23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

All Fly in events will be announced here ...

23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

Postby THY4750 » 18 Jan 2021, 23:17

Image

Merhaba Saygıdeğer Pilotlarımız;
Kış etkinlikleri serisinin 6. etkinliği ile sizlerle birlikteyiz.

İsterseniz meydanlar hakkında biraz bilgi alalım.

Tromsø (Kuzey Sami dilinde "Romssa") Norveç'te Troms eyâletinin içinde yer alan kuzey sami şehri ve bu eyâletin başkenti. Şehir dışında, Tromso ve Tromsö şehrin alternatif telaffuzlarındandır. Tromsø 50,000 nüfusu geçen şehirler içerisinde, dünya üzerinde en kuzeyde bulunan şehir olarak düşünülmektedir. Kuzeyinde bulunan en kalabalık şehir 14,272 (2013) nüfusuyla Alta, Norveç'tir.

Tromsø, Kuzey Norveç'te bulunmaktadır. Belediye, 2015 itibarıyla 72,066 nüfusa sahiptir, ama yıllık olarak dışarıdan gelen öğrenci nüfusyla beraber senenin çoğunda nüfusu 75,000'i geçmektedir. Kuzey Norveç'te bulunan en büyük şehirsel alan ve Kuzey Kutup Dairesi'nde bulunan üçüncü büyük kent (Murmansk ve Norilsk'in ardından). Şehir merkezi dahil Tromsø'nün çoğu, Kuzey Kutup Dairesi'nin 350 kilometre (217 mi) kuzeyindeki Tromsøya adasında bulunmaktadır. Şehirsel alanın önemli kısmı hem doğudaki anakara kısmında hem de batıdaki Kvaløya adasının kısımlarında yer almaktadır. Tromsøya anakaraya Tromsø Köprüsü ve Tromsøysund Tüneli ile bağlanmakta, Kvaløya adasına ise Sandnessund Köprüsü ile bağlanmaktadır. Tromsø Havalimanı şehri Avrupa'daki uçuş noktalarına bağlamaktadır. Şehir, Gulf Stream'in ısı etkilerinden dolayı aynı enlem üzerinde yer alan çoğu diğer şehirden daha sıcaktır.

Tromsø; şehir merkezi Kuzey Norveç'teki en çok sayıda eski ahşap evlerden bulundurmakta, bunlardan en eskisi 1789'a dayanmaktadır. Arktik Katedral, 1965'te yapılmış modern kilise, muhtemel olarak Tromsø şehrindeki en önemli şehir simgesi mekandır. Şehir, her yazın gerçekleşen festivaller dolayısıyla kendi bölgesi içindeki kültürel merkezdir. Norveç'in en çok bilinen müzisyenleri Röyksopp elektronika ikilisi Torbjørn Brundtland ve Svein Berge ile Lene Marlin Tromsø'de büyümüştü ve kariyerlerine başlamıştı.

Şehirdeki en çok bilinen Futbol takımı şu anda Eliteserien'de oynayan Tromsø IL takımıdır.

Image

Coğrafi olarak Kuzey Arktik çemberinin 350 km yakınlarında bulunur. Bu hem geceyarısı güneş ve polar (kutup) gecesini aynı anda geçirmesi demektir.

Geceyarısı Güneşi kuzey yarım küreye dik geldiği sürece bulunur. Bu süre 18 Mayıs ile 26 Temmuz arasında olur. Kuzey blokundaki dağları az geceyarısı ışığı almasına rağmen buradan optik aracılığıyla 21 Mayıs 21 Temmuz tarihleri arasında görülebilir. Dünyanın en üst bölgesinde yer almasından dolayıdır. Alaca karanlık uzundur. Bu da Nisan ile Ağustos arasında gerçek bir gölgenin olmamasına neden olur.

