(DEP) Data Execution Prevention

As simmers migrate to Win 7, we are sure there are going to be numerous questions regarding the use of FS and other sims in this new system.

(DEP) Data Execution Prevention

Postby artuncs » 21 Jul 2009, 16:11

Pek cok kisinin problemi Vista/Win7 altinda calisan Fsx ve 2004 un crash olmasina neden olan (DEP) Data Execution Prevention) hakkinda bir seyler soylemek ve bu sorunu nasil tamamiyle ortadan kaldirabileceginizi anlatmak istiyorum.

Belki pek cok kisi bu sorunun nasil ortadan kaldirildigini biliyordur ama benim aramalarimda bizim forumumuzda bununla ilgili bir yazi goremedim ve varsa bilmeyen bu sorunu yasayan ve benim gibi aylarca bu sorundan muzdarip olup her 3 ucustan birinin ve hatta zaman zaman arka arkaya baslanan (Fatal Error/OOM) ve
(DEP) Data Execution Prevention tarafindan sonlandirilan ucuslarimin sonunda nasil cozuldugunu anlatmak istiyorum size.

Oncelikle (DEP) Data Execution Prevention vista/Win7 arka planinda calisan bir security programi ve vista/Win7 ile kullandiginiz butun programlari monitor yapiyor ve eger kullandiginiz program memory i asiri bir sekilde kullaniyor yada dogru kullanmiyorsa (DEP) tarafindan otomatik olarak kapatiliyor. Aslinda system menusu icinde (DEP) e monitor yapip sonlandirilmasini istemediginiz programlari tanitip sorunu ortadan kaldirabilceginiz bir menu sunulmus ama emin olun bu cabaniz dokunmasini istemediginiz programin mutlaka (DEP) altinda calismasi gerektigini soyleyen bir msg almaniz ile her zaman sonucsuz kaliyor.

Fsx,Fs2004, FsInn ve buna benzer butun programlari mutlaka ama mutlaka bilgisayariniza indirdikten sonra install islemine baslarken kesinlikle ikon uzerine tiklayarak degil ikon uzerine sag tusla basip 'Run as administrator' secenegini secerek bilgisayariniza install etmelisiniz eger bu sekilde yaparsaniz sadece (DEP) yuzunden degil daha baska sebeplerle olusan, crash olan ve buna benzer pek cok sorunlarin tamamini yada buyuk bir oranini ortadan kaldirmis oluyorsunuz.

(DEP) e dokunmamasini istedigimiz programimizi tanitmamiz hic bir zaman mumkun olmayacagi ve gene bilgisayarimizdanda sokup atamayacagimiz icin tek care onu disable etmek, aslinda bilgisayarimiz icin gerekli olan bu programi disable etmek o kadarda iyi degil ama ucuslarimizin ve programlarimizin kapatilip hobimizi kabusa donusturen bu programada bu cezayi vermek te bir zevke donusuyor. Bunun icin;

1- Start Menu
2- All Programs
3- Accessories
4- Accesories menusu icinde ''Command Prompt programini'' sag tus secenegi ile sectikten sonra 'Run as administrator' komutu ile calistirin, unutmayin eger 'Run as administrator' komutu ile calistirmayip sadece tiklayarak actiginiz takdirde yapacaginiz islem basrisizlikla sonuclanacaktir.

5- Command Prompt programini acildiginda yandaki komutu oldugu gibi yapistirin: bcdedit.exe/set {current} nx AlwaysOff ve enter a basin. Dogru olarak girdinizde bu komutu 'The operation completed Successfully.'seklinde bir yazi belirecek her seyi kapatip restart yapin ve bu sekilde (DEP) in bilgisyarimizda artik calismasi sonlandirilmis olacaktir. Tekrar calismasini istedigimizdede bcdedit.exe/set {current} nx AlwaysOn komutu ile aktif edebilirsiniz.

Dedigim gibi beni aylarca deli eden ve cok sevdigim bu hobiyi duzgun bir sekilde yapmami engelleyen defalarca online olup ardindan crash olup terar ayni yerde online olup defalarca yeniden ayni ucusa baslamak zorunda kaldigim bu ucuslar, bu komut ile artik artik sorun halinden cikmistir.

Fatal Error, OOM, ve pek cok yasadigimiz crash larin gene pek cok sebebi olabilir ama eger bilgisayariniz Fs acikken VAS'i asiri sekilde kullaniyor ve bu yuzden crash oluyor iseniz bu komutu denemenizi oneririm. Cunku yukarda da belirttigim gibi (Dep) bilgisyarinizdaki her turlu programi monitor ederek memory'i asiri kullanan programlari otomatik olarak sonlandiracaktir. Bu yuzden bu security programini her Fs kullanicisinin disable etmesi uygun olacaktir.

Bilmeyenlere, tekrar ediyorum bilmeyenlere dilerim bu yazimin bir faydasi dokunur bilenler ise gereksiz diye dusunmesinler derim, ben bugune kadar bilmiyordum kimsede sunu yada bunu dene demedi, arastirdim ve ogrendim simdide kisa yoldan sorunu olanlara acikliyorum ve denemelerini tavsiye ediyorum.

Saygilarimla
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: (DEP) Data Execution Prevention

Postby THY2100 » 29 Oct 2011, 14:07

Günün birinde benimde başıma geldi ve çok teşekkür ederim erhan abicim :)
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY3716 » 29 Oct 2011, 14:27

"önyükleme yapılandırması veri deposu açılamadı. Erişim engellendi"

Diyorsa ne yapmalı acaba?
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY2100 » 05 Nov 2011, 12:13

Veri Yürütme Engellemesi(DEP), Vista’nın yeniliklerinden biri ancak bu yenilik bazı oyunlarında çalışmasına engel olmakta.Dep'i ayarlarından kapatmak ise kesin bir çözüm değil...
Veri yürütme engellemesini tamamen etkisiz hale getirmek için;
Başlat/Çalıştır —> cmd(burada dikkat etmemiz gereken şey sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırmak)
ekrana aşağıdaki komutu yazıyoruz
bcdedit.exe /set {current} nx AlwaysOff

daha sonra bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra aktif oluyor.

veri yürütme engellemesini tekrar açmak istersek;
Başlat/Çalıştır —> cmd(yönetici olarak çalıştır)
bcdedit.exe /set {current} nx AlwaysOn

başka bir forumdan anladığım kadarıyla VİSTA da sorunu çözen bu oluyor bahadır abi.
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Return to Windows 7 OS Forum