Airbus A330 Yakıt Problemi

Questions, comments; documents about Airbus related products (PSS, Wilco, Aerosoft Xtended and others) ...

Airbus A330 Yakıt Problemi

Postby THY4274 » 05 Jan 2020, 15:04

Merhabalar

Aerosoftun yeni A330'u ile bir kaç kere 10+ saatin üzerinde uçuşum oldu hepsinde ''You should have first equally loaded the wing fuel tanks and then the center fuel tanks. During the flight, you should switch to wing tanks after center tank has been drained.'' cezası aldım. Bu uzun uçuşlarımın birinde önce center tankı boşalttım, diğer uçuşta kanat tanklarını X-Feed yaparak eşit tutmaya çalıştım, yakıtı eşit koydum vs. maalesef hepsinde aynı cezayı aldım. Uçak yeni olduğu için belliki FDR ile sıkıntıları var örneğin uçağın ışıkları tamamen uyumsuz fakat fsuipc ile bu çözülebiliyor ama benim aldığım cezanın çözümü yok gibi görünüyor. En azından ışık ve yakıt problemi çözülene kadar yukarıda dediğim cezayı devre dışı bırakabilmeniz mümkün mü? Bu uçağı çok bekledik uçuşlarımızın da cezasız temiz olmasını isteriz.

Düzeltme: Sadece uzun uçuşlarda değil aynı cezayı istanbul - frankurt, dubai - istanbul uçuşlarında da aldığım oldu
THY4274
Newbie

Name: Mert Aydin
City: Istanbul
PID: 4274
Vatsim ID: 1387977

Re: Airbus A330 Yakıt Problemi

Postby artuncs » 05 Jan 2020, 17:09

Isiklar icin soylemiyorum, hatta simdi soyleyecegimi sadece sizede soylemiyorum ama yakit konusunda bu ucagi kullanip ayni sorunu yasayan varmi? Eger var ise buradan soylesin lutfen yakit sorununu yasiyorum yada yasamiyorum.

Genelde bir ucakta FDR ile alakali bir sorun bas gosterdiginde bize bu birden fazla kisilerce raporlanir ve bizde anlariz ki, bir cok kisi ayni sorundan muzdarip ve ona gore care dusunup duzeltme yoluna gideriz. Evet ucak daha yeni, belki kullanicisi da az su an icin ama su ana kadar ben sadece yakit konusunu sizden duydum ve sirf bir kisinin hata aliyor olmasi sebebi ile cezayi devre disi birakma yoluna gidemeyiz maalesef. Bu demek degil bu sorunun ustune gidilmeyecek. Sirf siz olsanizda gidilecek. Bir bekleyelim ve gorelim eger geri donus olursa bu herkeste genel bir sorunmu, degilmi, once bunu bir tespit etmeye calisalim, sonra geregine bakariz.

O yuzden ben buradan diger Aerosoft A330 kullanicilarina soruyorum varsa bilelim, varmi bir sorununuz yakit konusunda A330 ile ?

Tesekkurler.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: Airbous A330 Yakıt Problemi

Postby THY1592 » 12 Jan 2020, 15:15

Merhabalar,
You should have first equally loaded the wing fuel tanks and then the center fuel tanks. During the flight, you should switch to wing tanks after center tank has been drained.

Son iki ucusumda LTFM-EDDH-LTFM de bu ceza yı aldım..Fakat 07/01 tarihinden once yaptıgım ucuslarda bu ceza yok sanırım son update ile ilgili olsa gerek bir dahki ucusta yakıt dagılımını iyice kontrol edecegım..Bana gore FDR nin bir bug olmaması lazım..sorun ucakta...
Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY1592 » 12 Jan 2020, 19:14

Sanırım sorun burada,
1.resim... Yakıtı loading yapınca center bos FDR ve Ucakta..
Image

2.resim..Kalktıktan sonra ucak bir miktar yakıtı center tank almıs..
Image

3.resim.. OVH den center icin FEED acarak centere alınan yakıtı tuketmek gerekiyor..
Image
Image
THY1592
Officer

Postby THY1592 » 12 Jan 2020, 19:46

Bu duruma gore cıkan sonuc..Airbus 330 bir ozelligimidir bakmak lazım..Yerde sadece kanatlara yakıt alırsanız ve center tank bos ise ucus esnasında Center tanka bir miktar 2850kg yakıt alıyor APU ıcın bır rezerv yakıt ..Yani a330 APU beslemesini center tanktan yapıyor..gercekte de bu boyle ise FDR bu ucak ıcın bir ıyılestırme gerekiyor..Aynı durum Center tanka yakıt aldınız ve yolda bıttı gene 2850 kg tı kanattan cekıp center koyuyor..Tabi inince FDR center tank ta yakıt gorup ceza kesiyor..