Güneş ufuk dairesi içinde 26 Kasım ile 15 Temmuz arasında bulunur. Fakat dağlarla çevrelenmesinden dolayı Güneş 21 Kasım ve 21 Temmuz arasında görünmez. Güneşin geri gelişi törenle kutlanır. Alaca karanlıktan dolayı, kışın ortasında bile günışığı görmek mümkündür. Genelde mavimsi bir ışık olur bu. Geceler çabuk kısalır, ve 21 Şubatda Güneş sabah 07:45 ile 16:10 arası ufukta bulunur. Ve 1 Nisan da 05.50 ile 19:50 arasında (yazsaati) ufukta yer alır.
Karın yağması ve günışı birlikte karların erimesine neden olur .Ta ki Şubattan Nisana kadar (Alçak kesimlerde), ve güneş gözlüğü kayak yaparken gereklidir. Kışın olan çapsal ışık farklılıklarından dolayı Norveçliler kayak sezonunu 2'ye böler. Mørketida(Karanlık zaman) ve Seinvinter(Geç Kış)
Image
Tromso Aurora Borealis (northern lights) bölgesinin içinde yer alır ve aslında Dünyanın rotasyonundan dolayı bu olayın izlenebileceği en iyi yerdir. Akşam 6 da Tromso Aurora bölgesine girer ve ardından geceyarısı tekrar çıkar bu bölgeden. Işıktan dolayı Aurora Nisan ve Ağustos arası görünmez duruma gelir.


Trömsö Havalimanının tek pisti, asfalt yapıdadır, 01/19 pist doğrultularına ve 2447 m. uzunluğa sahiptir. Avrupanın bir çok şehrine uçuş yapılmaktadır.

Svalbard Havalimanı, Longyear (IATA:LYR, ICAO:ENSB); Norveçce:Svalbard lufthavn, Longyear) Norveç'te Svalbard'a hizmet veren ana havalimanıdır. Batı kıyısındaki Longyearbyen'in 5 km (3,1 mil) kuzeybatısındadır ve tarifeli kamu uçuşları ile dünyanın en kuzeyindeki havaalanıdır. Longyearbyen yakınlarındaki ilk havaalanı 2. Dünya Savaşı sırasında inşa edildi. 1959'da ilk kez ara sıra uçuşlar için kullanıldı, ancak yılda yalnızca birkaç ay kullanılabiliyordu. Hotellneset'teki yeni havalimanının inşası 1973 yılında başlamış ve havalimanı 2 Eylül 1975'te açılmıştır. Mülkiyeti devlete ait olan Avinor'a aittir.

Image

2014 yılında havalimanı 154.261 yolcuya hizmet verdi. Scandinavian Airlines, Norveç ana karasındaki Tromsø ve Oslo'ya günlük uçuşlar düzenlemektedir. Lufttransport, Dornier Do 228 turboprop uçağı kullanarak Svalbard'daki diğer iki havalimanına hizmet vermektedir: Ny-Ålesund ve Svea. Düzenli charter seferleri de vardır.

Svalbard Havalimanının 10/28 pist doğrultusunda, asfalt ve 2484m uzunluğuna sahip pisti bulunmaktadır.Kazasiz ve kirimsiz ucuslar dileriz.

- Notlar;
- Etkinliğe katılan pilotlarımıza +10 seniority verilecektir.
- ATC ler ile sesli iletişim usullerine riayet edilmesi önem arz etmektedir.
- Etkinliğimiz Student ve F/O rütbesindeki pilotlarımıza açıktır.
- Etkinlik akşamına olan hazırlıklarınızı/planlamalarınızı önceden yapınız.
- ATC ile iletişiminizi kısa, öz ve anlaşılır şekilde yapınız.
- ATClerin vermiş olduğu talimatları anlayıp doğru şekilde uygulayınız. Anlaşılmayan talimatların tekrar edilmesini isteyiniz.
- Kalkış meydanında oluşabilecek yoğunluk kapsamında slot sıranıza uyunuz, diğer trafiklerin hareketlerini takip ediniz, ATC kanalını gereksiz meşgul etmeyerek iletişimin akıcılığına yardımcı olunuz.
- Yoğun trafik dolayısı ile ENSB TMA'sında verilebilecek hold prosedürlerine çalışınız. Yanlış hold girişlerine mahal vermeyiniz.
- Çeşitli nedenlerle pistin kapanabileceğini, pisti terk edemeyen trafik olabileceğini hatırlatır ENSB meydanı için ilgili chart'ta belirlenen "missed approach" prosedürlerine hazırlıklı olunuz.
- Öncelikle sesli muhaberat kullanınız, usulüne uygun Türkçe muhaberat yapabilirsiniz çekinmeyiniz, konuşamayacaksanız bile "recieve" ediniz yani atc'yi dinleyiniz, sesli olarak talimatı alınız ve siz text olarak read back ediniz/cevap veriniz. Bu sayede yoğun trafikte kargaşaya mahal vermemiş olursunuz.
- ATC tarafından verilebilecek olası hız, irtifa ve bas bilgilerini beklemeden uygulayınız. Unutmayın sizin yapacağınız bir hata önünüzdeki ve ardınızdaki trafikleri zora sokacaktır.
- Çeşitli sebeplerle ATCler ile oluşabilecek iletişim sıkıntılarını SAYGI sınırları içerisinde text olarak yapınız.
- Uçuş planınızın remarks kısmına /OPR Turkish Virtual Airlines / Winter Events - 6 / yazılmalıdır.

