Forum Kuralları

General discussion room for virtual pilots.

Forum Kuralları

Postby THY2 » 02 Apr 2008, 23:25

Genel Bilgiler ve Yaptırımlar;

Turkish Virtual Forum'un kurulma amacı Genel ve Sanal Havacılığa ilgi duyan kişileri bir araya toplayarak seviyeli bir tartışma ve bilgi paylaşımı ortamı oluşturmaktır. Bu amaç ile Forumda uyulması istenen kurallar aşağıda maddeler olarak belirlenmiştir. Forumu kullanan üyeler bu kuralları kabul etmiş sayılır, kurallara uymayan üyelerin mesajları mesaj sahibine haber verilmeden silinebilir. Bazı durumlarda ise mesaj silinmeden sadece mesaj içeriği boşaltılarak yerine hangi maddeden dolayı mesajın boşaltıldığı yazılacaktır. ( Örnek; Mesaj içeriği silindi; forum kuralları Madde 2/B gibi.. )

Her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı Turkish Virtual yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.

Hukuk kökenli olmadığımız için bu metinde eksikler bulunabilir, eksikler bulunması ilgili kuralın geçersiz olduğu anlamına gelmez. Turkish Virtual yönetimi olarak önceden haber vermeksizin kurallarda değişikliklere gitme hakkımız saklıdır. Kurallar ve ilkeler hakkındaki görüşlerinizi-eleştirilerinizi forum yöneticilerine çekinmeden iletebilirsiniz.

Bu metin, yönetimin ve forum üyelerinin isteklerine göre yenilenebilir.

Son olarak, unutmayalım ki birlikte keyifli saatler geçirdiğimiz bu ortamın kalitesi tamamen katılımcıların elindedir, Evimizi temiz tutabilmek için bütün üyelerimize görev düşmektedir, lütfen aşağıdaki konulara dikkat edelim.

Sevgi ve Saygılarımızla,
Turkish Virtual Management.


1. Mesaj Atılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar;

A) Turkish Virtual Forum öncelikle üyelerinin genel ve sanal havacılık, Turkish Virtual sitesi ve uygulamaları, Simulator, Simulator eklentileri ve ek programlar ile ilgili teknik sorularına ve sorunlarına cevap bulabilecekleri bir paylaşım platformudur, bu amaç dışındna kullanılamaz Her uye kendi rizasi ile kayit oldugu forum uyeligi boyunca atmis/yazmis oldugu postlardan sorumludur ve zaman icinde uyelik silinme istegi haricinde HIC BIR SEKILDE ATMIS OLDUGU POSTLARIN SILINME TALEBINDE BULUNAMAZ. Uye olurken butun bu forum kurallarini kabul etmis sayilir.

B) Sorduğunuz ya da araştırdığınız konu daha önce Turkish Virtual Forumlarında işlenmiş bir konu olabilir ve konunun açıklamaları geçmiş mesajlarda yer alabilir. Eğer yeni bir üyeyseniz ve sorununuzun spesifik olmadığını düşünüyorsanız, Forumun Arama özelliğini kullanınız. Sağ üst köşedeki SEARCH linkinden arama bölümüne ulaşabilirsiniz. Tekrar konular açmamaya özen gösteriniz, benzer konuları tek başlık altında ekleyiniz! Bu işlem hem forumda gereksiz görüntü kirliğini ortadan kaldırır hem de yazdığınız mesajların daha çok kişi tarafından okunmasını sağlar. Bu kurala dikkat edilmeden gönderilen mesajlar forum yöneticileri tarafından silinebilir.

C) Turkish Virtual forumlarında, mesajlara resim eklenebilir. Web üzerindeki bir resime link vererek bu işlem yapılmaktadır. Mesajlarla eklediğiniz her resmin, sayfanın açılmasını zorlaştıracağı için upload edilecek resimleri minimal olarak upload edin . Çok büyük resimler içeren mesajlar silinecektir. Telif hakları ve Copyright taşıyan resim, çizim ve fotoğraflar, hak sahibinden izin alınmaksızın bu forumda görüntülenemez.

