Simülatör Pilotluğuna Nasıl Başladınız?

Ongoing meetings - Focused virtual pilot activities ....

Simülatör Pilotluğuna Nasıl Başladınız?

Postby THY4016 » 26 Sep 2014, 23:51

Herkese merhaba,
Bu başlıkta Simülatör Pilotluğuna nasıl başladığımızı yazıp paylaşalım.

Benim başlangıcım sizlerinkinden biraz farklı olmuştu.5 Yaşından bu yana pilot olmak istiyordum.5 Yıl önce oyun dahi olsa hevesten içimde bir ihtiyaç doğdu.Google ile araştırmaya başladım ve ilk etapta, Google Earth'in uçuş simülatörünün olduğunu öğrendim.Bir süre sonra tatmin etmedi araştırarak fsx'in demo versiyonunu 2 saatte indirdikten sonra, kısa da olsa kullanmıştım.Henüz bilgim sıfırdı sadece iniş-kalkış yapıyordum.Daha sonra yaşadığım yerde bu iş ile bilgisi olan bir abimle tanıştım ve bana Flight Simulator 9'u tavsiye etti.Hemen edinip araştırmaya koyuldum.Daha sonra okul zamanı bu işlere ayıracak vaktim olmasa da, yaz aylarında edindiğim dökümanları okuyordum.Hatta yurtdışına tatile gittiğimde bile döküman okuyarak kendimi nasıl bir adım daha öne taşırım diye düşünüyordum.Zamanla gelişti herşey...

Peki sizin Başlangıcınız ve deneyimleriniz nasıl oldu?
THY4016
Average User

Name: Tamer OZTURK
City: Gazimagusa
PID: 4016
Vatsim ID: 1228857

Re: Simülatör Pilotluğuna Nasıl Başladınız?

Postby THY4029 » 27 Sep 2014, 03:26

Ben 5 sene önce Azerbeycan Airlines-ın akademisinde, gördüyüm, Airbus simulasyonuna aşık olmamla bu işe başladım. Daha sonra FSX ve P3D ile tanıştıktan sonra, PMDG, A2A, Aerosoft ve Milviz şirketleriyle konuşmalara başladım. Vatsim ve Avsim forumlarının yardımlarıyla, simulasyonlarda eğitimlerime başladım. Arada sırada uğradığım Azerbeycan Havacılık üniversitesinde, C172, Diamond, Piper Cherokee gibi uçaklara binmek ve C172 3000 feet yükseye kaldırıp Traffic Pattern yapma şansını kazandım. O gün, bügündür bu sevdadan vaz geçmiyorum :)

P.S: Konu baya zevkli :)
THY9029 - Pilot of Q400, B738 NG and A321.
THY4029
Junior Member

Name: Zaur BILALOV
City: USA, CT
PID: 4029
Vatsim ID: 1281488

Postby THY2100 » 27 Sep 2014, 09:56

Merhabalar arkadaşlar güzel bir konu olmuş arada böyle sohbetler konular güzel bir hava katıyor forumumuza,kendi adıma simülatör deneyimine nasıl başladığımı anlatayım gerçi açıklaması bir hayli uzun ve tesadüfidir.

Sene 1999 yanılmıyorsam o zamanlar daha çok pc oyunları peşinde koşan bir çocuktum,bir arkadaşımdan Flight Simulator 98 adında 3-4 CD'den oluşan bir "oyun" almıştım fakat bunu ben değil sevgili babacığım kullandı,çünkü ilgimi çekmemişti.biz arkadaşlarla daha çok vurdulu kırdılı şeylerin peşindeydik.Aradan yıllar geçti babam hem havacılık hem ingilizce seviyesini adım adım ilerletti tabi biz aynı bilgisayarı kullandığımız için görüyordum,fakat babamın bilgisayar başında kendi kendine "request ifr clearance","turkish six eight three four" vb gibi garip terimler söylediğini gördüm kendi kendime "yahu koskoca adam ne hale geldi yok yok hiç iyi bir şey değil bu simülatör" falan demeye başladım ama baktım ki bir etkileşim var karşıdakilerde bizler gibi birer insan o zaman ilk defa ilgimi çekti,ortam şartlarınında güncel olduğunu hava durumu trafik vb gibi şeylerinde aktif olduğunu gördüm.

Aradan bir kaç yıl daha geçti ve ben okulumu bitirip hava kuvvetlerinde göreve başladım,sürekli uçak sesleri ve terimleri ile ne kadar uzakta olsa iç içeydik,ve bu da benim merakımı daha da arttıran bir etken oldu.Geçen süre zarfında babam zaten gece,gündüz,uykulu,uykusuz her türlü uçuyordu :lol: ,onun bilgi birikiminden yararlandım.Önce yazılımları aldım,sonra her simülatörcü gibi döküman ve eğitimleri bi kenara bırakıp "verin hele şu levyeyi" diyerek " kör topal" uçmaya başladım.Atc lerimiz ve diğer arkadaşlarımız sağolsun çok yardımcı oldular gerek fırçalarıyla :lol: gerek destekleriyle,bir yerden yakaladık bu sevdayı inanın hala kendimi tam olarak eğitimli göremiyorum,sonuçta bu bir hobi ve bizler bu hobiye gönül vermiş arkadaşlarız.

