FSX VATSIM ile kullanma

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

FSX VATSIM ile kullanma

Postby THY4458 » 18 Apr 2017, 16:46

Merhaba;

şans eseri ile dün Sanal havacılık ile tanıştım. Şu an IVAO sitesinde gerekli programları kolayca bulup indirdim. Fakat VATSIM ile bir türlü yapamadım nasıl yapılıyor ? yeni başlayanlar nelere bakmalı yardımcı olabilir misiniz? Ayrıca bu programlar win10 ile çalışır mı ?

teşekkürler
THY4458
Newbie

Name: Ekrem CİN
City: ISTANBUL
PID: 4458
Vatsim ID: 1390038

Re: FSX VATSIM ile kullanma

Postby THY4750 » 18 Apr 2017, 18:18

http://www.turkishvirtual.com/downloads.asp

ihtiyacınız olan pogramları bulabilirsiniz.
Yoke artık :)
THY4750
Officer

Name: Nihat OZSENGEZER
City: Manisa
PID: 4750
Vatsim ID: 1172468

Postby THY3890 » 18 Apr 2017, 18:27

Merhaba hoşgeldiniz. VATSIM ID'niz olduğu için sanırım üyelikle ilgili bir probleminiz olmadı. ID ve şifreniz ile mevcut üç programdan birini seçerek serverlara bağlanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz programlar "vPilot" - "Squawkbox" - "Fsinn".
https://www.vatsim.net/pilots/software

Yeni başlayanların genelde en sıkıntı çektiği konu ATC iletişimi oluyor. Bunun için sitemizde bulunan "COMMUNICATION PROCEDURES" eğitimi klavuzunu tavsiye ederim umarım işinize yarar.
http://turkishvirtual.com/communications.asp

Win10 ile ilgili herhangi bir sorun bugüne kadar rapor edilmedi.

Tekrar hoşgeldiniz.

Image
THY3890
Average User

Name: Semih Batuk
City: Istanbul
PID: 3890
Vatsim ID: 1110258

Postby THY4458 » 18 Apr 2017, 20:27

Teşekkürler, Hoşbuldum. VATSIM ve IVAO arasında ne gibi farklar var ? mesela VATSIM ile bağlanınca IVAO daki aktif kişiler de görünüyor mu? Birde şirket olayından bahsedebilir misiniz? birkaç yere başvurdum ama kabul edilmedi sanırım 0 saat tecrübe olduğundan :) Birde FSX indirdim ben ama önderdiğiniz bir indirme yeri var mıdır acaba sağlıklı olması açısından kurulumun. Mesela IVAO da uçakları MTS diye bir araç ile indiriyor VATSIM De bu nasıl yapılıyor ?
THY4458
Newbie

Postby THY3890 » 18 Apr 2017, 20:51

VATSIM ile IVAO birbirinden bağımsız iki farklı networkdür. Turkish Virtual olarak biz VATSIM'deyiz. IVAO ile hiç bir bağlantımız yok. Öncelikle IVAO mu VATSIM mi hangisinde uçacağınıza karar verin. VATSIM'de uçacaksanız doğru yerdesiniz :) Eğer FSX ile uçmakta kararınız kesinse FSX Steam Edition'ı Steam üzerinden satın alabilirsiniz. VATSIM'de diğer trafikleri görebilmeniz için IVAO MTL de kullanabilirsiniz diğer alternatif trafik paketlerini de kullanabilirsiniz. Turkish Virtual'e üye olup uçuşlara devam edebilmeniz için minimum 50 saat VATSIM veya IVAO uçuşunuz olması gerekiyor. Başvurunuz sırasında ID'nizden uçuş süreniz kontrol edilecek ve sonrasında onaylanacaktır.

Sorularınız olursa hiç çekinmeyin buradan yardımcı olmaya çalışacağız.

