09 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 5

All Fly in events will be announced here ...

09 Ocak 2021 Kış Etkinlikleri - 5

Postby THY4750 » 03 Jan 2021, 08:03

Image

Merhaba Saygıdeğer Pilotlarımız;
Kış etkinlikleri serisinin 5. etkinliği ile sizlerle birlikteyiz.

Etkinlik başlangıç meydanımız en son iniş yaptığımız Innsbruck (LOWI) meydanından İsviçre Alplerinin kalbinde yer alan Sion (LSGS) havalimanına olacaktır.

Sion hakkında birkaç bilgi verecek olursak;
Sion (Almanca: Sitten, Latince: Sedunum), İsviçre'de şehir; Valais kantonunun merkezi ve aynı kantonun en büyük kentidir.
Image

Image

Şehir tarihi çok eskilere dayanmaktadır. M.Ö. 6000li yıllarda yerleşim olduğu bilinmektedir. Yüzyıllar boyunca önemli bir yerleşim yeri olma özelliğiyle Fransız ve Almanların odak noktası halinde olmuştur. Bu sebeple şehirde bir çok tarihi yapı mevcuttur.

Bunlardan önemlileri Notr Dame de Valere Kilisesi, Tourbillion Kalesi, Tarih Müzesi, Güzel Sanatlar Müzesidir.
Image

Şehir Alplerin arasında, dağların eteklerine kurulu üzüm bağlarıyla, kışları bembeyaz karla örtülü, diğer zamanlarında ise yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili bir arazi yapısına sahiptir. Bu yönüyle turistlerin ilgi odağıdır.

Image

Sion Havaalanı şehrin 2.5 km güneybatısında 1935 yılında açılmıştır. 2000 metre pist uzunluğuna ve 07/25 pist doğrultularına sahiptir. Meydan hem askeri hem de sivil olarak kullanılmaktadır.
Image
Meydanın dağların arasında oluşu yaklaşmasını bir hayli ilginç kılmıştır. Pist doğrultusunda yüksek dağlar olduğu için yaklaşırken azami dikkat gerektirmektedir. Aletli yaklaşma; 25 pistine, sadece LOC yardımı ile yaklaşılabilir ve 07 pisti için yaklaşma sadece VISUAL olarak yapılabilir. Bu özelliklerinden dolayı Sion havaalanı Avrupa’da yaklaşması zor meydanlardan biridir.

Kazasiz ve kirimsiz ucuslar dileriz.

- Notlar;
- Etkinliğe katılan pilotlarımıza +10 seniority verilecektir.
- ATC ler ile sesli iletişim usullerine riayet edilmesi önem arz etmektedir.
- Etkinliğimiz Student ve F/O rütbesindeki pilotlarımıza açıktır.
- Etkinlik akşamına olan hazırlıklarınızı/planlamalarınızı önceden yapınız.
- ATC ile iletişiminizi kısa, öz ve anlaşılır şekilde yapınız.
- ATClerin vermiş olduğu talimatları anlayıp doğru şekilde uygulayınız. Anlaşılmayan talimatların tekrar edilmesini isteyiniz.
- Kalkış meydanında oluşabilecek yoğunluk kapsamında slot sıranıza uyunuz, diğer trafiklerin hareketlerini takip ediniz, ATC kanalını gereksiz meşgul etmeyerek iletişimin akıcılığına yardımcı olunuz.
- Yoğun trafik dolayısı ile LSGS TMA'sında verilebilecek hold prosedürlerine çalışınız. Yanlış hold girişlerine mahal vermeyiniz.
- Çeşitli nedenlerle pistin kapanabileceğini, pisti terk edemeyen trafik olabileceğini hatırlatır LSGS meydanı için ilgili chart'ta belirlenen "missed approach" prosedürlerine hazırlıklı olunuz.
- Öncelikle sesli muhaberat kullanınız, usulüne uygun Türkçe muhaberat yapabilirsiniz çekinmeyiniz, konuşamayacaksanız bile "recieve" ediniz yani atc'yi dinleyiniz, sesli olarak talimatı alınız ve siz text olarak read back ediniz/cevap veriniz. Bu sayede yoğun trafikte kargaşaya mahal vermemiş olursunuz.
- ATC tarafından verilebilecek olası hız, irtifa ve bas bilgilerini beklemeden uygulayınız. Unutmayın sizin yapacağınız bir hata önünüzdeki ve ardınızdaki trafikleri zora sokacaktır.
- Çeşitli sebeplerle ATCler ile oluşabilecek iletişim sıkıntılarını SAYGI sınırları içerisinde text olarak yapınız.
- Uçuş planınızın remarks kısmına /OPR Turkish Virtual Airlines / Winter Events - 5 / yazılmalıdır.

