WORLD TOUR 2011 (PART I)

Have a favorite screen shot that you would like to share? You can by posting it here.

WORLD TOUR 2011 (PART I)

Postby Apollo » 03 May 2011, 08:25

Merhabalar,

Geçen yaz Avrupa Turu olarak isimlendirdiğim turumda Akdenizi kuzeyinden güneyine batısından doğusuna dolaştım ve 20 havalimanı ziyaret ettim, toplam 6500 NM ye yakın bir mesafe yol katettim.

Tüm gezimi elimden geldiği dilim döndüğümce burada sizlerle paylaştım....

Bu yaz ise İstanbul kalkışlı olarak Doğu yöünüde devam ederek yine İstanbul da bitecek olan bir Dünya Turuna başlıyorum.

Bu turda EKVATOR un kuzey ve güneyindeki ülkelerin başkent veya büyük şehirlerindeki havalimanlarını ziyaret ederek ASYA AVUSTRALYA GÜNEY AMERİKA KUZEY AMERİKA GRÖNLAND AVRUPA ve AFRİKA kıtalarına teker koyacağım.

2 Bölüm olarak planladığım turun ilk bölümünde ASYA AVUSTRALYA GÜNEY AMERİKA kıtalarında yer alan toplam 25 ülkenin önemli meydanları arasında yaklaşık 32000 mil uçuş gerçekleştireceğim. Planladığım ve KUZEY AMERİKA kıtasında MIAMI INT. varışı ile sona erecek olan ilk bölüme ilişkin uçuş planı aşağıda.

Image

Şu an itibariyle ilk 2 uçuş tamamlandı. Yakın zamanda bu uçuşlara ilişkin fotograf ve bilgileri paylaşmaya başlayacağım.

Arzu eden arkadaşlar herhangi bir uçuşta veya tamamında eşlik edebilirler.

Selamlarımla..
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Re: WORLD TOUR 2011 (PART I)

Postby THY177 » 03 May 2011, 08:38

Erdal cok imrendim sana ...

Cok guzel bir plana benziyor ozellikle bazı meydanlar da gercekten yorulacaksın ..

Kazasız keyifli ucuslar..

Gorusmek uzere...
THY177
VIP Member

Name: Ergenekon Kucuk
PID: 177

Postby THY1935 » 03 May 2011, 10:08

Aslında toplu bir dünya turumuz olsa her isteyenin istediği bacağa jumpset ile katılabileceği, ne hoş olurdu. Ben fikrimi paylaşayım da belki hayata geçer :) . Böylelikle adımızı dünyada daha iyi duyururduk, servinfo'da dünyanın değişik yerlerinde bir zincir oluştururduk. Hergün veya iki günde bir bacak uçulabilir mesela, isteyen katılır.
THY1935
Average User

Name: Hanifi AVCI
City: Samsun
PID: 1935
Vatsim ID: 964441

Postby THY4292 » 03 May 2011, 10:33

Çok güzel program,keyifli uçuşlar,
harcırah aldın mı yanına :wink:
THY4292
Senior Member

Name: Hakan DAGHAN
City: İzmir
PID: 4292
Vatsim ID: 1134887

Postby THY3716 » 03 May 2011, 12:45

Erdal'ım, görev uçuşlarımı yapar yapmaz yola çıkıyorum. Büyük ihtimalle TNCM de seni yakalarım. Benim körolası MD 82 biliyorsun Atlanta'dan kalkışta sol jeneratör ve sağ motoru yedi, 15 ton civarı yakıtla inince iniş takımları da gitti. Ergenekon başkan duymasın şirkete yüklü fatura çıkardılar :shock: , telafi etmek için beni yine charter'a yolluyorlar. TNCM'de buluşup VFR ortak uçuşa ne dersin? Uçuş dinamikleri düzeltilmiş default Cessna 8) FFR 'ı ben çalıştırırım, senin charter hakkına dokunmayalım.

Bu arada, senden isteğim, eğer ilginç yaklaşmalar, değişik kurallar, anormal bir duruma rastlarsan, paylaş buradan, biz de eğitim fırsatı çıkaralım.
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby Apollo » 03 May 2011, 13:18

THY3716 wrote:Erdal'ım, görev uçuşlarımı yapar yapmaz yola çıkıyorum. Büyük ihtimalle TNCM de seni yakalarım. Benim körolası MD 82 biliyorsun Atlanta'dan kalkışta sol jeneratör ve sağ motoru yedi, 15 ton civarı yakıtla inince iniş takımları da gitti. Ergenekon başkan duymasın şirkete yüklü fatura çıkardılar :shock: , telafi etmek için beni yine charter'a yolluyorlar. TNCM'de buluşup VFR ortak uçuşa ne dersin? Uçuş dinamikleri düzeltilmiş default Cessna 8) FFR 'ı ben çalıştırırım, senin charter hakkına dokunmayalım.

Bu arada, senden isteğim, eğer ilginç yaklaşmalar, değişik kurallar, anormal bir duruma rastlarsan, paylaş buradan, biz de eğitim fırsatı çıkaralım.

