SBox ve FS Realworld Weaşer

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

SBox ve FS Realworld Weaşer

Postby uarica » 20 Nov 2001, 18:22

Selamlar,

Gecen hafta bir aksam online olarak assignment gorevimi yerine getirmek uzere LTFE-LTAC uctum (TK282). Ucusa baslamadan once iki havalimani icin de metarlari alarak ucus planimi yaptim ve ucusa basladim. Fakat birsey dikkatimi cekti. Ucus boyunca ruzgar hep sabit (12 Knot), yonu ise 3-5 derece oynuyordu (242-247 derece arasi). Bu LTAC'ye kadar devam etti. Bu durum biraz midemi bulandirsa da yine de devam ettim. Cok iyi hatirliyorum, metarda LTAC'deki ruzgar 330 derecede 10knottu. Ve ben de inis pistini 3R olarak secmistim. 3R icin alcalmaya basladigimda SBox'dan son bir kez weaşer update yaptim. Fakat ruzgar siddeti ve yonu ayni. Dolayisiyla tam 21L icin rotami degistirmeye karar vermisken ATIS devreye girdi ve ruzgar 310 dereceden 10knottu. Hava bulutluydu. Fakat SBox'a gore ruzgar 245 dereceden 12knottu ve hava neredeyse cavok'tu. Ben buna ragmen 3R'a indim. (Ne yazik ki ATC yoktu). Boyle birsey hic sizin de basiniza geldi mi? Sizce hangisi daha guvenilir, SBox mi yoksa FS realworld weaşer mi? Sizce SBox weaşer'i neden guncellememis olabilir? Ayrica FS'in menusunden realworld weaşer'i indirmeme ragmen local'de gercek degerleri gorsem de OK bastigimda SBox'in kendi weaşer'i aynen devam etti. (SBox options'da ignore realworld weaşer secenegi isaretli degil) Son olarak boyle bir durumda sizce benim uygulamis oldugum prosedur dogru mudur? Tesekkurler.

Biraz uzun oldu kusura bakmayin :)

Sevgiler...
Umut ARICA
uarica
Newbie

Postby Ahmet Bedir » 20 Nov 2001, 18:43

Umut,
Bu olay 1,2 nedenden kaynaklanabilir. O an VAATSIM deki serverde sorun olabilir, http://trvacc.org/web/airspace/airports.asp sayfasındaki METAR lara bakarsanız bazen boş gözükür. Bu veriler direk olarak VATSIM den gelir, bazen METAR lar "update" olmuyor.

SB bağlanmadan FS deki weaşer e gidin ve oradan "Clear Weaşer" seçin. FS tertemiz hava olsun, ondan sonra SB bağlanın.
Ahmet Bedir
Junior Member

Return to Flight Simulator General Discussion Forum FS9|FSX|FSX-SE