- Etkinlik kurallari;
- Etkinliklere katilan pilotlarimiza etkinligin duzeyine gore seniority verilecektir.
- Yeni etkinlik kurallari geregi kalkis meydaninda, FDR uzerinden, FDR event ucusu secimi etkinlik baslamadan 5 dakika once acilip, etkinlik baslama saati gectikten 2 saat sonra otomatik olarak kapanacaktir.
- Event baslama saatinden itibaren 2 saat icinde evente katilim yapmis ve ucus status kismi boarding, departing yada attended olmus ve bu sureden sonra ucuslari herhangi bir sebepten dolayi sonlanmis olanlar, event katilim saati bitmis olsa bile event baslama saatinden itibaren 4 saat icinde yeniden ucuslarini gerceklestirebileceklerdir.
- Sadece evente katilmis kisiler FDR'da yeniden event ucuslarini gorebilecek ve yeniden evente dahil olabilecektir. Event saati bittikten sonra gelen pilotlar ise FDR'da event secenegini goremeyecekler ve ayri bir ucus hakki verilmeyecektir.
- Etkinlik zamanina olan hazirliklarinizi/planlamalarinizi onceden yapmalisiniz.
- Etkinlik meydanlarina alacaginiz ucretsiz biletlerimiz veya kendi ucuslariniz ile etkinlik saatinden once varis yapmaniz gerekmektedir.
- Alinan karar geregi EVENT ucusu disinda secilecek ucuslar bundan sonra etkinlik katilimi olarak sayilmayacaktir.

- Tickets;
- Kış Etkinlikleri kapsamında alınan kararlar gereği FORUM üzerinden istekte bulunmak kaydıyla dileyen pilotlarımız başvurması halinde etkinlik meydanına şirketimiz tarafından etkinlik başlama saatine 30 dakika kala ücretsiz olarak alınacaklardır.
- Isteyen pilotlarımıza etkinlik kalkış meydanina gidis icin gerçek zamanlı ucus ile gidebilecekleri ucretsiz bilet verilmektedir. Bu bileti etkinlik baslama saatinden en az 2 saat once kalkis meydaninda olacak sekilde kullanmak, pilotlarin sorumlulugundadir. Pilotlarin planli hareket etmesini istiyoruz. Planlamasini iyi yapmamis pilotun event baslama saati gectigi halde hala event kalkis meydaninda olamayisi sonrasi ve event'i kacirmasi gibi durumlar icin yonetimimiz ayri bir caba gostermeyecektir.
- Event baslama saatinden sonra ticket kullanarak kalkis meydanina gidilmesi durumlari hos karsilanmamaktadir. Bu sebeple event departure meydanina gidis icin alinan tickets'lar, eger kullanilmamissa event baslama saati ile birlikte iptal olacaktir.
- Evente katilimini gerceklestiren pilotlara, eger onceden ticket talebi yapildiysa, event sonrasi istedikleri meydanlara geri donus icin ayri bir ticket daha tahsis edilecektir.
- Event basvurusu sirasinda ticket talep etmis ve event departure meydanina gitmis ama bir sebepten dolayi event'e katilamamis kisilere de event sonrasi ayri bir donus ticket tahsis edilecektir.

Departure Airport: LOWI - INNSBRUCK
Destination Airport: LSGS - SION
Event Start Time: 11:00'Zulu - 14:00'Local
Event Register Close Time: 12:00'Zulu - 15:00'Local
Event Attending Close Time: 13:00'Zulu - 16:00'Local
Flight Type: IFR
Route : LOWI - LSGS: MOGTI DCT XEBIX DCT MADEB DCT XAMEX DCT SUTED DCT GS603 DCT MASAB DCT ALETO DCT GRANA
Flight Levels: 300
Flight Distance: 200 nm
Flight Time: 01:15

- Dispatch;
Dispatch Servisi İçin lütfen Turkish Virtual/Dispatch sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/dispatch.asp

- Sceneries;
Tüm Türkiye Meydanları İçin lütfen Turkish Virtual/Scenerys sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/scenerys.asp

- Charts;
Tüm Türkiye Chart'ları İçin lütfen Turkish Virtual/Charts sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/charts.asp

- Event Registration Form;
Lütfen etkinliğe katılımınızı göstermek için event katılım form sayfasını ziyaret edip gerekli formu onaylayınız.
https://turkishvirtual.com/events_participants.asp

- Daha fazla bilgi, görüş ve söylemleriniz için lütfen bu topic altindan yapiniz.

- Discord channel toplanma zamanı: 09.01.2021 14:00 Local

Saygılarımızla,
Nihat ÖZSENGEZER
Turkish Virtual Events Director
Turkish Virtual Events Department.
Yoke artık :)
User avatar
THY4750
Officer
 
Posts: 548
Joined: 09 Dec 2010, 00:31
Location: Turkey
Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468
Skype: super_nipo

Return to Event Announcements

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron