Side-stick ve 1. Kaptan pilot

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

Side-stick ve 1. Kaptan pilot

Postby THY656 » 03 Mar 2005, 19:17

Sevgili Airbus kaptanı arkadaşlarım

Biliyoruz ki Boeing'ci arkadaşlarımız uçaklarını bacaklarının ortasında yer alan; ele gelen üst kısmı yarım direksiyona ; gövde kısmı da eski askeri Jeep'lerin vites koluna benzeyen bir tür sopa ile uçuruyorlar.:D:D:D
Biz ise her iki tarafta yer alan joystick benzeri Sidestick ile görevlerimiz ifa ediyoruz.

Yşte burda benim bir sorum olacak.
Zira ben gerek kalkış ve gerekse de inişi virtual cocpit görüntüsü ile yapıyorum.Bu esnada da gerçe?e biraz daha yaklaşmak için joy stick'imi sol elimle yönetiyorum.Ama benim sol elim (sa? dominant bir kişi oldu?umdan) bu yönetimi iyi yapamıyor.Bu nedenle Gerçek Airbus kaptanı tanıdı?ı olan arkadaşımız varsa lütfen bu kaptanlara (sol da oturan 1.kaptana)

Airbus'ı sol el sidestick ile kolay yönlendirebiliyor? diye sorabilir mi?

yanıtı merak ediyorum

Axx INST.RATING VA
Check Captain VA

selim bilgin
THY656
VIP Member

Name: Selim BILGIN
City: Aydin
PID: 656
Vatsim ID: 853361

Postby hakan737 » 03 Mar 2005, 19:49

heh heh heee...:) işte o yüzden o yarım simit ve direksiyon sopasına benzeyen , "uçağı uçak yapan" babadan kalma lövye var..hem sol hem sağ el ile kullanılabiliyor :)

Hakan737Guven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby THY1125 » 03 Mar 2005, 20:17

Hakan kaptana katılmadan edemicem :D

Buğra Oğuzülgen
TK1125
Image
THY1125
Senior Member

Name: Buğra Oğuzülgen
PID: 1125

Postby THY072 » 03 Mar 2005, 22:09

Aslında iki uçaktada olay farklı değil. Standart levyede de kaptan sol el ile levye sağ el ile gaz kollarını tutuyor. Tek fark biri bacak arasında diğeri değil..:D

Image
THY072
Junior Member

Postby derin » 04 Mar 2005, 00:24

Hakan cok hakli, katiliyorum:D

Derin Allard
Delta Airlines Junior Pilot
derinallard@yahoo.com
derin
Rookie

Postby THY177 » 04 Mar 2005, 09:05

Selim hocam ;

Cok guzel bir konuya değinmişsiniz..
Özellikle sağ dominant iseniz şunu solemeliyim hiç bir zaman kaptan olmazssınız yada sola oturamazsınız ...:D[:p]

Muhterem Selcuk Poyraz Kaptanım bu zaafiyetini kapatabilmek için 30 yaşından sonra sol elle yazı yazmayı öğrenmiş ,arabasının direksiyonunu sağa aldırmış ,bütün diğer gereksinimlerini vucudunun sol tarafına taşımış olmasına rağmen ne yazıkki başarılı olamamıştır.

Bu nedenle kendisinin de yapmakta oldugu tek şeyi size tavsiye edeceğim ..:

Size şöyle bir jest yapalım siz ucarken sticki sağ tarafınıza alın biz görmemezlikten gelir kimselere solemeyiz ,diğer Airbus ?öförü arkadaşlar da oldugu gibi ..:D[:p]

Sevgiler.

Ps : Hakan Hocam ne güzel bir kelamdır bu tebrik ederim,tarihe gececek bir kelam bu ...
"işte o yüzden o yarım simit ve direksiyon sopasına benzeyen , "uçağı uçak yapan" babadan kalma lövye var..hem sol hem sağ el ile kullanılabiliyor :)"

TK 177 Ergenekon Kucuk
TRVACC Student
THY177
VIP Member

Name: Ergenekon Kucuk
PID: 177

Postby Bozhan Özsoy » 04 Mar 2005, 09:48

Airbus kaptan şoför ve muavin arkadaşları anlamıyorum.. ?ahsen bana retard diyen uçağı kullanmam. ( Bkz. http://www.menace.com/retard.html , http://people.alfred.edu/~rmc1/social.html )

Ayrıca sidestick denen şeyin bazı hormon bozukluklarına yol açtığı şeklinde söylentiler var. Etrafımız uzun saçlı, küpeli-tokalı yağız Airbus delikanlıları ile doldu.. [}:)] [}:)]

?aka bir yana,

Bunu bende merak eder dururum. Bence tamamen alışma/çalışma meselesi. Ayrıca Airbus'un FBW sistemi bence çok iyi düşünülmüş, çok fazla yetenek/ustalık gerektireceğini sanmıyorum.

