FMC - legs

Questions, comments; documents about Boeing related products (PMDG and others) ...

FMC - legs

Postby 1237 » 22 Mar 2006, 08:06

Merhaba,

FMC ile yeni tanışıyoruz. Yalnız bazı konularda zor ikna oluyor. O yüzden eskiden beri tanıyanlardan biraz arabuluculuk rica ediyorum. :)

Adana(LTAF)-Ystanbul (LTBA) uçacaktım. Legs bölümünden rotadaki bacakları girerken ilk sayfada ekrana şunlar geldi

050 TRK
(5000)
ŞEN
----
-- ROUTE DISCONTINUTY --
ADA
264
MANAZ

Burada ŞEN'den sonra ne yazmam gerekiyor. ATC 5 pisti için kalkış izni verdi. Chart'ta 5000 feete kadar düz gidiliyor ve sonra tam geriye ADA VOR'a dönülüyor. ADA VOR'dan sonra MANAZ var. MANAZ'dan sonraki sayfalara bacakları rahatca ekleyebildim sorun çıkmadı.

Ta ki 3. sayfaya kadar. Aynı şekilde legs'in 3. sayfasında ERMAN ve IST bacaklarından sonra RWY-36R'ye iniş var. Ama ne oldu?unu anlayamadı?ım RX-36R ile RWY36R arasında yine bir ROUTE DISCONTINUTY var. Bulundu?um yerden imageshack vb yerlere resim gönderemedi?imden 3. sayfadaki durumu da elle yazayım:

357
ERMAN
357
IST
175
RX-36R
ŞEN
----
-- ROUTE DISCONTINUTY --
RW36R

Bunun dışında Antalya-Ystanbul uçacaktım. LTAI için SID'ler yoktu. Sonra Adana-Yzmir uçayım dedim. Bu sefer LTBJ için STAR'lar yoktu. En son Adana-Ystanbul uçayım dedim. Onda hem SID hem STAR'lar vardı ama bacaklarda durum yukarıdaki gibi oldu.

Bir de bu kadar kocaman panel yapmışlar GPS koymamışlar mı? Bulamadım. :)

Son olarak uçuş boyunca sol üstteki ikaz lambalarından overhead yandı. Kapattım yine yandı. Overhead neyi anlatıyor?

şimdiden teşekkürler

Alper O?uz
TK1237
alperoguz at gmail nokta com
1237
Senior Member

Name: Alper Oğuz
City: Istanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Postby THY455 » 23 Mar 2006, 14:19

Sevgili Alper
Sana link veriyorum bu sana biraz yararlı olur forumların search bolumlerinden PMDG diye aratırsan daha çok bilgiye ulasırsın..
İyi Ucuslar..
http://www.sanalpilot.com/forum/topic.a ... rogramlama

Saygılar..

TK 455
Serdar Demiray
THY455
Average User

Name: Serdar DEMIRAY
PID: 455
Vatsim ID: 842820

Postby balbunar » 23 Mar 2006, 15:47

quote:
Originally posted by 1237

Merhaba,
Bir de bu kadar kocaman panel yapmışlar GPS koymamışlar mı? Bulamadım. :)

Aman hocam, GPS falan deme. Buralarda iyi gözle bakmazlar :))

Sevgiler, Ayhan Balbunar

balbunar@gmail.com

TK1093__|__
'---o--(_)--o---'
balbunar
Rookie

Postby 1237 » 23 Mar 2006, 16:47

100-200 dolara bile haritaları yüklü, pilli GPS cihazları satıyorlar. Koskoca Boeing milyon dolarlık kuşa koymamış. Yani bu kadar da cimrilik olmaz ki... :D

Bir de kokpitteki panelleri değiştirebilsem çok sevineceğim. Panelin hemen üzerinde Main Panel DUs var ama ona tıklanmıyor. Örneğin Tansu Daylan'ın hazırladığı dökümanda şöyle diyor:
quote:
B737/800 kokpiti pilotlara görüntüleme sistemi için iki farklı seçenek sunar. Bunlardan birincisi; klasik 737 ADI (Attitude Director Indicator) ve HSI (Horizontal Situation Indicator)#8217;ın gelismis versiyonları olan, EADI (Electronic Attitude Director Indicator) ve EHSI (Electronic Horizontal Situation Indicator)#8217;dır. Ekinci seçenek ise, benim tavsiyem olan, PFD (Primary Flight Display) ve ND (Navigation Display)'dir. Bu manüelde kullanılacak olan görüntüleme sistemi PDF& ND2dir.

Alper Oğuz
TK1237
alperoguz at gmail nokta com
1237
Senior Member

Name: Alper Oğuz
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Postby Magnified » 23 Mar 2006, 17:01

Alper Bey selam;

Oncelikle dicontinuty basitce iki leg arasinda ki bosluk demektir. Sizin bu iki leg i birbirine baglamaniz gerekir. Bunu ya yeni Vor ya da benzeri NavAid ekleyerek ya da iki leg den birini kopyalayip DISC. olan yere girerek cozebilirsiniz.

PMDG panellerini EADI ve PFD-ND ye gore sekillendirmek icin ALT tusuna basarak cikan yukarida ki Toobardan PMDG ye tiklayin, buradan option(setup?) secenegini tiklayin karsiniza cikan ekranda bir kac ana baslik var (sol tarafta) simdi hangisi hatirlamiyorum ancak bu ana basliklardan birinin altinda EADI mi yoksa PFD-ND mi tercih ettiginizi belirtebileceginiz bir secenek mevcut.

Kolay gelsin.

Saygilar.

Cuneyt Ozseker

http://www.aerovisual.net
http://www.crea-factory.com
Magnified
Rookie

Return to Boeing Fleet