Tarifeli uçuşlarda Airbus Boeing Tip değişimi ...

General discussions and questions about Turkish Virtual dispatch service or have a flight plan that you would like to share with your fellow sim enthusiasts? Would you like to request a flight plan, or learn how to do your own? Here's the forum for you.

Tarifeli uçuşlarda Airbus Boeing Tip değişimi ...

Postby THY748 » 18 Mar 2021, 19:05

Dispatch ofisimizdeki arkadaşlarıma bir soru. Elimizdeki uçuş planına göre uçulacak uçak tipleri de belirleniyor. Ancak gerçek uçuşlarda bunun her zaman belirlenen uçak tipleri ile uçulmadığı ihtiyaca göre geniş gövde dar gövde ile değiştirildiği gibi, airbus yerine boeing uçaklarının da kullanıldığı oluyor. Bu nedenle bizler birebir aynı anda gerçek olarak uçulan bir parkurda o uçuşa eşlik etmek istersek ancak charter uçuşu olarak gerçekleştirebiliyoruz. Misal olarak bizim dispatch sayfalarımızda LTFM-LSZH veya LTFM-EDDS uçuşlarını da gerçek uçuşlarda olduğu gibi Boeing ile uçmak mümkün değil A330 veya A321 ile uçulması gerekiyor, tahmin ediyorum buna benzeyen daha bir çok uçuş mevcut. Bu duruma göre uçak tiplerinin serbest bırakılmasının çözüm yolu olup olmayacağı hakkında görüş ve yardımlarınızı rica ediyorum.
THY748
Rookie

Name: Oguzhan İREZ
City: Antalya
PID: 748
Vatsim ID: 860193

Re: Tarifeli uçuşlarda Airbus Boeing Tip değişimi ...

Postby artuncs » 21 Mar 2021, 23:33

Oguzhan abi selamlar. Dispatch ve schedule seflerimizden bir cevap gelmeyince, ben yaziyim bari dedim.

Abi simdi, evet Turk Hava Yollari ucus seferlerini daha once belirttigi tiplerin yani sira, yeri geldikce daha farkli tipler ile de yapiyor, dogrudur. Ama simdi bu farkli tipler ile yapilan ucuslar sonucta bir istisna ve biz eldeki listeye gore haraket ediyoruz. Sonucta adina schedule dedigimiz ve birebir THY'nin ucus kodundan kalkis saatine, ucus suresine ile bu ucus noktalarina atanan tiplere kadar gercegi simule etmeye calistigimiz bir ortamda, nasil bu schedule ucuslari her turlu tipe acalim. O zaman schedule ucuslarin bir anlami kalmiyorki charter ucuslardan. Unutmamak gerekiyor ki bizden schedule ucuslari birebir olmasi gerektigi gibi en ince ayrintisina kadar dogru gormek isteyenlerde var. Bunun icin bir arkadasimiz surekli olarak bu updateleri gercegine gore uygun olmasi icin surekli guncellemeler yapiyor database'de. O yuzden pek mumkun olamiyor Oguzhan abi, keske yapabilsekte size evet diyebilsek. Ama sizinde dediginiz gibi, charter ucuslarda zaten bu ozgurlugu fazlasiyla sagliyoruz.

Yani bu isin tek yolu, o zaman schedule ucuslar olmasin diyip bu listeyi silmek. Komple kaldirmak schedule ucuslari. Ama o zaman Turk Hava Yollarini simule ediyoruz diyebilecegimiz, ettigimizi gosterecek baska bir seyimiz de elde kalmayacak.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: Tarifeli uçuşlarda Airbus Boeing Tip değişimi ...

Postby THY748 » 22 Mar 2021, 21:21

Erhancığım çok teşekkür ediyorum geri döndüğün için. Benim bu önerim biraz sanırım yersiz bir zaman içine de geldi. Haklısın gerçeğe çok yakın olalım hatta gerçekte olduğu gibi uçalım derken bunun ne kadar zorlu bir uç noktaya vardığının farkına ben varamadım sanırım. Diğer taraftan THY pandemi şartlarında aylık ekip uçuş rosterlerinde bazen her iki uçak tipi ekibinin ayrı ayrı olarak aynı uçuş için planlandığını ve son duruma göre değişiklik yapıldığını da görüyorum ama haklısın bunu takip ederek değiştirmek tabi ki de mümkün değil. Zaten bu zor günleri atlatınca her şey normale girer ve uçak tipi değişikliği kendiliğinden azalır diye de düşünmekteyim. Esasında bir Airbus Type Ratingini benim de yapmam her şeyi daha basit olarak çözecek ve bunun dışında muhteşem değişiklik ve yenilikler ile halen zevkle uçabiliyoruz, bu da yetip artmalı. Tekrar eksik olmayın, iyi ki varsınız ...
THY748
Rookie

Name: Oguzhan İREZ
City: Antalya
PID: 748
Vatsim ID: 860193

Return to Dispatch Office