Mouse takilma sorunu

WIN 10 is the next OS release coming from MS. Beta users now have access to it and are experiencing it with the various flight simulators.

Mouse takilma sorunu

Postby artuncs » 04 Oct 2016, 14:11

Selamlar,

Yaklasik olarak uc aydan fazla bir sure hic kullanmadigim desktop bilgisayarim, eve donup ilk calistirdigim andan bu yana surekli olarak mouse imlec takilma sorunu veriyor.

Daha once hic yasamadigim bir sorun ve artik oyle bir duruma geldiki, mouse imlecini tiklamak istedigim yerin uzerine getirmek icin neredeyse mucadele veriyorum. Dun yapmis oldugum bir ucus sirasinda ATC'in verdigi hdg bilgisini ucaga ancak 1.5 dakika kadar sonra girebildim. Bu durum neredeyse ucuslarimi ve bilgisayari da kullanilamaz hale getirdi.

Arastirdigim ve buldugum bir cok cozum yolu da fayda etmedi. Yeni mouse aldim ve denedim ayni sorunu verdi. Mouse diger USB portlarinda tek tek defalarca denedim, hepsinde ayni sorunu tekrarladi. Isletim sistemi Win10, Pc'inin isi derecesi normal. Tum driver'lar update edilmis halde. ''Mcafee site adviser'' chrome extensions'dan kaldirdim, sonuc gene ayni. Acronis ile bir onceki Image geri dondum, yok o da olmadi :doh:

Varmi gecmiste bu sorundan muzdarip olan, yada bir hal yolu onerecek?

Tesekkurler.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Re: Mouse takilma sorunu

Postby THY3066 » 04 Oct 2016, 18:23

Hocam merhaba,
Win 10 meşurmuş böyle sorunlara.
Ram yetersizliğinden tut arkada çok aktif program açıksa vesayre.
Fakat sistemi Malware kontrol ettiniz mi?
Bende de geçenlerde Kaspersky kullandığım halde malware girmiş.
Freeware olarak ADW-cleaner yüklemiştim.Computer Base sitesinden
Ve hepsinide buldu ve cözdü.
Yalniz ingilzce dilinde de varmı şu an bilemicem.
Vaktim olursa evden de bakarım programa.
Inşallah durumu çözersin.
Selamlar
THY3066
Senior Member

Name: Sebahattin PEKEL
City: Karlsruhe
PID: 3066
Vatsim ID: 1194898

Postby artuncs » 04 Oct 2016, 19:15

Sebahattin merhaba, ADW-cleaner indirdip calistirdim ve 26 file bulup sildi benim mcafee'in bulamadigi ama maalesef sorunum hala mevcut :( Ama tesekkurler yardimci olmaya calistigin icin.

Hayir anlayamadigim 3 yildan fazladir kullandigim bilgisayar. Oyle arkada calisan uc bes program ile sarsilacak gibi degil. Guclu bir bilgisayar. Sifir sorun ile kapattim geldim uc ay sonra actim bu sorun. Demekki bilgisayarlari da uzun sure kendi haline birakmamak lazimmis. Araba motoru gibi sonra sorun veriyorlar galiba :)

Selamlar
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY4100 » 05 Oct 2016, 09:33

Hocam bir usb bellek ile linux bazlı bir işletim sistemi, örneğin ubuntu çalıştırın. Bakalım orada da olacak mı. Böylelikle "Yazılım mı donanım mı ?" sorusu kesin olarak aradan çıkmış olur.

Usb bellek de sorun çıkarırsa portların gücünde sorun olabilir. Güç kaynağının 5V çıkışı istikrarlı güç veremiyordur.

Fikret Anıl Haksever
THY4100
İstanbul
TVSD, TVLP, TVDS, FSTS, VatSkies
THY4100
Officer

Name: Fikret Anıl Haksever
City: Istanbul
PID: 4100
Vatsim ID: 1211470

Postby THY4750 » 05 Oct 2016, 10:05

bende de sık sık orun çıkarıyordu win10, win7ye döndüm rahatladım :D
Yoke artık :)
THY4750
Officer

Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468

Postby artuncs » 05 Oct 2016, 12:52

THY4100 wrote:Hocam bir usb bellek ile linux bazlı bir işletim sistemi, örneğin ubuntu çalıştırın. Bakalım orada da olacak mı. Böylelikle "Yazılım mı donanım mı ?" sorusu kesin olarak aradan çıkmış olur.

Usb bellek de sorun çıkarırsa portların gücünde sorun olabilir. Güç kaynağının 5V çıkışı istikrarlı güç veremiyordur.

Evet dogru, yazilim yada donanim sorunu olup olmadigini Ubuntu ile sanirim tespit edebilirim. Daha once aklima gelmemisti.

Guc sorunu olup olmadigini da denedim ve ''Device Manager'' uzerinden ''Bus Controller'' (Ing isletim sistemi kullandigim icin Turkce isimlerini bilmiyorum) uzerinden bu tick leri kaldirdim assagida ki resimde goreceginiz gibi ama maalesef bu da ise yaramadi.

Image
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 05 Oct 2016, 13:02

THY4750 wrote:bende de sık sık orun çıkarıyordu win10, win7ye döndüm rahatladım :D

Valla Nihatcim gecen hafta yeni bir IMac aldim kisisel kullanimim icin. Eger bu IMac almadan once bana deseydin Win7 e geri don kurtul diye, sirf Win10'in goze hos gelen makyaji, Apps'lari ve FSX te yasadigim bir sorunu yeniden yasamamak icin hayir derdim. Ama simdi bu sorunlu bilgisayari kisisel isler icin kullanmiyacak olusum ve sadece ucuslar icin kullanacagimdan, artik bende ciddi ciddi Win7 e geri donmek istiyorum. Elimde Win10'e gecmeden once almis oldugum bir Win7 Acronis image mevcut. Olmadi en son care bu image geri donup, o gunden bu yana olan update'leri yapip devam etmek. Tabi eger sorun donanimsal degil ise.

Ayrica bilgisayari kurdurdugum sirkete de email attim ve cevap bekliyorum. Belki bir cozum onerirler. Biraz daha ugrasacagim. Eger gideremessem sorunu mecburen Win7'e donecegim.

Hayir zaten epiyidir evden uzak olusum nedeni ile ucus yapamamistim. Doner donmez bir heyecanla ucuslara basladim ama her yaptigim ucus burnumdan geldi yahu :) Hadi ucuslar da bir yana, email'lerimi acamiyorum :)
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY4100 » 05 Oct 2016, 14:04

artuncs wrote:
THY4100 wrote:Hocam bir usb bellek ile linux bazlı bir işletim sistemi, örneğin ubuntu çalıştırın. Bakalım orada da olacak mı. Böylelikle "Yazılım mı donanım mı ?" sorusu kesin olarak aradan çıkmış olur.

Evet dogru, yazilim yada donanim sorunu olup olmadigini Ubuntu ile sanirim tespit edebilirim. Daha once aklima gelmemisti.

Guc sorunu olup olmadigini da denedim ve ''Device Manager'' uzerinden ''Bus Controller'' (Ing isletim sistemi kullandigim icin Turkce isimlerini bilmiyorum) uzerinden bu tick leri kaldirdim assagida ki resimde goreceginiz gibi ama maalesef bu da ise yaramadi.

Image

Uyutma ile ilgili bir problem olsaydı bu işe yarardı ama gerilim düzeni ile ilgili bi problem olduğunda windows bir şey yapamaz sanıyorum. Genelde BIOS sahasına düşüyor bu ama o da her zaman tespit edemiyor maalesef. Slotları denerken sadece fare mi takılı oluyor bilgisayara ?

Donanımsal olarak aklıma gelen başka bir problem ise anakartta var ise PS2 girişinin bozularak gürültüye neden olması. Sistem yöneticisinden (device manager) geçerli fare dışındaki insan arabirim aygıtları (human interface devices) devre dışı bırakılarak ve fare dışındaki tüm USB bağlantıları çekilerek bu da denenebilir.

Yazılımsal mı sorun, ubuntu veya mint ile tespit ederseniz ortaya daha fazla tahmin atabilirim.

Bu arada eklemeliyim ki son 3 ay içinde Windows "Anniversary Update" adında bi güncelleme aldı ve bazı kullanıcılar bu güncellemenin bu tip sorunlar çıkardığından yakınmışlar. Gerçi sistem görüntüsü (image) ile kurtarma yaptığınızda bu güncellemeden öncesine gidiyor olmalısınız. https://www.google.com.tr/search?q=windows+anniversary+update+mouse

Fikret Anıl Haksever
THY4100
İstanbul
TVSD, TVLP, TVDS, FSTS, VatSkies
THY4100
Officer

Name: Fikret Anıl Haksever
PID: 4100
Vatsim ID: 1211470

Postby artuncs » 05 Oct 2016, 14:42

Evet diger USB lerin tamamini cikartarak, sadece mouse butun portlarda tek tek defalarca denedim olmadi. Kullandigim Mouse wireless oldugu icin eskilerden kalan kablolu bir mouse arayip buldum ve denedim, yok o da olmadi.

Ilk bilgisayari actigimda gelen update ler vardi ama zaten yukarida da soyledigim gibi bu update leri yapmaya firsat kalmadan sorun baslamisti. Ben yinede bir onceki image geri donerek denedim sonuc vermedi. Bu yuzden gelen update ler ile alakali oldugunu sanmiyorum. Bugun bir ara su Ubuntu'ya bakacagim.

