LTCC Diyarbakir Scenery (p3dv4)

Share your freeware scenery, add-on, etc links here ...
WARNING : The airport scenarios, which are available to download from our website, are "free of charge for individual users, for hobby purposes only." In order to earn an income, scenario owners are able to request a usage fee from those who use these scenarios for commercial and educational purposes.

LTCC Diyarbakir Scenery (p3dv4)

Postby THY3716 » 04 Sep 2018, 23:29

Sevgili dostlar,

p3dv4'de LTCC Diyarbakır meydanı için scenery bulunmakta ancak pist ve apron alanının bulunduğu yer itibariyle hatalar bulunmaktadır. Ayrıca default meydan son derece çirkin görünmektedir. Bu nedenle Erman Piliçoğlu hocamız tarafından çok güzel bir çalışma yapılmış ve ortaya mükemmel bir havaalanı çıkmıştır. Bu çalışmayı sizlerle paylaşıyoruz. Erman hocam bu çalışmasında apron körüklerini de yapmış, hatta terminal binasının yapımında son derece yaratıcı çözümleri ilk defa denemiş ve başarıyla uygulamıştır. Pist ve apron alt yapısı ADE 1.76 ile google görüntüsü üzerinden birebir gerçek koordinatlarında yapılmıştır. Binalar, ağaçlar, yer ekipmanları, arabalar vs ise p3d'nin SIMDIRECTOR uygulaması ve kısmen ADE ile serpiştirilmiştir. Dolayısıyla, simülatörünüzde ORBX ve Türkiye için yapılmış diğer p3dv4 scenery ler yüklü olmalıdır. Aşağıda fotoğraflarını sunduğumuzun aynı şekli ile sizde görünmüyorsa o zaman bazı scenery'lerin sizde yüklü olmadığı düşünülebilir. Bu scenery elimizde olan tüm scenery'lerdeki objelerden rastgele yapılmıştır ama bir çoğumuzda aynı scenery dosyaları yüklü olduğu için çoğunuzda çalışacaktır diye düşünüyoruz. Tekrar belirtelim, yasal olmayacağı için scenery library öğelerini paylaşamıyoruz. Sadece Erman hoca tarafından yapılan bgl dosyasını veriyoruz, eğer sizde de bu bgl nin ihtiyaç duyduğu library öğelerini içeren scenery varsa o nesneleri görebilirsiniz, yüklü değilse sizde görünmeyecektir. Havaalanı altlığı, yani pist, taxiways ve alan ise tamamen Erman hoca tarafından yapılmıştır. Dolayısıyla, siz de eğer SIMDIRECTOR kullanarak kendi havaalanınızı kendi keyfinize göre şekillendirmek isterseniz veya bu süslemeleri beğenmediyseniz indirdiğiniz klasör içindeki scenery klasörü içinde bulunan LTCC_ERM.bgl ve LTCC_ERM_02.bgl dosyalarını silin, elinizde sadece havaalanı altyapısı kalacaktır. SIMDIRECTOR açarak gönlünüzce süsleyin. Scenery yüklenmesi her zaman yaptığınız gibidir.

https://mega.nz/#!7mR1kCwa!14kkmZhX3WUc ... 77zDU96wqo

"Something is better than nothing !"

Not : Bu scenery çalışmaları, bu konuda bir çalışma olmadığı ve eksikliği hissedildiği için yapılmaktadır. Scenery üstadlarımız herkesin kullanabileceği ciddi bir çalışma yaptıklarında kaldırılacaktır. Hatta sırf ön ayak olması açısından eğer istenirse bu çalışma sadece yapımcısının "Turkish Virtual" olduğunu belirtmek kaydıyla isteyen herkes tarafından her yerde kullanılabilir, paylaşılabilir, üzerinde çalışılabilir. Bunun için izin istenmesine ya da soru sorulmasına da gerek yoktur. İsteyene ADE altlığını da boş olarak gönderebiliriz, belki böylece ciddi bir çalışma yapmak isteyen olursa zaman kazanmış olur.