Image
THY3890
Average User

Postby THY4458 » 18 Apr 2017, 21:37

cevap için tekrar teşekkürler. :) VATSIM e ilk kayıt oldum ordan başlayayım ama vatsim için gerkeli birkaç mdülü bulamadım. Flight simulatorun yanına kurmam gereken program yada paketler neler ? az önceki mesajda dediğiniz fsınn kurdum ondan başka gerekli birşey yok mu ?
THY4458
Newbie

Postby THY4458 » 19 Apr 2017, 09:11

Birde havalimanı falan yükledim atatürkü falanda videolardaki gibi değil oyundaki uçağın kokpiti. Acaba bir paket vs yüklemek mi gerekiyor? kusura bakmayın daha çok yeniim bu konuda o yüzden hiçbirşey bilmiyorum
THY4458
Newbie

Postby THY4458 » 19 Apr 2017, 11:35

Birde nedense uçapı kaldırmak için komut veriyorum ama bir türlü toplayamıyorum sanırım jostick olmadığı ve klavyeden yaptığım için böyle... Önerebileceğiniz bir yöntem var mı yoksa joystick tavsiyesi alabilir miyim. Birde ekran kartı İntel HD Graphics bir sorun olur mu ? alt alta 3 mesaj oldu kusura bakmayın mesaj düzenle butonu yok ta
THY4458
Newbie

Postby THY3890 » 19 Apr 2017, 15:36

Fsinn tercih etmişsiniz. VATSIM ile bağlantınızı fsinn ile sağlayacaksınız. Bunun dışında birşeye ihtiyacınız yok bağlantıyı sağlamak için. Ancak başka birşeye ihtiyacınız yok derken göz ardı edemeyeceğimiz onlarca eklentimiz mevcut. Öncelikle dost acı söyler Intel HD Graphics'ten kasıt onboard bir ekran kartı sanırım. Kesinlikle yetersiz. Bizim en büyük yatırım yaptığımız şeylerdir işlemciler ve ekran kartları. Dolayısıyla sadece Intel'in yeterli olup olmadığını tartışmak bile yersiz.

Kullandığımız eklentilerin olmazsa olmazı uçmak için seçtiğimiz tiplerdeki uçakların yüksek gerçeklikte modellenmiş halleri. Videolarda sanırım bu uçakları görüyorsunuz. Türk Hava Yolları filosunu BOEING ve AIRBUS olarak ikiye ayıracak olursak BOEING için PMDG firmasının, AIRBUS için AEROSOFT ve FSLABS firmalarının uçakları tüm dünyada saygı gören uçaklardır.

Aynı şekilde havalimanlarıda gerçek halleriyle birebir tasarlanır belli başlı firmalar tarafından. İstanbul için Taxi2Gate'in piyasaya sunduğu Atatürk senaryosu eldeki seçeneklerin en iyisi.

Klavye işinide şahsen konu dışı bırakıyorum ve alacağınız joystick'i de sizin zevkinize bırakıyorum. Tavsiye isterseniz herkes kendi memnun olduğunu söyleyecektir ve bir yararı olmayacaktır. Zaten çok fazla alternatif yok. Sadece Josytick mi Yoke mu istiyorsunuz. Gaz kolları ayrı mı olsun Joystick'e entegre mi olsun bunları değerlendirip satın alabilirsiniz.

Toparlayacak olursak size sorun çıkaracak bir ekran kartına sahipsiniz. FSX üzerine yüklenecek onlarca, yüzlerce eklenti mevcuttur. Ve bu iş klavye ile icra ediliyorsa zaten fazla dertlenmeye gerek yoktur.

