Page 1 of 1

Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 18 Jun 2016, 09:46
by THY4081
Merhaba Kaptanlarım,

Benim problemim hava koşulları ile ilgili. FSX ile herhangi bir eklenti kullanmıyorum.yani weather report fsx den geliyor. ama sürekli problem yaşıyorum.
ucak birden 30-40 knt yavaşlıyor. birden hızlanıyor ve irtifa kaybı oluyor. ama bu sürekli olmuyor. özellikle kara-deniz veya deniz-kara geçişlerinde yaşıyorum. örneğin LTBA inişlerinde sürekli yaşıyorum diyebilirim. ama bu sadece inişlerde de olmuyor. örneğin FL380 seyir halindeyken MUT üzerinde bolca yaşadım ve zaman zaman

Do you know what a dangerous vertical speed you had? Your passengers really got worried. -60
This is an airliner, not a fighter. You had excessive G-FORCE, passengers really got worried. -60
You missed to keep the air speed limit of 250 KIAS below 10.000 feet. -60

cezalarını alıyorum. Bunun bir çözümü varmıdır.

Teşekkürler
Ertunc

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 18 Jun 2016, 10:08
by THY3631
kaptanım fsx ın kendı weatherı yanılmıyorsam 10 dakıkada bır hava durumunu update edıyor .bahsettıgınız sıkıntılar update esnasında oluyor olabılır dıye geldı aklıma.actıve sky next kullanmanızı tavsıye ederım.

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 18 Jun 2016, 11:02
by hakan737
FSUIPC kullanıyorsunuz diye tahmin ediyorum, zaten birçok ilaveden dolayı buna ihtiyacınız var. FSUIPC'nin içinde, weather sekmesinin altında smooth winds change sekmesini aktif hale getirin. FSX'in kendi hava durumu jeneratörünün ayarını bilmiyorum ama anladığım bölgesel yada dakika olarak hava durumunu güncellediğinde bu beklenmedik sürat olaylarını yaşarsınız. FSUIPC'den bu ve orada gerek gördüğünüz diğer ayarları yaparsanız daha yumuşak bir hava durumuna sahip olacaksınız. (yalnız bu özellikler FSUIPC'nin registered versiyonunda çıkıyor olabilir ve eğer register versiyonu kullanmıyorsanız satın almanızı öneriirm FS dünyasında verilen paraya değer tek program budur çünkü)

Eğer ileride diğer hava durumu programlarını kullanırsanız FSUIPC'deki bu ayarları eğer o programlarda karşılığı yok ise değiştirmeyin.(ki yok :) bırakın garanti olarka öyle kalsın )

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 18 Jun 2016, 13:23
by THY4081
Merhaba,

FSUIPC den ayarları değiştirsemde bir turlu engel olamadıyorum. gene hızlı degısımler oluyor. FSX den real world statics denedim onda da olmadı. Sanırım Active sky next kullanmanın zamanı geldi.
Yardımlarınız için teşekkür ederim

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 18 Jun 2016, 13:43
by hakan737
Staticsde de bunu yapar çünkü hafızaya bölgesel olarak hava durumunu (yada meydana göre, her meydanın 50nm yarıçapını örneğin etkileşim alanı kabul ediyor, örnek veriyorum) attığı için siz, uçarken her metar bölgesine geçtiğinizde kendiliğinde ona uptade ediyor. 10 dakika ara ile güncellenmiş metar indirmesi ile ayrı olmasına rağmen yinede düşündüğünüz gibi değil.
ActiveSkynext son derece başarılı ve yeterli bir programdır ama bazı ücretsiz programların çok başarılı olduğunu söyleyenler var Fsweather'in sanıyorum yeni versiyonları çok iyimiş. Fakat tabi bulut kaplamaları vs gibi şeyler yetersiz olabilir.
Sizin durumunuz için FSUIPC ayarından başka aklıma gelen birşey yok eğer-ki FSXin kendi içinde daha spesifik bir ayar yok ise.

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 18 Jun 2016, 15:32
by THY3716
Hocam Hakan Guven hocamın tavsiyelerini dikkate almanızı öneririm. Ama yok ben uğraşmayayım, parası neyse vereyim derseniz Active Sky Next mutlak çözümdür. Onsuz bir simülatör düşünemiyorum.

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 19 Jun 2016, 12:30
by THY4081
Merhabalar,

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Denemek için ASX trial indirdim onu denicem. sorun cozulurse almayı almayı planlıyorum. Sonucu soylucem.

Kolay gelsin

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 19 Jun 2016, 15:08
by THY4081
Evet gerçekten ASX bir başka. makina CPU sundan biraz calsada süper. Bunu kesinlikle alacam. ama şimdi de PMDG 777-300 deki wx radar bulutları göstermiyor. sanırım bununda bir ayarı vardır değilmi. webden biraz baktım. onerileri denedim olmadı . bu konuda yorumunuz varmı acaba?

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 20 Jun 2016, 10:35
by THY2100
Sorununuzu çözecek yazılım Active Sky Next kaptanım,sıfır hata ve mükemmel bir yazılım.Microburst'e kadar gerçek hava olayları yaratır güncel hava durumunda.

Re: Surekli kotu hava kosulları

PostPosted: 29 Jun 2016, 06:56
by THY4081
Evet Kaptanim, trial surumunu denedim. gercekten cok basarili. yeni PC almayi planladigim icin webden yaptigim arastirmada ASX de lisansda MAC ID uzerinden oluyormus sanirim. bende yeni PC alana kadar beklemeye aldim ASX alimini. Bu arada FSXWX kullanmaya basladim. idare eder ama ASX ile kiyas goturmez dediginiz gibi.