PSS Airbus alternatif?

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

PSS Airbus alternatif?

Postby Ahmet Bedir » 15 May 2006, 19:09

Selam Hocalar,

Buranın otobüsçüleri baya bilgili oldu?unu bildi?im için, sizlere danışayım dedim.

Ylk çıktıkları (FS2002) günlerden beri PSS Airbus Pro (A319, A320, A321) ve Airbus A340 serisini kullanıyorum. Ylk günden beri de sevmemiştim.

Geçenlerde makinemi güzelce bir sıfırladım ve her şeyi yeniden kurdum, FS2004 dahil, PSS de http://www.phoenix-simulation.co.uk/ sitesinden en son sürümler.

Uçak modelleme, Kokpit vs güzel, ama başka çok hatalar var. Kurduktan sonra bir test uçuşu yapayım dedim ve hataların aynen devam etti?ini gördüm.

Aklıma ilk gelen örnek; FMCde (Airbusda MCU mu ne) YAA FL100 de geç diyoruz, alet YAA 20-30 mil kala FL100 oluyor (PMDG de alsa böyle bir şey olmaz). Airbus da A-Floor (stall) asla olmaması gerek PSS de nedense oluyor, bunun gibi bir çok sinir bozucu durumlar var.

PSS Airbuslara alternatif var mı? Öneriniz nedir?

Herkese keyifli uçuşlar,

Ahmet Bedir
Ahmet Bedir
Junior Member

Postby byuksel » 15 May 2006, 22:11

Ahmet Hoca haklisin, Bende PSS Airbus serisine bir turlu isinamadim.
Birkac sirketin Airbus modellemesi kokpit vs.. var ama ne yazikki iyi degiller. PMDG A320 yi duyurdu ve sanirim cikmasini bekliyecez.

Image
byuksel
Rookie

Postby THY177 » 16 May 2006, 08:48

Ahmet Hocam ;

Bildiğim PSS ve SSW 310 serisinden başka modellenmiş airbus yok .Daha dogrusu beklentilerine cevap verebilecek bir payware yok .

Kesinlikle PSS in ucus dinamiklerinden haz almayan ve elimi surmemeye yemin etmiş birisiyim ..Bu nedenle nedendir bilinmez ki eminim sende hepsi vardır ,Level D başta Flight 1 Serisi ucaklarından şaşmamak gerek .

TK 177 Ergenekon Kucuk
THY177
VIP Member

Name: Ergenekon Kucuk
PID: 177

Postby THY656 » 16 May 2006, 19:50

Ahmet hocam
haklısınız .Bende de bu sacmalıklar olmuyor desem yalan olur.Gecen gun gorev ucusum Carşage rwy19 Full establish iken touch/down 4nm kala ucak saga döndu.
O yuzden ben descending ve arriving evrelerini daima Selected Guidance ile yapıyorum
Ergo kaptanım gibi yemin etmedim henüz ama:D ben de PMDG Airbus'ı dort gozle bekliyorum.

TK656
A3XX Inst.Rating va
Check Captain va

Image
THY656
VIP Member

Name: Selim BILGIN
City: Aydin
PID: 656
Vatsim ID: 853361

Postby Ahmet Bedir » 18 May 2006, 00:40

Arkadaşlar,

Fikirlerinizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim. Anlaşıldığı kadar, son zamanlarda FS de Airbus ile ilgili çok bir şey kaçırmamışım.

Sanırım önerilerizi dikkate alıp PMDG'nin sürümü beklemekten çok fazla çare yok.

Airbus gibi "Fly-by-wire" uçakların FS de modellemesi çok zor olduğunu okumuştum, umarım PMDG işe bir çözüm bulur. Meraklı bir "bus driver" olarak denemek için sabırsızlanıyorum.

Hoşcakalın,

Ahmet Bedir.
Ahmet Bedir
Junior Member

Postby okan » 21 May 2006, 21:30

Iyi gunler,

Apollo Software'in cikarmis oldugu bir Airbus (A320/A340) FBW modeli mevcut (http://www.apollosoftware.com/). Benim tam olarak deneme firsatim olmadi ama duydugum ve forumlardan takip ettigim kadari ile service pack 2 kuruldugu zaman gayet iyi calisiyormus. Dilerseniz vermis oldugum web sayfasina bir goz atin.

Selamlar, sevgiler

Okan Sacli
okan
Newbie

Postby 1237 » 22 May 2006, 23:42

Merhaba,

quote:
Originally posted by Ahmet Bedir
Airbus gibi "Fly-by-wire" uçakların FS de modellemesi çok zor olduğunu okumuştum, umarım PMDG işe bir çözüm bulur. Meraklı bir "bus driver" olarak denemek için sabırsızlanıyorum.

