Cep Telefonu Uçak Düşürüyordu

How to improve safety in Virtual Flight? Write your opinions and experiences about Improving the Flight Safety ...

Postby 1237 » 26 Jun 2006, 13:48

21 Haziran Çarşamba günü, Türk Hava Yolları'nın saat 13:00 Ystanbul-Ankara uça?ı çok önemli bir kaza, do?rusu facia atlattı.

Uçakta 149+1 bebek yolcu vardı. Uça?ın taşıdı?ı ünlü yolcuları da düşününce, ekonomik, siyasi, bilim ve futbol gündemimizi de?iştirebilecek önemi de vardı. Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü Tosun Terzio?lu, futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, AK Parti Ystanbul Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Özel Kalem Müdürlü?ü'nü yapan, 19. Dönem Milletvekili Feyzi Yşbaşaran uça?ın ünlü yolcularından birkaçıydı. Ystanbul'dan havalandıktan sonra Ankara Esenbo?a Havalimanı'na yaklaşmaya başlayan uçak, aniden ve şiddetle sarsılmaya başladı. Sarsıntı o denli artmıştı ki, hostesler servise ara vermek zorunda kaldı.

Deneyimli pilotların ustaca müdahalesinin ardından, yaşanan birkaç dakikalık panik ve korku, yerini sakinli?e bıraktı. Sarsıntının nedeni ise korkudan sapsarı kesilmiş bir yolcu ile uça?ın kaptan pilotu arasındaki konuşmada belli oldu. Kaptan, açık cep telefonuyla yolculuk yapan kişiye çok kızgındı. Gözleri faltaşı gibi açık yolcuya şunları anlatıyordu:

"Biz alçalma ve iniş hazırlıkları yaparken, düşüncesiz bir yolcumuzun açık tuttu?u cep telefonu arandı. Çalan cep telefonu, otomatik pilotta bulunan uça?ımızın tüm elektronik aksamını kilitledi. Hemen müdahale edip, manuel duruma getirebildik. Yşte bu birkaç dakikalık süre içinde o korkutucu sarsıntı meydana geldi."

Sarsıntı birkaç dakikalık süre gibi de?il, bir ömür gibi geldi kimi yolculara. Deneyimli yolcular ise sarsıntıyı türbülans sanmış, endişelenmelerine karşın, korkularını belli etmemişlerdi. Ancak gerçek şuydu, açık bir cep telefonu, muhtemelen "Geldiniz mi?" diye merak edip, telefonunu çaldıran bir yakın, az daha Türkiye'ye bir uçak faciası yaşatacaktı. Allah korudu, pilotlar zamanında müdahale etti de, facia olabilecek bir olay sessiz sedasız atlatıldı.

24.06.2006 11:24:00

http://www.internetajans.com/default.asp?NID=11794

Alper O?uz
TK1237
alperoguz at gmail nokta com
1237
Senior Member

Name: Alper Oğuz
City: Istanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Postby 1237 » 26 Jun 2006, 17:15

Selam,

Fly mode'da sadece walkman oluyorlar o yüzden düz uçuşta kullanılabilir. Tabi önce açıp sonra flymoda geçiriyorlarsa yine zararlı.

GSM KILL de, -bildiğim kadarıyla- aynı bantta yüksek güçlü yayın yaparak telefonların baz istasyonla haberleşemeyip pasifize olmasını sağlıyor ki, bu uçak için kaş yapayım derken göz çıkarmaya benzer. :)

Geçenlerde İstanbul'a gitmiştim, inişten sonra tam kapıya park ettik benim cep telefonu çalmaya başlamasın mı? Panikle çantayı açtım eyvah kapamayı mı unuttum diye, kapalıymış sabah uyanma saatim gelmiş, alarm çalmış, sonra açılayım mı diye sordu, yok dedik tabi ama bir an ter boşaldı diyebilirim.. :)

Alper Oğuz
TK1237
alperoguz at gmail nokta com
1237
Senior Member

Name: Alper Oğuz
City: Istanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Return to Flight Safety