- Etkinlik kurallari;
- Etkinliklere katilan pilotlarimiza etkinligin duzeyine gore seniority verilecektir.
- Yeni etkinlik kurallari geregi kalkis meydaninda, FDR uzerinden, FDR event ucusu secimi etkinlik baslamadan 5 dakika once acilip, etkinlik baslama saati gectikten 2 saat sonra otomatik olarak kapanacaktir.
- Event baslama saatinden itibaren 2 saat icinde evente katilim yapmis ve ucus status kismi boarding, departing yada attended olmus ve bu sureden sonra ucuslari herhangi bir sebepten dolayi sonlanmis olanlar, event katilim saati bitmis olsa bile event baslama saatinden itibaren 4 saat icinde yeniden ucuslarini gerceklestirebileceklerdir.
- Sadece evente katilmis kisiler FDR'da yeniden event ucuslarini gorebilecek ve yeniden evente dahil olabilecektir. Event saati bittikten sonra gelen pilotlar ise FDR'da event secenegini goremeyecekler ve ayri bir ucus hakki verilmeyecektir.
- Etkinlik zamanina olan hazirliklarinizi/planlamalarinizi onceden yapmalisiniz.
- Etkinlik meydanlarina alacaginiz ucretsiz biletlerimiz veya kendi ucuslariniz ile etkinlik saatinden once varis yapmaniz gerekmektedir.
- Alinan karar geregi EVENT ucusu disinda secilecek ucuslar bundan sonra etkinlik katilimi olarak sayilmayacaktir.

- Tickets;
- Kış Etkinlikleri kapsamında alınan kararlar gereği FORUM üzerinden istekte bulunmak kaydıyla dileyen pilotlarımız başvurması halinde etkinlik meydanına şirketimiz tarafından etkinlik başlama saatine 30 dakika kala ücretsiz olarak alınacaklardır.
- Isteyen pilotlarımıza etkinlik kalkış meydanina gidis icin gerçek zamanlı ucus ile gidebilecekleri ucretsiz bilet verilmektedir. Bu bileti etkinlik baslama saatinden en az 2 saat once kalkis meydaninda olacak sekilde kullanmak, pilotlarin sorumlulugundadir. Pilotlarin planli hareket etmesini istiyoruz. Planlamasini iyi yapmamis pilotun event baslama saati gectigi halde hala event kalkis meydaninda olamayisi sonrasi ve event'i kacirmasi gibi durumlar icin yonetimimiz ayri bir caba gostermeyecektir.
- Event baslama saatinden sonra ticket kullanarak kalkis meydanina gidilmesi durumlari hos karsilanmamaktadir. Bu sebeple event departure meydanina gidis icin alinan tickets'lar, eger kullanilmamissa event baslama saati ile birlikte iptal olacaktir.
- Evente katilimini gerceklestiren pilotlara, eger onceden ticket talebi yapildiysa, event sonrasi istedikleri meydanlara geri donus icin ayri bir ticket daha tahsis edilecektir.
- Event basvurusu sirasinda ticket talep etmis ve event departure meydanina gitmis ama bir sebepten dolayi event'e katilamamis kisilere de event sonrasi ayri bir donus ticket tahsis edilecektir.

