Vref speed hakkinda

Questions, comments; documents about Boeing related products (PMDG and others) ...

Vref speed hakkinda

Postby ntuncel » 16 Jan 2006, 09:18

Merhaba Arkadaslar,

Önceleri gayet normal calisirken sebebini bulamadigim bir sekilde Vref speedlerimde anormallikler olmaya basladi.

FMC'mi programlarken sirasiyla bütün adimlari dogru bir sekilde doldurup Vref'lerin hesaplandigi sayfaya geliyorum. Flap'lere 5 girip sirasiyla V1,Vr,V2'nin yanindaki tuslara baskiyorum ama hizi hesaplamiyor. Flap küçültüp 1 giriyorum o zamanda 200Kt üzeri vref'ler veriyor bana. FMC'yi bu sekilde birakip, daha önceki tecrübelerimden hatirladigim Vref'lere göre kalktigimda problem cikmiyor. Boyle bir ucusun sonunda inis icin 25 yada 30 flape göre vref'lerde oldukca mantik disi hesaplaniyor. 180'ler 200 kt'lar filan.

Bu konuda yardim rica ediyorum. Ucagi her zaman yaptigim gibi hazirliyorum, herhangi bir degisiklikte yapmadim bildigim kadariyla ama...

Nuri Tuncel
ŞY 1416
ntuncel
Junior Member

Postby Bozhan Özsoy » 16 Jan 2006, 16:23

Ağırlık birimleri ile ilgili bir problem sanki..

PMDG Options menude ağırlık birimi KG olarak ayarlımı? Ayrıca FS'in Options kısmında ölçü birimi Metric, altimeter in feet olarak ayarlı mı?

Ayrıca fmc den V hızlarını alabilmek için RTE sayfasını tamamlamak, crz alt, cost index, ZFW, res. fuel girmek gerekiyor..

Sevgiler,

Bozhan Özsoy.
Bozhan Özsoy
Average User

Postby ntuncel » 16 Jan 2006, 16:49

Merhaba Bozhan Hocam,

RTE sayfasi PREF INIT sayfalari tam olarak dolduruyorum.
Ama su birimlerle ilgili bir kez daha kontrol edecegim aksam eve gidince. Gerci birsey degistirmedim diye hatirliyorum ama tekrardan kontrol edip, dönecegim.

Selamlar

Nuri Tuncel
THY 1416
ntuncel
Junior Member

Postby ntuncel » 17 Jan 2006, 19:36

Problem cözülmüstür :) tesekkür ederim.
Önceleri lbs kullaniyordum, load managerda lbs idi. PMDG'nin styles mensunde de lbs idi. Ancak bir sekilde PMDG'nin styles menusundeki secenek kg'ye gecmis. ikisi arasindaki uyumsuzluk nedeniyle boyle bir problem olusmus.

Simdi hem load managerda hemde PMDG'nin menusunde kg'ye cevirdim, tekrar makul Vref hizlarina geri döndüm.

HErkese selamlar

Nuri Tuncel
THY 1416
ntuncel
Junior Member

Return to Boeing Fleet