Sevgiler,

Bozhan Özsoy
FlyTHY Tech. Man.
Bozhan Özsoy
Average User

Postby TK550 » 04 Mar 2005, 11:42

?imdi airbusların neden bu kadar kötü indiği anlaşıldı....
:D:D[}:)]

Başka forumlarda dolaşırken rastlamıştım buraya da aynen copy paste:

"The most obvious difference youll notice when you step into şe flightdeck is şe lack of a conventional control column. Theyve been replaced by sidesticks, as found in fighter jets and very similar to a PC joystick. The captain flies şe aircraft wiş his left hand and şe first officer flies wiş his right hand.

An airliner only needs very gentle control inputs so şe joystick is ideal and it is easy to fly şe aircraft from eişer seat irrespective of wheşer you are right or left-handed."

TK550
Ural Köseoğlu
TK550
Senior Member

Postby THY157 » 04 Mar 2005, 16:21

Ya babalar şu her bir tarafı sıkışan ismimi anarsa ben nasıl uslu uslu duracam yaw. Ergo bir ara gel sen buraya o stickle tek yaptığım şeyi sana göstericem :D

Selçuk Poyraz
Captain
Virtual A3xx Instrument Rating
TK157
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby THY177 » 04 Mar 2005, 16:40

Selcuk Kardesim ;
Sen ne dersen odur ,sen ne dedinde biz hayır dedik ...
Operim ..[^]

TK 177 Ergenekon Kucuk
TRVACC Student
THY177
VIP Member

Name: Ergenekon Kucuk
PID: 177

Postby THY480 » 05 Mar 2005, 08:55

Sevgili Ergo kardeşim,

Çok manalı bir öperim ve surat ifadesi ile lafını bitirmişsin...Ne anlamalıyız ????

Bir önceki cümle de ilginç , "sen ne dedinde hayır dedik" , Selçuk'un ne dediğini okuduktan sonra bu daha vahim.....
THY480
VIP Member

Name: Alp AKBOSTANCI
City: Istanbul
PID: 480
Vatsim ID: 844012

Postby vbnick » 06 Mar 2005, 12:04

Arkadaşlar pardon sorunuzu geç gördüm. işler yüzünden şeğir dışındaydım...

Kaptanımla şimdi oturuyoruz ve aynı zamanda Emirle konuşuyoruz. Emirin soruları vardı kaptana. (bu arada kaptan özür diliyor gelemediği için chate, fakat nöbet sonrası hastalanmış direk telefonu kapayıp gölçük'e evine gitmiş....)

Bu soru konusunda hiç tereddüt etmeden kaptan evet dedi. Sol el veya sağ el farketmez uçak okadar üstün bir uçuş sistemi varki dedi, sol elinizlede sağ eliniz kadar iyi kullanabilirmişsiniz...

Saygılar

[url="mailto:kayhan@turkishbird.com"]Image[/url]
vbnick
Average User

Postby THY656 » 06 Mar 2005, 12:46

Sevgili arkadaşlarım,
sizlerin ve Kayhan kaptanımında belirttiği gibi gerçekte sorun yok.
Sorun bizim joystickte zaten.
Bakın; koyun Force-Feedback2'nizi solunuza.Airbus'da olduğu gibi,birde sizden 20-30cm dışarda ve beliniz hizasında olsun.Ve güzel bir VOR APPyapın. Kesin Localiser da sapma yapıyor namussuz. Hele bir de benim gibi sol eli kullanma özürlüyseniz ve de çaprazdan rüzgar da varsa ballı kaymaklı ekmek kadayıfı gibi bir sorun ortaya çıkıyor.
Bu arada Boeing'ci arkadaşlara malzeme olduk ama olsun.Onların gönülleri sağ olsun.[;)]

Axx. Inst.Rating VA
Check Captaşn VA
THY656
VIP Member

Name: Selim BILGIN
City: Aydin
PID: 656
Vatsim ID: 853361

Postby EmirhanKöksalTHY » 06 Mar 2005, 13:14

Selim Hocam walla bende sizin gibi sol elde yeterince zorlanıyoruım ama birazda olsa alıştım eee Airbusci olmak Boeingci olmak gibi kolay değil tabi[;)][;)]Bende buradan Alper Kaptanıma çok teşekkür ediyorum tekrar

Image
EmirhanKöksalTHY

Postby vbnick » 06 Mar 2005, 13:55

Evet Selim hoca çok iyi demiş, bir örnek olarak hemen şunu söyliyeyim,

Yine kazık bir VOR apr. yaparken (LFMN 22R), öyle asılıyodum joysticke ve bizim kaptanlardan biri gördü. Dedi savaş uçağımı kullanıyosun yoksa yolçu uçağımı?:D:D

Dedilerki max 3 4 cmden fazla yerinden oynatmayız biz onu.. Çok nazik bir alettir ve sol ile sağda farkettirmez.. Sen napıyosun öyle...dediler ve eklediler:" ben F16 simulatoru falan kullanıyorsun sandım:)))))":D

[url="mailto:kayhan@turkishbird.com"]Image[/url]
vbnick
Average User

Next

Return to Airbus Fleet