Image
THY3890
Average User

Postby THY4458 » 19 Apr 2017, 16:56

THY3890 wrote:Fsinn tercih etmişsiniz. VATSIM ile bağlantınızı fsinn ile sağlayacaksınız. Bunun dışında birşeye ihtiyacınız yok bağlantıyı sağlamak için. Ancak başka birşeye ihtiyacınız yok derken göz ardı edemeyeceğimiz onlarca eklentimiz mevcut. Öncelikle dost acı söyler Intel HD Graphics'ten kasıt onboard bir ekran kartı sanırım. Kesinlikle yetersiz. Bizim en büyük yatırım yaptığımız şeylerdir işlemciler ve ekran kartları. Dolayısıyla sadece Intel'in yeterli olup olmadığını tartışmak bile yersiz.

Kullandığımız eklentilerin olmazsa olmazı uçmak için seçtiğimiz tiplerdeki uçakların yüksek gerçeklikte modellenmiş halleri. Videolarda sanırım bu uçakları görüyorsunuz. Türk Hava Yolları filosunu BOEING ve AIRBUS olarak ikiye ayıracak olursak BOEING için PMDG firmasının, AIRBUS için AEROSOFT ve FSLABS firmalarının uçakları tüm dünyada saygı gören uçaklardır.

Aynı şekilde havalimanlarıda gerçek halleriyle birebir tasarlanır belli başlı firmalar tarafından. İstanbul için Taxi2Gate'in piyasaya sunduğu Atatürk senaryosu eldeki seçeneklerin en iyisi.

Klavye işinide şahsen konu dışı bırakıyorum ve alacağınız joystick'i de sizin zevkinize bırakıyorum. Tavsiye isterseniz herkes kendi memnun olduğunu söyleyecektir ve bir yararı olmayacaktır. Zaten çok fazla alternatif yok. Sadece Josytick mi Yoke mu istiyorsunuz. Gaz kolları ayrı mı olsun Joystick'e entegre mi olsun bunları değerlendirip satın alabilirsiniz.

Toparlayacak olursak size sorun çıkaracak bir ekran kartına sahipsiniz. FSX üzerine yüklenecek onlarca, yüzlerce eklenti mevcuttur. Ve bu iş klavye ile icra ediliyorsa zaten fazla dertlenmeye gerek yoktur.

Klavye ile olmayacak zaten :) , Joystick almayı düşünüyorum Logitech 3D pro bunu gördüm ama gaz kolu yok. O yüzden gaz kolu birbirinden ayrı olan model arıyorum bu konuda da yeni olduğumdan bir fikrim yok o yüzden joystick önerisi istedim. Klavye ile dememden kasıt şu ekran kartı onboard olduğundanmı böyle yoksa joystick ten mi kaynaklı onu anlayabilmek için. Joystick ve Ekran kartını bir arada alacağım zaten. VATSIM de şöyle bir sorunum oldu Chat kısmı var ya orası hata veriyor tıkladığımda bu konuda ne yapmalıyım? Birde bildiğiniz joystick varsa yazabilir misiniz deneyip kendime uygun olanı alırım elbet ben :)
THY4458
Newbie

Postby THY3890 » 19 Apr 2017, 17:00

Ben Fsinn kullanmadığım için pek bilgim yok onunla ilgili. Logitech 3D'nin gaz kolu mevcut kendi üzerinde. Başlangıç için güzel bir seçenek olabilir. :up:

Image
THY3890
Average User

Postby THY3631 » 19 Apr 2017, 17:35

katılıyorum
Image
THY3631
Average User

Name: Cenk TARHAN
PID: 3631
Vatsim ID: 1091311

Postby THY4458 » 19 Apr 2017, 17:59

THY3890 wrote:Ben Fsinn kullanmadığım için pek bilgim yok onunla ilgili. Logitech 3D'nin gaz kolu mevcut kendi üzerinde. Başlangıç için güzel bir seçenek olabilir. :up:

Bakacağım teşekkürler. FSINN ı çözemedim vpilot kurdum ondada daha tıklar tıklamaz program iconuna unhandled exception : SimConnect not found hatası alıyorum... :(
THY4458
Newbie

Return to Flight Simulator General Discussion Forum FS9|FSX|FSX-SE