Wilco A320 yakıt sorunu

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

Wilco A320 yakıt sorunu

Postby silistreli » 24 Oct 2009, 12:03

Merhaba Dostlarım,

Uçuşlarımda kullandığım Wilco A320 uçağıma yine Wilco'nun yakıt planlayıcısı ile yakıt aldırıyorum, daha doğrusu hesaplattırıyorum. Fakat gelin görün ki ben normal almam gerekenin sürekli %10 fazlasını hesaplayarak alıyordum fakat son bir kaç gündür süreki yakıt sinyali alıp uçuş kayıt programımızda da cezaya düşüyorum. Yani utanmasam iniş esnasına uçağı sağa sola sallayıp depodaki ibreyi haretlendirmeye çalışacağım.
Ben bu %10 olayını sanıyorum yanlış yapıyorum. Bu konuda bana bilgi verirmisiniz?
Necmi Tekin Silistireli - VATSIM Supervisor / Vatsim Scandinavia C1 vATCO
silistreli
Senior Member

Name: N. Tekin Silistireli
PID: 3841

Re: Wilco A320 yakıt sorunu

Postby kaanuzunsoy » 24 Oct 2009, 12:26

[quote="THY3841"] Yani utanmasam iniş esnasına uçağı sağa sola sallayıp depodaki ibreyi haretlendirmeye çalışacağım.[quote]
:rofl: :rofl: :rofl:

Tekin Hocam alemsin valla. Sen çok yaşa çok güldüm. Ama özür dileyerek soruna cevap veremiyorum. Çünkü bende AİRBUS Serisini çok sevmeme rağmen senin gibi yakıt ile ilgili sorunu çözemediğim için BOEING'e geri döndüm. Ancak belki bir ışık olur düşüncesi ile bir şey söyliyeceğim. Tabiki işin üstadlarının affına sığınarak.
PMDG için kullandığım fuel calculator programında ilk önce uçağın bütün hazırlıklarını tamamladıktan sonra uçağın kalkış, iniş boş ağırlıklarını okuması için bir sekme var. Ona basınca FS'de o anda çalışan uçağın ağırlık bilgilerini aynen alıyor. Bundan sonra ben bu ara program ile yakıt yüklüyorum ve hiç ceza almıyorum. Demek istediğim şu acaba Airbus'ta da ilk olarak rota bilgileri girildikten sonra mı bu program ile yakıt yüklemesi yapılması gerekiyor.
Herkese keyifli uçuşlar olsun.
kaanuzunsoy
Rookie

Name: Kaan UZUNSOY
PID: 1472

Postby silistreli » 24 Oct 2009, 12:31

Merhaba Kaan Kaptanım :-))) okuyunca bende güldüm ne yalan söliim.

Şimdi bende boş ağırlığımı ayarladım 58000 olarak. FS de bunu aynen goruyor. Sonra mesafe ve yükseklik girerek yakıtı hesaplıyorum. Ama dediğim gibi bir yerde bir hatam var.
silistreli
Senior Member

Postby THY1592 » 25 Oct 2009, 08:26

Oldukça başarılı bir programdır......

Image
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby delimawi » 25 Oct 2009, 08:45

O pogramlar uçağın JetA1 yaktığını varsayarak hesaplıyor. Biliyorsunuz otobüsler motorin yakar. JetA1 olarak hesaplanan değerin yaklaşık %50 fazlasını yükleyin. Motorinin setan değeri düşük olduğu için anca denk geliyor ... :rofl:
Boeing kullanın rahat edin yaw ...
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
City: Istanbul
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Postby silistreli » 25 Oct 2009, 11:40

Referans program için teşekkür ederim Erman Kaptanim, bunu inceleme yoluna gideceğim. Farkettiğim üzere lisanslı bir program, satın almakta fayda var.
Bu arada farkettiğim üzere Fs de playload u kendim değiştirdiğimde uçak ön iniş takımlarından yere batıyor :-) çok değişik manzaralar ile karşılaştım dün bu konuda.

İlker kaptanım kısmet böyle oldu, airbusa takılı kaldık, otobüsçü olduk en sonunda da "şoförsün dediler kız vermediler" :lol: Bende bu duruma çok içlenince artırk yazdırı verdim kuyruk dikmesine, "tırmanışların ustası, gözlerinin hastasıyım" diye.
silistreli
Senior Member

Return to Airbus Fleet