Bahadır selamlar,

Eğer aynı rotayı gelmek istersen Tokyoda falan beklerim seni. Olmadı TNCM de buluşur VFR ortak geziler yaparız.

Hakan Kaptanım harcırahı bol tuttu sağolsun yönetim. :D

Hanifi Kaptanım: Gel katıl sen de bana bak Bahadır sen ben olduk 3 kişi :wink:
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY3615 » 07 May 2011, 17:27

Ooooo Erdalcım, emniyetli uçuşlar, kolay gelsin...
THY3615
Average User

Name: K.Gürsel HAZAR
PID: 3615
Vatsim ID: 1090129

FLIGHT#I&2

Postby Apollo » 08 May 2011, 11:49

Merhabalar,

FlyTHY adına yapmayı planladığım Dünya Turunun ilk bölümünün planını yukarıda paylaşmıştım.

İlk bölümün ilk 2 Uçuşu tamamlandı sizlerle paylaşmak istiyorum. Bundan sonraki tüm uçuşları bu başlık altında tek bir günce şeklinde yayımlayacağım.

İsteyen tüm dostlarımız istedikleri uçuşta önceden benimle temasa geçerek FlyTHY Dünya Turunda bana eşlik edebilir.

FLIGHT 1: ISTANBUL/TURKEY - KABUL/AFGHANISTAN

Uzun bir uçuş için tüm dostlarımızla helalleşerek bize eşlik eden yolculrarımızla birlikte İstanbul Atatürk Havalimanından güzel bir havada kalkış yaparak Afganistan Kabil ınt. Havalimanına doğru yola koyulduk. Yolculuğumuzda hava durumu gayet iyi olup yol boyunca bizi zora sokan bir durum olmadı. Bu uçuşta B738 ile yolculuk yaptık ve meşhur HİNDİKUŞ dağlarını geçerek akşam satlerinde salimen Kabil HAvalimanına teker koyduk.

Doğuya gittiğimizden hava hızlı karardı ve Kabil +4,5 UTC zaman diliminde olduğundan gece karanlığı ile karşılaştık :lol:

Uçuşumdan bAzı fotoğraflar.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

KAbil Hindukuş Dağları içinde Kabil Nehri boyunca ilerleyen dar bir vadide deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte kurulmuştur. Afganistan'ın başkenti ve en büyük şehridir.

Image

Bu uçuşumuzda bizi zorlayan tek husus Kabil Havalimanı için yeterli chart bulamamız oldu. Sanırım pek kullanılmadığından kaynaklandı.

Kabil için bulduğumuz free scenery de gayet başarılıydı.

FLIGHT 2: KABUL/AFGHANISTAN - KARACHI- PAKISTAN

KAbil de 1 gün geçirdikten sonra uçağımızın gerekli kontrolleri ile yakıt ikmali için havalimanına geliyoruz.

Image

Kabil de hava açık ve sıcaktı. KAIA olarak da bilinen Kabil Int de hazırlıklarımızı tamamlayıp uçuş iznimizi aldıktan sonra Karaçi yolculuğumuza başlıyoruz.

Image

Image

Image

Güney Batı yönüne doğru olan uçuşumuzla PAKISTAn ın en büyük nüfuslu şehri olan ve Hint Okyanusu kıyısında yer alan KARAÇİ ye doğru yol alıyoruz. İrtifa rüzgarları bizi yavaşlatmadan yaptığımız yolculukta aldığımız METAR da KAraçi de görüşün düşük olduğunu görüyoruz. Hazırlıklarımızı daha da sıklaştırıyor ve yaklaşmamıza başlıyoruz.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Puslu bir havada Karaçi Jinnah Havalimanındayız.

Bu uçuşumuzda hava durumu veya arıza açısından kokpit ekibini zorlayan bir durum olmadı. Karaçi de buharlaşmadan oluşan sis gerçekten görüşü iyi seviyede düşürdü bize de ilk kez indiğimiz meydan yaklaşmasında heyecan yaşattı 8)

Chart sorunumuz olmadı rahatlıkla edindik. Sceney olarak MSK jinnah Scenery kullandık.

Kokpitimizde işimizi bitiriyor ve gayet güzel dizayn edilmiş Jinnah Terminalde tur rehberimizle buluşuyoruz.

Karaçi, Pakistan'ın en büyük nüfuslu şehri ve Sindh bölgesinin başkentidir. Nüfusu yaklaşık 14 milyondur. Hint Okyanusu kıyısındadır.

Image

Jinnah Terminal

Image

Bir kaç not:

1864'te, Karaçi ile Londra arasında ilk telgraf mesajı yollandı. 1878'de, Karaçi diğer İngiliz sömürgesi altındaki Hint kentleriyle tren yoluyla bağlandı. 1914'te, Karaçi tüm Britanya İmparatorluğu'nun en büyük tahıl üreten limanı haline geldi. 1924'te, bir havaalanı inşa edildi ve böylelikle Hindistan'ın temel giriş kapısı oldu.