Keyifli uçuşlar...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Re: LTCC Diyarbakir Scenery (p3dv4)

Postby THY3009 » 05 Sep 2018, 10:37

:clap: :clap: :clap:
THY3009
Advanced Member

Name: Yalcin KESER
PID: 3009
Vatsim ID: 1188102

Postby THY4027 » 08 Sep 2018, 16:41

Harika olmuş gurban :)

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
THY4027
Average User

Name: Göksel ERKAN
City: Ankara
PID: 4027
Vatsim ID: 1207069

Postby genckaptan » 17 Jan 2019, 12:35

Hocam verdiğiniz linkten ulaşamamaktayım galiba link ölmüş
genckaptan
Newbie

Name: ErenAksac
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Postby burak123 » 19 Aug 2019, 16:58

Hocam link kırık
burak123
Newbie

Name: Burak Koci
City: istanbul
Vatsim ID: -

Postby THY2937 » 14 Nov 2019, 20:23

Güncel link var mı acaba? indirmek istenilen dosyaya ulaşılamıyor uyarısı alıyorum.
THY2937
Average User

Name: Ersin BOZKURT
City: Izmir
PID: 2937
Vatsim ID: 1045773

Postby THY4247 » 17 May 2020, 12:29

Link geçersiz hocam yeni link alabilirmiyiz.
THY4247
Junior Member

Name: Bedran Batkitar
City: Fribourg
PID: 4247
Vatsim ID: 1349469

Postby THY3066 » 17 May 2020, 15:28

THY3066
Senior Member

Name: Sebahattin PEKEL
City: Karlsruhe
PID: 3066
Vatsim ID: 1194898

Postby THY4292 » 18 May 2020, 12:03

Sevgili Kaptanlar,
:):):):) Daha Sonra...….
THY4292
Senior Member

Name: Hakan DAGHAN
City: İzmir
PID: 4292
Vatsim ID: 1134887

Postby p47thunderbolt64 » 05 Jun 2020, 11:08

Herkese selam,

Yayınlayan hocamızın neden link ile ilgili probleme cevap vermemiş olmasını anlayamadım.

Saygılarımla
Cenk BERK
p47thunderbolt64
Newbie

Name: Cenk BERK
City: Antalya
Vatsim ID: 1427194

Postby THY4292 » 05 Jun 2020, 13:13

Sevgili Dostlar az kaldı demek istiyorum.. Anladınız siz onu.....
THY4292
Senior Member

Name: Hakan DAGHAN
City: İzmir
PID: 4292
Vatsim ID: 1134887

Postby THY3716 » 05 Jun 2020, 15:30

p47thunderbolt64 wrote:Herkese selam,

Yayınlayan hocamızın neden link ile ilgili probleme cevap vermemiş olmasını anlayamadım.

Saygılarımla
Cenk BERK

Hocam, yukarıda bu scenery nin nasıl yapıldığını kısaca anlatmıştım. Biz sadece runway ve taxiway ile apronları yapıyoruz. Geri kalan herşeyi p3d nin sağladığı kolaylıkla o anda sistemimizde yüklü olan objeleri tutup tutup içine atarak yaptık. Hangi obje kimindir onu bile bilmiyorsunuz bu yöntemde. Bende yüklü olan bu objeler sizde de varsa siz yükleyip kurduğunuzda görünüyor oluyor. Ben birisinin ücretli bir scenery'sini para verip almışsam ve siz de almışsanız aynı scenery yi, o scenery objelerinden yarattığımız bu üçüncü scenery'yi siz de aynı şekilde görebiliyordunuz. Aslında dediğim gibi, birileri ücretsiz olarak bir scenery yapıp kullanıma açıyor, bunu ben alıyorum, siz alıyorsunuz, sonra biz üçüncü bir scenery yapıyoruz ve kimin objesi olduğunu bile bilmeden bazı şeyleri kullanarak bu scenery yi de dağıtıyoruz. Para da kazanmıyoruz üstelik. Ücretsiz verilmiş olan objeler sizde olmak kaydıyla yine kullanılıyor, ücretli bir scenery'ye ait objelerse ve yine siz zaten parasını ödemişseniz sizin tarafınızdan tekrar kullanılıyordu. Yani biz bu metodla sadece bir kaç KB boyutunda, son derece pratik ve hızlı scenery'leri yaparak sadece 10 gün içinde 30 civarında scenery ürettik. Hiç olmayan meydanları uçulabilir hale getirdik.

