EZDOC Kamera ayarları hakkında

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

EZDOC Kamera ayarları hakkında

Postby THY3817 » 09 Feb 2013, 16:27

Merhaba Dostlar.
Ezdoc kamera ayarlarını yaptım gayette hoşuma gitti. Ancak yaşadığım bir problem çok canımı sıkmaya başladı.

Image

Problem Virtual cocpit kamera geçişlerinde ve ayarlarında hiçbir sıkıntı yokken Aircraft kamera kategorisindeki kanat görünümlerinde ekran sallanmaya başlıyor.
Tekrar görüntüyü cocpite aldığımda cocpit görüntülerinde hiçbir sorun yok. Sadece dış gürünümlerinde oluyor bu sorun ve sadece uçak havadayken oluyor.

Ekran sallantısı sanki diger bir görüntüyle çalışıyormuş gibi iki görüntü arasında takılmış gibi.

Var mı bir tavsiyesi olan kaptanım?
Fatih CEVIK
The engine is the heart of an aeroplane, but the pilot is it's soul.
THY3817
Senior Member

Name: Fatih Çevik
City: Istanbul
PID: 3817
Vatsim ID: 1104588

Re: EZDOC Kamera ayarları hakkında

Postby THY4422 » 09 Feb 2013, 19:00

Valla tavsiye değil de bu ayarları nasıl yaptığınızı anlatsanız makbule geçer hocam. Sürekli bir aksilik çıkıyor ve ayarlamadan kapatıyorum bu programı
THY4422
Senior Member

Name: Cuneyt ARSLAN
PID: 4422

Postby artuncs » 09 Feb 2013, 21:06

Resimde ilk soldan kirmizi RND tusuyla alakali, onu kapatirsan sorun kalkar Fatih hocam. Her kamera icin bu ayarlarari tek tek yapmaniz lazim.
Last edited by artuncs on 09 Feb 2013, 21:13, edited 1 time in total.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby artuncs » 09 Feb 2013, 21:09

Cuneyt istersen benim kamera acilarini sana yollayabilirim, biraz once hanifi de istedi. Bu sekilde kameralari tek tek ayarlamana gerek yok, istersen benmkiler uzerinden degisim yaparsin. Kameralara tus atamak lazim birde gecisleri duzgun bir sekilde yapmak icin.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY3817 » 09 Feb 2013, 22:28

artuncs wrote:Resimde ilk soldan kirmizi RND tusuyla alakali, onu kapatirsan sorun kalkar Fatih hocam. Her kamera icin bu ayarlarari tek tek yapmaniz lazim.

Evet Erhan hocam onu kaldırınca sorun kalkıyor ama ben RNDom shake özelliğini de aynı zamanda kullanmak istiyordum.
İzlediğim çogu videoda kanat üstü görüntüleri hareketliydi :(
Fatih CEVIK
THY3817
Senior Member

Postby THY1935 » 09 Feb 2013, 23:05

Fatih kaptan o özelliği her bir kamera için açıp kapatabiliyorsun. Yani kokpit için o özelliği açık bırakabilirsin.
Erhan abi bu arada ben tuş atamayı da bilmiyorum daha doğrusu bulamadım nereden yapacağımı :D.
Şöyle birisi çıksada world kısmı için nasıl kamera atayacağımızı güzel bir anlatsa. Şimdiye kadar çok denedim world kısmında bir meydanda pist başı vs. gibi değişik yerlere kamera atamayı denedim, bazılarında başarılı oldum bazılarını ise birdaha atayamadım.
THY1935
Average User

Name: Hanifi AVCI
City: Samsun
PID: 1935
Vatsim ID: 964441

Postby THY3817 » 09 Feb 2013, 23:16

Hanifi wrote:Fatih kaptan o özelliği her bir kamera için açıp kapatabiliyorsun. Yani kokpit için o özelliği açık bırakabilirsin.
Erhan abi bu arada ben tuş atamayı da bilmiyorum daha doğrusu bulamadım nereden yapacağımı :D.
Şöyle birisi çıksada world kısmı için nasıl kamera atayacağımızı güzel bir anlatsa. Şimdiye kadar çok denedim world kısmında bir meydanda pist başı vs. gibi değişik yerlere kamera atamayı denedim, bazılarında başarılı oldum bazılarını ise birdaha atayamadım.

Evet Hanifi hocam :) onuda tecrübe etmiştim. Cocpit için shake problemi yok zaten.
Kanat görüntüleri aslında dışardan aldıgım tüm görüntülerde bahsettiğim problem oluyor. Sebebide Erhan hocamın bahsettiği gini Random Shake effectinden kaynaklı. Ama neden sadece aircraft kategorisinde eklenen kameralarda bu sorun oluyor aklıma takılan bu :(

Bu arada benimde faydalandıgım cok güzel bir tutorialı paylaşıyorum. Burada Ezdoc ayarlarını ve fsx tuş atamalarını cok güzel anlatıyor.

Fatih CEVIK
THY3817
Senior Member

Postby THY4422 » 16 Feb 2013, 11:48

artuncs wrote:Cuneyt istersen benim kamera acilarini sana yollayabilirim, biraz once hanifi de istedi. Bu sekilde kameralari tek tek ayarlamana gerek yok, istersen benmkiler uzerinden degisim yaparsin. Kameralara tus atamak lazim birde gecisleri duzgun bir sekilde yapmak icin.

Abi yeni gördüm. Çok iyi olur gerçekten. Müsait olduğunda yollayabilirsen çok sevinirim
THY4422
Senior Member

Name: Cuneyt ARSLAN
PID: 4422

Postby THY3683 » 16 Feb 2013, 19:29

Erhan Hocam,

Bende bu PFD'ye zoom yapma hareketinizi çok beğendim, açıkçası onu nasıl yaptığınızı anlatabilirseniz bende o iş için 1 tuş atayıp kullanmak isterim.

Teşekkürler.
THY3683
Average User

Name: Dinc Mor
PID: 3683

Postby artuncs » 16 Feb 2013, 21:56

udikisilik wrote:
artuncs wrote:Cuneyt istersen benim kamera acilarini sana yollayabilirim, biraz once hanifi de istedi. Bu sekilde kameralari tek tek ayarlamana gerek yok, istersen benmkiler uzerinden degisim yaparsin. Kameralara tus atamak lazim birde gecisleri duzgun bir sekilde yapmak icin.

Abi yeni gördüm. Çok iyi olur gerçekten. Müsait olduğunda yollayabilirsen çok sevinirim

Cuneyt senin email bulamadim, yollarsan hemen gonderirim.

THY3683 wrote:Erhan Hocam,

Bende bu PFD'ye zoom yapma hareketinizi çok beğendim, açıkçası onu nasıl yaptığınızı anlatabilirseniz bende o iş için 1 tuş atayıp kullanmak isterim.

Teşekkürler.

O zoom lama isi ozel bir sey degil. Siz zaten bir kamera acisi belirlediginizde ve onu kaydedip bir tus atadiginizda ve daha sonra bir kameradan bir kameraya gecis yaptiginzda o kamerayi nasil ve hangi pozisyonda kaydedtiyseniz o aciya otomatik donuyor zaten.

Bu pozisyonlar icin;

Page up
Page down
Ok tuslari
(-) (+) tuslari
Mouse kullanarak ve mouse tekerlegini basili tutarak ve gene zoom icin kullanarak bu pozisyonlari ayarlayip kaydedebiliyorsunuz.

Uc cesit hafizaya alma sekli var bunlardan en kolay olan iki sekil numeric klavyeden 2 tusuna basip istediginiz kamera acisini ayarladiktan sonra tekrar 2 tusuna bastiginizda kaydetmis oluyor. Bu sekilde yaptiginizda eger bir once, ayni kamera icin pozisyon ayarlamissaniz o kaybolacaktir ve geri donmek istediginde yeni ayarlamaya calistiginiz pozisyonu iptal edemez ve geri donemezssiniz.

Ikinci sekil benim de kullandigim oluyor, numeric klavyeden 2 tusuna basmadan istediginiz kamera acisini ayarlayip ve bundan memnun kaldiysaniz iki kere 2 tusuna bastiginizda kaydetmis olacaksiniz, yok memnun olmadiniz o zaman 2 tusuna basip kaydetme asamasini baslatmamis oldugunuz icin eski kamera acisini kullanmaya devam edebilrsiniz.

Yada isterseniz size benim Ngx icin kendi kamera acilarimi yollarim ve bunlari yukler ayni sekilde kullanirsiniz yada uzerinde kendinize gore degisiklik yaparsiniz. Bu sekilde daha kolay olacaktir.

Sevgiler
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY3683 » 19 Feb 2013, 01:13

Erhan kaptanım cevabınız için teşekkür ederim, en yakın zamanda deneyeceğim.

Peki bu hafızaya alma işleminde, joystick'teki bir tuşu atamak istiyorum bunun yolu varmı acaba?
THY3683
Average User

Postby artuncs » 19 Feb 2013, 13:19

THY3683 wrote:Erhan kaptanım cevabınız için teşekkür ederim, en yakın zamanda deneyeceğim.

Peki bu hafızaya alma işleminde, joystick'teki bir tuşu atamak istiyorum bunun yolu varmı acaba?

Image

Dinc kaptan, Klavyeden ve Joystick ten tus atama islemi resimin ust sag tarfinda bulunan SHORTCUT altinaki iki Kutucuk ile hallediliyor. Dikkat edersen biri KEYB biride JOYSTICK.

Klavyeden her hangi bir tus atayacaksan KEYB kutusu icine mouse ile bastiginda klavyeden bir tus secersin, JOYSTICK kutusu icine basarsan joystick ten istedigin tusa bastiginda hafizaya alir.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY3683 » 20 Feb 2013, 06:13

Ha bu bahsettiğimiz ayarlar komple EZDOC kullanırsak mı geçerli?

Ben o görüntüyü EZDOC olmadan FSX'in kendi kamera ayarlarından alıyorsunuz sanmıştım. Kafam karıştı biraz..
THY3683
Average User

Postby artuncs » 20 Feb 2013, 09:04

THY3683 wrote:Ha bu bahsettiğimiz ayarlar komple EZDOC kullanırsak mı geçerli?

Ben o görüntüyü EZDOC olmadan FSX'in kendi kamera ayarlarından alıyorsunuz sanmıştım. Kafam karıştı biraz..

Yok Fs uzerinden boyle bir islemi yapamazsin Dinc. Fs2004 icin Ezdok Fsx icinde EZCA yi indirip kurmalisin.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY1679 » 10 Mar 2013, 14:58

İyi günler erhan abi..ben de sistemimi yeniledim ve ezdok ile debelenip duruyorum...eğer seni uğraştırmazsa bana da EZCA ve SAITEK X52 ayarlarını/profillerini gönderebilir misin abi?...şimdiden teşekkürler :clap:

erdemarikan82@gmail.com

Erdem ARIKAN
THY6679
Ankara
Erdem ARIKAN
FLYTHY,PID1679
İstanbul,1982
THY1679
Junior Member

Name: Erdem ARIKAN
City: Ankara
PID: 1679