intersection bulunması

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

intersection bulunması

Postby gyneco » 27 Mar 2002, 00:36

Merhaba,
Sorunum, intersectionlara ulaşmak. Chartlarda route verilenlere ulaşabiliyorum fakat mesela sadik int BIG veya herhangi bir yerden nasıl ulaşılabilece?ini bilmiyorum.
Kısacası bu intersection lara ulaşmak için ne yapmam gerekli?
(Çömezlik malum, bir kaynak bulamadım henüz)

Fahri Akbaş
TK 194
gyneco
Newbie

Postby THY2 » 27 Mar 2002, 13:31

Sn. Akbaş.
Intersectionlar VOR lardan belli belli radyaller üzerinde belli mesafelerde uzak sabit referans noktalaridir. Bzailari iki VOR a ait radyalin kesim noktasinda, bazilari ise sadece bir VOR a ait radyal üzerinde olabilir. FS içinde bu fix ler mevcut. MAP modda bunlar görebilirsiniz. Ancak pek kullanışlı değil.
En iyi çözüm, Jeppesen Enroute chart edinmek. Ancak biz Turkiye'deki sanal pilotlar bu konuda pek de şanslı değiliz. Eğer yurt dışı bağlantınız varsa, Avrupa da bir çok Havalimanı ve Pilot Okulunda Set halinde satılan bu chartlar tek tek de satın alınabiliyor. En son Almanya'dan 16 DM ye TR High Altitude Enroute almıştım. Fiyatlar bu civarda.....
Eger böyle bir şansınız yoksa FSnavigator adlı programda kullanilabilir. Elektronik bir harita özelliği olan bu program her ay yenilenen database i, FS içinde çalışmasi sayesinde çOk işe yariyor. http://www.fsnavigator.comadli siteden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir harita olmadan, yada çok ayrıntılı bir uçuş plani olmadan intersection larin yerini bulmak pek kolay değil.

Bol şans, iyi uçuşlar dilerim.
Bulent Akbay
THY2
VIP Member

Name: Bülent AKBAY
PID: 2

Postby Ahmet Bedir » 27 Mar 2002, 13:49

Uçuş yolunda bulunmayan direk bir fix uçabilmen için gerçek hayatta olduğu gibi FMS kullanman gerekli.

FMS bulunmuyorsa kuleden yön isteyebilirsin. Uçuş planınanda doldurduğun Equipment Suffix FMS uyumlu ise kule sana baş vermeyebilir, iyi bir mazeret verirsen belki yardımcı olur

Bak:
http://trvacc.org/web/training/ref/eqp-suffix.asp
Ahmet Bedir
Junior Member

Postby gyneco » 27 Mar 2002, 17:39

Tekrar merhaba,
Anlaşılan en iyi yol şu an için ATC den baş istemek. Bir sorum daha olacak, FMS SB da var ama şu an kullanmak için bilgim yok. Bunun için B734 ile uçarken hangi suffix i kullanman gerekli? (ATC yi kızdırmayalım)
Fahri Akbaş
TK 194
gyneco
Newbie

Postby leventakcal » 27 Mar 2002, 20:11

Merhaba Fahri Bey,

www.flyşy.com
www.trvacc.org
www.fsturk.net
adreslerinin egitim bolumlerinde istediginiz dokumanlari bulabilirsiniz.

Saygilarimla

Levent AKcal
leventakcal
Junior Member

Return to Training Lounge