Bu hobi sayesinde tanıştığım o kadar güzel dostluklarım oldu ki anlatamam,şu an telefon rehberime,facebook adresime kısacası kafamı çevirdiğim her yerde bir arkadaşım bir dostum bir abim var bu hobiden bana baki kalan,sizleri seviyorum arkadaşlar iyi ki böyle bir güzelliğe başlamışım

Hepinize saygı ve selamlar.
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY4388 » 27 Sep 2014, 12:52

Merhaba Arkadaşlar

Uçakları ilk fark ettiğim tarih 1996 da Sabihagökçen - Erzurum arasındaki ilk uçak seyahatimle başladı. Eve dönüş yolunda kokpitte neler olduğunu merak ettim ve 56K çevirmeli bağlantının gürültüsü içinde araştırmaya başladım FS2002 yi indirdim. taktiredersiniz ki pek cazip bir görüntü yoktu yeryüzü şekilleri Türkiye deki birçok hava alanı yoktu. Sonrasında fs9 ve fsx i buldum ve bu proğramların kendi içindeki online uçuşlarında tek başıma fs nin kendi içinde olan uçaklarla vor to vor fix ve airway, route, chart gibi kelimelerin arasında uçuyor ve tüm bunları sanki sıfırdan bir şeyler keşfediyormuşçasına araştırdım. Daha sonrasında tv de Kokpit proğramında adamın birinin vatsim diye bir yerlerden oralara bağlanıp gerçek havacılık kurallarının uygulandığı ve atc lerin olduğundan bahsettiğini duydum ve vatsime kayıt oldum ve ilk uçuş müsademi Hasan ÜNSAC dan aldım 2000 yılından 2010 yılına kadar vatsimde değişik uçuş kodlarıyla bir sürü uçuş yaptım. devamında FLYTHY yi buldum ve mutlu oldum 4 yıldırda halen FLYTHY ruhuyla uçmaya devam ediyorum. Denizcilikten havacılığa taşıdığım yeni bir sloganımda vardı
" Havanız Neta, Pistiniz Boş Olsun" ve Birçok güzel insan tanıdım herkese teşekkkürler..
Mustafa KOŞAR
Senior First Officer
THY4388
Junior Member

Name: Mustafa KOSAR
City: Kocaeli
PID: 4388
Vatsim ID: 1104709

Postby THY4045 » 27 Sep 2014, 21:45

http://static.giantbomb.com/uploads/ori ... _front.jpg

Beni başlatan bu fotoğraftır. O zaman bilgisayarım olmadığından alamamıştım. Sonra Kadıköy Yazıcıoğlundan aldığım FS2002, sanıyorum beta olmasından ötürü bilgisayarın tarihini geri almadan çalışmıyordu :) Şu anda da wallpaperımı süsleyen Concorde'un FS2002'de olmaması beni bayağı üzmüştü.. O zaman internetten şimdiki gibi oyun indiremediğimden FS2000 indirip de uçuramadım o Concorde'u bir türlü. Bu sene FSLabs'ın yaptığı Concorde'u uçurana kadar da hiç uçuramamıştım.. Çok güzel alet de 3 kişilik kokpiti tek başına idare etmek çok kasıyor ya, Virtual Flight Engineer kullanmak da istemiyorum, gözünü seveyim Boeing'lerin glass kokpitlerinin :)

Ara ara bastırıyordu FSX sevdası, FSX'in görevlerini filan yapıyordum. Ama bu şubat civarlarında, "forumlarda övüle övüle bitirilemeyen şu PMDG NGX de neymiş hele" diye sorunca, birden kendimi FCOM okurken, FMS ile güreşirken buldum. NGX ile tutoriallardan sonra ilk olarka yaptığım offline LTBA-LTAC uçuşunda rotayı FMS'e girmem 1.5 saatimi filan almıştı :) LEGS sayfasıyla az kavga etmedim, RTE'de yanlışlıkla rotayı silmek filan. Sonra da APU o kadar uzun süre çalışınca fuel imbalance oluşmuştu, bir yarım saatimi de crossfeed valve ile uğraşarak geçirip toplam 3 saatte filan tamamlamıştım. Ama o tatmin hissini anlatmam mümkün değil, gerçi hepiniz biliyorsunuzdur simülatör tutkunları olarak. VATSIM filan derken gerisi geldi zaten..
Turkish Virtual Captain
Boeing 737 and 777 Pilot
ATC Rating: S3

Image
THY4045
Rookie

Name: Can BECERIK
City: Ankara
PID: 4045
Vatsim ID: 1283496

Postby THY4016 » 16 Oct 2014, 18:14

Konuyu hortlatalım :)
THY4016
Average User

Name: Tamer OZTURK
City: Gazimagusa
PID: 4016
Vatsim ID: 1228857

Postby THY3892 » 20 Oct 2014, 03:49

Yillar once can sikintisi ile gittigim Bimeks magazasinda satis gorevlisinin gazlamasiyla almistim FSX'imi. Oncesinde hicbir bilgim olmadigi bir platformdu. Ilk ILS prosedurlerini ogrenip uyguladimda gece mutluluktan uyuyamamistim :rofl: :rofl: :rofl:
Burak Anatürk
PID:3892
THY3892
Rookie

Name: Burak ANATURK
City: Oman
PID: 3892
Vatsim ID: 1110532

Return to Activities, Meeting, Contest