarafından X-Plane 11 içindeki default B738 geliştirmek sureti ile yapılmış bir çalışma bazı arkadaşlar PMDG ile kıyaslıyor hatta daha iyi diyorlar ama alakası yok PMDG sonuçta hepimizin bildiği bir firma kurumsal ne yapıtığını bilen ciddi bir addon üreticisi diğer tarafta tek veya birkaç kişi ile yürütülen tamemen ücretsiz bir çalışma aslında kıyaslamamak lazım…
ZİBO MOZ B738 X-Plane 11 içinde ele alırsak gayet başarılı bir çalışma iyi emek harcanmış texture kalitesi iç ışıklandırmalar çok güzel hemen her şey çalışıyor uçuş dinamikleri fena değil sol pencerenin altına koyduğu EFB ile tüm ayarları ve kısa yolları kolayca yapabiliyorsunuz..Dezavantajmı yoksa avantajmı bilemiyorum ayda en az 3-5 belki daha fazla update ti oluyor iyi takip etmek gerekiyor yorum sizin….
JAR DESING AIRBUS 330 (Ücretli); Hepimizin bildiği üzere FSX P3D için olsun doğru dürüst bir AIRBUS modeli uzun yıllar yapılamadı; Bu uçak gayet başarılı gibi dinamikleri FBW sistemi oldukça tatmin edici tek dezavantajı mause ile swich leri iyi kontrol edemiyorsunuz mesela radyo panelde frekans değiştirmek deveye hendek atlatmaktan zor..Fakat çözümü var Com1RadioTuner diye bir Plugin kuruyorsunuz bununla çok kolaylaşıyor, aynı zaman bu Plugin her uçakta çalışıyor..Texture kalitesi yine oldukça iyi..
ToLiss AIRBUS 319 (Ücretli) ; Bence X-Plane11 de en kusursuz uçak sorusuz bir uçuş keyfi yaşabilirsiniz..Texture kalitesi biraz düşük olsa da bu fazla göze batmıyor…
HAVA GRAFİKLERİ ve METAR MOTORU:
FSX P3D de iki addon kullanıyoruz olmazsa olmazımız olan Active Sky (ücretli) ve REX(ücretli) çünkü default grafikleri çok tatmin edici değil..X-Plane11 gelince default hava grafikleri (P3D için RexSkyforce ) gibi olmasa da oldukça tatmin edici, extra bir ücret ödemenize gerek yok..Metar motorunu XSqawkBox üzerinden alıyorsunuz, bir sıkıntı yok güncel ve hava değişim geçişleri yumuşak..Fakat Active Sky da gördüğümüz WX Radar ve Turbulance lar pek iyi değil…WX Radar pek çalışmıyor hiçbir uçakta yada ben çalıştıramadım….Artısı olan yağmur efekti x-Plane11 diğer güzel bir özelliği hele Zibo Mod a özel bir durum olarak sileceklerin yağmuru silmesi mutlaka görülmesi gereken bir efekt…
MENÜLER ve AYARLAR;
FSX P3D ye oranla ilk bakışta karmaşık gibi görünse de alışınca fazla zorlanmıyorsunuz alışma süresi kısa…X-Plane11 i FSX P3D ayrıran ciddi bir özellikten bahsetmek istiyorum..Bildiğiniz üzere FSX P3D uçak içi ve dışı görüntüler için extra ve ücretli olan EZDOK adında bir eklenti kullanıyordu..X-Plane 11 de bu size içinde sunuluyor çok kullanışlı ve tatmin edici bir özellik..Dezavantaj olarak; tek bir joystick kullanıyor iseniz nosewheel ayarı sıkıntı yaratabilir nedeni ise FSX P3D de rudder ekseni ile aynı zamanda nosewheel yapma imkanıda vardı fakat X-Plane 11 de rudder pedal kullanmak gerekiyor..Örneğin bende Satiek pro sistem kullanıyorum rudder pedal yok joystick in rudder axis ini nosewheel olarak atadım sorun çözüldü..Diğer ayarlar da genel olarak bir sıkıntı yok keyfinize ve sisteminizin kaldıracağı noktaya kadar rahatça yapabiliyorsunuz…
ONLINE UÇUŞ ve VATSIM BAĞLANTISI;
İşte arkadaşlar en sıkıntılı noktaya geldik online uçuş; FSX P3D alıştığımız gerek FSInn gerek VPilot olsun,X-Plane 11 de kullanılmıyor..XSquawkBox diye bir ara yüz kullanıyorsunuz..Bir çoğumuz sistemlerinde çift monitör kullanmakta ve online bağlantıyı ikinci ekrana taşıyıp orada kullanıyor..Burada böyle bir durum söz konusu değil pencereler hep ana ekranda açılıyor,yazı karakterleri çok küçük ses problemi var (Fakat ek bir ayarla düzeliyor) Mouse müdale edemiyorsunuz bir sürü tuş atamanız yapmanız lazım genel özel ve kontrol yazışmaları hep aynı pencerede kontrolleri ayrı pencerede görüyorsunuz hepsi birbirinin içinde siz bir text yazacaksanız ayrı bir pencere açılıyor..Text mod ile uçanlar için oldukça zorlayıcı ve karmaşık…Tabi bu X-Plane11 bir dezavantajı gibi algılamamak lazım sonuçta online ara yüzünü yazmakla sorumlu değiller..Fakat online kullanıcılar dünyada hızla fazlaşırsa mutlaka kullanışlı bir ara yüz yapılabilinir..
Kişisel Görüşüm SONUÇ:
FSX i bir kenara bırakalım P3DV4 üzerinden gidersek;X-Plane11 deki grafikler, görseller,yansımalar için bir takım ücretli eklentilere ihtiyaç var X-Plane11 de hepsi içinde veya ücretsiz..Sadece X-Plane 11 ücret ödeyip hiç ek ücret ödemeden tatmin edici uçuşlar yapabilirsiniz..Bazı Arkadaşların dediği gibi P3DV4 siz oyun oynuyorsunuz biz X-Plane11 gerçeğini kullanıyoruz buna kesinlik ile katılmıyorum ikisi arasında çok ciddi bir fark yok…Ama görsel grafikler çok etkliyici olunca böyle bir kanıya ister istemez sahip oluyorsunuz bir örnek vermek gerekirse Runway Slope gerçekten müthiş Trabzon LTCG de mesela pist başında iken sonunu göremiyorsunuz..(burada LTCG demişken sernaryoyu yapan arkadaşlar eğimi aprona da vermişler apron da park halinde iken park frenleri boşalırsa uçağı denizde bulabilirsiniz..:) )
FSX P3D de tecrübe kazanmış arkadaşların X-Plane11 geçiş adaptasyonları daha kolay olur görüşündeyim,fakat bu hobi ye ve online uçuşlara yeni başlayacak arkadaşlara önerim X-Plane 11 geçmeden önce FSX P3D de tecrübe kazanmaları yolunda…Birden X-Plane11 girmek biraz zorlayıcı olabilir…
Başta da belirttiğim gibi üst sınıf bir PC ye sahip olan her arkadaşın X-Plane 11 kurup denemesini tavsiye ederim..Bu şu demek değil FSX P3D yi silin artık, her iki yapının kendilerine göre avantaj ve dezavantajları var..X-Plane11 kurup denemem topu topu 1 hafta oldu bu süreçte görüşlerimi sizlere aktardım 2001 yılından beri Vatsim de 9000 saat uçuşu olan birisi olarak, X-Plane11 de ahkam kesecek bir süreçte değilim.Uzun süre kullanan arkadaşlarım benim bilmediğim göremediğim belki bir sürü avantaj ve dezavantajlarını burada dile getirebilirler…
Son olarak bir kez daha X-Plane11 geçişimde bana gösterdikleri emekleri ve yardımları için Sn Deniz MORDOĞAN,Sn Cenker KORKUT,Sn Nihat ÖZGEZENŞENER ve Sn Cenk TARHAN dostlarıma kaptanlarıma teşekkürü borç bilirim…
Sevgilerimle…
Not: Bu yazıyı Ofiste yazdım birazdan çıkıp eve gideceğim X-Plane 11 sizi içinize çekiyor uçmak için saat sayıyorum… :mm: :mm:
Image
THY1592
Officer

