Air Disaster

How to improve safety in Virtual Flight? Write your opinions and experiences about Improving the Flight Safety ...

Air Disaster

Postby Kerem1407 » 28 May 2005, 11:14

Arkadaslar National Geographic'te yayinlanan bu programi izlemenizi tavsiye ediyorum(hos cogunuz kacirmiyordur:) ).

Havacilikta meydana gelen kazalari kusursuz bir sekilde canlandiriyorlar ve irdeliyorlar.

Dün JFK'ye inise hazirlanirken yakiti bittigi icin cakilan Avianca Boeing 707 kazasinin programi vardi. Pilotlari canlandiran aktörler, kokpit, ucagin modeli ve düsüsün canlandirilmasi hepsi kusursuzdu.

Genelde ben bu programa cumalari rastliyorum, eger hala izlememis olanlariniz varsa siddetle tavsiye ediyorum.

Sevgiler,

Kerem Barut
TK1407
Kerem1407
Rookie

Postby THY7 » 28 May 2005, 12:11

Bende bir çok kez izleme şansı yakalamama rağmen genelde hep aynı şeyleri yayınlıyorlar gibi geldi bana,avianca yı en az 3 kez izlemişimdir mesela.

Berhan Dönmez
TRVACC11-FLYTHY~7~
THY7
Officer

Name: Berhan DONMEZ
City: Istanbul
PID: 7
Vatsim ID: 813296

Postby Kerem1407 » 28 May 2005, 19:21

Bu ikinci serisi aslinda.

Ilk seride, okyanusa cakilan Alaska havayollari, Swissair 111 kazasi,yakiti bittigi icin Azor adalarina planör inisi yapan A330, ucus sirasinda kargo kapaklarindan biri acildigi icin ucagin bir bolumu parcalanan ve bu sekilde havaalanina acil inis yapan United Airlines'a ait B742.

Ikinci seride ise simdiye kadar Avianca ve Kolombiya seferinde inise hazirlanirken daga carpan American Airlines B757'yi izledim...

Eklemeyi unuttum ikinci seride ayrica BMI'ya ait DC9'un basina gelen cok ilginc bir kazayi izledim. ucus sirasinda kokpit camlarindan biri yanlis sekilde govdeye vidalandigi icin ucus sirasinda cikiyor ve ani basinc farki kaptan pilotu ucagin disina cekiyor, adami diger ucus gorevlileri son anda ayagindan yakaliyorlar ve bu sekilde kaptan pilotun vücudunun buyuk bolumu ucagin disinda acil inis yapiyorlar. Inanilmaz tarafi olayin, kaptan pilot o muazzam soguga ve ruzgara ragmen olmuyor ve hatta bir sure sonra ayni havayolunda ucusa devam ediyor. Aslinda ucus görevlileri kaptan pilot olmustur diye kendisini birakacaklardi fakat motora zarar verir diye bu kararlarindan vaz geciyorlar! [:0]

Izledigim en ilginc kazaydi...

Kerem Barut
TK1407
Kerem1407
Rookie

Postby hakan737 » 28 May 2005, 20:01

quote:
Originally posted by Kerem1407

Eklemeyi unuttum ikinci seride ayrica BMI'ya ait DC9'un basina gelen cok ilginc bir kazayi izledim.

düzeltiyorum, olay British Airways'in bir seferinde ve BAC1-11 uçağında olmuştur.Yanılmıyorsam kaptanda Mc Allister.

Hakan737Guven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby Onur Captain » 29 May 2005, 20:36

Merhabalar,

National Geographic Channel, eskiden Sali aksamlari saat 22.00'da yayinlardi bu programi 1 yil boyunca yayinlandigi her aksam izledim; ama 5-6 tane senaryo var, gerisi surekli tekrar ama beni cok etkilemisti hatta TV'den bayaa bi screenshot bile almistim :D
Simdi Cumartesi aksamlari yayinliyorlar, ama hala daha eski seri...

Onur VARDAL
Captain
TK559
"Turkish Double Five Niner"
Onur Captain
Average User

Name: Onur VARDAL
PID: 559

Postby mehmetyarbasan » 30 May 2005, 20:48

Merhaba;

Allah hiçbirimize air disaster yaşatmasın dileğiyle bu programla ilgili bir anımı anlatayım istedim.

Hafta sonuydu sanırım akşam akşam üzeri gibi bir vakitte simulatörden çıktım,TV de National Geographic kanalını açıp kanepeye uzandım,izlerken uyuya kalmışım.Ne kadar zaman geçti bilmiyorum,derinden GPWS "pull up...pull up..." bir yandan "over speed..over speed..." kokpitte ne kadar uyarı varsa hepsinden ses geliyor;birden uyandım eyvah çakılıyoruz dedim,simulatörü açık bıraktığımı düşünmüştüm bir an uyku sersemliği ile,kısa süre sonra kendime gelince TV'de kokpitte iki pilot tüm bu uyarıların neden olduğunu,uçağın konumunu çözmeye çalışıyor,bir yandan radardan yardım istiyor falan,acayip stres dolu bir ortam,bütün ışıklar yanıp sönüyor,heryerden uyarı ikazları,hava felaket,pilotlar SA kaybına uğramış ne olduğu belli değil,ben bile olduğum yerden strese kapıldım.
Ama ne yazık ki pilotlar başarısız oldular ve denize düştü uçak,kimse kurtulamamış.

Peru Hava Yolları'nın bir kazasıymış canlandırdıkları.Yani bu kadar güzel canlandırma olur.Dondum kaldım.Birgen Air'in de kazasını
canlandırmışlardı aynı şekilde.Allah tekrarından korusun...

Güzel programdı ama korku filmi gibi.

Herkese emniyetli uçuşlar..

Mehmet YARBASAN
mehmetyarbasan
Rookie

Postby mavi » 30 May 2005, 23:33

evet uzun zaman önce Mehmet Beyin bahsettiği bölmü bende izlemiş ve çok etkilenmiştim.... hele hele kazanın sebebi daha dehşet vericiydi;

"pitot tüplerinin üzeri kapalı kalmış ve temizlik görevlisinin yapıştırdığı bantların çıkarılmamasıymış"

bu kadarcık basit bir hata, unutkanlık veya ihmal sonuç felaket....

Serhan Önür
TK396
mavi
Average User

Postby hakan737 » 01 Jun 2005, 13:48

arkadaşlar avianca kazası yeni seriden daha önceki seride başka kazalar vardı ama programlarıda karıştırmamak lazım. Discovery channel ve national geographic'de ayrı ayrı bizim ilgimizi çeken birçok program var. Bu aralar doğrudur hep tekrarlar var. Sadece cuma akşamları NG'de "high risk" 'de yeni birşeyler var.

Discovery'de de "massive engines" programında tekrar olsada bizim programlar çıkıyor.
Yalnız bu ara iki tane daha önce seyretmediğim (belki vardıda ben rastlamadım) bölüm yakaladım.
Iron Maiden grubunun solisti Bruce Dickinson'un sunduğu muhtemelen her bölümün aynı adı "heavy metal airplanes" veya "flight". birkaç hafta önce kazayla "efsanevi B707" bölümünü izledim. çok güzeldi bugünde B747'yi izledim..yakalarsanız kaçırmayın...birde bunların günlük programları nerede var?

Hakan737Guven
hakan737
VIP Member

Postby Kerem1407 » 01 Jun 2005, 17:01

evet günlük programlarini ben de ariyorum.

Bilen varsa bilgilendirsin lütfen. :)

Bruce Dickinson'in sundugu programa ben de bir kere rastlamistim ama o zaman konu trenlerdi...

Bu arada Amerika'da Discovery'nin sadece havacilik ile ilgili bir kanali var. Keske bizde de olsa diyorum. 24 saat havacilik ile ilgili pogramlar. Agzimin suyu akti. :D
Kerem Barut
TK1407
Kerem1407
Rookie

Postby hakan737 » 01 Jun 2005, 17:51

evet "dicovery wings" birkaç kez seyrettim, belki uydu alıcısı olnların şansı vardır. Bruce Dickinson aslında ciddi bir tren tutkunuymuş. bende o belgselde öğrendim ayrıca Beatles'in menajerininde çok ciddi bir tren tutkusu varmış. hatta adam kullanılmayan bir hattı satın almış.Trenleride şahane.

Havacılkta bu işe en iyi örnek John Travolta. çok iyi bir koleksiyoner aslında. birçok uçağını hala eline bulunduruyormuş.

Hakan737Guven
hakan737
VIP Member

Postby Kerem1407 » 01 Jun 2005, 18:41

Evet John Travolta bu isi ilerletenlerden. Kulaga garip geliyor ama adamin garajinda 707 park etmis halde duruyor. Gecenlerde gormustum evinin fotosunu, arkasinda iki acik garajda hem 707 hem de yanilmiyorsam is jeti park halindeydi. Adam evini de bir pistin yanina koymus herhalde.

Garip bir manzara. [8D] #304;yi ucuslar Travolta diyoruz... :)

Kerem Barut
TK1407
Kerem1407
Rookie

Postby Ybrahim KAYA » 26 Jul 2005, 09:42

Arkadaslar Merhaba ,
Bende 1 aydir Kanada'da Vancouver şehrinde oturmaktayim , Diploma programi icin 1-2 yilligina geldik bakalim velhasilkelam :D Burada 1 aydir "wings over canada" diye bi program var geldigim gun tesadufen tv yi actim izledim,simdi her hafta sonu direk tv basinda bekliyorum oyle zirtpirt reklamda girmiyorlar 2 saat e yakin program suruyor,Bu program sayesinde vancouver daki cesitli ucus okullarini ve diger kucuk havalimanlarinin yerini ogrendim yine bir cok havacilik merkezlerinin yerlerini ogrendim,hatta suanda tesadüfen pazar gunu turk piknigine gittigimde burda ppl icin havacılık okuluna giden bir turk arkadas ile tanistik oda yakin zamanda siteye uye olacak aramiza katilacak , Birde burda Vancouver airport (CYVR) icinde ayni bizim FLYinn gibi bi mekan buldum,En kisa zamanda gidip oturup fotoğraf çekmek istiyorum çünkü müşiş derecede uçaklara yakın bi mekan , bakalım neler olacak. Yalnız şunu söyleyim benim gördüğüm kadarıyla " Kanada bu havacılık işini aşmış yahu :D " Turkiyede " cockpit " gibi programlar herhafta hemen hemen ayni seyi gosterip duruyor , Burda her hafta enteresan yenilikler ucaklar vallahi oyle bir zevkle izliyorum ki :)

Hepinizi Sevgiyle Selamliyorum. 1 Aydir ucamiyorum bunalima girdim.
Ybrahim KAYA
Newbie

Postby ntuncel » 30 Jul 2005, 09:36

quote:
Originally posted by hakan737

arkadaşlar avianca kazası yeni seriden daha önceki seride başka kazalar vardı ama programlarıda karıştırmamak lazım. Discovery channel ve national geographic'de ayrı ayrı bizim ilgimizi çeken birçok program var. Bu aralar doğrudur hep tekrarlar var. Sadece cuma akşamları NG'de "high risk" 'de yeni birşeyler var.

Discovery'de de "massive engines" programında tekrar olsada bizim programlar çıkıyor.
Yalnız bu ara iki tane daha önce seyretmediğim (belki vardıda ben rastlamadım) bölüm yakaladım.
Iron Maiden grubunun solisti Bruce Dickinson'un sunduğu muhtemelen her bölümün aynı adı "heavy metal airplanes" veya "flight". birkaç hafta önce kazayla "efsanevi B707" bölümünü izledim. çok güzeldi bugünde B747'yi izledim..yakalarsanız kaçırmayın...birde bunların günlük programları nerede var?
Hakan737Guven

Selamlar discovery ve National geographic kanallarinin yayin akislarini ntvmsnbc.com'a bulabilirsiniz. Soldaki ana menünün alt kismindalar :)

Nuri Tuncel
TK1416
ntuncel
Junior Member

Return to Flight Safety