B737 home cockpit

Building a home cockpit? Here's the place to gather and swap ideas, parts, plans and more!

Re: B737 home cockpit

Postby artuncs » 17 Mar 2012, 18:42

Yalcin bey tebrik ederim sessiz ve derinden bayagi bir yol katetmissiniz, goruntuler cok hos, cokta keyifle uctugunuzdan hic suphem yok bu sistemle, gercekten cok imrendirdiniz bizi :clap: :clap: :clap:
Erhan M. Artuc
artuncs
Administrator

Name: Erhan M. ARTUC
City: London
PID: 3578
Vatsim ID: 1087117

Postby onur » 17 Mar 2012, 18:50

Enişte, yüklediğin resimleri görünce geçen ay senin kokpitte yaptığımız uçuşlar geldi aklıma. Yaptığımız uçuşlar gerçekten süperdi. :) Overhead paneli bitirmeni dört gözle bekliyorum. :) Umarım overheadin yapım aşamasında her şey mükemmel gider. Bir an önce, tamamlanmış kokpitinde uçmak dileğiyle...
onur
Rookie

Name: Onur KARAOSMANGİL
City: İstanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 1188998

Postby THY3009 » 17 Mar 2012, 19:14

Erhan Kaptanım teşekkür ederim, daha iyileri sizin olsun... :)
Gerçekten uçmak çok zevkli... İlk kokpite girişte Lights Test, MCP'yi ayarlamak, dönüşler, tırmanıp alçalmalar.. Hele hele Landing Gear Up ve Down gerçekten çok çok gerçekçi oluyor.. :D

Onur Kaptanım sana da teşekkürle, e tabii sen nasıl olduğunu biliyorsun..

Hepinize teşekkürler... :)
THY3009
Advanced Member

Name: Yalcin KESER
City: Istanbul
PID: 3009
Vatsim ID: 1188102

Postby onur » 17 Mar 2012, 19:51

:rofl:
onur
Rookie

Name: Onur KARAOSMANGİL
City: İstanbul
PID: 0000
Vatsim ID: 1188998

Postby delimawi » 18 Mar 2012, 00:06

Tebrikler çok güzel ilerliyor çalışmanız ... Benim 737-400 classic de bir gün biterse filoyu tamamlarız... :D
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Name: İlker Değirmencioğlu
PID: 2445
Vatsim ID: 1011091

Postby THY3009 » 18 Mar 2012, 10:56

Teşekkürler İlker Kaptanım,
İnşallah en ksa zamanda filoyu tamamlarız... :D
THY3009
Advanced Member

Postby THY177 » 20 Mar 2012, 07:26

Arkadaslar gec cevap için kusura bakmayın ...Onca yıl sonra FlyTHY çatısında bir araya geldiğim lise arkadasım Yalcın'ın bu emeğine saygı duymamak imkansız ..
El emeği göz nuru işleye işleye hayata geçirmiş...

Aslında bunları gorunce hep aynı yere geliyoruz ve Usta'ya (Hakan Güven) sataşıyorum buradan ne zaman bir araya gelip ortak hareket edip bir simulator yapacağız ... :) ?

Sevgiler..
THY177
VIP Member

Name: Ergenekon Kucuk
PID: 177

Postby THY3009 » 20 Mar 2012, 10:08

Teveccühünüz Ergenekon kaptanım,
Saygılar bizden....
THY3009
Advanced Member

Postby hakan737 » 20 Mar 2012, 11:47

usta (bendeniz öyle olmuşum) önce bir kendini kurtarsın sonra bu işlere bir dalacakki hepimiz ihya olacağız kafamda fena planlar var çünkü.

(Ergo kardeşim usta'yı uygun görmüş bana,teveccühünüz efendim :) ustaların ustalarıda var aramızda. Bu arada görende Ergo ile çok görüşüyoruz felan sanır ama Ergocuğumla yanyana en fazla 5 kere gelmişizdir.Hele "sir" ile enfazla 2 kere.-sir özledik seni- ama bu camia öyle bir yerki işte birbirimizden böyle candan, kırk yıllık ahbap gibi bahsettirir, öyleyizdir de zaten:) )
Hakan"737"Güven
hakan737
VIP Member

Name: hakan guven
City: istanbul
PID: 003
Vatsim ID: 811602

Postby Apollo » 20 Mar 2012, 21:02

YAlçın hocam,

Ellerinize emeğinize sağlık. NAkış işler gibi yapıldığını bildiğim ama bir türlü karton ayakkabı kutusundaki EFIS den öteye geçmeye imkan bulamadığım bir şaheser bu.

Daha da iyi olacağına ben eminim. Kolay gelsin.
Saygılarımla
Turkish vACC Enroute Controller (C1)
Whatever the weather,WE MUST MOVE TOGETHER
Apollo
Legend

Name: Erdal ELMACI
City: Ankara
PID: 3195
Vatsim ID: 1059183

Postby THY3009 » 21 Mar 2012, 08:21

Erdal hocam merhaba,

Benim HomeCockpit işine girmemde sizin o ilk yaptığınız EFIS çok yararlı oldu. Siz ve sizin gibi bu işe emek harcayan sanal havacılık sevdalılarının Ev Kokpit'i forumlarında yaptıklarından yola çıkarak, demek ki isteyince bu konuda birşeyler yapılabilir diye düşündüm ve start aldım, buraya kadar getirebildim. Ama gerçekten sizin de dediğiniz gibi nakış işlemekten farksız hatta daha da zor. :) Gecelerce uyku girmedi gözüme, o nasıl olacak, bu nasıl olacak diye, ufacık birşeyden sistem anında çöküyor moraliniz bozuluyor.

Mesela dün akşam yine tam TCAS ANKARA etkinliği için hazırlık yaparken birden USB çoklayıcı yandı ve sistem çöktü. :(
Mecburen Servo Motor kartı ve FMC'yi iptal edip sadece MIP paneli kullanaraak uçuşumu tamamladım :)
İnşallah bugün tekrar onarım var :D

Temennileriniz için teşekkürler, inşallah siz de çalışmalara kaldığınız yerden devam edersiniz.
THY3009
Advanced Member

Postby THY177 » 21 Mar 2012, 09:09

Sevgili Hakan'cım sen bizler için ustadan öte bir çok anlam ifade ediyorsun ...Bir çoğumuz senin sayende,yazılarınla tanıştı bu ortamla ...

O yuzden teveccuh değil yazdıklarım ...

2-3 fark etmiyor bu ortamın en guzel tarafı bu işte , yıllardır birbimizi tanıyoruz bir araya gelmesekte bir o kadar yıldır da hep berabermişiz :) gibi..

Sevgiler..
THY177
VIP Member

Name: Ergenekon Kucuk
PID: 177

Postby delimawi » 22 Mar 2012, 00:29

Yalçın Kaptanım,
Ne güzel oldu paylaştınız, gene heveslendim. Paneller ve yazılım zaten belli bir seviyeye gelmişti benim 737-400'de, ama kabinet (mobilya) kısmı gözümde büyüyordu.
Olabildiğince kendi imalatım olmasını istediğimden, hazır ürün de sipariş vermemiştim. Sayenizde bu gün biraz vakit ayırdım, mobilya çizimlerini bitirdim, kısmetse yarın mdfleri kestireceğim.
Bakalım ne kadar 3D çizimlere uygun olacak, gene paylaşırım gelişmeleri.
İlk hedef captain panel, center panel ve hemen sonrasında FMC ...
Daha da ileride, MCP, Quadrant ve yokeler olacak sanırım. :twisted:

Bu da hedefimdeki kuşun kokpiti:

Bu arada merak etmeyin, FFRv4 çalışmaları son hız devam ediyor ... :twisted:
Last edited by artuncs on 14 Aug 2014, 21:37, edited 1 time in total.
Reason: Resim linkleri aktif olmadigi icin silinmistir.
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

Postby THY3009 » 22 Mar 2012, 09:53

Merhaba İlker Kaptanım,
Sizi heveslendirip tekrar kokpit işine başlattığım için ne mutlu bana. :)
İnşallah herşey istediğiniz gibi gider, bir aksilik çıkmaz... Elimden gelen birşey olursa her zaman buradayım. :)
Paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, kolay gelsin.

Bu arada FFRV4 için emeğinize sağlık, sabırsızlıkla bekliyoruz. İnşallah bu sefer cezalar için biraz daha anlayışlı olur, bilhassa Over Speed cezası kesmeden evvel pilotaj hatası mı yoksa metar değişimi mi olduğunu daha iyi anlar. :D :D :D
Saygılarımla.
THY3009
Advanced Member

Postby delimawi » 23 Mar 2012, 00:03

Bugün daha başlar başlamaz CNC Kesimcide sıra olduğunu duyunca yıkıldım. Ahşap parçaların kesimleri için önümüzdeki haftayı beklemem gerekiyordu. Tabiki beklemedim. :twisted:
Ahşap parçalarımı, çıtalarımı ve gerekli olabileceğini düşündüğüm diğer parçaları toplayıp geldim. Plan: CNC'cide sıra varsa ben kendim dekopajla dalar keser biçerim, ne olacak ki... :)
Hadi yazılım elektronik falan biraz ilgiliyim de, hayatımda ilk defa marangozluğa da soyunmuş oldum.

Evet, parçalarımız, çalışma masamız ve temiz bir ofis...

Çizimlerimizi ahşap parçalara aktarıyoruz, buraya kadar herşey güzel, çalışmalar gayet bilimsel ve milimetrik. (henüz) :)

İlk kesim tamamlandı, çok ta büyük bir sıkıntı yok, ancak dekopajla ince ince kesmek oldukça uzun ve özellikle ilk defa eline bu aletleri alan biri için oldukça yorucu.

Hemen bir kaç cinlik düşünüp, birbirinin aynı olan parçaları üst üste vidalayıp beraber kesmeye kalkıyorum. :twisted: Tabiki Çin malı ucuz dekopaj kayıyor ve üstteki parça ile alttaki parça arasında farklılıklar oluşmaya başlıyor. :sweat: Kervan yolda dizilir hesabı, ufak ufak gerçek projede olmayan manuel düzeltmeler ile, ilk başta gayet bilimsel başlayan çalışma bir şekilde tamamlanıyor. Sonunda parçalar birbirlerinin aynı ancak ölçüler projedekinden bir miktar farklı oldu ...

Konsolu toplamaya ortadan başlıyorum. Şimdilik fena görünmüyor. Bu işler için bir yardımcı gerekecek, karşı gelen parçayı tutarken aynı zamanda vida atmak hiç te ergonomik değil, şekilden şekile giriyorum ... Bu arada ofis toz duman. :rofl:

Ön paneli tutacak olan destek parçalarımız da tamam. Ön kısımda görünecek olan yüzeylere ütü ile yapışan kaplama malzemesini de bir şekilde yapıştırdık.

Ön panel ve LCD yerine takıldı. Bu arada BOEING grisi suntalem satılmıyormuş. :lol: Mecburen ahşapları gri renk aldım. (Evet beyaz değil bunlar sözde gri.) Tabiki belki tutturabilirim diye 3 farklı gri tonunda sprey boya da aldım ama nafile. Denemek için arada kalan yüzeyleri en uygun gri tonu ile boyadım ama panellerin rengi ile alakası yok. Proje bir şekilde toplanırsa, tekrar söküp komple boyatmak gerekecek. Bu aşamada ufaktan kaptan tarafını da toplmaya başlıyorum. Gene projede olmayan ama yapısal sağlamlık açısından eklediğim bazı parçalar mevcut. İş bittiğinde komple projeyide revize etmem lazım.

Görsel kontrol için, kaptan tarafı panelini şimdilik yerleştirdim, çok ta fena görünmüyor. Genelde kaptanların ayaklarını dayadıkları alt çıkıntı da yerine takıldı. Panellerin yüksekliği ile konsol yüksekliği arasındaki ufak fark, kesim esnasında yaptığımız manel müdehalelerin sonucu. :P

Son olarak proje için feda edilecek olan ilk monitörümüz ve bağlantı detayı...

Bugün toplam 3-4 saat bu işlerle uğraştım, ama çok yoruldum, uygun bir zamanda devam edilecek kısmetse. Şimdilik durumdan memnunum. Sırada kaptan tarafının bitirilmesi var.

Bu arada günün kısa özeti:
1. BOEING Grisi MDF yada sunta yok. Hatta sprey boya da yok.
2. Acele işe şeytan karışır, akılsız başın cezasını ayaklar çeker. (Bu yorgunluğun üzerine keşke 3-5 gün bekleseydim de hazır kesilmiş parçaların montajını yapsaydım diye düşünmeden edemiyorum.)
3. Niyetlenince birşeyler oluyor galiba. :)

Son NOT: İlk fotodaki gri pimaş ne alaka diye düşünebilirsiniz. Bununla yoke direğini yapmayı düşünüyorum. Zaten BOEING'de o direği her gördüğümde ne kadar da çok pimaş boruya benziyor bu derdim hep. Yapımarkette pimaşı görür görmez atladım, aldım şimdiden ... :)

Sevgiler, Saygılar ...
Last edited by artuncs on 14 Aug 2014, 21:39, edited 2 times in total.
Reason: Resim linkleri aktif olmadigi icin silinmistir.
FlyTHY IT Manager
delimawi
VIP Member

PreviousNext

Return to Home Cockpit Builders