D) Mesaj yazarken, okunması ve anlaşılmasının kolay olması açısından, Türkçe 'nin doğru kullanımına özen göstermeli, büyük-küçük harf ve yazım kurallarına dikkat etmelisiniz. Büyük harflerle yazmanın net kullanıcıları arasında bağırmak anlamına geldiğini unutmayıniz.

E) Yardım istediğiniz mesajlarınızda, "ACİL YARDIM" veya "YARDIMA İHTİYACIM VAR" gibi başlıklar kullanmak yerine, sorunu "spesifik" olarak belirten başlıkları kullanmalısınız. Bu sayede mesajlarınız daha çok kişi tarafında okunacaktır.
Sorun belirten mesajlarınızda, sistem özellikleriniz gibi gerekli olabilecek detayları olabildiğince açık bir şekilde yazmanız yine sorununuza çabuk çözüm bulunması açısından önemlidir. Aksi halde boşu boşuna mesaj trafiği oluşacaktır. Bu kurala uymayan üyelerin mesajları silinecektir.

2. Mesaj İçerikleri;

A) Kurum ve kuruluşlar, kişiler ile ilgili eleştiri, şikayet ve önerilerinizi ilgili kurum ve kişilere doğrudan e-posta veya diğer iletişim kanalarrını kullanarak iletiniz. Hiç bir kurum ya da kişi Turkish Virtual Forum üzerinden hakaret içeren kelimelerle eleştirilemez ve buna yönelik metin yayinlanamaz. Turkish Virtual ile ilgili öneriler sitede belirtilen email adresine doğrudan yapılır ve FlyTHY tarafından değerlendirilir, eğer üyelerin görüşlerine ihtiyaç var ise yönetim tarafından açılan konuda tartışılabilir.

B) Bu forumlarda değişik sosyal, kültürel ve yaş gruplarından üyelerimiz vardır. Kimsenin kimseye bu faklılıklardan dolayı hakaret etme, sövme, küçümseme hakkı yoktur.

C) Herhangi bir şirket, kurum hakkında kişisel/kurumsal/ticari itibarı zedeleyecek yorumlar , sövgü tarzı eleştiriler ve reklam mahiyetinde övgüler yapılamaz, bu tip postlar silinir, post sahibi forumdan uzaklaştırılır.

D) Küfür, hakaret, tehdit, sataşma, aşağılama, kişi hak ve özgürlüklerine saygısız içeriğe sahip mesajlar göndermek yasaktır. Yöneticiler tarafından görülen bu tip mesajlar haber verilmeksizin silinecek ve mesajı atanlar uyarılacaktır. Bu tür mesajlara yine aynı şekilde karşılık vermek de suç unsuru olup, kesinlikle yasaktır.

E) Yasal ve insani nedenlerden dolayı, ILLEGAL COPY, CRACK, WAREZ, HACKING olarak tabir edilen içeriğe sahip mesajların atılması yasaktır. Yapımcılarının emek verdiği ve karşılığında ücret talep etme hakkı olan ürünlerin nasıl bedava edinileceğine yönelik öneriler, crack'ler, seri numaraları veya bunları indirmeye yarayan yardımcı programlar, bu programları özel mesajlarla gönderme talepleri/teklifleri burada tartışılamaz. Bu tür içeriklere sahip olan mesajlar haber verilmeden derhal silinecektir.

F) Forum, kategorilere ve alt kategorilere ayrılmıştır. İçeriğine göre, bu kategori ve alt kategorilerden uygun olanına mesajınızı gönderebilirsiniz. Eğer aynı mesaj aynı bölüme birden fazla gönderilir veya aynı mesajın birden fazla kategoriye gönderildiği belirlenirse ilgili mesajdan sadece bir tane kalana kadar diğer mesajlar haber verilmeksizin silinecektir. Moderatörler ellerinden geldiğince konuları ilgili forum başlığına taşımaktadır.. Ancak bunu alışkanlık haline getirip sürekli ilgisiz forum başlıklarına mesaj yazıyorsanız mesajınız SİLİNİR.

