27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

All Fly in events will be announced here ...

27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby THY4750 » 20 Dec 2020, 19:29

Image

Merhabalar saygıdeğer pilotlarımız;

Geleneksel olarak düzenlediğimiz güle güle eski yıl hoşgeldin yeni yıl uçuşumuz bu sene 27 Aralık 2020 Pazar günü saat 14:00'da icra edilecektir. Uçuş meydanlarımız Katmandu (VNKT)dan Paro (VQPR)'ya olacaktır.

Hadi meydanları tanıyalım.

Kalkış meydanımız olan Tribhuvan Uluslararası Havaalanı ( IATA: KTM, ICAO: VNKT) Katmandu'da, Nepal'in uluslararası bir havaalanı. Havaalanı Katmandu vadisinde, şehir merkezine yaklaşık altı kilometre mesafededir. Nepal'in tek uluslararası havaalanı olarak 1949 yılından beri hizmet vermektedir. 1955 yılında havaalanı Kral Mahendra tarafından açıldı ve kralın babası anısına Tribhuvan Havaalanı olarak değiştirildi ve 1964 yılının başlangıcında bugünkü adını aldı. 1957 yılında yeniden beton atıldı ve birkaç kez uzatıldı. ilk jet uçağı Lufthansa Boeing 707, 1967 yılında Tribhuvan'a indi ve düzenli jet operasyonları 1972 yılında başlamıştır.

Havaalanında iç birimi ve bir uluslararası terminal vardır. Şu anda, yaklaşık 30 uçuş hedefi ile Asya ve Orta Doğu'daki uluslararası havayolları Nepal'e bağlanmıştır ve havalimanı birkaç Nepal havayolları şirketine bir hub olarak hizmet vermektedir.

Image

2001 yılında, Royal Nepal Airlines, Frankfurt ve Londra'ya uçuşları kaldırarak Avrupa ile Nepal'in doğrudan doğruya hava bağlantılarını kopardı.

1 Eylül 2013 tarihinden itibaren, Türk Hava Yolları, İstanbul'dan Katmandu 'ya direkt uçuş başlatarak Avrupa kıtası ile Nepal'e bağlantıyı yeniden kurdu.

4 Mart 2015 tarihinde Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Katmandu seferini yapan yolcu uçağı Katmandu havalimanına inerken yoğun sis nedeni ile pistten çıktı. Çime saplanan uçakta ciddi hasar oluştu. Uçaktan tahliye sırasında 1 yolcu yaralandı.Gelelim zorlu mu zorlu inişi olan Paro meydanımıza;

Image

Paro Havaalanı (IATA: PBH, ICAO: VQPR), Bhutan'ın Paro şehrindeki bir havaalanıdır. Aynı zamanda Bhutan'daki tek uluslararası havaalanı olma özelliğini taşır.

Paro Havaalanı, dünyanın inişi en zor havaalanlarından biri olarak kabul edilir. Deniz seviyesinden 1,5 mil yüksektedir ve 18.000 ft uzunluğunda keskin zirvelerle çevrilidir. Pist sadece 6445 ft (1964 m) uzunluğundadır. Şiddetli rüzgarlar sık sık türbülansa sebep olur. Bu nedenle sadece sekiz pilotun bu havaalanına iniş yapma izni vardır. Buraya iniş yapan uçakta bulunan yolcular, inişi "korkunç" olarak nitelendirirler.

Havaalanının 6445 ft (1964 m) uzunluğunda bir asfalt pisti vardır. Aynı zamanda havaalanında 1999 yılında faaliyete geçirilmiş bir terminal bulunur.Pistin kısalığı ve yaklaşmanın zorluğuyla bakalım baş edebilecek misiniz?

Kazasiz ve kirimsiz ucuslar dileriz.

- Notlar;
- Etkinliğe katılan pilotlarımıza +10 seniority verilecektir.
- ATC ler ile sesli iletişim usullerine riayet edilmesi önem arz etmektedir. İngilizce seviyeniz yeterli değilse LÜTFEN TÜRKÇE olarak SESLİ muhaberat yapınız.
- Etkinliğimiz Student ve F/O rütbesindeki pilotlarımıza açıktır.
- Etkinlik akşamına olan hazırlıklarınızı/planlamalarınızı önceden yapınız.
- ATC ile iletişiminizi kısa, öz ve anlaşılır şekilde yapınız.
- ATClerin vermiş olduğu talimatları anlayıp doğru şekilde uygulayınız. Anlaşılmayan talimatların tekrar edilmesini isteyiniz.
- İstanbul kalkışında oluşabilecek yoğunluk kapsamında slot sıranıza uyunuz, diğer trafiklerin hareketlerini takip ediniz, ATC kanalını gereksiz meşgul etmeyerek iletişimin akıcılığına yardımcı olunuz.
- Yoğun trafik dolayısı ile VQPR TMA'sında verilebilecek hold prosedürlerine çalışınız. Yanlış hold girişlerine mahal vermeyiniz.
- Çeşitli nedenlerle pistin kapanabileceğini, pisti terk edemeyen trafik olabileceğini hatırlatır VQPR meydanı için ilgili chart'ta belirlenen "missed approach" prosedürlerine hazırlıklı olunuz.
- Öncelikle sesli muhaberat kullanınız, usulüne uygun Türkçe muhaberat yapabilirsiniz çekinmeyiniz, konuşamayacaksanız bile "recieve" ediniz yani atc'yi dinleyiniz, sesli olarak talimatı alınız ve siz text olarak read back ediniz/cevap veriniz. Bu sayede yoğun trafikte kargaşaya mahal vermemiş olursunuz.
- ATC tarafından verilebilecek olası hız, irtifa ve bas bilgilerini beklemeden uygulayınız. Unutmayın sizin yapacağınız bir hata önünüzdeki ve ardınızdaki trafikleri zora sokacaktır.
- Çeşitli sebeplerle ATCler ile oluşabilecek iletişim sıkıntılarını SAYGI sınırları içerisinde text olarak yapınız.
- Uçuş planınızın remarks kısmına /OPR Turkish Virtual Airlines / Happy New Year Event/ yazılmalıdır.

- Etkinlik kurallari;
- Etkinliklere katilan pilotlarimiza etkinligin duzeyine gore seniority verilecektir.
- Yeni etkinlik kurallari geregi kalkis meydaninda, FDR uzerinden, FDR event ucusu secimi etkinlik baslamadan 5 dakika once acilip, etkinlik baslama saati gectikten 2 saat sonra otomatik olarak kapanacaktir.
- Event baslama saatinden itibaren 2 saat icinde evente katilim yapmis ve ucus status kismi boarding, departing yada attended olmus ve bu sureden sonra ucuslari herhangi bir sebepten dolayi sonlanmis olanlar, event katilim saati bitmis olsa bile event baslama saatinden itibaren 4 saat icinde yeniden ucuslarini gerceklestirebileceklerdir.
- Sadece evente katilmis kisiler FDR'da yeniden event ucuslarini gorebilecek ve yeniden evente dahil olabilecektir. Event saati bittikten sonra gelen pilotlar ise FDR'da event secenegini goremeyecekler ve ayri bir ucus hakki verilmeyecektir.
- Etkinlik zamanina olan hazirliklarinizi/planlamalarinizi onceden yapmalisiniz.
- Etkinlik meydanlarina alacaginiz ucretsiz biletlerimiz veya kendi ucuslariniz ile etkinlik saatinden once varis yapmaniz gerekmektedir.
- Alinan karar geregi EVENT ucusu disinda secilecek ucuslar bundan sonra etkinlik katilimi olarak sayilmayacaktir.