Departure Airport: ENTC - LANGNES
Destination Airport: ENSB - LONGYEAR
Event Start Time: 11:00'Zulu - 14:00'Local
Event Register Close Time: 12:00'Zulu - 15:00'Local
Event Attending Close Time: 13:00'Zulu - 16:00'Local
Flight Type: IFR
Route : ENTC - ENSB: LOMVI P600 INPAR
Flight Levels: 350-370-390
Flight Distance: 585 nm
Flight Time: 01:45

- Dispatch;
Dispatch Servisi İçin lütfen Turkish Virtual/Dispatch sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/dispatch.asp

- Sceneries;
Tüm Türkiye Meydanları İçin lütfen Turkish Virtual/Scenerys sayfasını ziyaret ediniz.
Trömsö : https://www.aerosoft.com/en/flight-simu ... tromsoe-xp
Svalbard: https://secure.simmarket.com/mxi-design ... msfs.phtml

- Charts;
Tüm Türkiye Chart'ları İçin lütfen Turkish Virtual/Charts sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/charts.asp

- Event Registration Form;
Lütfen etkinliğe katılımınızı göstermek için event katılım form sayfasını ziyaret edip gerekli formu onaylayınız.
https://turkishvirtual.com/events_participants.asp

- Daha fazla bilgi, görüş ve söylemleriniz için lütfen bu topic altindan yapiniz.

- Discord channel toplanma zamanı: 23.01.2021 13:30 Local

Saygılarımızla,
Nihat ÖZSENGEZER
Turkish Virtual Events Director
Turkish Virtual Events Department.
Yoke artık :)
User avatar
THY4750
Advanced Member
 
Posts: 540
Joined: 09 Dec 2010, 00:31
Location: Turkey
Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468
Skype: super_nipo

Re: 23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

Postby artuncs » 19 Jan 2021, 01:38

Hatirlatma!
Pandemi suresi boyunca duzenlenecek etkinlikler sirasinda event departure meydanina son dakika transfer ile gitmek isteyen katilimcilarimiz bu Topic altindan sadece PID ve Isim Soyadlarini birakmalari halinde, event baslama saatinden 1 saat once transferleri gerceklestirilmeye baslanacaktir.

Dileyen katilimcilarimiz, yinede talep ettikleri tickets'lari kullanarak yada kendileri bizzat event departure meydanina ucarak gidebilirler. Bu yukarida belirttigim ve uygulamaya koydugumuz son dakika transfer option, real-time transferler sirasinda ucuslarindan geri kalmak istemeyen uyelerimiz'den gelen talep uzerine dusunulmustur. Tesekkurler.
Erhan M. Artuc
• Msi Meg Intel Z390 Godlike 9th Gen EATX Motherboard LN92784‎
• Core i9-9900K LGA1151 3.60GHz/OC 5.00GHz 16MB Cache CPU
• Corsair DOMINATOR® PLATINUM 64GB (4 x 16GB) DDR4 DRAM 3333MHz C16 Memory Kit
• Corsair Hydro Series H150i PRO (360mm) RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
• ASUS ROG Strix GeForce RTX™ 2080 Ti OC edition 11GB GDDR6 GPU Boost Clock : 1665 MHz , GPU Base Clock : 1350 MHz
• ASUS ROG Claymore RGB Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Switches
• ASUS ROG STRIX Curved monitor XG32VQ, 32 Inch (31.5 Inch) WQHD (2560 x 1440), UL144 Hz
• (3 X) Seagate IronWolf 16TB SATA III 3.5" Hard Drive
• (1 X) Seagate FireCuda 2 TB internal hybrid hard drive 64 MB cache, Sata 6 Gb/s) Hard Drive
• (2 X) Intel Optane SSD 905P 960GB PCIe NVMe PCIe SSD
• Corsair Virtuoso SE Headset, Gunmetal, RGB, 7.1 Surround Sound
• EVGA NU Audio Card
User avatar
artuncs
Administrator
 
Posts: 2552
Joined: 07 Jul 2009, 10:47
Location: England
Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117
Skype: erhan.m.artuc

