LTBA2009 Scenery by Serdar Nuzhet

Share your freeware scenery, add-on, etc links here ...
WARNING : The airport scenarios, which are available to download from our website, are "free of charge for individual users, for hobby purposes only." In order to earn an income, scenario owners are able to request a usage fee from those who use these scenarios for commercial and educational purposes.

LTBA2009 Scenery by Serdar Nuzhet

Postby artuncs » 23 Jan 2010, 19:09

Sevgili arkadaslar, malumunuz cok degerli arkadaslarimiz tarafindan emek, zaman ve goznuru akitilarak yapilmis Secenerlerimiz var ve bu arkadaslarimiz hic bir menfeat beklemeden bu scenerleri bizlere sunarak daha fazla keyif almamizi sagliyorlar.

Bu arkadaslarimizdan biri varki ben bu arkadasimizin yaptigi Scenerylerin kullanicilar tarfindan yeterince bilinmedigi dusuncesiyle burada tanitmak istiyorum.

Oncelikle bu Sceneryler Fsx icin LTBA, LTFJ, ve LCEN basta olmak uzere bugune kadar Turkiye havalimanlari icin yapilmis en iyi meydanlar oldugunu acik ve net bir sekilde soyliyebilirim.

Her birini buyuk bir zevkle kullaniyorum ve Fsx kullanicilarinin da bu sceneryleri paylasmasini diliyorum. Biliyorsunuz bugune kadar yapilmis olan pek cok Scenery 2004 icin yapildi ve daha sonra bunlarin bir cogu Fsx icinde uyarlandi ve pistler genel olarak butun scenerylerde yerine oturmus olsada taxi yollarinda kucuk sapmalar olsada bu pek de kimseyi rahatsiz etmedi.

Serdar Nuzhet Hocamizin yapmis oldugu Sceneryler Google Sattalite sistemini kullanarak gercekte oldugu gibi meydanlarin birebir aslini yaptigi icin maalesef diger scenerler ile taxi yollarinda ve park kapilarinda bir ucak boyu kayma meydana gelmistir, pistler tam olarak oturmus sorun yoktur.

Ben kendisine olusan bir sorun icin yardim amaciyla email attigimda tanistim, kendisine taxi yollarindaki kaymadan dolayi pek cok kisi tarfindan kullanilmadigini yada hic bilinmediginden bahsettigimde cok uzuldu ve bana yolladigi son emaili kendisininde iznini alarak burada yayinlamak istiyorum.

Ben buradan daha fazla gercekcilik adina Fsx kullanicilarini bu Sceneryleri inceleyip denemelerini tavsiye ediyorum, her kes tarafindan yayginlasip kullanilmaya basladiginda daha fazla gercekcilik ile daha fazla keyif alacagimiza inaniyorum.

Bu Sceneryleri Internetten Serdar Nuzhet ismini arattirarak ulasabilirsiniz.

Serdar Nuzhet gonderdigi email.
-----------------------------------------------------------------------

Tekrardan selam

Kisaca bir kac bilgi vereyim dedim.

Gondermis oldugun bilgi icin tesekkur ederim. Bahsetmis oldugun konuyu merak etmedim diyemem bir arastirma yaptim. FS2002 devrinde ben de sanal pilot olarak IVAO da KTHY pilotu olarak ucuyordum. Ve o devirde FS2002 de LCEN Ercan yoktu. Arkadaslarin tesviki uzerine LCEN scenery yaptim ve FS2002 de hic olmayan LCEN uzerine ucmaya basladik.

Israrlarimiz ve dogrudan temaslarimiz uzerine Microsoft FS2004 de LCEN havalimanini programa yerlestirdi. Bu Turk havaciligi ve Kibris acisindan bize gore onemli adim oldu. Boylece bugun bu sebepten dolayi Kibrisa sanal ucus yapabiliyoruz.

Yapmis oldugum LCEN FS2002 scenery sadece Avsimde 4500 defa download oldu. FS2004 icin scenery yapmadim.

http://www.avsim.com/pages/0902/bear_9- ... racing.htm

FSX piyasaya gelince LCEN2008 scenery yaptim ve sadece Avsimde 10.000 defaya yakin download oldu ve Microsoft resmi web sayfasinda bu scenerynin bahsini gecti ve tavsiye etti. Daha sonra FSX icin LTFJ Sabiha Gokcen ve LTBA2009 scenerylerini pilot arkadaslar icin yaptim.

Benim yapmis oldugum LTBA2009 gercek anlamda FSX kokenli programlar ve dosya formatlari ile FSX icin uretildi. Yani FS2004 den devrisme degil. Flightsim ve Simviation gibi sitelerde binlerce defa download edildi ve kullaniliyor. Avsime yeni yukledim cunku Avsim bir ara problemler yasiyordu.

Gelelim bizim konumuza. Bahsetmis oldugun oteki LTBA sceneryleri gercek anlamda FSX icin yaratilmis degildir. Gerek dosya formati olarak gerekse yaratilma metodlari olarak bu bellidir. Bu sebepten dolayi taxi way ve parking pozisyonlari gercek yerinde degil kaciktirlar. FS2004 google ve benzeri goruntulerini kullanamadigimiz icin tam kordinat almak mumkun degil. FSX de scenery yaparken google goruntusunu saplon (kalip) olarak kullandigimizdan dolayi hersey gercek kordinatlarina oturtabiliriz. Mesela ilisikte LTBA google goruntusu uzerine iki adep kirmizi capraz attim ve bunlarin kordinatlarini googlden aldim. FSX de bu noktalarin uzerine gidip karsilattiracak olursak dogru olan scenery hangisidir belli olur. Takdirini sana birakiyorum

1) Kule pozisyonu
40.976901 N (40 58 36.90N)
28.817216 E (28 49 01.99E)

2) Gate 211 koruk merkez pozisyonu
40.976203 N (40 58 34.30 N)
28.816523 E (28 48 59.48 E)

Bunlari FSX ile kontrol edebilirsin.

