online uçuş Hakkında yeni sorular

Help Center For New Turkish Virtual Pilots. Questions about connection, online flying, and training.

online uçuş Hakkında yeni sorular

Postby cimbalto » 08 May 2002, 23:19

Sayın u?ur Uzgan beyin dikkatine..
öncelikle zahmet edip yaptı?ınız yardımlar ve ilerde yapaca?ınızı umdu?um yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim.
28/04/2002 tarihli formda önerdi?iniz her şeyi yaptım. Önce LTBA-LTAC IFR uçuş planımı yaptım ve b737-400 ü gate lerden birine park ettim ve sanıyorum online ba?lantıyıda yaptım enterle açtı?ım chat pencerisine, adım adım ONLINE uçuş daki örnek requesti yazdım ve send tuşuna bastım ne varki 737 nin kokpitinde ne kadar detay varsa hepsini ezberlememe ra?men ne mektup ne bir haber hiç bir şey gelmedi.?imdi bazı sorularım olacak.
1-Türkiye içindeki ATC lerle türkçe konuşma yapılabiliyormu zira bir tarihte cessna sı olan bir arkadaşla gerçek uçuş yapmıştım ve kendisi kule ile türkçe konuşmuştu.
2-roger wilco ile konuşamadım ilk açılan pencerede IP ve password pencerelerine neler giriliyor.daha do?rusu sonraki merhaleler nasıl oluyor siz olayın içine girmeden di?er konuşmaları işitebilyormusunuz bunun için ne yapmak lazım
3-E?er klavye ile cevap verilecekse FS pause mı ediliyor cünli cevap verece?iniz anda FS de bir aktiviteyi yerine getiriyor olabilirsiniz gibi daha bir sürü soru var ama sanıyorum bunlar benim gibi 60 yaşından sonra zurna çalmaya kalkanlar için bihayli zor detaylar.Ayrıca FS de bütün uçuşlarımı,FS yi ilk versiyonundan bu yana kulandı?ım için eksiksiz gerçekleştirebiliyorum fakat bu ONLINE olayına bir türlü "ONLINE" olabilmiş de?ilim...
Kanatlarınızdan sorunsuz rüzgarlar süzülsün
Saygılarımla.
Ünal Narçın (cimbalto)
cimbalto
Newbie

Postby alicamat » 09 May 2002, 11:06

Sayın Ünal Narçın,

Yeni Online uçuşa başlayan tüm arkadaşlarımız gibi sizinde birbirini takip eden bir çok sorunuz var ve devamı da geleceğini biliyorum.

Havayolumuza katılan tüm arkadaşlara seviyeleri ne olursa olsun profesyonel kalitede eğitim vermek için bir program düzenledik.

Sizin tüm sorularınızı cevaplayacak, ve özellikle ihtiyacınız olan GİRİ? eğitimimiz var. 3'er saatlik 2 derste tüm bu sorularınızın cevaplarını alırsınız ve çalışan bir ortama kavuşursunuz. Hem kıymetli zamanınızı kaybetmemiş olursunuz hemde doğrusunu kısa yoldan öğrenirsiniz. Forumda bu tür soruları cevaplayarak bir tür eğitim vermenin pratik bir yöntem olmadığını düşünüyorum.

?u sıralar yeni bir grup eğitime başlamak üzere, katılmayı arzu ederseniz lütfen sitemizde bulunan Eğitime Katılım Formu'nu doldurup dikkatime mail ile yollayın, sizi yeni başlayan gruba dahil edebilirim.

Emniyetli uçuşlar dilerim.

Sevgi ve Saygılarımla,

Ali Camat
Training Manager
FlyTHY
alicamat

Postby THY3068 » 10 May 2002, 12:44

Selamlar,

Ali Hocanin yazdiklarina tamamiyle katiliyorum. Giris seviyesi egitimden sonra tum sorulariniz yanit bulabilirsiniz. Ancak yine de buradaki sorulariniza kendimce yanit vereyim.

1-)Baslangic seviyesinde, terminolojiye ve simulatore daha tam asina olunmamasindan dolayi, kavram karmasasini onlemek icin Turkce kullanabilirsiniz. Ancak bilindigi gibi VATSIM tum dunya capinda bir organizasyon ve o anda sizin bulundugunuz hava sahasina dis kaynakli bir ucak girebilir ve onun da sizin ATC ile ne konustugunuz duymasi ve anlamasi gerekir. Bu yuzden bir sure sonra ozellikle IFR ucuslarda Ingilizce kullanilmasi gerekir.

2-)Roger Wilco kanalina sadece dinleyici olarak baglanip konusmalari dinleyebilirsiniz. Ortama alismanin bence en guzel yollarindan biri once kanali dinleyip ortami kafanizda canlandirmaktan geciyor. ServInfo 1.30 programi ile VATSIM de ki serverleri, RW serverleri, kanllari ve bagli olanlari rahatca gorebilirsiniz.

3-)Online ucus esnasinda asla pause olmamaniz gerekir. Cunku ATC ekraninda o pozisyonda donup kalirsiniz ve arkanizdan ayni rotada baska bir ucak geliyor olabilir ve bir carpismaya neden olabilir. Ayni zamanda SLEW moduda online iken kullanmamalisiniz. Text modundaki yazilari ucagi ucururken girmelisiniz. Ancak RW kullanmak daha kullanisli.

Evet, bunlar ve benzeri gibi soruların yanıtlarını egitim sonrasi rahatca bulacaksiniz. Ve daha sonra tecrube kazandikca hersey cok daha guzel olacak.

İyi egitimler ve hayırli ucuslar.

Kolay gelsin.

Bulent Oner
TK159
Virtual PPL & Instrument Rating
THY3068
Rookie

Name: Bülent Öner
PID: 159

Return to Training Lounge