CMD devreye girmedi

Questions, comments; documents about Boeing related products (PMDG and others) ...

CMD devreye girmedi

Postby THY3061 » 15 Apr 2013, 07:41

Dün akşam az bir vaktim vardı ve LTBA-LTAC yapmak istedim.Kalkışa kadar her şey normaldi, ancak kalktıktan sonra CMD yi devreye almak istediğimde devreye girmedi. Baktım ki VNAV ve LNAV'a basınca FD article da gelmedi displayde. Ve en son first officer DU'larının hiçbir şey ile beslenmediğini gördüm. Fakat bu durumun ne zaman oluştuğunu bilmiyorum, belki de en baştan beri öyleydi de ben fark etmedim. Bu durum haricinde herhangi bir görsel ikaz yoktu uçakta. AUTO PILOT sistemi hiçbir şekilde devreye girmedi ve bütün uçuşu manuel tamamlamak zorunda kaldım.Neyse ki mesafe kısaydı. Bu sabahki uçuşumda ise her şey normale dönmüş görünüyordu. Bunun sebebi ne olabilir diye fikri olan kaptanlarımızın yorumunu bekliyorum.

Image
Fatih SERPEN
ATPL(A) Frozen
B-737NG
THY3061
Average User

Name: Fatih SERPEN
City: Kocaeli
PID: 3061
Vatsim ID: 1194888

Re: CMD devreye girmedi

Postby THY1592 » 15 Apr 2013, 11:11

PFD ye bir bakın eksik bir şey görüyormusunuz, nasıl kalktınız (muhtemelen TO/GA yaptınız ) fakat gene farketmediniz kalkışta sürati nasıl tuttunuz size ne referans oldu pembe iki çizgi çıkar artı şeklinde sizi bir yerlere çağırır ona bakarak burun kaldırır veya ezersiniz.... MCP ye bakın eksik bir şey gözünüze çarpıyormu mesela Flight Director off görünüyor Capt. tarafı F/O tarafı açık ikiside açık olmalı kısaca FD devreye almamışsınız hocam.....
EDIT: SS büyükmüş sağa doğru çekince F/O panel de ALIGN olmamış görünüyor... NO-GO uçakla kalkmışsınız :)
Sevgilerimle
Image
THY1592
Officer

Name: Erman PILICOGLU
City: Ankara
PID: 1592
Vatsim ID: 965504

Postby THY3061 » 15 Apr 2013, 11:31

gokmanpi wrote:PFD ye bir bakın eksik bir şey görüyormusunuz, nasıl kalktınız (muhtemelen TO/GA yaptınız ) fakat gene farketmediniz kalkışta sürati nasıl tuttunuz size ne referans oldu pembe iki çizgi çıkar artı şeklinde sizi bir yerlere çağırır ona bakarak burun kaldırır veya ezersiniz.... MCP ye bakın eksik bir şey gözünüze çarpıyormu mesela Flight Director off görünüyor Capt. tarafı F/O tarafı açık ikiside açık olmalı kısaca FD devreye almamışsınız hocam.....
EDIT: SS büyükmüş sağa doğru çekince F/O panel de ALIGN olmamış görünüyor... NO-GO uçakla kalkmışsınız :)
Sevgilerimle

FD de devreye girmedi zaten, FD "on" konumuna aldığımda pembe çubuklar çıkmadı, screen shot alırken kapalı konumdaymış sadece. Kalkışı da ezbere yaptım mecburen (sürat limitlerini aşmamaya çalışıp belirli bir varyo ile) el terazi göz kantar hesabı... FO dediğiniz gibi Align olmamış, hiçbir zaman kontrol etmem FO tarafını. Asıl sıkıntım niye böyle olduğu???
Fatih SERPEN
ATPL(A) Frozen
B-737NG
THY3061
Average User

