FDR-H v1.03 (New Version)

Heli Division is a website/FDR dedicated to helicopter flight simulation, ran by fans. Our goal is to provide great content for those that are both new and veterans in the helicopter flight simulation community.
Administrator
User avatar
Posts: 1611
Joined: 26 Apr 2009, 00:33
Location: Turkey
Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

FDR-H v1.03 (New Version)

Postby THY3716 » 29 Apr 2018, 23:16

Arkadaşlar, Helikopter Division uçuşları için kullanılan FDR'nin yeni versiyonu (v1.03) kullanıma açılmıştır. Bazı server'larında sürekli farklı çeşitlerde sorunlar yaşayan ve bir türlü dikiş tutturamayan Vatsim server problemi artık bize de gına getirdi ve bu konuda kendi web server imkanlarımızı da kullanarak kalıcı bir çözüm maksadıyla adım atmak zorunda kaldık. Yeni versiyonda bu çözüm uygulandı. Ayrıca uçuş sonunda rapor yolladıktan sonra FDR'nin "Tekrar uçmak ister misiniz ?" sorusunu sormasını sağladık. Böylece şifre ve pid girmeden FDR'nin kendisini resetleyerek tekrar açmasını sağlayabileceksiniz.

FDR-H ilk yayınladığı zaman sizlere yeni helikopter sistemimizin ayrıca bir deney ortamı olarak çalışacağından bahsetmiştik. Şu ana kadar helikopter division olarak üretip hayata geçirdiğimiz;

- Helikopterin en son park edildiği pozisyondan aynen tekrar başlatılabilmesi özelliği,
- Uçuş sonunda şifre ve pid girmeden tekrar FDR'nin başlatılabilme özelliği,
- Vatsim server'larında yaşanan kronik sorunun tamamen ortadan kaldırılma özelliği

Helicopter Division'dan sizlere de hediye edilecektir. 1 hafta veya 10 gün içerisinde normal FDR'mize (FDRv5) de bu özellikler ithal edilecek ve yeni sürüm sizlerin kullanımına açılacaktır. Hayırlısı olsun.Dear Folks, we have completed the updating of FDR-H (v1.03). As you may have noticed, the Vatsim servers are continously having troubles which makes us crazy, and finally we have produced a completely new solution which brings our Turkish Virtual web servers in line when they are in trouble. Besides, the new FDR-H will ask helicopter pilots whether they wish to fly again or not just after sending their flight report. With this function, the helicopter pilots will no more have to enter pid and password to reset the FDR and make another flight.

If your memory serves, we had said that, the FDR-H (our new helicopter system as well) will work like an experimental environment. The systems of helicopter division, which we have completed so far, are...

- The flights can be started from the last parked position of the helicopter (by the help of FDR)
- Restarting another flight without entering pid and password,
- Ending the chronic problems of Vatsim servers

will be our gift to all pilots. We, as helicopter division, decided to implement these functions to the FDRv5 which is used for airliner operations. We hope you like them.

Enjoy...
Lead me, follow me or get out of my way !

Return to Turkish Virtual Helicopter Division

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest