push to talk button on airbus

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

push to talk button on airbus

Postby THY1789 » 09 Apr 2011, 09:19

Herkese merhaba!
Boeinglerde atc ile iletişimde sanırım yoke sol arka tarafa basarak konuşabiliyoruz.Airbuslarda bu nasıl gerçekleştiriliyor?Cockpite geçtik frekans ayarlamalar tamam ama iletişim için nerdeki hangi buttonları kullanıyoruz?Airbus ve boeing, bilgi verebilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler,herkese iyi uçuşlar.

serhan tüzemen
FLYTHY1789
THY1789
Average User

Name: Serhan TUZEMEN
City: Istanbul
PID: 1789
Vatsim ID: 955320

Re: push to talk button on airbus

Postby hakan737 » 09 Apr 2011, 13:43

aynısı, her uçakta iki temel mikrofon ve button sistemi vardır. Headsetler boeing'de yoke'da airbus'da sidestick'in ön tarafındaki (tetik benzeri) button ile çalışır. Ayrıca her iki uçaktada yedek olarak ve/veya istendiğinde kullanılmak üzere pedestal panelde el mikrofonu vardır.

Ses seçmeli olarak cockpit içine hoparlör ve/veya kulaklığa, audio paneldeki seçiciler ile verilir.

Ayrıca her iki uçakta yine maske içinde mikrofon vardır. MAskelerde kulaklık olmadığı için sesin hoparlör ile kokpite verilmesi gerekli. (maskeye geçildiğinde audio panelde mikrofon seçicisi maske'ye getirilmelidir)

Airbuslar'da gördüğümü hatırlamıyorum ama bazı Boeinglerde (757-767-747), ön panelde en sağ ve en solda parlaklık ve ışık ayarlarının olduğu yerde (pilotların) birer tane PTT butonuda ayrıca var (yani yoke üzerideki PTT butonunu kullanmayabiliyorlar)

Airbuslarda varsa ben bilmiyorum ama bakarım bir kez daha manuellerine.
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Return to Airbus Fleet