Bunlari niye yazdim biliyormusun? Uzucu ve beni etkileyen bir olay dikkatimi cektigi icin. Asagidaki linkleri inceledim bir de sen bak

http://www.sanalpilot.com/forum/topic.a ... hichpage=1

http://www.turksim.org/fir/list_scenery.php

Sanal pilot arkadaslar tarafindan kullanilmakta olan LTBA scenery lerinin eksik veya eski versiyona gore oldugunu bildikleri halde insanlarimiz hala daha yanlis olani tavsiye etmekte ve uzerinde tartismalara devam etmekte.

Halbuki dogru olani yuzlerine batmakta. Yabancilar tarafindan taktir edilen ve dogru olandan ise hic bahsetmiyoruz ve listemize bile koymuyoruz. Yaziklar olsun demekten baska birsey dusunemiyorum. Iste bizim Turk milletinin uzerinden atamadigi en buyuk agirlik bu. Dogru olani degil saplanip kaldigimizi yanlis da olsa sirtimizda tasimak.

Kusura bakma fazla uzattim ama bulduklarimi paylasmak istedim. Dogru olani sectigin icin seni tebrik eder iyi ucuslar dilerim.

Selamlar

Serdar
Last edited by artuncs on 24 Jan 2010, 14:51, edited 3 times in total.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: LTBA2009 Scenery by Serdar Nuzhet

Postby THY066 » 23 Jan 2010, 19:14

Sevgili Artuc,

onemli bir paylasim, yerinde bir bilgilendirme, cok tesekkurler.

Serdar Bey e de sonsuz tesekkur eline ve emegine saglik.
Image
THY066
VIP Member

Name: Kemal Tolu
PID: 66

Postby EmrE » 23 Jan 2010, 20:32

Paylaşım için teşekkürler Erhan kaptanım, sonuç olarak Serdar bey benim okuduğum ve anladığım kadarıyla FS2004 için LTBA scenery yapmamış ancak FSX için çok güzel bir scenery yapmış, kendisine sanal havacılık için verdiği bu emek için teşekkür ederiz burdan,ama FS2004 için kullanabiliceğimiz sceneryler kötünün iyisi oluyor bu durumda zannedersem yani elden birşey gelmiyor LTBA2008 kullanmaya devam :?: Bu arada ben okuduklarımı yorumladım burda sadece, tabiki LTBA2005 ve LTBA2008 için emek veren herkese saygım sonsuz..

Saygılarımla
Emre AYDIN
CPL/A-06143
FlyTHY, PID3371
Trabzon 1982
EmrE
Junior Member

Name: Emre AYDIN
PID: 3371

Postby cenks » 23 Jan 2010, 22:20

FSX kullanan arkadaşlara

FSX Scenery-Istanbul Ataturk Airport

Name: ltba2009.zip Size: 53,545,885 Date: 06-05-2009 Downloads: 3,706

http://www.flightsim.com/

FSX Scenery-Istanbul Ataturk Airport (LTBA). The biggest and the busiest Turkish airport. Meticulously detailed and realistically depicted FSX scenery for Istanbul's Ataturk International Airport. Created with 3ds max from scratch, the scenery includes accurate buildings, hangars, parking bays, safe docking, night texturing and illumination effects. The scenery contains a variety of static aircraft and boats, animations and photoreal terrain texture. This a complete scenery. By Serdar Nuzhet
cenks
Advanced Member

Name: Cenk Senkaya
PID: 1843

Postby silistreli » 24 Jan 2010, 12:18

Halbuki dogru olani yuzlerine bakmata.Yabancilar tarafindan takir edilen ve dogru olandan ise hic bahsetmiyoruz ve listemize bile koymuyoruz.Yaziklar olsun demekten baska birsey dusunemiyorum. Iste bizim Turk milletinin uzerinden atamadigi en buyuk agirlik bu. Dogru olani degil saplanip kaldigimizi yanlis da olsa sirtimizda tasimak.

Erhan Kaptanım doğru tespitleriniz ve ciddi çalışmalarınız için size çok çok teşekkür ediyorum. FSX'te ben bu scenery denemiş ancak FS2004'e geri dönüp onu kullanamadığım için çok üzülmüştüm.
Almanyadan ve Romanyadan ne FSX kullanan ne kadar yabancı pilot arkadaşım var ise bu çalışmadan haberdar olduklarını şahsen söyleyebilirim ki bu binlerce download tıkını kanıtlıyor :)
Necmi Tekin Silistireli - VATSIM Supervisor / Vatsim Scandinavia C1 vATCO
silistreli
Senior Member

Name: N. Tekin Silistireli
PID: 3841

Postby ilterkahraman » 08 Feb 2010, 21:12

Serdar Nuzhet
ilterkahraman
Newbie

Name: ilter KAHRAMAN
PID: 4119