Feature Discovery Series Episode 2: Weather

This forum is for discussions of the recently announced Flight Simulator by Microsoft.

Feature Discovery Series Episode 2: Weather

Postby artuncs » 27 Oct 2019, 00:39

Inanilmaz goruntuler, gercekten bu goruntuler uzerinden su anki bilgisayarlarimiz uzerinden sorunsuz ucuslar yapabilecekmeyiz gercekten?
Video da cok yeni microsoft flight simulator'in cok gelismis ve detayli weather engine'den bahsediliyor. Ozellikle gunes isiklarinin yer yuzu ve binalar uzerinde yarattigi degisik renk goruntuleri gorulmeye deger.

Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: Feature Discovery Series Episode 2: Weather

Postby THY4100 » 27 Oct 2019, 08:34

Hocam yaptıkları basın gününü birkaç kaynaktan izlemiştim. İyi haberler var.

Yeni teknoloji ile geliştirildiğinden CPU çekirdeklerini kullanması olsun, GPU kullanması olsun bilgisayarın sunduğu kaynakları verimli olarak kullanabilecek olması büyük artı.
Örneğin P3D içinde şu anda sadece eski teknoloji ile yapıldığından dolayı çok büyük performans kayıpları yaşıyoruz. At arabası ne kadar iyi olursa olsun çeken yine atlar oluyor. Görsel olarak çok daha detaylı açık dünya oyunların 140 FPS ile çalıştığı sistemlerde (örneğin GTA V), CPU tek çekirdek hızına çok bağlı olmasından dolayı P3D eklentilerle 30 FPS çalışıyor.

Ayrıca konsola da portlama planları olduğundan optimizasyonların üzerine eğilmek zorunda olacaklar.

Kötü haber ise simülatörü geleceğe yönelik yaptıklarından, eski sistemlerde nasıl çalışacağının soru işaretinden ibaret olması. Henüz yapımcılar bile ne gibi bir sistem gerektireceğini, ne kadar optimize edebileceklerini bilmiyorlar. Frooglesim önizleme sistemlerinden biri reset olurken BIOS ekranında GTX 2080Ti gördüklerini söyledi. Benim gibi GTX 970M'e sıkışmış insanlar için açmak bile imkansız olabilir.

Yani bu şekilde uçabilmek son teknoloji bir sistem gerektirebilir. Fakat hiç değilse yıllarca sürekli yeni sistem alıp, yazılımdan dolayı hala 30FPS'de sıkışıp kalmayacağız.

FSX ailesi ile yıllar içinde 4 farklı bilgisayarda uçtum, daha bir kere akıcı gelmedi. Bilgisayarı yeniledikçe ekran çözünürlüklükleri ve eklentiler de gelişti, FSX eski teknoloji olduğundan verim giderek düştü, 1 çivi eklesek 10FPS kaybeder hale geldik. P3D için 64-bit, RAM sınırını kaldırdı fakat performans hala sıkıntılı. Basın toplantısında bu durumu ve simülatörü terk etmeyi "hata" olarak değerlendirdiler. Yeni simülatörü önümüzdeki 10 yıl için inşa ettiklerini söylediler.

Belki yeni sistem beklemek zorunda kalacağız ama umuyorum ki, hiç değilse yeni sistem gelince böyle akıcı olacak.

Fikret Anıl Haksever
THY4100
İstanbul
TVSD, TVLP, TVDS, FSTS, VatSkies
THY4100
Officer

Name: Fikret Anıl Haksever
City: Istanbul
PID: 4100
Vatsim ID: 1211470

Return to Microsoft Flight Simulator (2020)