Postby THY4248 » 27 Nov 2018, 15:54

Not: Bu yazıyı Ofiste yazdım birazdan çıkıp eve gideceğim X-Plane 11 sizi içinize çekiyor uçmak için saat sayıyorum… :mm: :mm:

Katılıyorum. Eve geldim ve uçuşa başlıyorum :)
THY4248
Junior Member

Name: Fatih Bas
PID: 4298
Vatsim ID: 1428389

Postby THY4165 » 27 Nov 2018, 20:51

Erman Hocam nokta virgül hepsini anlatmis valla tebrik ederim.
Tabii bu elestiriyi uzun zamandir tek bir Simülatör kullanan ve yeni gecis yapmis birinin yapmasi daha Dogru olurdu ...
Ulasabilirlik ve müdahale konusunda cok fazla tecrübe istemeyen , gereksiz exe dosyalari ile bilgisayarin her bir kösesine sirayet eden bir simülatör degil X plane..
Ucaklar ile ilgili karsilastirmada okudugum PMDG ve ZIBO karsilastirmasini Dogru bulmamissiniz.
Haklisiniz yillarin verdigi tecrübe ,yerinde inceleme , erisim haklari teknik destegi yüksek bir kurumla evinde kendi halinde bir adamin Defaut ucagi bir noktaya tasimis olmasi hatta isimlerinin yanyana anilmasi kanimca büyük basaridir.
Zibo Mod sosyal medya yöneticileri ile yaptigimiz bir sohbette , Bizim grubumuzda olan egitim seminerlerinden bahsettim ve PMDG ile mukayesse ettigimizi söyledim.
Zat-i Muhteremin buna cevabi söyle oldu " Iki yila yakin bir süredir yapilan yenilik ve updateler ile isimlerinin bir platformda birlikte anildigi , ancak stabil olmayan durumlari gün be gün düzelttikleri bu arada kullandiklari XPlane formatinin güncellemelerine de ayak uydurmak durumunda oldukalrindan bahsetti "ve devam etti. Hedeflerinin en az PMDG kalitesini yakalamak oldugunu da söyledi...
PMDG kalitesi elbette ortada ancak bu Kadar profesyonel bir simülasyon icin tatmin edici isitsel efektlerin ayrica satin alinmasi gerektiginide unutmyalaim.
Aslina bakarsaniz, Biz ev ortaminda ucan sanal havaciliga gönül vermis kisiler icin görsellik her Zaman ilk planda geliyor .Frame yükseltme cabalarimiz , ekledigimiz senaryolar, yeryuzu eklentileri ,Bulut eklentileri gece sehir aydinlatmalarini duzenledigimiz ayri bir uygulama arayisi Photoreal senaryolar vesaire....
Bizi tatmin edecek sey görüntünün akiciligi kendine hayran birakacak gercegi aratmayacak resimler...
Bu anlamda gerek Xplane gerekse Zibo Mod amaclarina ulasmis
Kendi adima ben bu yüzden XPlane acarken keyif aliyorum.

Arti ve eksilerini ayzdiginiz bu platforma ,sizin görüslerinize uysun diye degilde bana Dogru geldigi sekilde yazmaya calistim umarim Sürc-ü Lisan etmedik.

