MCDU hakkinda birkac soru INIT-PERF-PROG

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

MCDU hakkinda birkac soru INIT-PERF-PROG

Postby ozyagtir 1 » 26 Feb 2005, 12:56

MCDU'da bulunan 3 page ile ilgili merak ettigim bazi seyler var.
bunlar init,perf ve prog sayfalari.
Asagida resimleride koyarak sorularimi sorucam.bilgisi olan arkadaslar cevaplandirirsa sevinirim.özellikle alper gökce kaptanda okuyabilirse aksam chat odasinda bizat kendisinede bunlari sormak isterim.aciklarsa cok memnun olurum.
Kanaatimce mcdu'yu tam lakiyle programlayamiyoruz ama bunda bazi fonksiyonlarin sadece süs olarak konmus olmasida bir etken.

Image

Yukaridaki gördügümüz "INIT" 1.sayfasi sol üstten baslayarak bilmediklerimi sorayim.

"CO RTE"
"ALTN RTE"
"COST INDEX" nedir ne ise yararlar?
sag alt tarafta "WIND" altinda "TROPO 36090" yazili.
wind kismini bir türlü aktiv edemedim.yani herhangi bir deger giremiyorum.buraya nasil bir deger girilir.altaki "tropo" yazan nedir?

Image

Next page diyoruz ve 2.sayfaya geciyoruz.
gene sol üstten baslayarak soruyorum.

"TAXY 0,4" (0,4) gördügümüz nedir?
"RTE RSV/%" burada /5,0 degeri görüyoruz.
sag tarafa gecelim.

"ZFWCG/ZFW" burasi önemli buranin acilimi "zero full weight center gravity" /zero full weight" olmasi gerek.
126.0 olarak olarak girdigim 126.000lbs. ama 25.0 degistiremiyorum.bu deger ne ifade ediyor?
block kisminada FOB yakiti giriyoruz.16.800lbs orasi tamam asagida TOW cikiyor.oda tamam ama onun asagisinda LW'yi anlamadim.

konu fazla dagilmasin diye INIT sayfasini burada bitiriyorum.
bir sonraki sorularim PERF ve PROG page ile ilgili olacak onlarida bir sonraki topikte ayri olarak ele alicam.

Murat Ö.
ozyagtir 1
Junior Member

Postby THY157 » 26 Feb 2005, 17:05

Selamlar Murat Kaptan;

Kısa ve bildiğim kadar cevaplar...

CO RTE Corporation Route demektir. PSS MCDU'da eğer bir planı save ederseniz aynı planı tekrar uçacağınız zaman load etmenize gerek kalmaz, save ettiğiniz şekilde buraya yazarsanız direk insert edeyim mi diye size sorar.

ALT RTE Alternate Route; alternatif alana rotadır ve PSS MCDU'ya girseniz bile işe yaramaz.

COST INDEX; havayollarının maliyet analizi ile belirlediği bir orandır. CI artırdıkça climb, cruise ve descent hızları artar dolayısıyla yakıt tüketiminiz artar. THY'nın bildiğim kadarıyla yurtiçi 55, yurtdışı 35.

TROPO; tropopause altitude ama ne anlama geldiğini tam olarak bilmiyorum, sanırım max. operational altitude gibi birşeydi.

WIND active değil zaten, MCDU'da eğer mavi ile gösterilmiyorsa o değeri giremezsiniz.

TAXI 0,4; bu sizin kalkmadan önce ve indikten sonra kullanmayı planladığınız taxideki yakıt harcamanız. Default olarak 400 lbs. Siz isterseniz yakıt hesabı yapıp değiştirebilirsiniz.

RTE RSV/% ; Bu sizin planladığınız rezerv yakıt miktarıdır. Yüzdelik olarak değer girebilirsiniz.

ZFWCG/ZFW ; PSS MCDU'da ZFWCG aktif değil, onun için sadece ZFW girişine izin veriyor malesef.

TOW; Tahmin ettiğiniz şey Take Off Weight ZFW+FOB toplamı kadar.

LW; Landing Weight "TOW-Tahmini kullanılacak yakıt ağırlığı" yani.
Eğer dikkat ettiyseniz planınızı yazdıktan sonra RTE sayfasında altta varacağınız alana tahmini varış zamanınız ve EFOB(End Fuel On Board) bilgileri var. Kısaca ZFW+EFOB da diyebiliriz.

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana, yanlışlarım da varsa lütfen arkadaşlarım düzeltsinler, kimse mükemmel değil :)

Görüşmek üzere. Saygı&Sevgi...

Selçuk Poyraz
Captain
Virtual A3xx Instrument Rating
TK157
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby THY455 » 28 Feb 2005, 14:36

quote:
ZFWCG/ZFW" burasi önemli buranin acilimi "zero full weight center gravity" /zero full weight" olmasi gerek.
126.0 olarak olarak girdigim 126.000lbs. ama 25.0 degistiremiyorum.bu deger ne ifade ediyor?

Burada ufak bir hata olmus galiba ZFWCG/ZFW "zero fuel weight center gravity/zero fuel weight"

Saygilar

TK 455
Serdar Demiray
THY455
Average User

Name: Serdar DEMIRAY
City: Istanbul
PID: 455
Vatsim ID: 842820

Return to Airbus Fleet