- Tickets;
- Kış Etkinlikleri kapsamında alınan kararlar gereği FORUM üzerinden istekte bulunmak kaydıyla dileyen pilotlarımız başvurması halinde etkinlik meydanına şirketimiz tarafından etkinlik başlama saatine 30 dakika kala ücretsiz olarak alınacaklardır.
- Isteyen pilotlarımıza etkinlik kalkış meydanina gidis icin gerçek zamanlı ucus ile gidebilecekleri ucretsiz bilet verilmektedir. Bu bileti etkinlik baslama saatinden en az 2 saat once kalkis meydaninda olacak sekilde kullanmak, pilotlarin sorumlulugundadir. Pilotlarin planli hareket etmesini istiyoruz. Planlamasini iyi yapmamis pilotun event baslama saati gectigi halde hala event kalkis meydaninda olamayisi sonrasi ve event'i kacirmasi gibi durumlar icin yonetimimiz ayri bir caba gostermeyecektir.
- Event baslama saatinden sonra ticket kullanarak kalkis meydanina gidilmesi durumlari hos karsilanmamaktadir. Bu sebeple event departure meydanina gidis icin alinan tickets'lar, eger kullanilmamissa event baslama saati ile birlikte iptal olacaktir.
- Evente katilimini gerceklestiren pilotlara, eger onceden ticket talebi yapildiysa, event sonrasi istedikleri meydanlara geri donus icin ayri bir ticket daha tahsis edilecektir.
- Event basvurusu sirasinda ticket talep etmis ve event departure meydanina gitmis ama bir sebepten dolayi event'e katilamamis kisilere de event sonrasi ayri bir donus ticket tahsis edilecektir.

Departure Airport: VNKT - TRIBHUVAN INTL Airport
Destination Airport: VQPR - PARO INTL Airport
Event Start Time: 11:00'Zulu - 14:00'Local
Event Register Close Time: 12:00'Zulu - 15:00'Local
Event Attending Close Time: 13:00'Zulu - 16:00'Local
Flight Type: IFR
Route :VNKT - VQPR: KIMTI G348 SUBSU
Flight Levels: 330-350
Flight Distance: 256 nm
Flight Time: 01:25

- Dispatch;
Dispatch Servisi İçin lütfen Turkish Virtual/Dispatch sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/dispatch.asp

- Sceneries;
Tüm Türkiye Meydanları İçin lütfen Turkish Virtual/Scenerys sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/scenerys.asp

- Charts;
Tüm Türkiye Chart'ları İçin lütfen Turkish Virtual/Charts sayfasını ziyaret ediniz.
https://turkishvirtual.com/charts.asp

- Event Registration Form;
Lütfen etkinliğe katılımınızı göstermek için event katılım form sayfasını ziyaret edip gerekli formu onaylayınız.
https://turkishvirtual.com/events_participants.asp

- Daha fazla bilgi, görüş ve söylemleriniz için lütfen bu topic altindan yapiniz.

- Discord channel toplanma zamanı: 27.12.2020 14:00 Local

Saygılarımızla,
Nihat ÖZSENGEZER
Turkish Virtual Events Director
Turkish Virtual Events Department.
Last edited by THY4750 on 20 Dec 2020, 19:31, edited 1 time in total.
Reason: imla hatası
Yoke artık :)
User avatar
THY4750
Advanced Member
 
Posts: 540
Joined: 09 Dec 2010, 00:31
Location: Turkey
Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468
Skype: super_nipo

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby THY4469 » 26 Dec 2020, 17:35

27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu için, transfer talep ediyorum :)
User avatar
THY4469
Newbie
 
Posts: 3
Joined: 07 Nov 2020, 13:05
Location: Turkey
Name: Arda Anıl Yavruoğlu
City: Trabzon
PID: 4469
Vatsim ID: 1302662

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby artuncs » 26 Dec 2020, 18:20

THY4469 wrote:27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu için, transfer talep ediyorum :)


Tesekkurler, talebiniz alindi :good:

''Son dakika transferi isteyenler lutfen buradan msg biraksinlar. Transferler, etkinligin baslamasindan 1 saat once gerceklestirilmeye baslanacak.''
Erhan M. Artuc
• Msi Meg Intel Z390 Godlike 9th Gen EATX Motherboard LN92784‎
• Core i9-9900K LGA1151 3.60GHz/OC 5.00GHz 16MB Cache CPU
• Corsair DOMINATOR® PLATINUM 64GB (4 x 16GB) DDR4 DRAM 3333MHz C16 Memory Kit
• Corsair Hydro Series H150i PRO (360mm) RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
• ASUS ROG Strix GeForce RTX™ 2080 Ti OC edition 11GB GDDR6 GPU Boost Clock : 1665 MHz , GPU Base Clock : 1350 MHz
• ASUS ROG Claymore RGB Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Switches
• ASUS ROG STRIX Curved monitor XG32VQ, 32 Inch (31.5 Inch) WQHD (2560 x 1440), UL144 Hz
• (3 X) Seagate IronWolf 16TB SATA III 3.5" Hard Drive
• (1 X) Seagate FireCuda 2 TB internal hybrid hard drive 64 MB cache, Sata 6 Gb/s) Hard Drive
• (2 X) Intel Optane SSD 905P 960GB PCIe NVMe PCIe SSD
• Corsair Virtuoso SE Headset, Gunmetal, RGB, 7.1 Surround Sound
• EVGA NU Audio Card
User avatar
artuncs
Administrator
 
Posts: 2552
Joined: 07 Jul 2009, 10:47
Location: England
Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117
Skype: erhan.m.artuc

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby THY3716 » 27 Dec 2020, 12:33

Xplane'ye ilk geçtiğimde bu güzergahı denemiş ve arka arkaya dört defa crash olup beşincide inmeyi başarmıştım. Dört defa crash olunca sağolsunlar bu meydana heykelimi diktiler :)

Şu an uçuşa başlamış pilotlarımızı heyecanla takip ediyorum. Umarım toplu intihar şöleni izlemiyoruzdur :)

Uzak mesafeye rağmen epey de katılan olmuş. Herkese başarılar dilerim. İnişte pistten çıkanların ekran görüntüleri itinayla alınır :)
Lead me, follow me or get out of my way !
User avatar
THY3716
Administrator
 
Posts: 1763
Joined: 25 Apr 2009, 22:33
Location: Turkey
Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby THY4752 » 27 Dec 2020, 13:46

Evt ben pisten çıkan ilk kişi oldum sanırım.. gece görmeden burayı ilk denememdi :)
User avatar
THY4752
Average User
 
Posts: 249
Joined: 06 Nov 2010, 00:30
Location: Turkey
Name: Hakan PALIOGLU
City: Istanbul
PID: 4752
Vatsim ID: 1101377

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby artuncs » 27 Dec 2020, 14:07

Arkadaslar cok guzel bir event oldu. Katilamasamda izlemesi dahi buyuk keyif verdi. REALTIME_CHEAT cezasi alanlarin bu cezalari kaldirilacak. Tesekurler katilimlariniz icin.
Erhan M. Artuc
• Msi Meg Intel Z390 Godlike 9th Gen EATX Motherboard LN92784‎
• Core i9-9900K LGA1151 3.60GHz/OC 5.00GHz 16MB Cache CPU
• Corsair DOMINATOR® PLATINUM 64GB (4 x 16GB) DDR4 DRAM 3333MHz C16 Memory Kit
• Corsair Hydro Series H150i PRO (360mm) RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
• ASUS ROG Strix GeForce RTX™ 2080 Ti OC edition 11GB GDDR6 GPU Boost Clock : 1665 MHz , GPU Base Clock : 1350 MHz
• ASUS ROG Claymore RGB Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Switches
• ASUS ROG STRIX Curved monitor XG32VQ, 32 Inch (31.5 Inch) WQHD (2560 x 1440), UL144 Hz
• (3 X) Seagate IronWolf 16TB SATA III 3.5" Hard Drive
• (1 X) Seagate FireCuda 2 TB internal hybrid hard drive 64 MB cache, Sata 6 Gb/s) Hard Drive
• (2 X) Intel Optane SSD 905P 960GB PCIe NVMe PCIe SSD
• Corsair Virtuoso SE Headset, Gunmetal, RGB, 7.1 Surround Sound
• EVGA NU Audio Card
User avatar
artuncs
Administrator
 
Posts: 2552
Joined: 07 Jul 2009, 10:47
Location: England
Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117
Skype: erhan.m.artuc

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby artuncs » 27 Dec 2020, 14:08

THY4752 wrote:Evt ben pisten çıkan ilk kişi oldum sanırım.. gece görmeden burayı ilk denememdi :)


Keske gunduz ucsaymiysiniz. Gercektede gunduz operasyonlari uygulaniyor.
Erhan M. Artuc
• Msi Meg Intel Z390 Godlike 9th Gen EATX Motherboard LN92784‎
• Core i9-9900K LGA1151 3.60GHz/OC 5.00GHz 16MB Cache CPU
• Corsair DOMINATOR® PLATINUM 64GB (4 x 16GB) DDR4 DRAM 3333MHz C16 Memory Kit
• Corsair Hydro Series H150i PRO (360mm) RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
• ASUS ROG Strix GeForce RTX™ 2080 Ti OC edition 11GB GDDR6 GPU Boost Clock : 1665 MHz , GPU Base Clock : 1350 MHz
• ASUS ROG Claymore RGB Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Switches
• ASUS ROG STRIX Curved monitor XG32VQ, 32 Inch (31.5 Inch) WQHD (2560 x 1440), UL144 Hz
• (3 X) Seagate IronWolf 16TB SATA III 3.5" Hard Drive
• (1 X) Seagate FireCuda 2 TB internal hybrid hard drive 64 MB cache, Sata 6 Gb/s) Hard Drive
• (2 X) Intel Optane SSD 905P 960GB PCIe NVMe PCIe SSD
• Corsair Virtuoso SE Headset, Gunmetal, RGB, 7.1 Surround Sound
• EVGA NU Audio Card
User avatar
artuncs
Administrator
 
Posts: 2552
Joined: 07 Jul 2009, 10:47
Location: England
Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117
Skype: erhan.m.artuc

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby THY4752 » 27 Dec 2020, 14:39

bu bahaneyle bir de gündüz uçarız hocam.. keyifli meydan.
User avatar
THY4752
Average User
 
Posts: 249
Joined: 06 Nov 2010, 00:30
Location: Turkey
Name: Hakan PALIOGLU
City: Istanbul
PID: 4752
Vatsim ID: 1101377

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby THY446 » 27 Dec 2020, 15:13

Pist kısa yoksa ben iyi indim aslında :D

Emeği geçen ve katılan ya da katılamayan tüm dostlarımıza çok daha güzel ve sağlıklı bir yeni yıl geçirmelerini diliyorum.
2021 herkese mutluluk ve huzur getirsin.
Okhan Uçar
İzmir
THY477
User avatar
THY446
Average User
 
Posts: 209
Joined: 17 Jun 2002, 00:12
Location: Turkey
Name: Okhan Ucar
City: Izmir
PID: 477
Vatsim ID: 843798

Re: 27 Aralık 2020 Geleneksel Yeni Yıl Uçuşu

Postby artuncs » 27 Dec 2020, 16:06

RealTime_Cheat cezalari kaldirilmistir.
Erhan M. Artuc
• Msi Meg Intel Z390 Godlike 9th Gen EATX Motherboard LN92784‎
• Core i9-9900K LGA1151 3.60GHz/OC 5.00GHz 16MB Cache CPU
• Corsair DOMINATOR® PLATINUM 64GB (4 x 16GB) DDR4 DRAM 3333MHz C16 Memory Kit
• Corsair Hydro Series H150i PRO (360mm) RGB All-in-One Liquid CPU Cooler
• ASUS ROG Strix GeForce RTX™ 2080 Ti OC edition 11GB GDDR6 GPU Boost Clock : 1665 MHz , GPU Base Clock : 1350 MHz
• ASUS ROG Claymore RGB Mechanical Gaming Keyboard with Cherry MX Blue Switches
• ASUS ROG STRIX Curved monitor XG32VQ, 32 Inch (31.5 Inch) WQHD (2560 x 1440), UL144 Hz
• (3 X) Seagate IronWolf 16TB SATA III 3.5" Hard Drive
• (1 X) Seagate FireCuda 2 TB internal hybrid hard drive 64 MB cache, Sata 6 Gb/s) Hard Drive
• (2 X) Intel Optane SSD 905P 960GB PCIe NVMe PCIe SSD
• Corsair Virtuoso SE Headset, Gunmetal, RGB, 7.1 Surround Sound
• EVGA NU Audio Card
User avatar
artuncs
Administrator
 
Posts: 2552
Joined: 07 Jul 2009, 10:47
Location: England
Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117
Skype: erhan.m.artuc


Return to Event Announcements

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests

cron