Neredeyse butun geceyi bu sorunu arastirarak ve deneyerek gecirdim ve pes ettim artik :)

Bilgisayari aldigim yer ile de gorusecem ve olmazsa gonderecegim bilgisayari, onlar halletsin artik. 5 sene sigortali nasilsa.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby artuncs » 06 Oct 2016, 07:45

Sorun halloldu. Bilgisayari kurdurdugum sirketin teknik servisinden gondermis oldugum emaile geri donus yaptilar ve assagidaki islemi uygulamami istediler. Ardindan sorun tamamen ortadan kalkti :)

Belki baska kisilere yardimci olmasi acisindan yapilacak islem assagida;

'' Identify if you are running the inbox AHCI driver (StorAHCI.sys):

Open a command prompt with administrator privileges. Then type the following command in the command prompt window and hit Enter: devmgmt.msc
Under IDE ATA/ATAPI Controllers right-click on the AHCI controller node and select Properties. This node is usually called “Standard SATA AHCI Controller.”
Navigate to the driver tab and click Driver Details.
If you see “StorAHCI.sys” in the list, you are running the inbox driver.

Disable MSI for the controller in the registry:
In the same properties window opened in step 1.2, navigate to the Details tab and select Device instance path from the Property drop-down menu. Note this path.
Open the registry editor by typing regedit in the previously opened command prompt.
Navigate to: HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Enum\PCI\ <AHCI Controller>\Device Parameters\Interrupt Management\MessageSignaledInterruptProperties, where <AHCI Controller> refers to the device instance path you noted in step 2.1.
Change the value of the MSISupported key from “1” to “0”.
If you don’t know which controller your boot device is attached to, repeat steps 2.1 through 2.4 for all AHCI controllers found under 1.2.

Reboot the machine.''
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Postby THY4027 » 06 Oct 2016, 14:30

40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi. Gerçekten profesyonel bir ekipmiş [THUMBS UP SIGN]

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
THY4027
Average User

Name: Göksel ERKAN
City: Ankara
PID: 4027
Vatsim ID: 1207069

Postby THY4856 » 26 Mar 2017, 23:39

aynı sorun bende de oluşmaya başladı hocam ama ahcı controller bende yok heralde amd kullandığımdan olsa gerek peki sizce nasıl aratmalı bu sorunu başınıza geldiği için soruyorum?
THY4856
Newbie

Name: Kaan AYTEKIN
PID: 4856
Vatsim ID: 1177485

Postby artuncs » 27 Mar 2017, 12:48

THY4856 wrote:aynı sorun bende de oluşmaya başladı hocam ama ahcı controller bende yok heralde amd kullandığımdan olsa gerek peki sizce nasıl aratmalı bu sorunu başınıza geldiği için soruyorum?

Vallahi Kaan hocam inan o zamanlar sorun yasarken internet uzerinden yaptigim ve burada arkadaslarimin verdigi bilgilerin hic biri bende ise yaramadi. Cunku bu mouse imlec takilma sorunu bir cok sebepten olabiliyor ve mumkun oldugu kadari ile bu bilgilere ulasip, uygulayip denemeniz belki bu sorunu asmaniza yardimci olabilir. Ben sansliydim ve pc aldigim yerin teknik ekibi sayesinde cozdum. Ama herkes icin bu cozum, cozum olmayabilir.

Benim ogrendiklerim ve tavsiyelerim;

* Sebahattin hocamin yukarida onerdigi 'ADW-cleaner' progranmini indirip pc iniz temizleyin. Bu program cok kuvvetli ve pc inizde olusabilecek virus, malware ve performans durumunu dusurecek bir cok yabanci ve kotu prgranmlari pc inizden cok guzel temizliyor. Herkese oneririm. Bu mouse takilma sorununu internet uzerinden arastirdiginiz da bu tur programlarin neden olabilecegi cok yazilmis. O yuzden bir deneyin.
* Ahcı controller de sorunun cozumune yardimci oluyor diyorlar ve zaten arastirdiginiz da ilk orada gereken duzenlemeyi oneriyorlar. Ama AMD bilgisayarlardan hic anlamam inanin. Sizde nasil olur bilemiyorum.
* Mouse baglantinizi diger usb portlarin da deneyin. Hatta diger butun usb baglantilarini devre disi birakip sadece mouse ile tek tek usb portlarinda deneyiniz. Bazen diger bir usb baglantilari da etki edebiliyormus.
* Anakartiniz sorunlu olabilir.
* Baska bir mouse ile deneyin. Mouse iniz arizalanmis yada pil gucu dusmus olabilir.
* Pc de guc yetersizligi olabilir.
* Eger sadece FS ucuslariniz da yada bilgisayarinizin yuksek performansli calistigi durumlarda oluyor ise, Cpu durumuna ve isi derecesine bakin. Ozellikle cok isinan pc lerde soz konusu oluyormus bu durum.
* Bazi kisiler win10 yada win 8 te cok yasadiklarini yazmis bu sorunu ve win7 gectikten sonra sorunun duzeldiginden bahsetmisler. O zamana kadar ne yapmislar ise fayda etmemis.
* Eger Win10 kullaniyor iseniz CORTANA kapatin. Bu durumun da cok yuksek ihtimalle bu soruna yol actigindan bahsedilmis.

Benim soyleyebileceklerim bunlar. Insallah cozersiniz ama ilk tavsiyem bir baska mouse edinip oyle bir test edin. Belki sorun pc de degildir. Bizide haber edin gelisme olur ise.
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Return to Windows 10 OS Forum