Kalkıştan sonra sesli iletişimin kaybedilmesi

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

Kalkıştan sonra sesli iletişimin kaybedilmesi

Postby THY4065 » 22 Apr 2015, 18:01

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önce squawkbox da kullandım, şu anda vpilot kullanıyorum. Havalandıktan sonra, ilk komutu duydum fakat ATC'nin daha sonraki komutları bana ulaşmadı. Her iki programda da benzer problemi yaşadım. Bunun bir sebebi var mıdır? Varsa çözüm yolunu söylerseniz sevinirim.

Selamlar herkes,
THY4065
Junior Member

Name: Faruk Ugranli
City: Izmir
PID: 4065
Vatsim ID: 1302155

Re: Kalkıştan sonra sesli iletişimin kaybedilmesi

Postby THY4750 » 22 Apr 2015, 20:23

internet bğlantısındandır kaptanım
Yoke artık :)
THY4750
Officer

Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468

Postby THY4065 » 22 Apr 2015, 20:46

Nihat Kaptanım,

Galiba haklısınız. Benzer problemleri başkaları da yaşamış. İletişim için gerekli olan internet portlarının belli bir süre sonra kapandığını ya da antivirüs, firewall gibi programlar tarafından durdurulduğunu söylüyorlar.

Bugün yaşadığım olay da onun benzeri bir olay. Ground operasyonları esnasından iletişimim vardı. Sonra kule, yaklaşmaya devretti. Onla da başta iletişimim vardı ama 2,3 dakika sonra kendisi sesli komutlar bana ulaşmayıncA yazılı olarak göndermek zorunda kaldı. Yazılı olarak devam ettik. Onun hava sahasından çıkıp, UNICOM'a bağlandım ve daha sonra başka bir havasına girdiğimde center'la sesli iletişim kurabildim. Fakat 2, 3 dakika sonra bana gerekli komutlar sesli ulaşmayınca, yazılı haberleşmek zorunda kalındı.

Bahsedilen problem çok mantıklı geliyor akla, bende de firewall var mı bilmiyorum ama AVIRA antivirüs kullanıyorum. Nihat kaptanım eğer sizin bilginiz varsa ya da konuya hakim olan başka bir arkadaşımız var ise tavsiyelerini alabilirim. Antivirüs programını durdurmak bu sıkıntıyı çözer mi? Yoksa temelli kaldırmak mı gerekir? Bahsi geçen Portları sürekli açabilmek mümkün olabiliyormuş sanırsam ama benim kullandığım internet üniversiteye ait olduğundan sanırsam portların kontrolüne ulaşmam da mümkün değil.

Ya da 10 sn'de bir push to talk butonuna basıp, kanalı aktif mi tutmayı deneyeyim :D

Çok Selamlar,
THY4065
Junior Member

Name: Faruk Ugranli
City: Izmir
PID: 4065
Vatsim ID: 1302155

Postby THY4750 » 22 Apr 2015, 22:13

Faruk kaptan kanaldan çıkıp tekrar girebilirsiniz.
Yoke artık :)
THY4750
Officer

Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468

Return to Flight Simulator General Discussion Forum FS9|FSX|FSX-SE