G) Siyasal konuların konuşulması yasaktır. Bu tür konular, çok ciddi fikir çatışmalarına açık konular oldukları için üyeler arasında büyük gerginlikler oluşturmaktadır. Siyasi ve sosyo-politik bir konuda yorum yapılamaz. Dini konular, devlet yönetimi, etnik farklılıklar, cinsiyet ayrımcılığına yönelik yorumlar yapılamaz. Her mesajın içeriğinden, sadece ve sadece yazarı sorumludur. Mesaj içeriklerinden dolayı Turkish Virtual yöneticileri ve moderatörleri sorumlu tutulamaz.

H) Kişisel mesajlaşmalar için PM (kişisel mesaj) veya e-mail yöntemi kullanılır, foruma bu tarz yazışmalar yazılamaz. Forumda karşılıklı polemiklere girilemez. Forumda kişisel problemler, tartışmalar, argo konuşmalar kesinlikle yapılamaz, Lan, olummm, yaw, gibi tabirler forumun genel terbiyesine aykırı hitap şekilleridir.. Foruma yazılan mesajların herkes tarafından okunulabileceği unutulmamalıdır ! Cevap yazdığınız kişi, bu tavrınızdan ve üslubunuzdan hoşlanmayabilir!

I) Önemli olan yazınızın içeriğidir. Forum yazılarında dikkat çekmeye yönelik abartılı fontlar ya da yerli yersiz abartılı yüz ifadeleri kullanmak yasaktır! Ayrıca sadece smiley içeren mesajlar ve smileyleri büyüterek eklenen mesajlar silinecektir.. Yazınızın ekranda güzel görünmesi için abartıya kaçmadan renkli fontlar kullanabilirsiniz..

J) Turkish Virtual foruma atılan mesajlara gereksiz cevap veren, konuyu dağıtan, havacılık terbiyesinden uzak ve ortamı seviyesizleştiren üyelerin mesajları ve üyelikleri silinecektir.

K) Forumlarda kişisel-kurumsal ticari kaygılar içeren mesajlar atılamaz. Bu tip mesajlar moderatörlerce incelendikten sonra haber verilmeksizin silinecektir. Forumda site yoneticisi tarafindan kapatılmış bir konuyu devam ettirmek amacıyla yeni bir konu açılamaz.3. İmza İçerikleri;

A) Forumlara kayıt olan üyelerimizin "member PROFILE" bölümüne gerçek isim ve soyadları ile kullanmakta oldukları gerçek email adreslerini girmeleri gerekmektedir. Sahte ve eksik bilgilerle foruma üye olunamaz. Üyelerin mesajlarının sonuna veya "signature" bölümüne isim ve soyadlarını yazmaları gerekmektedir. Yazılan her yazı mutlaka "GERÇEK" isim soyadı ile imzalanmalıdır. Turkish Virtual Pilotları member PROFILE kısmında isim ve soyadları yazmak kaydı ile sadece pilot numaralarını imza için kullanabilirler.

B) İmzada bilgisayar özelliklerini vermek yasaktır.

C) Gözü yoran, imza ve mesajların ayırd edilmesini zorlaştıran, okunmayı bozan, rengarenk, büyük boyutlu ( max 450x150 Pixel ) , Dial-up kullanıcılarına sıkıntı veren, resimli imzalar yasaktır.

D) İmzanızda her türlü reklam yasaktır, yine imzalarda abartılı ifadeler ve kendini öven ifadeler yazılamaz!

E) Yabancı bir internet adresine imzadan bağlantı vermek ve genel forum kurallarına aykırı imza kullanmak yasaktır.


Yukarıdaki kurallara uymayan kişilerin üyelikleri askıya alınacak veya silinecektir. Site yöneticisinin ikaz etme zorunluluğu yoktur. Bu kurallar ilan ediliş tarihi itibariyle tüm forum kullanıcıları tarafından okunmuş ve kabul edilmiş sayılmaktadır.
User avatar
THY2
VIP Member
 
Posts: 495
Joined: 18 Aug 2001, 18:33
Location: Istanbul
Name: Bülent AKBAY
PID: 2

Return to Cockpit

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 56 guests