Basit,ucuz ama keyifli bir home-cockpit(cik)

Building a home cockpit? Here's the place to gather and swap ideas, parts, plans and more!

Basit,ucuz ama keyifli bir home-cockpit(cik)

Postby Serden » 20 Jun 2009, 20:00

sevgili sanal havaci dostlarim,sizlerle bu hafta sonu tesaduf eseri gordugum bir urun uzerinden aklima gelen basit bir home cockpit fikrini paylasmak istedim.aslinda bu konuyu home cockpit bolumunde acacaktim ama malumunuz pilot room reytingleri tavan yaptigindan buradan daha fazla sanal pilota daha kisa zamanda erisecegimi dusudum.bilgisayar ve joystick'i cikarsak yaklasik $1000 alti bir fiyata yapmak mumkun.tabi ki bu fiyata onunuzde mukemmel bir 737 paneli,throttle falan olmayacak :) ama isterseniz once ben bir anlatayim sonra siz nacizane fikirlerinizi paylasin,benim baya hosuma gitti

once kendimize 19 yada 22" widescreen lcd monitor aliyoruz.daha sonra ekran boyuna uygun touch screen kit satin aliyoruz (ebay).
asagidaki linki ebay'den buldum,sanirim urun 4 gun daha satista,aramak icin touch screen kit yazarsaniz degisik markalarin urunlerini de bulabilirsiniz

http://cgi.ebay.com.au/DIY-Touch-Screen ... 1|294%3A50

son alacagimiz ise bize cok pahaliya kacmadan tatmin edici bir projector.

bu kiti kullanarak lcd monitorumuzu touch screen yani dokunatik hale getiriyoruz.ekrana her dokunusunuz oraya mouse'la tiklamanizla esdeger oldugundan butun msp,fmc,radio,altimeter ayarlarimizi sadece dokunarak yapabiliriz,buda buyuk bir zaman tasarrufu ve cabukluk demek,ozellikle yogun fly inn'lerde.

moitoru buyuk ayni zamanda cozunurlugu yuksek almamizin sebebi FSyi window icinde actigimizda bu window'un etrafinda bos alan olmasi.bu arada uygun fiyatlar icindeki muhtemel projectorler 800x600 cozunurlukte olacagindan FSyi 800x600 acmakta fayda var.kendi lcd'miz uzerindeki FS windowunu kenarlarindan tutarak genisletebiliriz.PMDG kendi default cozunurlugunu shrink/stretch yaptigindan her hangi bir grafik bozukluguna ugramayacaktir.lcd uzerindeki,yani cockpit goruntumuzun bulunacagi ana FS window'unun yanlarda bosluk birakmamizin sebebi oralara FMC ve Radio'muzun gelmesidir.boylece hem ana panel,hem fmc hemde radio'muz dokunmatik bir bicimde onumuzde hazir olacaktir.simulatorumuzu actigimizda environment goruntusunu de undock window yapip projector'e verdigimizde asagidaki resim gibi bir goruntu elde edeceksiniz.resim icin kusuruma bakmayin,ne yazikki o alanda yetenegi olmayan biriyim,elimden geldigince aciklayici cizmeye calistim.resimdeki gibi bi mobilya sekli sanirim en rahat kullanimi saglayacaktir ama sandalyenizin iki yanina kutu bile atarak bunu saglayabilirsiniz:)

bir onemli husus monitorunuzun ustunun projector goruntusunu asagidan 1/3 yada 1/2 kesmesidir.egerki bu goruntu full ekran olarak karsinizda olursa sanki cockpit yokmus gibi bir goruntu vereceginden kendinizi burnunuz cok asagida zannedebilirsiniz,ozeellikle inislerde buyuk problem yasarsiniz (denenmistir,aynen boyle oluyor).monitorunuzun ekrani kesmesi gerceklik adina guzel bir goruntuyle birlikte popomuzu sandalyeden hafif kaldirarak sanki ucagin burnundan asagiya bakarmiscasina yeri gormemize olanak saglamaktadir:)

resim icin tekrar ozur,elimden bu geldi.ayrica surc-i lisan ettiysem affola,sabaha karsi gozlerimden uyku akarkene alelacele yaziyorum bu mesaji,aklima geldi,paylasayim dedim

Image

herkese iyi ucuslar
Serden
Average User

Name: Serden NAYIN
PID: 3938

Postby Serden » 20 Jun 2009, 20:04

resim cok kotu olunca utanmis ufak cikmis:) altta kendileri
Image
Serden
Average User

Postby 976 » 23 Jun 2009, 08:51

hocam selamlar,

gosterdiginiz urunu ben ilk kez gordum. 110$ Us gibi bir rakam, fakat multitouch ozelligi yok galiba. Amerikada multitouch ekranlar 400$ civari.

Bunun disinda kendi tecrubem, arkadasima ait bir multitouch Hp laptopa , windows 7 beta kurarak FS2004 denedim. --Windows 7 touch konusunda vistaya gore cok daha hassas.-- Sonuc gercekten cok guzel, fakat insanoglunun yaratilisimi, yoksa kendi maymun istahim mi bilmem, hevesi aldiktan sonra fareyi kullanmaya devam ettigimin farkina vardim. Lakin ayni sey iphon a butun turkiye chartlarini atip ordan bakarken, bi zaman sonra tekrar Jepsen chartview e bakmakla basima gelmisti.

Fakat dediginiz gibi Projektor ile desteklenmis, paneli goruntusunu ekrana verme fikri, bu isi cok daha cazip kilabilabilir.

Mehmet Ali Rende
Antakya,Miami, 1982
976
Rookie

Name: MARMAR
City: NA
PID: 976
Vatsim ID: 880781

Postby THY066 » 23 Jun 2009, 18:56

http://secure.simmarket.com/vr-insight-jetpit.phtml

Sevgiyle, Keyifli ve Bol Uçuşlar

Kemal Tolu
FlyTHY , PID66
Antakya 1967
THY066
VIP Member

Name: Kemal Tolu
PID: 66

Postby Serden » 25 Jun 2009, 18:06

Kemal Hocam,linkini verdiginiz urunden haberim var fakat 1150 euro yerine kendi touch screen ekranimizi yapma fikri daha hesapli geldi:) ama gayet guzel bir urun,1150 biraz tuzlu sanki ama cok keyifli olacagi kesin
Serden
Average User

Postby silistreli » 25 Jun 2009, 18:34

Dostlarım ABD'den bir ürün getirtmek isterseniz bana mutlaka bir danışın. Belki taksitle satma şansım bile olabilir hemde TR fiyatı altına.

N. Tekin Silistireli
FlyTHY, Pid 3841
LTFD - ArKent
silistreli
Senior Member

Name: N. Tekin Silistireli
PID: 3841

Postby THY066 » 25 Jun 2009, 18:39

Serden Hocam,

Kesinlikle haklısınız. Ben aradaki fark görülsün istedim.

Sevgiyle, Keyifli ve Bol Uçuşlar

Kemal Tolu
FlyTHY , PID66
Antakya 1967
THY066
VIP Member

Name: Kemal Tolu
PID: 66

Return to Home Cockpit Builders