Checkride Sonuçları - 01

Place to get informations about Turkish Virtual Checkrides.

Checkride Sonuçları - 01

Postby THY157 » 21 Jun 2008, 10:35

Değerli Arkadaşlarım,

Yeni sürüm Flight Recorder ve web sitesi ile gelen yeniliklerden checkride sınavlarını bildiğiniz gibi yaklaşık 1 ay önce uygulamaya koyduk. Terfi sınavlarında başarılı olan arkadaşlarımıza belli bir düzen ile kontrol uçuşu sınav çağrılarını göndermeye başladık ve ne mutlu ki sizlerle bu sınavların sonuçlarını forum aracılığı ile paylaşabiliyoruz.

Sınavlara başladığımız tarihten itibaren çağrı yapılan arkadaşlarımızdan Student Pilot Ali Kemal EREN ve Student Pilot Ahmet ACAR bizlere havacılığa olan sevgilerini, gelişime olan inançlarını ve bilgi-becerilerini göstererek büyük bir başarı ile kontrol uçuşu sınavını geçmişler ve seniorityleri dikkate alınarak;

Student Pilot Ali Kemal EREN First Officer'lığa,
Student Pilot Ahmet ACAR Senior First Officer'lığa

20 Haziran 2008 tarihi itibariyle terfi ettirilmişlerdir.

Arkadaşlarımıza sınavlarda gösterdikleri yüksek performans için teşekkür ediyor, yeni rütbelerinin kendilerine, şirketimize ve sanal havacılığa hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz.

Check Captain Berhan DÖNMEZ(Chief Pilot) adına,

Check Captain Bülent AKBAY
Check Captain Bozhan ÖZSOY
Check Captain Kemal TOLU
Check Captain Hayri KARABİLGİN
Check Captain Selçuk POYRAZ

Image

Virtual A3xx Instrument Rating
THY157
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby THY1472 » 24 Jun 2008, 18:00

Bu uygulama mayista baslamisti, sadece iki kisimi upgrade oldu? Cok ilginc gercekten.

Basarisizliktan dolayimi bu kadar az yoksa katilmak istemeyen yada ertelemek isteyenlerden dolayi mi?

Birde merak ettigim bir konu vardi yeri gelmisken sorayim, yaz aylarinda checkride'lara devam edilecek mi?

Onur Çakmak
PID: 2870
VATSIM-ID: 1043065
THY1472
Rookie

Name: Onur Çakmak
City: Istanbul
PID: 1472
Vatsim ID: 1043065

Postby THY157 » 25 Jun 2008, 01:06

Bu sınavla ilgili sayısal değerleri kısaca sunalım Onur Bey:

FO yazılı sınavdan geçen ve FO checkride'a girmek için sırada olan aday sayımız 26 kişi bugün itibariyle.

- Bugüne kadar adaylardan 14'üne çağrı yapıldı.

- Çağrı yapılan bu adaylardan 2'si bu uygulamaya katılmayacaklarını ve kontrol uçuşuna girmeyeceklerini belirttiler. (ki böyle bir hakkınız var, bulunduğunuz rütbede devam edersiniz)

- Yine çağrı yapılan adaylardan 7'si çağrılara cevap vermedi ve gönderilen mailde belirtilen kontrol uçuşu sınavı tarih/saatinde ilgili meydanda bulunmadı. (Çağrı yapılan adaylar kontrol uçuşu sınavına katılmazlarsa 3 checkride haklarının birini kaybederler. 3.ncü haklarından sonra bir daha sınava çağırılmazlar ve bulundukları rütbede devam ederler)

- Çağrı yapılan adaylardan 5'i yapılan çağrıya cevap verdi ve kontrol uçuşu sınavına katıldı. (Çağrı yapılan adaylar kontrol uçuşu sınavından 74 puan ve altı not alırlarsa 3 checkride haklarından birini kaybederler. 3.ncü haklarından sonra bir daha sınava çağırılmazlar ve bulundukları rütbede devam ederler)

- Bu 5 adaydan 2'si kontrol uçuşu sınavı geçer notu olan 75 ve üzeri not alarak başarılı oldu.

Tüm aday arkadaşlarımıza girecekleri yazılı ve kontrol uçuşu sınavlarında başarılar diliyoruz.

PS: Gerek Check Captain'larımızın, gerekse adaylarımızın tatil dönemi olduğundan yaz aylarında checkride'lar yoğun olarak sanırım devam etmeyecektir. Şu an itibariyle FO checkride'ları ilgili arkadaşlarımız tarafından paylaşılmış ve müsait olundukça çağrılar yapılmaktadır. Şimdilik 26 kişi olan aday sayımızın ilk tur kontrol uçuşu sınavı çağrıları yapılmadan ve sınavları bitmeden 2. checride hakları için adaylara tekrar çağrı yapılmayacaktır.

CPT checkride'ları ise planlama safhasında olup Eylül ayından itibaren başlaması düşünülmektedir. CPT kontrol uçuşu sınavı için bekleyen aday sayımız 25 kişidir.

Sevgi ve Saygılarımızla...

Image

THY157
THY157
VIP Member

Postby muratokay » 25 Jun 2008, 13:38

Bilgilendirme için teşekkürler Selçuk Bey

PID1571
Murat Okay
muratokay
Junior Member

Name: Murat Okay
PID: 1571

Postby THY1472 » 25 Jun 2008, 19:57

Bilgilendirmeniz icin cok tesekkurler Selcuk Bey. Gayet aciklayici.

Birde eger mumkunse bir oneride bulunmak isterim. Adaylarin 3 hakkini doldurma suresi 1 yil icinde olsun. Mesela 2008 yilinda aday 3 hakkini cesitli nedenlerle kaybetti. 2009 yilinda bu 3 hak sifirlansin ayni ehliyet ceza puanlari gibi. Ama listenin en altinda yer alsin. Upgrade olmaya ilk kez hak kazananlara haksizlik olmasin. Bu sekilde ilk etapta basarili olamamis fakat sansini tekrar denemek isteyenler icin bir cozum olurdu.

Bunuda sunun icin soyluyorum, ben acikcasi kimsenin buradan kopmasini istemem. Cunku zaten her sekilde THY callsign'i ve logosu ile uculabiliyor fakat ozellikle yurtdisinda firmanin ve bizlerin temsilini yapan bu pilotlarin, bu cati altinda kalmaya devam edip birbirimizin yardimlariyla daha kaliteli ucuslar temsil etmesi -benim fikrim- daha iyi olurdu.

Neyse sadece bir oneri, tabi kararlari yonetim alir. Buda benden acizane bir tavsiye olsun. :)[:I]

Onur Çakmak
PID: 2870
VATSIM-ID: 1043065
THY1472
Rookie

Name: Onur Çakmak
City: Istanbul
PID: 1472
Vatsim ID: 1043065

Postby THY1679 » 25 Jun 2008, 21:30

Onur kaptanın teklifi bence de harika..Böylelikle sınavlardan kalan kaptanlarımız bir dahaki seneye sınavları geçmek için daha fazla gayret ve çaba harcayabilir...Benim için rütbenin hiçbir önemi yok ama bazı arkadaşlarımız için aynı rütbede kalmak bir süre sonra motivasyon kaybına ve FLYTHY ailesinden kopmalarına sebebiyet verebilir...Teşekkürler

Erdem ARIKAN
THY6679
FLYTHY

LIFE IS SIMPLE...EAT...SLEEP...AND FLY
THY1679
Junior Member

Name: Erdem ARIKAN
City: Ankara
PID: 1679
Vatsim ID: 948604

Postby THY157 » 26 Jun 2008, 10:27

3 hakkınız var ve aralarında en az 2 ay var tekrar size sıra gelene kadar. Ayrıca çalışmanız için 3 ayrı alternatif rota veriliyor, sınavda birinin yerde brifingini vermeniz ve uçarken uygulamanız isteniyor. E daha ne olsun. Ben Türk eğitim sisteminde olduğu gibi ikide bir af getirilmesini istemiyorum. Checkride'larda hadi gel yarın uç bakalım demiyoruz kimseye. Çalışmaları için 1 hafta önceden bilgilendirici bir çağrı yapıyoruz. Benim şahsi fikrim bu işi zevkini çıkara çıkara zevkle yapmak isteyenler ve biraz olsun kendini geliştirmek isteyen arkadaşlar zaten farklılıklarını ortaya koyabiliyorlar. Yerde verdikleri briflerden, hazırlıklarından bunu anlıyoruz zaten.

Velhasılı kelam 3 hakkın her yıl yenilenmesine karşıyım ve bu fikrim değişmeyecek. Her geçen gün aramıza katılan arkadaşlarımızla sayımız artıyor ve artmaya devam edecek. Farkında değilsiniz ama bu kontrol uçuşları için sizden çok çaba sarfeden birileri var ve her gelen arkadaşla yükümüz daha çok artıyor. Her sınavdan geçemeyen arkadaş için tekrar dönüyoruz geriye. Yukarıdaki rakamsal değerleri tekrar inceleyin bence arkadaşlar; 14 çağrı, 2 başarı. Sistem uçucularımızın kalitesini artırmayı hedefliyor. Nicelik değil hedef, nitelik. Nitelik kazanmak için çalışacağız, öğreneceğiz, gelişeceğiz. Kimse sizden gerçek pilot olmanızı istemiyor. Kontrol uçuşuna çağırıldığınızda anlayacaksınız ne demek istediğimi.

Kalın sağlıcakla, iyi günler ve sevgiler.

Image

THY157

Edit: İmla
THY157
VIP Member

Postby THY2937 » 31 Jul 2008, 01:41

Sanırım Check Rıde lara uzun bir ara verildi, öyle olmalı ki bana söylenen iki hafda süre oldu 3 ay, neyse önemli değil. sınavlar ne zaman başlıycak acaba Selçuk hocam, bir bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılar

Ersin Bozkurt
THY2937
Average User

Name: Ersin BOZKURT
City: Izmir
PID: 2937
Vatsim ID: 1045773

Postby THY157 » 31 Jul 2008, 12:50

Ersin Kaptan kusura bakmayın bir türlü çağrı yapamadım size ama sanıyorum yaz sonuna doğru çağrılarımıza devam edeceğiz. Genel bir checkride gecesi gibi bir organizasyon olabilir. Konuşuyoruz kendi aramızda şu an ama zamanı belirlemedik. Herkesin tatilden döneceği ve çağrılarımıza çoğunluğun cevap vereceği bir zamanı bekliyoruz. Merak etmeyin eylemlerimiz sürecek :))

Sevgiler.

Image

THY157
THY157
VIP Member

Postby THY2937 » 01 Aug 2008, 00:06

Sağlık olsun Selçuk hocam, biz beklmeye alışdık, dediğim gibi sorun değil. LTBJ-LTBA-LTAC üçgenine devam. Sabreden dermiş Muradına ermiş. Bu sözü kim söyledi bilmiyorum ama hakikaten çok doğru söylemiş. :))) en kısa zamanda görüşmek dileğiyle.

Saygılar,,

Ersin Bozkurt
THY2937
Average User

Name: Ersin BOZKURT
City: Izmir
PID: 2937
Vatsim ID: 1045773

Return to Checkride Lounge