Airbus'ta ADF nasıl kullanılır?

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

Airbus'ta ADF nasıl kullanılır?

Postby muratokay » 14 Oct 2008, 19:17

Merhabalar,
Wilco A320'de ADF'yi kullanamama sorunum var [V]
MCDU'da RADIO NAV sayfasında ADF sinyalini ayarlamama ve yukarıda MCP'de 1 ve 2 numaralı düğmeleri ADF olarak seçmeme rağmen Navigation Display'de NDB'nin nerede olduğu gösterilmiyor.
Ayrıca standby göstergelerin altındaki DME göstergesinde de ADF seçilemiyor sanırım, 737'lerde VOR ya da ADF olarak ayarlanabiliyordu.
Yardımcı olabilir misiniz?

Ayrıca RAD NAV sayfasında en altta turuncu renkli ADF BFO yazıyor. Bunu aktif hale getirmek ne işe yarıyor?

Image
muratokay
Junior Member

Name: Murat Okay
PID: 1571

Postby THY157 » 15 Oct 2008, 09:31

Murat Bey günaydınlar,

RADNAV sayfasında Sol5 tuşuyla NDB frekansını ve ya adını girdikten sonra EFIS control panel'deki ND mode ve ya ND range düğmelerinin altında bulunan VOR/ADF seçici switchlerinden birini "ADF" pozisyonuna alın, işte yeşil renkli bir ok olarak NDB yönü ND'de karşınızda.

Control panelinin üst kısmında bulunan CSTR, WPT, VOR.D, NDB ve ARPT butonları sadece Navigation Display'de ND range sınırları içinde kalan seyir yardımcılarını görmenizi sağlar, yön göremezsiniz.

ADF BFO özelliği bildiğim kadarıyla sadece Amerika'da kullanılan deniz üzerine konmuş NDB istasyonlarının özel bir tanıtıcı ses sinyali yaymasını sağlıyor. BFO "Beat Frequency Oscillator" anlamına geliyor ve açıkçası fazlada bu konuda birşey bilmiyorum. Flight Simulatorde bunu aktif etmek bir işe yarar mı, çalışır mı bu konuda da bilgim yok malesef.

İyi ve keyifli uçuşlar olsun.

Selçuk Poyraz
FlyTHY, PID157
Kocaeli, 1971
Virtual A3xx Instrument Rating

Image
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby muratokay » 15 Oct 2008, 10:52

Selçuk hocam teşekkür ederim.
Açıklamanıza göre yanlış birşey yapmamama rağmen ND'de VOR istasyonlarının yönünü görebilmeme rağmen NDB yönünü göstermiyor.

Wilco A320'nin FSX versiyonunu kullanıyorum, belki bu versiyonda olan bir bug yüzünden olabilir diye düşünüyorum. Wilco'nun bug konusunuda pek titiz olmadığı malum [V]
Eskiden FS2004 versiyonunu kullanırken bu konuda bir problem yaşamamıştım.

Konuyu kendi forumlarında yazmayı düşünüyorum.
Bizden de bu uçağın FSX versiyonunu kullananlar ADF'nin çalışıp çalışmadığını burada belirtebilirse memnun olurum.

Tekrar teşekkürler,
Saygılar

Image
muratokay
Junior Member

Postby muratokay » 16 Oct 2008, 19:53

Evet sorun VC'de bug bulunması nedeniyle oluyor ve ben de bütün herşeyi VC'den kontrol etmeye çalıştığım için bi türlü sonuç alamıyorum tabi.
VOR/ADF switchlerini 2D panelden ayarlayınca görebildim.
Vaktinizi aldığım için üzgünüm, ama en azından FSX'te Wİlco A320 ile uçan arkadaşlar buna dikkat ederler bu vesileyle.

Sevgiler

Image
muratokay
Junior Member

Postby THY157 » 16 Oct 2008, 21:52

Çözümü bizlerle paylaştığınız için teşekkürler Murat Kaptan. FSX'e geçerde başımıza gelecekte böyle bir sorun gelirse en azından bilgimiz olur.

İyi ve keyifli uçuşlar.

Selçuk Poyraz
FlyTHY, PID157
Kocaeli, 1971
Virtual A3xx Instrument Rating

Image
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Return to Airbus Fleet