Re: 23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

Postby THY4013 » 21 Jan 2021, 15:25

NIHAT KAPTANIM BU UCUSU VFR OLARAK YAPABILIRMIYIZ
User avatar
THY4013
Rookie
 
Posts: 28
Joined: 04 Feb 2014, 14:32
Location: Ankara
Name: Hakan KARABIYIK
City: Ankara
PID: 4013
Vatsim ID: 1275010

Re: 23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

Postby THY4013 » 21 Jan 2021, 15:54

Bugun kendi basima bu ucusu denedim katilacak arkadaslar cok dikkatli olsun kanatlar ve camlar resmen dondu.sicaklik inanilmaz dusuk don riskine karsi onlem
almayi unutmayin
User avatar
THY4013
Rookie
 
Posts: 28
Joined: 04 Feb 2014, 14:32
Location: Ankara
Name: Hakan KARABIYIK
City: Ankara
PID: 4013
Vatsim ID: 1275010

Re: 23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

Postby THY4750 » 21 Jan 2021, 18:51

THY4013 wrote:NIHAT KAPTANIM BU UCUSU VFR OLARAK YAPABILIRMIYIZ

Merhaba Hakan kaptanım, etkinliklerimizde uçuşlarınızı Cargo hariç vfr, ifr tüm uçak tipleriyle yapabilirsiniz.
İyi uçuşlar dileriz.
Last edited by THY4750 on 21 Jan 2021, 18:52, edited 1 time in total.
Reason: İmla hatası
Yoke artık :)
User avatar
THY4750
Advanced Member
 
Posts: 540
Joined: 09 Dec 2010, 00:31
Location: Turkey
Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468
Skype: super_nipo

Re: 23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

Postby artuncs » 22 Jan 2021, 12:02

Degisen ticket kullanimi ile ilgili bilgiye ulasmak icin:
viewtopic.php?f=12&start=0&t=10983
Erhan M. Artuc
• Msi Meg Intel Z390 Godlike 9th Gen EATX Motherboard LN92784‎
• Core i9-9900K LGA1151 3.60GHz/OC 5.00GHz 16MB Cache CPU
• Corsair DOMINATOR® PLATINUM 64GB (4 x 16GB) DDR4 DRAM 3333MHz C16 Memory Kit
• Corsair Hydro Series H150i PRO (360mm) RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
• ASUS ROG Strix GeForce RTX™ 2080 Ti OC edition 11GB GDDR6 GPU Boost Clock : 1665 MHz , GPU Base Clock : 1350 MHz
• ASUS ROG Claymore RGB Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Switches
• ASUS ROG STRIX Curved monitor XG32VQ, 32 Inch (31.5 Inch) WQHD (2560 x 1440), UL144 Hz
• (3 X) Seagate IronWolf 16TB SATA III 3.5" Hard Drive
• (1 X) Seagate FireCuda 2 TB internal hybrid hard drive 64 MB cache, Sata 6 Gb/s) Hard Drive
• (2 X) Intel Optane SSD 905P 960GB PCIe NVMe PCIe SSD
• Corsair Virtuoso SE Headset, Gunmetal, RGB, 7.1 Surround Sound
• EVGA NU Audio Card
User avatar
artuncs
Administrator
 
Posts: 2552
Joined: 07 Jul 2009, 10:47
Location: England
Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117
Skype: erhan.m.artuc

Re: 23 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 6

Postby THY446 » 23 Jan 2021, 12:20

SORUN DÜZELMİŞTİR.


Selamlar, MSFS2020 ile VFR uçuş yapmak istediğimde bu hatayı alıyorum. Bir kaç saat önce aynı konfügrasyon ile normal charter uçuşu yapmıştım bilgilerinize.

Image


ve ayrıca gideceğimiz meydan da gündüz saati diyerek gün ışığı beklemeyin sayın kaptanlarım :lol:

Image
Okhan Uçar
İzmir
THY477
User avatar
THY446
Average User
 
Posts: 209
Joined: 17 Jun 2002, 00:12
Location: Turkey
Name: Okhan Ucar
City: Izmir
PID: 477
Vatsim ID: 843798


Return to Event Announcements

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests