Türkiye’nin ilk simülatör uçuş eğitim okulu (Milliyet)

Got a new joke? Went a new club? A concert or your review about a movie? Write it here ...

Türkiye’nin ilk simülatör uçuş eğitim okulu (Milliyet)

Postby artuncs » 07 Dec 2011, 10:21

Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: Türkiye’nin ilk simülatör uçuş eğitim okulu (Milliyet)

Postby hakan737 » 07 Dec 2011, 17:00

Sevgili dostumuz arkadşaımız Erim Funda'nın havacılık programı TAKEOFF'un en son programında yayınlanan konu. Anladığım kadarıyla programdaki konuşmaları banttan çözüp yauınlamışlar. Örnek resimdkei gibi bir kokpit yok bildiğim kadarıyla kimseyi yanıltmasın. ancak verdikleri eğitimin düzenli ve son derece eğitici olduğunu diğer yayınlarından biliyorum. Koca bir alkış'ı hak ediyorlar.

Darısı, bir gün hepimizin bir araya gelip bir dernek ve lokal kurup oraya birkaç tane home kokpiti yerleştirip İstanbul lokasyonlu bir oluşum yaratmak.10 sene oldu artık bununda vakti ufaktan geldi.
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby delimawi » 07 Dec 2011, 17:15

hakan737 wrote:Darısı, bir gün hepimizin bir araya gelip bir dernek ve lokal kurup oraya birkaç tane home kokpiti yerleştirip İstanbul lokasyonlu bir oluşum yaratmak.10 sene oldu artık bununda vakti ufaktan geldi.

Kesinlikle aynı fikirdeyim. Bu tarz bir projeye her türlü katılım sağlarım.
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
City: Istanbul
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Postby artuncs » 07 Dec 2011, 19:54

Boyle bir olusuma her turlu katkiyi vermekten bende memnununluk duyarim.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby THY4752 » 07 Dec 2011, 20:58

Katkı sağlayan bence de çok üye bulunur, önemli olan taşın altına elini sokacak birinin, bir yöneticinin bulunması.
THY4752
Average User

Name: Hakan PALIOGLU
PID: 4752
Vatsim ID: 1101377

Postby hakan737 » 07 Dec 2011, 23:19

Bir gün inşallah IVAO'daki arkadaşlarımızlada beraber toplanırız bir yerde, oturup enine boyuna tartışırız. En azından ortaya neleri yapabileceğimiz yada yapamayacağımız, nerede tıkanabileceğimiz, bürokratik engelleri aşmak konusunda kimlerden nasıl yardım alabileceğimizi konuşuruz. Pek tabiiki sanal bir ortam "somut" bir hale geliyorsa, taşın altında ne kadar çok el olursa o taş okadar hafif olur. Böyle şeyleri gerçekleştirmek yazması kadar kolay değil. THK Antalya lokalini açtı ve kendi bünyesinde oluşturdu. Kolay demiyorum ama oldukça şanslı bir başlangıç.ELbette birtakım zorlukları yaşamışlardır.
Bizlerde eğer THK çatısı altında değilde, tamamenTürkiyedeki sanal pilotları kapsayacak ,hadi öyle olmasa bile İStanbul ve yakın çevresini kapsayacak bir birlikteliğine kendi başımıza gireceksek, ciddi ciddi oturup hesap kitap yapmak lazım.

DErnek dendiğinde iş ciddiye biniyor,olmayacak iş değil ama dernek olmasa bile bir topluluğu bir arada tutmak için bir yönetici takımı sorumluluk alacak birileri olması gerekiyor.

Bunların hep "sesli" olarak bir masada konuşulması lazım. Hatta illaki hepberaber yekten toplanmayada gerek yok, kendi aranızda yaptığınız muhabbetlerde bile ufaktan ufaktan altını deşin, deştikçe sağlam temeller çıkmaya başlar, sonrada birleştirilir.
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Postby THY4752 » 08 Dec 2011, 00:24

Hakan hocam yazdiginiz yaziya aynen katiliyorum.kisisel merakim, boyle bir ortami yaratmanin maliyeti nedir? Kurulduktan sonra ve oncesi icin finansal bir tahmin var mi? Ve nasil o finansal guce ulasiriz? Benim aklima takiln en buyuk dert bu. Yoksa insan emegi asamasinda biz ustesinden geliriz saniyorum.
THY4752
Average User

Name: Hakan PALIOGLU
PID: 4752
Vatsim ID: 1101377

Postby hakan737 » 08 Dec 2011, 01:19

Benim düşünceme göre, eğer böyle bir şey için topluca hareket edeceksek, gerçekten "dernek" veya varsa resmi olarak "klüp" olmasında fayda var. Yarın öbürgün bir faaliyet yapılmak istendiğinde resmi makamlara başvurmak, kurumsal olarak bir talepte bulunmak, varsa dernek+eğitim faaliyeti gibi şeylerin getireceği bazı yasal ve vergisel kolaylıklardna faydalanarak ekipman edilnmek hatta gerçek uçuşlar yapmak konusunda bir zemin hazırlamak için "resmi" birşey olması herzaman iyidir.

Dernek olmanın kendi içinde bazı bürokratik mecburiyetleri var haklı olarak. Çoğumuzun bildiği gibi ciddi bir iş.
1-başkan+yönetim kurulu+denetçi+sekreter(şart değil) +üyelerden oluşmak zorunda
2-resmi bir tüzük ve önceden planlanmış bütçe doğrultusunda aidatların makbuz karşılığında toplanması ve resmi kayıtların tutulması.
3-dernek lokali
4-demirbaşlar

şimdi uzun uzadıya yazmıyorum ama derneğin bir miktar daha masrafı var.

Buna ilave olarak bir lokalin şu giderleri var;
1-kira
2-genel giderler1 (varsa aidat,elektrik,su,telefon,internet)
3-genel ve sabit giderler ,sair masraflar (belli olmaz ne olacağı, yeme içmeden,temizlik,güvenlik alarm ücretine kadar değişebilir)
4-demirbaş giderleri (bilgisayarlar,kablolama, ileriye dönük yatırımlar için finansman vb)

buradaki madelerin karşısına kafanızdan bir rakam koyun , üç aşağı beş yukarı finansal tablo ona yakın olur

Bunlar küçük gibi görünen ama sonradan üst üste toplayınca birkaç bin tlyi bulan rakamlar olabilir.Birçok şey bağış yolu ile yerine konabilir.Örneğin ATC servisi vermek isteyenler için eski bilgisayarlar gayet rahat iş görür. DVD vs seyretmek için eski TVler dvd playerlar vs onlar pek problem değil birşekilde çözülür.

Benim bu saatte aklıma geleler bunlar.En önemli konu, "sürdürülebilir" olmak. Yani buna geçici bir heves gözü ile bakmamak gerekiyor.Yapması zor kaybetmesi kolay şeyler bunlar çünkü.
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Postby THY1834 » 08 Dec 2011, 22:03

Image

Kokpitin arkasınada bu yatağı ilave ederiz ben orada yatar kalkarım,yemekte getirirsiniz ziyarete geldikçe :lol:
THY1834
VIP Member

Name: Adem BURCU
City: Tekirdag
PID: 1834
Vatsim ID: 958269

Return to Touch & Go