WORLD TOUR 2011 (PART I)

Have a favorite screen shot that you would like to share? You can by posting it here.

Re: WORLD TOUR 2011 (PART I)

Postby THY3990 » 10 May 2011, 12:39

Erdal abiye bu turda eşlik etmekten büyük bir zevk duyacagım :) +1
THY3990
Average User

Name: Enis YENIBAYRAK
City: Istanbul
PID: 3990
Vatsim ID: 1118021

Postby artuncs » 10 May 2011, 12:43

Eger 12 sinde yapilirsa bende bu turda varim, diger gunler biraz zor.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY157 » 10 May 2011, 21:10

Evet bu bacakta free jumpseat ile Enis ve Erhan kaptanlar 12 Mayıs saat 15:30 UTC zamanında Pekin'e uçuyorlar. Kendilerine iyi yolculuklar diliyoruz.

Sizi Pekin'de Erdal kaptan karşılayacaktır. Keyifli uçular olsun :)
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby THY3615 » 11 May 2011, 09:24

Erdalcım, bu süper etkinliğe boynumu çevirdiğim anda ben de bir bacaktan gireceğim. Planlama yapamadığımdan, arayıp bilgi veririm, emniyetli uçuşlar...
THY3615
Average User

Name: K.Gürsel HAZAR
City: Ankara
PID: 3615
Vatsim ID: 1090129

Postby Apollo » 11 May 2011, 17:45

THY157 wrote:Evet bu bacakta free jumpseat ile Enis ve Erhan kaptanlar 12 Mayıs saat 15:30 UTC zamanında Pekin'e uçuyorlar. Kendilerine iyi yolculuklar diliyoruz.

Sizi Pekin'de Erdal kaptan karşılayacaktır. Keyifli uçular olsun :)

Enis ve Erhan Kaptanım hayırlı olsun. İlk katkı sizden olmuş teşekkürler.

YArın akşam TSİ 1830 dan itibaren Pekin Havalimanında sizleri bekliyor olacağım. Skype üzerinde görüşmek üzere.

Selamlar.
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Postby THY3990 » 11 May 2011, 17:52

Erdal abi bizim ucak yarın :lol: akşama yetişirmiyiz bilemem ! yol yorgunlugunuda katarsak ucacak halimiz kalırmı bilemem :) skype ta görüşmek üzere ...
THY3990
Average User

Name: Enis YENIBAYRAK
PID: 3990
Vatsim ID: 1118021

Postby artuncs » 11 May 2011, 18:50

Rica ederim Erdal Kaptanim, siz ve Enis kaptanimla beraber ucacagim icin bende cok memnunum, yarin 18:30 da gorusmek uzere :) Bu arada ben kendi imkanlarimla bugun ucarak Pekine vardim, Enis Kapatanimi bilmem ama ben yol yorgunlugunu uzerimden atmis bir sekilde yarinki yolculuga hazir ve nazir bir sekilde istirak edecem :D
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby Apollo » 12 May 2011, 21:15

Selamlar,

Bu akşam Pekin Şangay Uçuşumuzu Erhan ve Enis kaptanlarla birlikte yaptık.

Ama öncesinde KAraçi Delhi ve Delhi Pekin uçuş notlarımı paylaşmak istiyorum biraz geciktirdik.

FLIGHT 3: KARAÇİ/PAKİSTAN- DELHİ/HİNDİSTAN

Karaçi'de geçirdiğimiz 2 günden sonra akşam saatlerinde Jinnah Int. Havalimanına geliyoruz. Uçağımız değişmedi Yeni Delhi yolculuğumuza B738 ile çıkacağız.

Hazırlıklarımızı tamamlayarak kleransımızı alarak uçuşumuza başlıyoruz. Hava sakin aldığımız raporlarda da uçuş boyunca güzel bir hava görünüyor. Yolcularımızı alarak Push Back yapıyoruz.

Image

Image

Image

Image

Bu karede strob'umuz bonus olmuş.

Image

Maalesef fotograf aldığım program kapandığından Delhi APP fotoğrafı paylaşamıyorum.

Yeni Delhi Indira Gandhi Int. havalimanı için FRF Studio tarafından yayımlanan free scenery gayet başarılı. http://www.frfstudio.net/VIDP.html

Yeni Delhi Hindistan'ın başkenti, 321.883 şehir içi nüfusu ile yerleşim alanı olarak toplam nüfusu 17.753.087 kişidir (1 Ocak 2006 verilerine göre). 1912-1947 arası Britanya Hindistanı'nın başkenti olmuştur. Bundan sonra Hindistan bağımsız olunca yine başkent olarak kalmaya devam etmiştir.

Kardeş şehirlerini sizinle paylaşmak istedim.

Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri
Chicago, Amerika Birleşik Devletleri
Sırbistan Belgrad, Sırbistan

Image
Lotus çiçeği biçiminde yaplmış Bahai tapınağı.

Image
Unesco Dünya mirası listesinde yer alan "Red Fort".

"Bazı Notlar ve Alıntılar;

Bir zamanlar, İngiliz tacındaki elmas olarak adlandırılan Delhi, bugün, dünyanın en kalabalık demokrasisinin başkenti. XIV.yüzyılda Timurun hışmına uğrayan kenti, XVIII.yüzyılda da Pers imparatoru Nadir Şah yağmalamış, meşhur Işık Dağı Elmasını da alıp İrana götürmüş. Aradan altmış küsur yıl geçmiş geçmemiş, bu kez de İngilizler Delhiyi ele geçirmiş ve kent ancak yarım asırda kendini toparlayabilmiş. İngilizlere karşı ayaklanmada ise Delhi, direnişin merkezi haline gelmiş.

Trafik tam bir keşmekeş. Metro bu trafikten kaçış ama bazı yerlerde durağına ulaşmak için mecbursunuz trafiğe girmeye.

Delhi-Agra-Jaipur adlı üç kentin oluşturduğu Altın Üçgen. Tam bir kültür bombardımanına uğruyoruz, bu altın üçgende. Gördüğümüz her şey, bize o denli ilginç geliyor ki, yolda başımızı ne yana çevireceğimizi şaşırıyoruz. Pinpon ya da tenis seyreden insanlara benzedik, bir o yana, bir bu yana bakmaktan... Hindistanda, 1652 dil konuşulduğunu ve bunların da on beşinin resmi dil olarak kabul edildiğini duyuyoruz. Şaşkınlığımız iyice artıyor!..

Binlerce yıldır, yetmiş iki milletin, çeşit çeşit kültürlerin, dinlerin karışıp kaynaştığı bir mozaik ülke Hindistan. Öyle bir ülke ki bu, dünyanın en büyük dinlerinden olan Budizm ve Hinduizm bu topraklarda doğmuş...

İlginçtir, Pakistanın ayrılmasından sonra bile, Endonezya ve Pakistanın ardından, Hindistan, dünyanın en kalabalık üçüncü Müslüman ülkesi oluyor. Hindistan tarafında kalmış olmasına karşın, nüfusunun büyük bölümü Müslüman olan Keşmir ise, iki ülke arasında hâlâ çok ciddi bir sorun oluşturuyor. Asırlarca, bir arada yaşamış olan insanlar Hindistan-Pakistan ayrılığından sonra, tam üç kez savaşmışlar.

Kastlar, Hindistanda o denli önemli ki Hindistan Hava Yollarının dokunulmazlar için düzenlediği ilk sefer, Hint gazetelerine manşet olmuş. Hindistanda yaşayan Sihlerin ve Müslümanların ise kast sistemiyle bir ilgileri yok.

Devamını okumak için : http://www.gezialemi.com/GeziAyrinti.asp?ID=93&SAYFA=2"

Sonraki rotalarımız için B738 i Delhi de bırakacağız. Bundan sonraki uçuşlarımıza bize FlyTHY tarafından tahsis edilen B767-300 ER ile devam edeceğiz. Yarın ve öbür gün serbest program ile Delhi yi gezeceğiz. 2 gün sonunda uçağımızı teslim alıp Pekin hazırlıklarımıza başlayacağız.

Kalın sağlıcakla.
=======================================================================
FLIGHT 4: DELHİ/HİNDİSTAN - PEKİN/ÇİN

DELHİ deki gezi programımızdan sonra öğleye doğru havalimanında uçağımızı hazırlıyoruz. Meteoroloji raporlarında kayda değer bir husus yok. Kokpit hazırlıklarını tamamlayarak Hindistan dan ayrılmak için push back e başlıyoruz.

