Electronic Flight Bag Kılavuzu

In this forum you will find user submitted tips and tricks for all versions of MicroSoft's Flight Simulator family of products.

Electronic Flight Bag Kılavuzu

Postby THY2100 » 06 Jun 2015, 07:47

Merhaba Arkadaşlar daha önce forumda bahsi geçen Aivlasoft EFB programını sizlere kısaca tanıtmak istiyorum,nedir bu elektronik uçuş çantası olur ya hepimizin bilmediği çok şey mutlaka vardır bu konuyu hiç bilmeyen arkadaşlar için söylüyorum kısacası EFB pilotun can yeleğidir diyebiliriz,gözü kulağıdır durumsal farkındalığını destekleyici en büyük unsurlardan birisidir.2 aydır gayet başarılı bulduğum ve kullandığım Aivlasoft şirketinin EFB'ini sizlere kısaca tanıtmak isterim.

Öncelikle programın arayüzü gayet güzel kullanımı çok zor değil,yazılım aynı uçaklarda kullandığımız gibi kendine has AIRAC DATA'sı istemektedir örneğin benim şu an Aerosoft Airbus ve PMDG serilerimde kullandığım sürüm güncel olan 1506.Program 2 adet programdan oluşuyor ilk olarak Data Provider isminden anlaşıldığı gibi bizim kullanacağımız arayüz olan EFB'e bilgileri aktaran ve EFB çalıştırmadan önce çalıştırıp aşağıdaki resimdeki gibi simconnect "active" yazısını görmemiz ve ardından EFB'yi çalıştırmamız gereken programdır.

Image

EFB'in arayüzü aşağıdaki gibidir ilk çalıştırdığımızda sadece SETUP sekmesi kullanılabilir oluyor ve tıkladığımızda rota hesaplama için güncel olarak kullanılan uygulama ve sitelere erişim sekmeleri çıkmaktadır,en güzel yanlarından biri buradan direk hem uçağınıza rota yollayabildiğiniz gibi aynı zamanda FSINN ya da Vpilot artık ne kullanıyorsanız ona da aynı rotayı yollama şansınız var gerekli alanları doldurduktan sonra,örneğin FL,DEP,ARR gibi.

Image

Ardından Save dediğimizde size nerelere kaydetmek istediğinizi soruyor ki sekmelere bakarsanız zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız mesela KJFK-LTBA ucacaksınız ve 3 sayfa dolusu rotayı FMC'ye el ile girmek yerine pmdg 777 flightplans klasörüne atıp FMC'den co-route kısmından bunu execute edebiliyorsunuz.
Activate edip aldığımız rotayı preview sekmesine tıklayarak harita üzerinde doğru yanlış hatalı olup olmadığını kontrol edebiliyoruz,program uçağınızın konumunu algılayıp size uçuşun blok zamanlarından tutun da meydan chart bilgisine kadar hepsini veriyor yeter ki kullanmayı bilelim.

Image

Aşağıda Activate edilmiş örnek bir uçuş planı var,sayfa ortasındaki uçak tuşuna tıkladığımda uçağın Enroute esnasında ve rotamıza göre dünya üzerinde nerede olduğunu gösteren kırmızı bir ikon var,sarı olan ise güncel rüzgar ve uçağımıza göre yönü, ineceğimiz meydan çevresinde VOR NDB Seyrüsefer olarak ne var hepsini görebiliyoruz ne kadar kullanışluı değil mi? Yukardaki sekmelerden uçusun bölümlerini görebiliyoruz.Gece gündüz modu var aynı zamanda VOR DME FIX gibi kullanışlı bilgileri ister açık ister kapalı konuma getirebiliyoruz alt kısımda görüldüğü üzere.

Image

Bence geldik programın özellikle kalabalık ve ATC olan meydanlarda bizleri karmaşadan kurtaracak kısmına TAXIWAYS :lol: ve Parkings,yukarıdan ineceğimiz meydanın isminin olduğu Ground'a tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak eğer uçağınız meydanda ise alttan uçak ikonuna tıklayarak sayfa üzerine uçağınıza gidebilirsiniz neredesiniz görebilirsiniz tabi chart ve scenery buna uyumlu olması şartıyla.

Ek olarak program bir çok güncel Metar programı ile de eşgüdümlü çalışabilmektedir SETUP kısmını incelediğinizde ve programın MANUAL'ini okuduğunuzda bu tanıtma işlemlerinin nasıl yapıldığını göreceksiniz,hiç bilmiyorum anlamıyorum da derseniz google size yardımcı olacaktır.bu kısımda kendi çeklistlerinizi oluşturabildiğiniz gibi kendinze özel menü görünümlerinide ayarlayabilirsiniz.çok kısa bir şekilde Elektronik uçuş çantası nedir ne işe yarar elimden geldiğince anlatmaya çalıştım sorularınız olursa cevaplamaya çalışıcam iyi uçuşlar!

Image
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Re: Electronic Flight Bag Kılavuzu

Postby THY3017 » 06 Jun 2015, 13:33

İki yıldır kullanıyorum ve Armağan Beye katılıyorum. Harika bir program diyebilirim ve kesinlikle öneririm.
THY3017
Junior Member

Name: Gökhan AKSOY
City: Aydın
PID: 3017
Vatsim ID: 1188316

Postby Apollo » 06 Jun 2015, 21:51

Armağan hocam eline sağlık süper anlatım :)
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Postby THY4750 » 08 Jun 2015, 09:32

Armağan hocam ellerine sağlık güzel bir tanıtım olmuş.
Yoke artık :)
THY4750
Officer

Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468

Postby THY4070 » 09 Jun 2015, 21:11

ellerinize saglık hocam, bunu FS2004 te kullanabiliyor muyuz?
THY4070
Newbie

Name: Ali KARAKOC
City: Denizli
PID: 4070
Vatsim ID: 1302506

Postby THY2100 » 10 Jun 2015, 16:57

FSUIPC varsa hepsiyle bağlanır hocam.
düzeltiyorum TCP IP portundan bağlanıyormuş sanıyorum uğur bilgin hocam bilir eskiden bunu el ile kendimiz yapıyordk bu program sanal bir port yaratıp uçağın konum ve gerekli bilgilerini alıyor.
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY4070 » 10 Jun 2015, 22:25

hocam pek anlamadım tam olarak nasıl yapmalıyım ?
THY4070
Newbie

Name: Ali KARAKOC
City: Denizli
PID: 4070
Vatsim ID: 1302506

Return to Flight Simulator Tips | Tricks | Techniques