Gösterge Sorunu

Questions About FS9 and FSX. Software and Hardware related problems and information.

Gösterge Sorunu

Postby THY4133 » 24 Nov 2016, 19:04

Merhaba arkadaşlar,

Nadiren de olsa uçuş esnasında bir anda bütün ekranlar/göstergeler gidiyor, pmdg738ngx kullanıyorum ve colddark modundan başlıyorum. Acaba bildiğiniz unutmuş olabileceğim bir ayar var mı uçağı hazırlarken atladığım?
THY4133
Junior Member

Name: Ozgur Ilhan
City: Istanbul
PID: 4133
Vatsim ID: 1371612

Re: Gösterge Sorunu

Postby THY3890 » 25 Nov 2016, 08:46

Merhaba. Genelde ekran kararma vakaları korsan yazılım ile ilişkilendirilir. Her ne kadar sormaktan hoşlanmasamda PMDG NGX Orjinal lisansına sahip misiniz?

Eğer lisanslı kullanıyorsanız ve soruna teknik açıdan bakacak olursak acaba generator uygulamasında birşeyi atlıyor olabilir misiniz motor çalıştırma sonrası? Yıllardır ekran kararmasına denk gelmedim ben ama düşününce ENG GEN uygulamasında yapılacak bir yanlış muhtemelen emergency bataryayı kullanıp bitirebilir ve belkide ekran kararması gerçekleşebilir. Hiç başıma gelmediği için tamamen tahmin yürütüyorun.

Image
THY3890
Average User

Name: Semih Batuk
PID: 3890
Vatsim ID: 1110258

Postby THY148 » 26 Nov 2016, 14:44

Özgür Bey Selamlar,

Bahsettiğiniz sorunun benzerini şu şekilde yaşadım. İniş takımlarını yerden kesildikten sonra içeri almak istediğim anda tüm göstergeler hatta uçaktaki tüm sistemler donup kalıyordu. Bunun sebebi FMC 'e rota girişini yaptığınız esnada aynı anda Departure ve Arrival seçili olmadan Activate + Execute prosedürünü yaptığınızdan kaynaklandığını öğrendim. Örneğin: LTBA - LTBJ uçuşu için LTBA DEP girdiniz, LTBJ ARR girmediniz ve FMC de ACTIVATE e bastınız. Bu durumda yerde iken hiçbir sorun olmuyor fakat uçak havalandıktan sonra iniş takımlarını içeri almak istediğinizde uçaktaki tüm ekranlar donup kalıyor. Çözüm için iniş ve kalkış meydanı için DEP ve ARR girdikten sonra Activate e basarsanız bu sorun ile karşılaşmıyorsunuz. Buna dikkat ederek PMDG 73X ile uçuyorum ve aynı sorun tekrar etmedi.

Umarım yardımı olur...

Uğur Cansın DURDU
THY148
Newbie

Name: Cansın Durdu
City: İzmir
PID: 148
Vatsim ID: 831509

Postby THY4133 » 26 Nov 2016, 15:04

Evet bazen bende arrival ayarlarını havada iken yapıyorum. Deneyip bilgi veririm.
THY4133
Junior Member

Name: Ozgur Ilhan
PID: 4133
Vatsim ID: 1371612

Return to Flight Simulator General Discussion Forum FS9|FSX|FSX-SE