Image

Image

Image

Image

Genelde FL370 lerde görmeye alışkın olmadığımız bir manara. NEpal semalarında dünyanın çatısı denen bu bölgede bulutları aşan dağ sıraları.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Pekin havalimanından uçağımızı emniyete alarak ayrılıyoruz. 2 günlük Pekin ziyaretimize başlıyoruz.

Pekin (Çince: 北京; pinyin: Běijīng), veya Peking, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuzeyinde yer alan bir metropol ve aynı ülkenin başkenti. Merkezî yönetim tarafından, doğrudan bir belediye olarak sınıflandırılan kent, kuzeyde, batıda, güneyde Hebei iline; güneybatıda Tianjin iline komşudur. Pekin ayrıca Çin'in dört büyük başkentinden biridir. 2010 verilerine göre 22 milyon insan yaşamaktadır.

Pekin, 16 kentsel semte ve 2 kırsal ilçeye ayrılmıştır. Çin'in ulaşım merkezi olan kent, birçok demiryolu, karayolu ve otobana sahiptir. Kent ayrıca ülkeye dışarıdan gelen uçuşların birçoğunun gerçekleştiği bir merkezdir. Pekin, ülkenin siyaset, eğitim ve kültür merkezi olarak tanımlansa da, Şanghay ve Hong Kong, ekonomik alanda kentin önündedir Pekin, 2008 Yaz Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.

Image

Pekin, Dünya'da bir bölgenin merkezi olarak en uzun süredir var olan kentlerden biri olarak görülmektedir. ve kentin Çin'in yüzyıllardır süregelen tarihinin başlıca yerlerinden birinde bulunduğunun, dolayısıyla her döneme ait birçok eser barındırdığının altını çizdi. Pekin, sahip olduğu zengin saray, tapınak, sur ve kapılarla ünlüdür. Barındırdığı sayısız sanatsal hazine ve üniversitelerle, kent, birçok çevre tarafından kent Çin'in kültürel merkezi olarak gösterilmektedir.

Image

Bir sonraki uçuşumuz Pekin-Şangay. 2 pilotumuz da bana eşlik edecek....

FLIGHT 5: PEKİN/ÇİN - ŞANGAY/ÇİN

FlyTHY adına çıktığım Dünya Turunda kısa uçuşlarda şirketimiz tarafından 2-3 şanslı pilotumuz kalkış meydanına free jumpseat le alınarak bana eşlik edecek. İlk uygulama bu uçuşumuzda. Şirket pilotlarımızdan Erhan M. ARTUÇ ve Enis YENİBAYRAK ile birlikte Pekin den kalkacağız. Enis kaptan jumpseat ile Erhan Kaptan kendi imkanlarıyla (1 jumpseat alacağı var) Pekin'e geldi.

Önce skype cafe de kahve eşliğinde hasret gideriyor ve uçuş planımızı gözden geçiriyoruz.

Güzel sohbetten sonra Uçaklarımızı hazırlayarak kokpitlerimize geçiyor ve kalkışa hazırız artık. Meteoroloji şartları uygun. Pekin havalimanında iğne atsanız yere düşmüor 8) :lol:

Image
Image

Push Back ekibi 36L için uçağı yanlış yöne çevirince apronda dönüş yapabilmek için ikinci kez push back istedik. :lol:

Image

Image

İşte 3 FlyTHY Pilotu PEkin Havalimanında ard arda taxide.

Image

Image

Image

BONUS: çift strobe çakarken.

Image

Image

Image

Şangaya yaklaşırken bir de süpriz oldu. Şangay Radar açtı ve bize inene kadar eşlik etti. Çinli dostumuz kendisine etkinlik hakkında bilgi verdiğimizde katkıda bulunduğuna sevindiğini söyledi. Asıl heyecan sonra başladı. Pek kullanmadığımız (ukrayna Rusya havasahasına gidenler bilirler) Metrik sistemde metre ile irtifa vermeye başladığında hemen kokpitlerimizde şöyle bir düzeldik :x

MAalesef sesi boğuk gelen ATC mize bazen 2-3 kez tekrarlattık ama gayet güzel idare ederek bizi sorunsuz yaklaştırdı. İlk inen Enis Kaptan oldu.

Bu arada Erhan Kaptanımızın yakıt deposundaki delik onun APP esnasında Şangay'ın kenar mahallerinden birisine inmesine neden oldu. :doh: Detayları kendisinden dinleriz sanırım.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Muhteşem 3 lü Şangay Apronda yan yana... Erhan Kaptanım başına gelen bu talihsiz olay nedeniyle çok istemese de bu kareyi aldık.

Gerçekten çok güzel geçen bir uçuş oldu. :clap: Hem aramızda sohbet ederek birbirimizi tanıdık hem de güldük eğlendik. Şangay Radar Online olunca aramızda geçen mesajlaşmalar ise ders niteliğindeydi. Gerçekten bu tip uçuşları özlemişiz. Acaba Yönetim bu 2 pilot kotasını 3 e mi çıkarsa ? :!:

Ben çok keyif aldım Sevgili Erhan ve Enis'e teşekkürler. :rock: :rock: :rock:

3 kafadar Şangay'ın ışıklı gecesine doğru yol alır.... :wink:

Şangay için China Airports adı altında yer alan freeware bir senaryo kullandık. 2 pist olan bu scenery de herahngi bir sorun yaşamadık. ILS frekansları ve Course doğru VOR lar çalışır durumdaydı. GEce olması nedeniyle aslında kalabalık olan meydan sakindi.

Şangay: Çin'in en büyük kentidir. Eyalet düzeyi şehir yapısına sahip şehir Çin'in doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulmuştur. Oldukça kalabalık olan bu kent, ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti'nin en önemli liman kentidir.

Image

Şanghay, Doğu Çin’de Yangtze Nehri Deltası’nın kıyısında yer alan, Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük, dünyanın da sekizinci büyük şehridir. Yaygın olarak Çin’in modern ekonomisinin kalesi olarak görülen şehir, bu yönüyle ulusun en önemli kültürel, ticari, endüstriyel ve iletişim merkezlerinden biri olarak kabul edilir. İdari olarak Şanghay, Çin Halk Cumhuriyeti’nin eyalet statüsündeki bir belediyesidir. Şanghay, dünyanın en yoğun limanlarından biridir ve 2005’te dünyadaki en büyük kargo limanı olmuştur.

Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan Şanghay, 2000'lerde ise yaklaşık 1000 gökdelenin olduğu ve 3000 tanesinin yapım aşamasında olduğu metropole dönüştü. Çin’in yirminci yüzyılla birlikte en önemli şehri olan kent, cumhuriyet döneminde popüler kültürün, entellektüel tartışmaların ve politik olayların merkeziydi.

Şanghay, 1949’daki komünist devrimden sonra, merkezî hükümetin ağır vergilendirmesi, yabancı yatırımın sona ermesi ve kentli unsurların tasfiyesi yüzünden canlılığını kaybetti. 1990'da Şanghay Borsası'nın kurulması ve ardından 1992’de merkezi hükümetin Şanghay’da pazar ekonomisinin yeniden geliştirilmesi yetkisiyle beraber yeniden hareket kazanan kent, Çin’in ekonomik büyümesinin öncüsü olmuştur.

21. yüzyılda Şanghay, artan işçi göçü, büyük gelir uçurumu ve çevresel sorunlar gibi kentsel sorunlarla mücadele etmektedir. Gökdelenler ve modern yaşam tarzı, sıklıkla Çin’in ekonomik kalkınmasına referans olarak gösterilse de, kent sorunları henüz çözüme kavuşturulmuş değildir.

Image

Jin Mao Tower ve Şanghay Dünya Finans Merkezi

Bir sonraki durağımız Tokyo NArita Havalimanı. Yeni bir uçuşun anotomisinde görüşmek üzere. :rock:
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby artuncs » 13 May 2011, 09:23

Evet gercekten umdugum ve bekledigim gibi oldu ve Erdal ve Enis kaptanlarimin cok sicak ve dostca yaklasimlari sayesinde cabucak kaynastik Pekinde.

Ilk defa Erdal ve Enis kaptanlar ile bir ucus ve muhabbet imkaninida yakalamis oldum, zaten bu tur plan ve events lerin amacida bu olsa gerek. Sakalar ve gulusmeler esliginde Pekinden havalandik ve bir sure sonra Shanghai Ctr da sanirim bize ozel aciliverdi, ilk defa metre cinsinden aldigim Atc talimatlari beni biraz zora soksada yinede uc assagi bes yukari talimatlara uymaya calistim.

