Turk Amator havaciligina hizmet etmek

Ongoing meetings - Focused virtual pilot activities ....

Turk Amator havaciligina hizmet etmek

Postby Serdar Sualp » 14 Mar 2004, 14:31

Sevgili arkadaslar,

14 Mart 2005 Pazar tarihli Hurriyet gazetesinin Pazar ekinin Kokpit kosesinde Istanbul Havacilik Kulubu'nun. ITU Ucak ve Uzay Bilimleri fakultesi (ITU-UUBF) ile yaptigi ortak egitim hakkinda bilgi verilmektedir. Ayni yaziyi internette de [url]http://www.hurriyetim.com.tr/yazarlar/yazar/0,,auşorid~41@sid~227@nvid~383273,00.asp[/url] linkinde bulabilirsiniz.

Aslinda, bir gazetenin ekinde birkac satirdan ibaret olan bu haberin kalbi havacilik icin atan insanlara cok onemli bir mesaj oldugunu dusunuyorum.
Bu projeyi 2002 senesinde baslatmistim. ITU Ucak ve Uzay Bilimleri fakultesine yaptigimiz Kulup ziyaretinde Sn. Dekan'a bir tespitimi aktardim.
Ucak Muhendisligi talebeleri egitimleri suresince gercek ucakla tanismiyorlar. Bilgileri sadece teori duzeyinde kalip pratik hic bir deneyimleri olmuyor. Bir cok talebenin ekonomik durumu da musait olmadigindan ozel hayatlarinda dahi ucaga binmemisler. Kendilerine teori olarak verilen bir cok kavrami anlamak icin hayal guclerini zorlamalari gerekiyor. Bunda da her zaman basarili olamiyorlar. Sonunda da piyasaya bilgilerini gercek hayatta uretim ya da hizmete dondurmekte zorlanacak bir cok teorisyen cikiyor.

Bu sorunu asmanin tek yolunun TEORI ve PRATIGIN kaynastigi bir ders verilmesiyle olacagini ifade ederek, bu dersin de Istanbul Havacilik Kulubu'nce verilebilecegini soyledim. Sn. Dekan ve diger Fakulte yoneticileri bu fikre cok sicak baktilar. Hemen harekete gecerek bu dersi ITU-UUBF egitim mufredati kapsamina almak icin calismalara basladilar. 64 saat yer dersi ve 6 saat gercek ucustan olusan bu dersi ITU Senatosu 2003 yilinda onayladi. 2004 yilinda da hayata gecirebildi. Bu gun ITU-UUBF'de UCK 318 ve UCK 319 kod numaralariyla verilen iki somestrelik dersin kisa hikayesi iste boyle.

17 Nisan 2004 gunu 2 nci Ulusal Sanal ve Amator Havacilik Calistayini gerceklestirecegiz. Calistay IHK - ITU - THK ve Sanal Havacilarin ortak organizasyonu olacak. 2002 senesinde benzeri iki calisma yapmistik. Biri Sabiha Gokcen Hava alaninda digeri ise ITU'de. Her iki calistaya da havacilik meraklisi bir cok insan katilmisti. Sabiha Gokcen'de yapilan Calistay sonunda 120 kisiye gercek ucus yaptirarak ayaklarini yerden kesmistik.

Gecen iki sene icinde Sanal havacilik cephesinde onemli ve olumlu degisiklikler oldu. Sanal Havacilarin sayisi artti. Bu ise gonul veren insanlar sayesinde cagdas egitim ve uygulama programlari hazirlandi ve artan sayi artan kalite ile birleserek bilincli bir Sanal Havacilik toplumu yaratildi. Ozellikle Sanal havacilik camiasindan Amator Havaciliga gecen insanlarin sayisinin artmasiyla Amator Havacilar yep yeni bir havacilik kavrami olan Sanal Havaciligi farketme ve yakindan tanima imkanlari buldular. Bir cok Amator havaci da Sanal Havacilikla ilgilenmeye basladi.

Bu sene yapacagimiz calistay her iki camiayi ortak bir platformda bulusturmak olacak. Bu Calistay'dan bir biriyle ilintili iki beklentimiz var.
Sanal havacilik faaliyetlerinin cagdas bir havacilik faaliyeti olarak taninmasi.
Gercek ve Sanal havacilari ayni cati altinda toplayarak toplumuzda havacilik sevgi ve bilincini yaymak.

Bu fikirlerimi gecen hafta THK Genel Baskani Rasim Arslan Pasa ile de paylastim. Kendisine iki sayfalik bir rapor arz ettim. Ozetle, "Eger Turk toplumuna havaciligi sevdirecek, havacilik bilincini yayacaksak bunu havaciligi meydanlardan evlere indirgeyerek yapabiliriz" dedim. Son derece etkilendi. THK bunyesinde bir Sanal Havacilik okulu kurulmasi seklindeki onerime tam destek verecegini ifade etti. Onumuzdeki hafta bu anlamda ilk ziyaretimi THK Egitim ve Prensipler Daire Baskani ile yapacagim. Umarim birseyler yapabilir ve Turk havaciligina yeni bir boyut ve anlayis getirebiliriz.

Sevgili arkadaslar,

Bunlari size neden anlatiyorum.
Hepimizin ortak tutkusu olan havaciligin yayilmasi ve sevdirilmesinde bu isi baslatan ve su anda yapan bizlere onemli gorevler dusuyor. Gunumuzun Turkiyesi kosullarinda bu fikirleri uretmek sadece gerekli sartlardan biri. Mucadeleye devam ederek bu fikirleri hayata gecirmek icin de ayrica ciddi olcekte ugras vermeliyiz. Bunu yaparken ekip olarak calismak, bir cok kurum ve kuruluslardan destek almak zorundayiz. Iste bu nedenle sizlere kisaca ozet bilgi verdigim ITU Dersleri ve Calistay faaliyetleri onem kazaniyor. Bu tur faaliyetlerle hem topluma hizmet vermis oluyor, hem havaciligi tanitiyor ve hem de Havacilik camiasinin gelecekteki bilincli kitlesini olusturuyoruz. Sanirim bu da ulu onder Ataturk'un "Istikbal goklerdedir" ongorusune en iyi hizmet sekli.

Kalpleri havacilik askiyla dolu olan siz degerli kardeslerimi de bu mucadeleye davet ediyor, sonsuz sevgilerimi iletiyorum.

Serdar Sualp

Not : Hurriyet gazetesi mesajina ulasmak icin yukaridaki linki Browser'iniza copy - paste yaparak calistiriniz.

Serdar Sualp
Serdar Sualp

Postby THY166 » 17 Mar 2004, 19:24

Çalıştayın Türk Sanal Havacılığına Faydalı Olmasını Diliyorum ...

İnşallah işlerimi ayarlayıp gelebilirim böyle güzel bir organizasyona ...

Saygılarımla

B. Fatih Koz

Ivao Türkiye Eğitim Md. Yrd.
0535 327 25 02
THY166
VIP Member

Name: Fatih KOZ
City: Antalya
PID: 166
Vatsim ID: 832838

Return to Activities, Meeting, Contest