Uçak tercihleriniz

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

Uçak tercihleriniz

Postby THY3716 » 05 Mar 2015, 20:56

Arkadaşlar, aylık görev yazımları ile ilgili tasarladığım modül tamamlanmış durumda. Nisan ayında kullanıma alacağız. Öncelikle modülü tanıtırsak :

- Şu an database imizde tanımlı yaklaşık 1250 civarındaki schedule uçuşları arasından bir tanesine gidiş ve dönüş olmak üzere rastgele seçim yapılacak.
- Rütbesi SFO ve üzerinde olan pilotlar için bir ay yurt dışı, bir ay yurt içi assignment yazılacak. (halihazırdaki uygulama devam edecek)
- Yurt dışı uçuş yazılacağı zaman maksimum 240 dk.lık (4 saatlik) mesafelere görev yazılacak. Bu husus, görüşlerinize arz olunur, modül bu hususu ayarlamamıza imkan tanıyor. Artırabilir azaltabiliriz. 240 değeri maksimum değerdir. İlla 240 dk lık uçuş olacak diye bir şey yok. Sofia'ya da yazılabilir, Londra'ya da. Bu tamamen şans. Random olarak yazılıyor. Örneğin 600 dk. sınırı yaparsak, Atina'ya da yazılabilir, New York'a da. Bu hususu tartışalım derim. Bence tüm Avrupa'yı, Ortadoğu'yu ve Asya'nın büyük bir kısmını kaplaması açısından 240 dk. makul bir süre.
- Son 5 ay boyunca yazılmış olan görevlerin aynısı tekrar yazılmayacak. Aynı meydana en erken 6 ay sonra tekrar görev yazılabilir, ya da yazılmayabilir. Yine şans faktörü söz konusu.
- Sitemize tanımladığınız uçak tipinize ve schedule da tanımlanan uçak tipine göre görev yazılacak. Bu konuyu ayrıntısıyla açıklamak gerekiyor sanırım. Sistem şöyle işliyor : Sitemizin database ine 4 tip tanımlanmış durumda.
1'nci Tip : A319-A320-A321,
2'nci Tip : A330-A340
3'ncü Tip: B737-B738-B739
4'ncü Tip: B772-B773

Şimdi örneğin siz tercih olarak birinci tipi seçtiniz. Size bu durumda A319, A320 veya A321 ile uçulabilecek görevlerden birisi yazılacak. Şu an için bir engelleme yok aslında, siz isterseniz B738 ile uçun bu görevi sorun değil, ama kimi arkadaşlar gerçekte ne ile uçuluyorsa o yazılsın dediği için böyle bir yazım tekniği uyguladık. "Ben 4 tipi de seçiyorum, halen tüm uçaklar bende mevcut ve hepsini kullanabilirim" derseniz o zaman sistem size her türlü uçağın uçabileceği bir görev yazar. Şans faktörü ! Halen sitede bir çok arkadaş uçak tercihini veya tercihlerini belirtmemiş durumda, o arkadaşlara da rastgele bir görev yazılacak. Herhangi bir uçak tipi gelebilir. Ben boeing den başka uçakla uçmam filan diyorsanız o zaman tercih başvurunuzu yapmanız lazım.

Assignments uygulamasının değişik bir tat olduğunu düşünenlerdenim. Ayrıca Türk havasahasında, özellikle LTBB bölgesinde bir hareketlilik yarattığı da kesin. Şu an için bir gidiş bir dönüş yazıyoruz. Bu konuda anket de yapılmıştı. Daha fazla görev yapılması hususu da tartışılabilir.

Sitenin işleyişi ile ilgili önümüzde uzun bir yol var ve biz daha bu yolun başındayız. Dün Erhan Abi durumu gayet güzel özetlemişti, yok olmak durumuna gelmiş bir durumdan, kişisel çabalarla çekip çıkarttığımız güzide sanal havayolumuzun idari işlerini (elle yürütülen işlerini) otomatize etme yönünde çaba gösteriyoruz şu an. Daha sonrasında ise site kodlaması ile yapılabilecek bazı hedeflerimiz var. Örneğin, free jumpseat (birbirimizi bir yerden diğerine nakletme), kişisel assignment yazımı (canı isteyenin ve o anda rastgele bir yerlere uçmak isteyenlerin kendi kendisine rastgele assignment yazması), otomatik sınav sistemi vs. Bunları yavaş yavaş aşacağız. FDR kodları, ceza puanı sistemi vs işlemleri için İlker Hoca'nın yardımını beklemekten başka çaremiz yok, veya ileride başka tedbirler belki alınabilir. Sizler lütfen yapıcı tekliflerinizi, yaratıcı düşüncelerinizi eksik etmeyin, bunlar bize ilham veriyor. Hep beraber daha iyi bir havayoluna sahip olacağımıza inancımız tamdır, herkese keyifli uçuşlar olsun...
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Re: Uçak tercihleriniz

Postby artuncs » 05 Mar 2015, 21:21

Arkadaslar Bahadir'in yukardaki aciklamasina iliskin bir konuyu daha eklemek istiyorum.

Onumuzdeki ay yani Nisan ayi basi itibariyle gondermeye baslayacagimiz assignment ucuslar sectiginiz tipler uzerinden verilecegi icin, aynen schedule ucuslarda oldugu gibi assignment ucuslarda da baska tipler ile ucmaniza sistem izin vermeyecektir.

Bu sebep ile bu ayin sonuna kadar Type bilgilerini belirtmemis olan pilot'larimizin bu bilgilerini bize ulastirmalarini tekrardan rica ediyoruz.

Tip bilgilerini bildirmemis pilot'larimiz, rastgele gelecek gorev ucuslarindaki secili tipler ile ucmak zorunda kalacaktir, bilgilerinize sunulur.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY2100 » 05 Mar 2015, 22:27

Mail geldi bana yarım saat önce hadi hayırlı olsun elinize sağlık.
Armağan BURCU
ATPL(A)
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Antalya
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby artuncs » 07 Mar 2015, 10:18

Assignment ucuslarin yeni hali ile ilgili databese de bir dizi calisma yapmaktayiz. Bu sebep ile su andan itibaren Type bilgileriniz, tahmini calisma suresi olarak soyluyorum bu aksama kadar profile bilgileriniz icinde gozukmeyecektir.

Calisma bitiminden sonra Type bilgileriniz yeniden active edilecek ve bilgiler gozukmeye baslayacak,

Type bilgilerinizi gondermeye devam edebilirsiniz. Bu saatten sonra gelecek olan Type bilgileriniz, calisma bitiminden sonra update edilip, onay e-mailleriniz size gonderilecek, bilgilerinize sunulur.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY4018 » 07 Mar 2015, 19:21

Benim type preferance şuana kadar 1. ve 4. tipti. Şimdi baktım hiç yok gözüküyor ama okuduğuma göre geri gelecekmiş. Ama ben 1. tipi, FSLabs A320 gelene kadar iptal etmek istiyorum. Yani "sadece 777" ile assignment uçuşlara başlamak istiyorum. "Edit Profile" bölümünden tekrar 777 tipini seçtim ama A320 leri iptal etme seçeneği yok. Burdan bilgilendirmek istedim, benim Type pref'den 320 yi silerseniz sevinirim. Bir de Type Pref. kısmında 4. tipte B772 de var, ama gerçek THY de 772 tipi yok, sadece 773 var. Hatırlatmak istedim belki boş bir anınıza denk gelmiştir de gözden kaçmıştır diye
*StarFighter* 104
Image
THY4018
Staff

Name: Burak KAN
City: Istanbul
PID: 4018
Vatsim ID: 1262234

Postby artuncs » 07 Mar 2015, 19:32

Su an database de yapilan calsmalardan biride aynen su anda anlattigin konular ile ilgili Burak. Bu konunun farkina vardigimiz icin bir duzenleme yoluna gittik.