Ama sonra bu scenery yapımcılarından biri çıktı. Vay benim yangın söndürme tüplerimi kullanmışsınız dedi. Emek hırsızlığıyla suçladı. Halbuki kullanmışsınız dediği şeyleri kendisi zaten freeware olarak dağıtmış. Biz onbinlerce obje arasından hangi obje kimindir bilemiyorduk. Tutup tutup atıyorduk içine. Ortalığı ateşe verdi arkadaş. Sanki parayla satıyormuşuz da emeğini çalmışız gibi böğürmeye başladı. Biz de al o zaman objelerini dedik ve kaldırdık. Hatta o günden sonra ben xplane'ye geçtim. Bu elemanın sakındığı o kıytırık onbinlerce obje xplane'de tamamen freeware library olarak yüzbinlerce veriliyor zaten. Kaldı ki Hayri Büberci kaptanımız gibi inanılmaz free scenery üreten kişiler olunca onlara gerek bile kalmadı. O yüzden o scenery artık paylaşımda değil. Belki olan birileri özelden gönderir, bilmiyorum. Ben dediğim gibi xplane'ye geçtim. Ego/tavan durumlarıyla artık boğuşmuyorum.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby THY1592 » 06 Jun 2020, 05:37

Image

Image

Image

Çok yakında paylaşılacak..

Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby p47thunderbolt64 » 06 Jun 2020, 09:04

THY3716 wrote:
p47thunderbolt64 wrote:Herkese selam,

Saygılarımla
Cenk BERK

Hocam, yukarıda bu scenery nin nasıl yapıldığını kısaca anlatmıştım. Biz sadece runway ve taxiway ile apronları yapıyoruz. Geri kalan herşeyi p3d nin sağladığı kolaylıkla o anda sistemimizde yüklü olan objeleri tutup tutup içine atarak yaptık. Hangi obje kimindir onu bile bilmiyorsunuz bu yöntemde. Bende yüklü olan bu objeler sizde de varsa siz yükleyip kurduğunuzda görünüyor oluyor. Ben birisinin ücretli bir scenery'sini para verip almışsam ve siz de almışsanız aynı scenery yi, o scenery objelerinden yarattığımız bu üçüncü scenery'yi siz de aynı şekilde görebiliyordunuz. Aslında dediğim gibi, birileri ücretsiz olarak bir scenery yapıp kullanıma açıyor, bunu ben alıyorum, siz alıyorsunuz, sonra biz üçüncü bir scenery yapıyoruz ve kimin objesi olduğunu bile bilmeden bazı şeyleri kullanarak bu scenery yi de dağıtıyoruz. Para da kazanmıyoruz üstelik. Ücretsiz verilmiş olan objeler sizde olmak kaydıyla yine kullanılıyor, ücretli bir scenery'ye ait objelerse ve yine siz zaten parasını ödemişseniz sizin tarafınızdan tekrar kullanılıyordu. Yani biz bu metodla sadece bir kaç KB boyutunda, son derece pratik ve hızlı scenery'leri yaparak sadece 10 gün içinde 30 civarında scenery ürettik. Hiç olmayan meydanları uçulabilir hale getirdik.

Ama sonra bu scenery yapımcılarından biri çıktı. Vay benim yangın söndürme tüplerimi kullanmışsınız dedi. Emek hırsızlığıyla suçladı. Halbuki kullanmışsınız dediği şeyleri kendisi zaten freeware olarak dağıtmış. Biz onbinlerce obje arasından hangi obje kimindir bilemiyorduk. Tutup tutup atıyorduk içine. Ortalığı ateşe verdi arkadaş. Sanki parayla satıyormuşuz da emeğini çalmışız gibi böğürmeye başladı. Biz de al o zaman objelerini dedik ve kaldırdık. Hatta o günden sonra ben xplane'ye geçtim. Bu elemanın sakındığı o kıytırık onbinlerce obje xplane'de tamamen freeware library olarak yüzbinlerce veriliyor zaten. Kaldı ki Hayri Büberci kaptanımız gibi inanılmaz free scenery üreten kişiler olunca onlara gerek bile kalmadı. O yüzden o scenery artık paylaşımda değil. Belki olan birileri özelden gönderir, bilmiyorum. Ben dediğim gibi xplane'ye geçtim. Ego/tavan durumlarıyla artık boğuşmuyorum.

Selam,

Nazik ve açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim. Böylelikle problemin ne olduğunu anladık. Başarılı ve değerli çalşmalarınızın devamını diliyorum.

Svg. Cenk.
p47thunderbolt64
Newbie

Postby p47thunderbolt64 » 06 Jun 2020, 09:20

Herkese selamlar,

BU çalışmaya mümkünse sahip olmak istiyorum. Eğer kendisinde mevcut olan bir kaptanımız bana özelden gönderirse veya link verebilirse şimdiden çok teşekkür ederim.

Sayg. Cenk
p47thunderbolt64
Newbie

Next

Return to Scenarios|Links