Image
Image
THY1592
Officer

Postby THY1592 » 12 Jan 2020, 21:38

FDR nin ceza yazmıyacagını umuyordum ama cezasını kesti...
Image
Image
THY1592
Officer

Postby THY4274 » 13 Jan 2020, 10:51

Uçuş sırasında dediğiniz gibi center'a yakıt alınırsa ne yaparsan yap FDR o cezayı kesiyor. Boarding sırasında trim tankı açarak uçuşa başlarsanız center'a hiç bir şekilde yakıt almıyor tabi bunun doğru bir işlem olduğunu bende hiç sanmıyorum ama ceza yememek için yapıyoruz. Şunu da söyleyeyim 9 saat uçuş yaptım kanat tankları full dolmuştu + center tanka da yakıt alınmıştı. Trim tankı açıp önce center tankı bitirdim. Uçuş boyunca center'a yakıt aktarma gibi bir durum söz konusu değildi fakat cezayı yine yedim. Bu sefer cezayı kanat tanklarında dengesizlik olduğu için yediğimi düşünüyorum. Çünkü uçakta ya sol motor ya da sağ motor hep fazla yakıyor bu da dengesizlik yapıyor o yüzden X-FEED yaparak kanat tanklarını da eşit tutmak gerekebilir. Boarding esnasında trim tank ile x-feed i açarak 4 saate yakın uçuşlar yaptım ceza yemedim. Dediğim gibi gerçekte trim tankı açıp x-feed ile uçuşa başladıklarını hiç sanmıyorum.
THY4274
Newbie

Name: Mert Aydin
City: Istanbul
PID: 4274
Vatsim ID: 1387977

Postby THY3066 » 11 Jun 2020, 13:47

Degerli Hocalarim,
az evel EDDF-LTFM ucusumda Yakit Nakil ettigim icin hata aldigimi yazip Diskalife etti beni ama havada herhangi bir yakit almadim.
Ayni settingsler ile LTFM-EDDF ucusumda böyle bir hata ile karsilasmadim.Böylece 2 Saat 20 dakikalik ucusum geri kaldiktan sonra maalesef yanmis oldu :shock: :shock:
Ucagim Aerosoft A330 son güncelleme.
Beni Diskalife etmesine Anlam veremedim.Farz edelim Yakit ilave etsem de???
Image

Image

Bir Ricam beni LTFM atabilirseniz sevinirim.

Ilginiz icin tesekkürler selamalr
THY3066
Senior Member

Name: Sebahattin PEKEL
City: Karlsruhe
PID: 3066
Vatsim ID: 1194898

Postby artuncs » 11 Jun 2020, 20:35

FDR her 8-12 saniye araliklari ile ucuslariniz sirasinda data ceker ve bunlari degerlendirir. Eger ucus sirasinda sim'de takilmalar ve donmalar olusmussa, FDR bir onceki okuma ile bir sonra ki okuma arasinda ki yakit sarfiyatini degerlendirir ve normalin disinda bir yakit degisikligi var ise, disq eder. Yakitta olusabilecek ani degisiklikler icin belirli bir toleransta uyguluyoruz. Sizde bu tur donmalar olustumu hic hemen disq oncesi?

Bunun disinda bazi aerosoft ucaklarinda ayni sorunu yasadigini belirten kisilerden de zaman zaman bu tur sikayetler geliyor. Daha once defalarca bu ucakla uctuysaniz Sebahattin kaptanim ve ilk defa oldu ise, bundan sonraki ucuslariniz da ki duruma bakin ve sorun devam ederse haberimiz olsun yeniden.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY3066 » 12 Jun 2020, 07:05

Erhan Abi geri dönüş için teşekkürler,

herhangi bir ikaz almadım diskalife olucak diye. Sim de Win Mod ile çalıştırdığım için ve Prepar da uçuşlar hep aktif halde geride baska isler ile uğraşsam da malumat.
Yazdığım gibi ilk uçuş da aynı yakıt la ucmustum ve Centre Tank da yakıt bulunmuyordu.
Bir kaç uçuş gerçekleştirip haberdar ederim hocam sağolun.

Selamlar
THY3066
Senior Member

Name: Sebahattin PEKEL
City: Karlsruhe
PID: 3066
Vatsim ID: 1194898

Return to Airbus Fleet