Bu arada emegimizin gectiginden bahsetmissiniz. Ben buyuk kisminda keyif alarak bildigim konularda yardimci olmaya calistim. Bilmediklerimi de bilenlerden hala ogrenmeye calisiyorum.
Sunu da unutmamakta fayda var , cok sesli bir piyasa da yenilik kacinilmaz olur . Bakininiz gün itibari ile haberim oldu ne Zaman aciklandi bilmiyorum ama P3dV4.4 ayin 28. de cikiyormus.
Sizede ironik gelmiyormu X Plane 11.30 icin su yenilik bu yenilik var diye tanitirken kullanicilarina 11.30 b5 cikartip test ediyorken preparin böyle bir atak yapmasi cok iyi degilmi .

Sözlerime Burda son verirken büyüklerin ellerinden, kücüklerin gözlerinden öperim :)
Image
THY4165
Newbie

Name: Cenker Korkut
City: Calw
PID: 4165
Vatsim ID: 1321756

Postby THY1592 » 04 Dec 2018, 09:59

Merhabalar;
X-Plane 11 yeni kurmak isteyenler için sanırım bir yol haritası oluşturmak adına yazıyorum..Eksiklerim olabilir XP ni daha iyi bilen üstad ların ekleyeceklerini yine bu topic altına yazmalarını rica ederim...

** X-Plane 11 Ana klasör ; https://www.x-plane.com/ buradan satın alabilirsiniz..Yada STEAM üzerindende indirebiliyorsunuz...Ana klasör demo versiyon ile geliyor içinde sadece 3 meydan var ve bunların dışında kalan her yer su ile kaplı...

** GLOBAL SCENERY adı altında yaklaşık 60 GB lık bir dünya scenery si indiriyorsunuz... https://store.steampowered.com/dlc/269950/ bu indirilecekler ücretsiz sunum..İndirdiğinizin tümünü CUSTOM SCENERY klasörünün içine kopyalıyorsunuz ( zip ten çıkarmayı unutmayın).

** Yüklenen scenery lerin çalışması için gerekli Libraries ler var bunları https://forums.x-plane.org/index.php?/f ... -scenery/& buradan veya isim olarak aratıp ta indirebilirsiniz..İndirilen her klasörü zip. ten çıkarıp CUSTOM SCENERY klasörünün içine kopyalıyoruz..
LIBRARES LİSTESİ:

3D people library
AEHD Ramps and Taxilines
BS2001 Object library
CDB Library
ff library
ff library extended LOD
FJS Scenery library
flags of the world
Flyby Planes
JB library
MİSTERX library
NAPS Library
Open ScenryX bu exe li dir calistirip takip ederek x plane yolu gosterilecek
R2 Libray
RD library
RE library
Road signs
ruscenery
The Handy Objects Library
The Faib Aircraft library
The Fruit Stand Library
Waves library

** Libraries ler tamam şimdi Plugins leri yükleceğiz..Bunlar XP de çalışan ek programlar..Yüklenecek yer:X PLANE 11\Resources\plugins içine atıyoruz..

PLUGINS Listesi:
AirportVS-SASL
AutoGate
BetterPushback (pushback prg mı)
AviTab (Zibonun EFB nin çalışması için)
AVS
Com1RadioTuner ( COM1 frekans girme kolaylığı)
FlyWithLua
FM
GndHandling ( bir çeşit GSX )
smartcopilot2 ( iki ayrı pc de uçmak için )
TerrainRadar
xgs
XPRealistic (Gerçekçilik sağlayan bir takım efektler )
XPUIPC ( FSUIPC in XP versiyonu )
XSquawkBox ( Vatsim online bağlantı ara yüzü Vatsim sitesinden indirebilirsiniz..)
XSBMsgSound ( Squawbox ta size gelen mesajların ses ile uyarması için..)

Evet Libraries ve Plugins leride yükledikten sonra XP tamamen hazır dura gelmiştir demek..Şimdi senaryolar ve Uçaklar kalıyor geriye...

Senaryolar; XP 11.26 nın içinde free yapılmış bütün senaryolar geliyor....Ayrıca buradan https://gateway.x-plane.com/ ucretsiz olan bütün senaryoları indirebilirsiniz..Free veya ücretli aldığınız senaryoları CUSTOM SCENERY klasörünün içine kopyalıyorsunuz..
Uçaklar ; Bu link ten XP için üretilmiş ücretli veya ücretsiz addon ları bulabilirsiniz...https://forums.x-plane.org/index.php?/forums/ ucakları yükleme yeri ise X PLANE 11\Aircraft içine kopyalıyorsunuz...

Umarım yardımcı bir açıklama olmuştur..Başta da söylediğim gibi eksiklerim olabilir..XP de uzmanlaşmış arkadaşlarımız ekleme veya daha açıklayacı bilgiler verebilir...
Keyifli Uçuşlar dileği ile....
Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Postby THY4266 » 04 Dec 2018, 12:17

Çok detaylı yazmışsınız Erman hocam, burayı görmüş olsaydım Facebook sayfasında yazmak yerine direk link verirdim, ellerinize sağlık.

Senaryolar ile ilgili olarak:

Ben, gereksiz dosyaları yükleyip kalabalık yapmayı önlemek açısından çok küçük bir eklenti yapmak istedim. Gateway sitesindeki senaryoların büyük çoğunluğu X-Plane 11 yüklemesi ile birlikte gelmekte. Hatta şimdi 11.30 betadan çıkıp final olduğunda bir çok güncel çalışma bu listeye eklenecek. Onun için

https://x-plane.cleverest.eu/

WEB sayfasından bakmadan senaryo indirmesi yapılmamasının daha doğru olduğu düşüncesindeyim. Bu dosyalar çok küçük ve az yer kaplayan dosyalardır, hard disk alanı kaplamaktan ziyade Custom scenery içinde kalabalık yaparlar. Custom Scenery klasörü içerisindeki "Global Airports" klasörü, Gateway tarafından (belli bir tarihe kadar) onaylanmış ve haritada SARI baloncuklar ile gösterilenler (3D olanlar yıldızlı) ile MAVI renkte olan basit çizimler içeren tüm meydan senaryolarını içermektedir. Sadece kırmızı baloncuklar, son geçerli sürümde (11.26r2) olmayanlardır ki bunlar indirilebilir - ta ki bir sonraki sürüm gelene kadar. Sonra onlar da otomatikman Global Airports içinde gelecekler. LTAI bunlara bir örnektir, büyük ihtimalle 11.30 ile birlikte gelecek.

Alıntı: Gateway airports marked “Recommended” before 4 Oct 13:09 UTC will be included in the airport update for X-Plane 11.30. Any airports submitted, approved or recommended after that time will be included in a later update.

Keyifli uçuşlar dilerim.
THY4266
Rookie

Name: Hayri BUBERCI
PID: 4266
Vatsim ID: 1304382

Postby THY4266 » 04 Dec 2018, 14:31

Facebook sayfasına yazdığım önerim burada da bulunsun, yukarıdaki öneriler arasında göremedim.

Başlangıç için xOrganizer adlı yardımcı programı indirmenizi tavsiye ederim, bu ileride çıkabilecek bir çok karmaşayı önleyecektir. Kullanımı çok zor değil ve XP gibi bir klasör içinde bağımsız şekilde çalışan freeware bir program.

LittleNavMap da yabana aılmayacak kadar güzel bir yardımcı program, hele VFR uçanlar herhalde çok sevecektir.

Keyifli uçuşlar.
THY4266
Rookie

Postby THY4266 » 04 Dec 2018, 14:40

Erman hocam, bir düzeltme yapayım, isimler birbirine benziyor karıştırmak çok kolay başlangıçta:

Alıntı:
** GLOBAL SCENERY adı altında yaklaşık 60 GB lık bir dünya scenery si indiriyorsunuz... https://store.steampowered.com/dlc/269950/ bu indirilecekler ücretsiz sunum..İndirdiğinizin tümünü CUSTOM SCENERY klasörünün içine kopyalıyorsunuz ( zip ten çıkarmayı unutmayın).