Postby THY4422 » 15 Apr 2013, 14:23

Hocam FMC doldururken yaptığınız bir eksiklik buna sebep olmuş. FO tarafında FMC'de REQ yazıyor. Yani sorun orada. Bir şey gözden kaçmıştır. Bir kaç kez bende de oldu. Cold&dark başlıyorsanız prosedürde bir eksiklik yapmış olabilirsiniz. PMDG short panel başladıysanız kesin FMC'de bir eksiklik.
THY4422
Senior Member

Name: Cuneyt ARSLAN
PID: 4422

Postby THY3061 » 15 Apr 2013, 18:06

udikisilik wrote:Hocam FMC doldururken yaptığınız bir eksiklik buna sebep olmuş. FO tarafında FMC'de REQ yazıyor. Yani sorun orada. Bir şey gözden kaçmıştır. Bir kaç kez bende de oldu. Cold&dark başlıyorsanız prosedürde bir eksiklik yapmış olabilirsiniz. PMDG short panel başladıysanız kesin FMC'de bir eksiklik.

Benim de dikkatimi çeken bir ayrıntıydı fakat FO tarafında REQ yazması sanırım bütün işlemleri CPT tarafında yapmaktan kaynaklı. Bu sabahki uçuşumda da FO tarafında, hiç el sürülmediği için, REQ yazıyordu.
Fatih SERPEN
ATPL(A) Frozen
B-737NG
THY3061
Average User

Postby THY4357 » 21 Apr 2013, 00:03

Öncelikle herkese merhabalar. Fatih kaptanım sanırım cold and dark kokpitle başladınız. IRS kaptan ve f/o switchlerini nav konumuna getirdiğinizde herhangi bir sebepten dolayı f/o tarafı aling olmamıştır ve sorunun nedeni büyük ihtimalle budur.
THY4357
Junior Member

Name: Samet AY
PID: 4357

Postby THY3537 » 21 Apr 2013, 09:48

Bende aynı sorunu birkaç kez yaşadım. Nedenini de tespit ettim. Kalkmadan önce F/O nun PFD ve ND sine bakmakta fayda var bazen IRS ler align olmuyor. Cold and dark başlarım ben her zaman. Acele ile yaptığımda bazen onların align olup olmadığını kontrol etmem ve kalkıştan sonra A/P yi devreye sokamayınca haydi bakalım buyrun diye kendime kızarım. Eğer yerde başınıza gelirse, diyelim ki taksi esnasında farkettiniz. Sorun yok orada IRS leri yeniden devreye sokun yani kapatıp baştan align olmalarını bekleyin sorun kalmaz ama havada iken başınıza gelirse eğer, FMC IRS lerin konumunu doğrulamak için sizden koordinat bilgisi istediğinde yerde iken doğrulama yapabiliryorsunuz ama havada iken olursda anlık koordinatlar değiştiği için doğrulama yapılamıyor ve mecbur bütün uçuş manuel e kalıyor. Overhead panelin en arkasında bulunun IRS leri biliyorsunuz değil mi hocam. Onların Align ikazı verdiğini teyit etmeden cold and dark çalıştırma yapmamanızı tavsiye ederim...

İyi uçuşlar.
THY3537
VIP Member

Name: Uğur BİLGİN
City: Ankara
PID: 3537
Vatsim ID: 1084376

Postby THY2100 » 21 Apr 2013, 18:11

Fatih hocam FO panel IRS IRS diye bağırıyor :)
Armağan BURCU
Boeing 737-800
THY2100
Advanced Member

Name: Armagan BURCU
City: Tekirdağ
PID: 2100
Vatsim ID: 973633

Postby THY3061 » 22 Apr 2013, 19:03

burcuarmagan wrote:Fatih hocam FO panel IRS IRS diye bağırıyor :)

:D :D yok be Armağan kaptanım bağırsaydı keşke, uçuşa başlamadan fark eder çekmezdim eziyeti...
Fatih SERPEN
ATPL(A) Frozen
B-737NG
THY3061
Average User

Return to Boeing Fleet