Karaçi, hâlâ ülkenin en önemli ekonomi ve sanayi merkezidir ve Pakistan'ın denizaşırı ve Orta Asya ülkeleriyle yaptığı ticareti idare eder. Pakistan'ın GSYH'sının büyük bir miktarını ve ofis çalışanını elinde bulundurur. Karaçi'nin nüfusu büyümeye devam ediyor. Pakistan'da son zamanlarda yaşanan ekonomik büyüme, Karaçi'de yaşanan ekonomik dirilmenin sonucudur.

Şimdi tur rehberimizle Karaçi yi gezme zamanı. :D 2 gün geçireceğimiz Karaçi de dinlendikten sonra bir sonraki rotamıza hazırlanacağız.

Kalın Sağlıcakla.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY4521 » 09 May 2011, 17:45

Erdal Kaptanım gerçekten çok güzel fotograflar bu işi gerçekten iyi yapıyorsunuz :clap: Bide son olarak izninizle aynı rotayı bende kullanmak istiyorum :)
THY4521
Average User

Name: Serdar GULER
PID: 4521
Vatsim ID: 1146824

Postby Apollo » 09 May 2011, 17:59

serdar2620 wrote:Erdal Kaptanım gerçekten çok güzel fotograflar bu işi gerçekten iyi yapıyorsunuz :clap: Bide son olarak izninizle aynı rotayı bende kullanmak istiyorum :)

Serdar Kaptanım selamlar.

Teşekkür ederim elimizden geleni yapıyoruz işte :)

Elbette kullanın hatta beni yakalarsanız birlikte devam ederiz.

Ben genelde sype da oluyorum. Haberleşiriz.

Selamlar.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY157 » 09 May 2011, 22:01

Sevgili Dostlar,

Erdal Elmacı kaptanın başladığı dünya turuna FlyTHY olarak resmi desteğimiz bulunmakta bildiğiniz gibi. Uçulacak bazı bacaklarda SFO ve üzeri isteyen ilk iki arkadaşımızı Erdal kaptanın yanına jumpseat ile gönderecek ve dilerseniz sizi uçuştan sonra tekrar HUB'larımızdan birine geri alacağız (İsteyen arkadaşımız oradan kendisi dönebilir). Erdal kaptana eşlik edilecek bacakları planlarken özellikle 1000nm altı rotaları seçtik sizin de çok zamanınız olamayabileceğini düşünerek. Buna göre promosyon olarak free jumpseat ile katılabileceğiniz bacaklar şöyle:

ZBAA-ZSSS
VTSP-WSSS
YMML-YSSY
SCEL-SAEZ
SKBO-SVMI
SVMI-TNCM
TNCM-TJSJ
TJSJ-MDPC
MDPC-MKJS
MKJS-MHTG
MHTG-MYNN
MYNN-KMIA

Erdal kaptanın tur uçuşlarını bu topikten takip edin, planlamaya aldığı bacağı sarı olarak belirtecek. Sararttığı bacak yukarıdaki listeden bir bacaksa hemen talebinizi bu topik altına yazın. İlk iki arkadaşımız (SFO+) şanslı misafir turcu olacak :) ve uçuş yapılacak gün içinde jumpseat ile gönderilecek. Uçuş ile ilgili koordinasyon Erdal kaptanımız tarafından sizinle yapılacaktır.

Sizlere eğlenceli bir dünya turu diliyoruz.

Selçuk Poyraz
FlyTHY Executive Manager
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby THY3716 » 10 May 2011, 08:06

Erdal'ım, ben LTAC - LQSA - EGLL - CYQX - KORF - TNCM rotasıyla St Marteen'e vardım. Malum bizim MD nin menzili pek uzun değil. Sen gelene kadar ben civarda takılacağım. Fazla bekletme, otel masraflarını şirket karşılamıyor !!
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby artuncs » 10 May 2011, 08:40

VTSP - WSSS ayaginda Erdal kaptanimin yaninda olucam, turu takip ediyorum gonlum pek cok ayakta erdal kaptan ile olmak istiyor ama ozellikle aksamlari zamanim olmuyor ve daha cok gunduz yada gece yarisina dogru ucus yapabiliyorum ama dedigim gibi daha sonraki etaplardada kesin olarak katilacagimi anladigim anda gene Erdal kaptanimin yaninda olucam.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY157 » 10 May 2011, 10:00

Erdal kaptan beraber uçacağı ilk bacak için planı yapmış. Benim mesajımdan sonra talep eden ilk iki SFO ve üzeri arkadaşımıza Pekin jumpseat biletleri verilecek.

Keyifli uçuşlar olsun.
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby Apollo » 10 May 2011, 12:35

Pekin Şangay uçuşu Pekindeki gezi planımız ve dinlenme sürecimiz kapsamında en erken 12 Mayıs da yapılacaktır.
Taliplileri bekliyoruz. :wink:

HAydi ilk 2 kişiyi görelim :twisted:
Saygılarımla
Apollo
Legend

Next