Pardon fly-by-wire nedir? Kelime anlamı olarak bakınca düz hatta uçan gibi çevrilmemesi gerekiyormuş gibi bir anlam çıkıyor. :) Sonuçta bu da bir uçak değil mi, ne kadar farklı olabilir ki diyorum şimdi? :)

(Bu arada hiç Airbus kullanmadım ona göre yanıt verebilirseniz sevinirim)

Alper Oğuz
TK1237
alperoguz at gmail nokta com
1237
Senior Member

Name: Alper Oğuz
City: Istanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Postby okan » 23 May 2006, 08:11

Iyi gunler Alper Bey,

Ekte ayni firmanin Fly-By-Wire hakkindaki detayli aciklamalarinin bulundugu pdf linkini gonderiyorum. Dilerseniz okuyun, epeyce bir bilgi var.

http://www.apollosoftware.com/products/ ... nglish.pdf

Selamlar, sevgiler

Okan Sacli
okan
Newbie

Postby hakan737 » 23 May 2006, 10:21

Okan hocam, nereden fiyatını öğrenebiliriz bu programın? satış sayfasını yada fiyatını göremedimde.

Hakan737Guven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby okan » 23 May 2006, 14:27

Hakan Hocam Selamlar,

Maalesef, bende bilemiyorum nerden temin edilebilecegini.. Almanyadaki bir havacilik fuarinda standlarini gormus ve biraz tecrube etme firsatim olmustu o kadar. Belki direkt olarak firmaya sormak faydali olabilir.

Selamlar, sevgiler

Okan Sacli
okan
Newbie

Postby Ahmet Bedir » 24 May 2006, 00:04

Okan hocam,

Öneriniz için teşekkür ederim, PSS'e alternatif gibi gözüküyor. En az "Fly-by-wire" simüle edilmiş diyor!

Bir kaç FS sitesinde bu yazılımı araştırdım, fakat çok fazla bilgi bulamadım, sanırım sadece CD veya DVD olarak mevcut. Nereden ve nasıl temin edebileceyimiz için info@apollosoftware.com mail gönderdim, cevap alınca buradan sizlere bildiririm.

Bu ara "Fly-by-wire" anlamını merak edenler için, çok kısa bir özet:
Pilot uçağı direk olarak kontrol etmez, lövye, dümen, gaz, vs. verilen komutlar bilgisayar aracı ile uçağın kontrol yüzeylerine yansıtır. Pilotun istemiş olduğu durum uçağın "envelope" uyarsa bilgisayar buna izin verir, aksi halde daha önce programlanmış emniyetli durumu uygular.

Fakat insan faktörü her zaman kazaya neden olabiliyor; Ekteki video da A320 ağaçların arasına dalıyor. Bir çok neden olabilir ama kabul gören, insanlar tarafından programlanan bilgisayar hatası!
http://www.alexisparkinn.com/photogalle ... _trees.mpg

Ahmet Bedir.
Ahmet Bedir
Junior Member

Postby Magnified » 24 May 2006, 02:19

Gercekten guzel bir eklentiye benziyor. Ancak TCAS ve WX radar yok sanirim. Bir de FBW law larini simule etmisler mi acaba?

Cuneyt Ozseker

http://www.aerovisual.net
http://www.crea-factory.com

Image
Magnified
Rookie

Postby e.yasakurt » 01 Jun 2006, 00:20

Sayın Ahmet bedir hocam a320 videosunu izledikden sonra kısa bir araştırma yapmıştım nette, videoda görünen kazada pilotaj hatasından ziyade üretici firma hatası var fakat fransız makamları kara kutuyu illegal olarak uzun süre ellerinde bulunduruyorlar ve bazı bölümleri değiştiriyorlar, tüm suç kaptan pilot ve uçuşu planlayan airfrance görevlisine atılıyor kazada 3 kişi hayatını kaybediyor. üretici firma hatasıda şöyleki altimetre 100 feet ve altında altında düzgün çalışmıyor pilot AGL100 feetde göstericileri selamlayarak tekrar seyir irtifasına yükselmeyi planlıyor fakat bu sırada gerçek irtifası AGL30 feet motorlarda AGL100 feetin altında gaz koluna tepki vermiyorlar ( bu hatalar kazadan sonra düzeltilmiş ), üretici firma kullanıcı firmalara teknik bültenlerle bu hataları haber vermiş fakat airfrance bu dökümanları pilotlarına dağıtmamış ( bize ne kadar benziyor yapı hayret verici ), kazadan sonra kurtulan pilotun ilk sarfettiği cümle motorlar gaz koluna tepkisiz kaldı oluyor, sonuçda davaları uzun süre sürüyor ( 8 sene ) kaptan pilot ve uçuşu planlayan görevli hafızam beni yanıltmıyorsa 16 ay hapis yatıyorlar ölümlü kazaya sebep olmakdan dolayı. Kaptan ve F/O eğer şu an emekli olmadılarsa hala airfranceda uçuyorlar.

FS2004 kullanıcısı olarak şimdiye kadar PSS A340'ın stall oldugu bir durum yaşamadım ama PSS A3XX serisinin FS9 için bir uyum problemi var, gibi gözüküyor bunu çözemedilerde özellikle kalkışlarda A-Floor uyarısı alıyorsunuz mütakibende uçak çakılıyor, size şimdilik A340 ile uçmanızı tavsiye ederim, PMDG 320 sinide dört gözle bekliyoruz :).

Saygılarımla.

Dip not :

Dökümanı buldum aşağıdaki linkden indirebilir/ inceleyebilirsiniz.

http://rapidshare.de/files/21892381/CRenglish_phot.pdf.html

IVAO TR-SOC
THY504 S.ERSAN YA?AKURT
e.yasakurt@gmail.com
Image
e.yasakurt
Newbie

Return to Airbus Fleet