STAR'dan ILS'e gecis

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

STAR'dan ILS'e gecis

Postby fvefa » 16 May 2002, 12:50

Ynsallah bu maili Ali Camat okumaz :)) Gel kardesim katil kurslara ögren diyecek. Haklida; ama maalesef zaman problemi.
Kurallarda kusur ederiz korkusuyla ucuslarimi OFFLINE olarak yapıyorum. Dünde LGAV -LTBA da ilk defa SID ve STAR kullandim. DF737 FMC de LTBA 36 icin BIG1A STAR ini girdim. IMREN'e kadar FMC getirdi. IMREN'den sonra LNAV ve VNAV'i devredisi birakip HDG,SPEED ve ALT ile ucagi 36ILS (111.30) radyaline yaklastirdim.
Sorum su;
ONLINE ucusta STAR'dan hangi noktada cikiliyor. (IMREN son ILS establish icin sanki cok kisa gibi?)

Ferdi Vefa
fvefa
Junior Member

Postby THY2 » 16 May 2002, 13:53

Selam Ferdi.
Big üzerinden yaklaşırken STAR, Deniz, Imren ve Sadık noktaları ile 06 ve 36 ya yaklasma gösterir.
06 için STAR dan çıkış fix i IMREN, 36 için ise SADIK dır.
Ancak online uçuşlarda ATC uçağı havada daha kısa süre tutmak için, Imren den Sadık a geçiş sırasında Radar Vektor ile uçağı 36 Course unda 10-12 nm açığa alır. Yani Sadık a gitmek için 102 başta uçuşa devam etmeniz gerekirken ATC sizi daha soldan bir baş ile Course a daha kısa oturtur.
ATC yok ise makul olan STAR a sadık kalmaktır. Bu anlamda yol SADIK a kadar gider. o noktada RWY36 course a dönülür. Ve ILS e establish olunur.
Kısaca Star dan çıkış fix i genel olarak hep inilecek pistin yaklaşma chartında yaklaşmanın başlayacağı ilk fix e bağlantılı yada yakın FIX, VOR yada NDB dir.
Zamanım az kısaca yazdım. Kusura bakmayın.
İyi inişler
Bülent Akbay
THY2
VIP Member

Name: Bülent AKBAY
PID: 2

Return to Training Lounge