Fakat sansizlik demiyim tamamen benim acemiligimden ve bu isteki yetersizligimden olsa gerek ilk basta B752 ilemi yoksa B763 ilemi ucma kararsizliginda kaldim ve B763 karar kildim ama bu seferde yanlislikla ucaga B752 icin yakit plani uygulayinca son yaklasmaya dogru yakit yetersizliginden Shanghai kenar mahallerine dogru kestirmeden suzuluse gectik :( her ne kadar kendime kizip uzulsemde diger yandan Erdal ve Enis kaptanlarla bir arada gecirdigim guzel dakikalar yanima kar kaldi, ayricada metre cinsinden aldigim Atc talimatlari ile yakit hesabi yanlsligida ders oldu bana :) bir kere daha tesekkurler ediyorum kendilerine :clap:

Ayrica diger pilot arkadaslara su an Erdal kaptanin uyguladigi WORLD TOUR 2011 (PART I) ucuslarina katilmalarini tavsiye ediyorum, gercekten hosca ve dostca vakit gecirecekleri gibi Erdal kaptanida bu dunya turunda yanliz birakmamis olacaklardir.
Last edited by artuncs on 13 May 2011, 09:40, edited 1 time in total.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY4752 » 13 May 2011, 09:31

Gerçekten çok keyifli olmuş. Bir sonraki uçuş tarihinde, ben de jumpseat istemekteyim yetkililere duyrulur efenim :)
THY4752
Average User

Name: Hakan PALIOGLU
PID: 4752
Vatsim ID: 1101377

Postby Apollo » 13 May 2011, 10:10

Erhan Kaptanım paylaşım için teşekkürler.

Hakan Kaptanım VTPS-WSSS bacağını takip edin buradan yayınlandıktan sonra "ben varım " diyen ilk 2 kişiye Free Jumpseat veriliyor.

Selamlarımla.
Saygılarımla
Apollo
Legend

Postby THY1935 » 13 May 2011, 13:00

Erdal hocam ne zaman uçacağını saatiyle birlikte bildirirsen vietnam'da servis almanızı sağlayabilirim, hatta Hong kong'tan itibaren Bahadır abiyle birlikte bizde katılırız. Bahadır abi Hong Kong'a kendi imkanları ile gelecek.
THY1935
Average User

Name: Hanifi AVCI
City: Samsun
PID: 1935
Vatsim ID: 964441

Postby THY157 » 13 May 2011, 13:01

Enis ve Erhan kaptanlar, dönüş için free jumpseat hakkınız var. İstediğiniz meydana gönderebilirim sizi.
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby artuncs » 13 May 2011, 13:17

THY157 wrote:Enis ve Erhan kaptanlar, dönüş için free jumpseat hakkınız var. İstediğiniz meydana gönderebilirim sizi.

Selcuk kaptanim ben bu hakkimi LTAC icin kullaniyim lutfen, tesekkurler.
Last edited by THY157 on 13 May 2011, 18:54, edited 1 time in total.
Reason: Transferiniz gerçekleştirildi Erhan Kaptan, biz teşekkür ederiz Erdal Kaptana eşlik ettiğiniz için.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY3716 » 15 May 2011, 10:42

Erdal'ım; seninle TNCM'de buluşabilmek adına LTAC - LQSA - EGLL - CYQX - KORF - TNCM rotasıyla St.Marteen'e uçtum, ve seni beklerken Bahamalar, Küba, Meksika, Virgin adaları, Trinidad vs. 15 farklı Karaip adasına uçuşlar yaptım. Lakin, senin gelişin biraz gecikince Hanifi Kaptan'la seni Hong Kong'da yakalayıp Vietnam Ho Chi Minh city uçuşuna katılmaya karar verdik. Şu anda geri dönüş yolculuğuma başladım. Jumpseat kullanmayı sevmeyen biri olarak TNCM - KATL - CYQX - EGLL - LQSA - LTBA - OAKB - VNKT - VHHH rotasıyla geliyorum. Sayende neredeyse kanatlarımız çıkacak. Ne zaman Hong Kong'da buluşuruz, zaman verebilir misin?
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

PreviousNext

Return to Flight Simulator Screen Shots