FS2020 Klavye Kısayol Atama Sorunu

This forum is for discussions of the recently announced Flight Simulator by Microsoft.

FS2020 Klavye Kısayol Atama Sorunu

Postby aliozde » 09 Feb 2021, 16:45

Öncelikle tüm kaptanlarıma selamlar.

Fs2020 de klavye kısayollarını atadığımız zaman kısayolların bazılarının çalışmadığını görüyorum.
Örneğin Battery Master 1 Atamama rağmen bir türlü devreye girmiyor. Klavyeden çalışmıyor. Overhead de mouse ile dokunduğum zaman çalışıyor.

Bunun gibi bir kaç atamada daha sıkıntı yaşadım. Acaba benzer bir sorun yaşayan oldu mu?

Uçağı ilk sıfırdan Klavye veya joystick butonu ile açamıyorum kısaca. Desteklerinizi bekliyorum. :cry:

İyi uçuşlar diliyorum.
aliozde
Newbie

Name: Ali ÖZDEĞİRMENCİ
City: İstanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Re: FS2020 Klavye Kısayol Atama Sorunu

Postby THY446 » 09 Feb 2021, 17:44

Merhabalar. MSFS 2020'de bugün yaşadığım bir soruna çok benziyor kaptanım. Joystick butonlarına atadığım görev klavyede de atanmış olduğu için bir türlü devreye girmiyordu. Çareyi Joystick ataması yapmadan önce ilgili görevi klavye kısa yolundan kaldırıp yani o görevi boşa çıkarıp tekrar joystick için tanımlama yaparak çözmekte buldum. Aynı şekilde rudder pedalında tanımlı bir görevi de joystcik üzerinde bir türlü tanımlayamıyordum. Onu da aynı şekilde yaptığımda sorun düzeldi. Belki bu deneyim size de yardımcı olabilir, kolay gelsin iyi uçuşlar dilerim.
Okhan Uçar
İzmir
THY477
THY446
Junior Member

Name: Okhan Ucar
City: Izmir
PID: 477
Vatsim ID: 843798

Postby artuncs » 09 Feb 2021, 18:11

Keyboard atamaları için söylicem, FS2020, diğer simlerden farklı. FS2020'de, Sol ve Sağ CTRL tuşlarının iki farklı tuş kullanımı vardır. Bir tuş ataması yapıldığında herzaman CTRL'den alıntı yaptığından, bu ilk önce Sol CTRL tuşu anlamına gelir.

Mesela keyboard'unuz da bulunan ve FSX/P3D'de kullanılan + ve - tuşları, backspace tuşunun hemen solundakilerdir. FS2020'de kullanılan +/- tuşları numeriç tuş kismında olanlardır. Ayrıca Sol CTRL Tuşu ile birlikte kullanılmaları gerekiyor. Bu tuşlar numeric tuş kısmında olduğundan, NUM Kilidinin AÇIK olduğundan da emin olmalısınız.

FSX ve P3D olan özelliklerin birçoğu MSFS 2020'de kayboldu. Ne yazık ki, Asobo bunları kodlamadıkça key atamalarında çok seçenek yok şimdilik ve kendi üzerinde hazır gelen seçenekleri kullanmayı gerektiriyor.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby aliozde » 10 Feb 2021, 12:41

THY446 wrote:Merhabalar. MSFS 2020'de bugün yaşadığım bir soruna çok benziyor kaptanım. Joystick butonlarına atadığım görev klavyede de atanmış olduğu için bir türlü devreye girmiyordu. Çareyi Joystick ataması yapmadan önce ilgili görevi klavye kısa yolundan kaldırıp yani o görevi boşa çıkarıp tekrar joystick için tanımlama yaparak çözmekte buldum. Aynı şekilde rudder pedalında tanımlı bir görevi de joystcik üzerinde bir türlü tanımlayamıyordum. Onu da aynı şekilde yaptığımda sorun düzeldi. Belki bu deneyim size de yardımcı olabilir, kolay gelsin iyi uçuşlar dilerim.

Okhan kaptanım sıkıntı şu ki klavye kısayolları da çalışmıyor. Örneğin uçağı ilk başlatma için Battary 1 Master bir türlü bulamadım. Denemediğim yol kalmadı. Belki farklı bir kısayolu vardır.? Bilen varsa ve paylaşırsa çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkür ederim.
aliozde
Newbie

Name: Ali ÖZDEĞİRMENCİ
City: İstanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 0000

Postby THY446 » 10 Feb 2021, 15:30

Kaptanım her ne kadar donanım kontrollerini kullanıyor olsam da zaman zaman klavye kontrollerinin sağlıklı bir kumanda yapabilmek için elzem olduğunu düşünüyorum o nedenle şu linkte bulunan pdf dökümanı masaüstünde kayıtlı duruyor. MSFS2020 ile gelen tün default tuş tanımlamaları bu dökümanda mevcut. İşin garip tarafı bazı default uçak modellerinde bile yerleşik gelen tuşlama kodlarının çalışmadığına ben de şahit oldum. İlk mesajda belirtmiştim, bazı joystick ve yardımcı donanımlarla gelen sürücü yazılımları da sanırım kontrollere müdahil oluyor ve tüm kumanda fonksiyonlarını karşılaştırmalı bir şekilde en baştan dizayn etmekte fevkalade yarar olabilir. Bahsettiğim yazdırılabilir pdf dökümanını bu adresten indirebilirsiniz, umarım bir faydası olur.

Kazasız iyi uçuşlar diliyorum

https://flyawaysimulation.com/downloads ... -commands/

https://flyawaysimulation.com/downloads/files/24781/msfs-controls-keyboard-commands/
Okhan Uçar
İzmir
THY477
THY446
Junior Member

Name: Okhan Ucar
City: Izmir
PID: 477
Vatsim ID: 843798

Return to Microsoft Flight Simulator (2020)