Ornek olarak 1-2-3 ve 4 siralarda bulunan serilerin icinden sadece bir tip, iki, yada dilediklerinizi secebileceksiniz. Hangi modeli istiyorsaniz. Gene mesela sadece B739 sectiginizde gorevleriniz THY in B739 ile uctugu meydanlardan gelecek sadece.

B772 cikarilacak. Zaten bu gune kadar database imizde schedule ve assignment ucuslar icin verilmis bir B772 gorev yada schedule ucuslari yoktu. Assignment ucuslarda istek oldugu icin Heavy ucaklarin icine katilmisti sadece, Cunku dileyen diledigi tipler ile ucuyordu zaten.

Sistemi oturtana kadar Type lar ile ilgili biraz karisiklik yasayacagiz hep birlikte ama Nisan ayi basi ile sorunsuz bir gecis yapacagiz insallah.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 08 Mar 2015, 00:02

Dostlar,

Type bilgileri nedeni ile database imizde bir dizi daha degisiklige giderek, daha once size verdigimiz ayni grup icindeki mecburi secilebilir tipleri birbirinden ayirarak, Boeing yada Airbus serilerinden dilediginiz tipleri tek tek secilebilir hale getirdik.

Buna gore assagidaki;

1 ) A319-
2 ) A320-
3 ) A321-
4 ) A330-
5 ) A340-
6 ) B737-
7 ) B738-
8 ) B739-
9 ) B773-

Tiplerinden dilediginizi secebilirsiniz. Isterseniz bir tip secin ister hepsini. Sectiginiz tiplere gore gercekte THY bu tipler ile hangi meydanlara ucuyor ise sizede o meydanlara gorev ucuslari otomatik olarak verilecektir.

Bu gune kadar bize bildirmis oldugunuz tip secimlerinizin icinde olan;

B737,B738,B739 serisinden secmis olanlara sadece B738 verilmistir.
A319,A320,A321 serisinden secmis olanlara sadece A320,A321 verilmistir.
A330,A340 serisinden secmis olanlara, her iki tip olan A330,A340 verilmistir.
B772, B773 secmis olanlara sadece B773 verilmistir. (B772 listeden cikarilmistir)

Tipler, Type Preferance bilgilerinizde gozukecek sekilde yeniden duzenlenip active edilmistir.

A319, B737, B739 tiplerinin yazilmama nedeni, her pilotumuzun bu tiplere olan taleplerinden emin olamadigimiz icindir. Eger bu tipler aircraft envanterinizde var ise ve bunlar icinde gorev ucusu talep ediyorsaniz, lutfen son bir kez daha kendi profiliniz icinden Type Preferance bilgilerinizi kontrol ettikten sonra, eklemek istediginiz yada cikartmak istediginiz tip taleplerinizi iletmenizi rica ediyoruz.

Tip taleplerinizi her zaman oldugu gibi ''Type Preferances'' viewtopic.php?f=1&t=9602 topic i altindan yada sitemizin 'Profile Update' formunu kullanarak yapabilirsiniz. ''Profile Update'' form son yapilan degikliklere gore yeniden update edilmistir.

Tamamen sizin ozgur iradeniz ile istediginiz tipleri secebilmeniz icin, sonradan gerekli gordugumuz ve uzun ugras sonrasi tamamlayip bitirdigimiz bu calisma sonrasi icin eger sizi yeniden tip secimi yapmaniz mecburiyetinde birakiyor isek, pesinen bu durum icin ozur dileriz.

Su andan itibaren yeniden sizden gelebilecek tip bilgilerinizi update etmek icin hazir ve beklemekte oldugumuzu belirtir, keyifli ucuslar dileriz.

Sevgi ve saygilarimizla
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Return to Flight Simulator General Discussion Forum FS9|FSX|FSX-SE