Düzeltme:
İndirilen 50+ GB toplamındaki klasörler "GLOBAL SCENERY" klasörü içine açılmalıdır (eğer otomatik yapılmıyor ise), Custom Scenery içinde yer almamaları gerek, büyük ihtimalle X-Plane açılışta hata verecektir. Klasör yapısı şu şekilde olmalı: ...:\X-Plane 11\Global Scenery\X-Plane 11 Global Scenery\Earth nav data\

Keyifli uçuşlar.
THY4266
Rookie

Postby THY4146 » 04 Dec 2018, 15:11

Merhaba arkadaşlar,

Hayri hocamın ve Erman hocamın yazdıklarına bi ek yapayım,

"Custon Scenery" klasörü kullanacağınız scenery ve library veya mesh ler in yeraldığı bir klasördür, buraya "x-plane 11 global scenery" klasörü de konulabilir ancak benim kullandığım sistem farklı,

Ben bir çok ortho4xp meshi de kullandığım için bu dosyaları başka bir disk te bulunduruyorum ve bu klasörlerin kısayollarını (x-plane 11 global scenery klasörü de dahil) custom scenery klasörüne atıyorum böylelikle ana diskteki boyutu küçültüyorum. Boyut sıkıntısı yaşayan arkadaşlar da bunu yapabilirler.
THY4146
Junior Member

Name: Deniz MORDOGAN
PID: 4146
Vatsim ID: 1126032

Postby THY600 » 05 Dec 2018, 17:54

Erman kaptanım, Hayri kaptanım merhabalar, bu bilgilendirmeleriniz için içten teşekkür ederim, sonderece faydalı oldu,
ben x plane de 1 haftalık ım :) ilk başlarda FDR de ışıklar sorun olmuyordu ama ne olduysa şimdi FDR de ışık cezası veriyor, land light ve taxi ışıkları FDR de görünmüyor. acaba bir çözümü varmdır, birde x plane update oluyormu? pek anlamadım,

sevgi ve saygılarımla,
THY600
Rookie

Name: Serhat Turan
City: istanbul
PID: 600
Vatsim ID: 1420943

Postby THY4382 » 28 Dec 2018, 16:36

Allah'ımmm geri döndüm inşallah. Eski bilgisayarla yollarımızı ayırdıktan sonra uçuşlardan uzak kalmıştım dün yeni bilgisayar elime geçti ve geçer geçmezde Xplane 11 yükledim. Steamden yüklenmesi 12-13 saati bulduğu için 50gb lık kısmında yüklendiğini sanıyorum. Sanıyorum çünkü yükleme bitti işe geldim. Gece bi aksilik olmazsa ilk uçuşlarımı yapacağım.
Değerli paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim hepinize. Ellerinize sağlık.
THY4382
Average User

Name: Eren DOĞAN
City: İstanbul
PID: 4382
Vatsim ID: 1138236

Postby artuncs » 10 Jan 2019, 18:51

Selamlar, oncelikle yukarida ki guzel paylasimlar icin tesekkurler. Sahsen Deniz MORDOGAN hocam dan sonra ilk faydalandigim forum topic bu oldu.

Sormak istedigim, assagida resmini isaretledigim ve bir plugin uzantisi oldugunu dusundugum ayar penceresi nedir, ne ise yarar ve hangi plugin'e aittir?

Tesekkurler.

Image
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY600 » 10 Jan 2019, 19:26

Erhan kaptanım selam,
söz konusu puling bendde yok ama gözüme çarpmıştı araştırdım ve linkini buldum, umarım yardımcı olur
keyifle uçunuz,

https://forums.x-plane.org/index.php?/f ... autospeed/
THY600
Rookie

Name: Serhat Turan
City: istanbul
PID: 600
Vatsim ID: 1420943

Next

Return to The X-Plane General Discussions Forum v11|v12