PMDG 737 FMC PROGRAMLAMA

Questions, comments; documents about Boeing related products (PMDG and others) ...

PMDG 737 FMC PROGRAMLAMA

Postby flywith737 » 24 Apr 2011, 14:27

Merhaba arkadaşlar
PMDG 737 800 kullanıyorum ama fmc programlama konusunda sorun yaşıyorum bildiğiniz fmc programlama eğitim videosu var mı? Şimdiden sağolun
Image
flywith737
Rookie

Name: Cem Dogan
PID: 3012

Re: PMDG 737 FMC PROGRAMLAMA

Postby THY157 » 24 Apr 2011, 15:17

Sevgili Fatih Koz'un Türksim'de sunduğu bir doküman var. Türksim sitesinde yararlanabileceğiniz bir çok dokümana ulaşabilirsiniz. Her seviyede arkadaşımıza mutlaka öneriyorum.

Kolay gelsin.
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby flywith737 » 30 Apr 2011, 21:16

fmc hakkında bir sorunum daha var fmc ye rota girerken UL610 UM855..vs gibi rotaları giremiyorum not in database uyarısı alıyorum Airac 1102 yüklü yardım ederseniz sevinirim sağolun
Image
flywith737
Rookie

Postby THY157 » 30 Apr 2011, 23:30

Cem Kaptan yolların adını LEGS sayfasından girmiyorsunuzdur umarım?

Kısa yollarda LEGS sayfasını kullanıp waypointleri tek tek yazmak elbette kolay. Örneğin LTBA-LTAC uçuşunda YAA UG8 PETAR yerine pekala LEGS sayfasına YAA-TOKER-PETAR yazmak kolay. Ancak sorun uzun uçuşlarda çıkıyor. Onlarca waypointi tekker teker yazmak bize zaman kaybettirecektir.

Yine bir örnek vermek gerekirse LTBA-LTCE uçuşunda FMC LEGS sayfasına gireceğiniz waypointler şunlar: GAYEM-ERKAL-ERSEN-YAVRU-SALGO-BUK-GURBU-ORKAN-ENFOR-RAGUZ-SIV-HAFIK-UTURI-VABEL-INTAB-BUDAK-ARKIN-DAMAT.

Oysa bunu yine FMC'ye şöyle girmeniz de mümkün: GAYEM UA4 DAMAT. Bu kadar. Birinde 18 giriş diğerinde 3 giriş. Sadece yapılması gereken işlem farklı.

FMC'nin LEGS sayfası bizim yol boyunca geçeceğimiz waypointleri gösterir, gerekli hallerde bu sayfaya yeni wp sokarız veya çıkarırız. FMC'nin bir de RTE sayfası vardır. Size linkini verdiğim Fatih hocamızın yazısını okuduysanız kalkış ve varış meydanlarını yazdığımız bir sayfa vardı. İşte kalkış ve varış meydanlarımızı yazdıktan sonra FMC üzerindeki NEXT PAGE butonuna basarsak boş bir sayfaya geçer. O sayfadaki SOL1 tuşu yani soldaki yukarıdan ilk satıra yola gireceğimiz noktayı yazıyoruz (GAYEM). GAYEM yazıp Sol1 butonuna (soldaki üstten ilk buton) tıkladığımızda yazdığımız bu nokta oraya taşınıyor. Sonra UA4 yazıp Sağ1 butonuna (sağdaki üstten ilk buton) tıkladığımızda bu yol ismide oraya taşınıyor. Böylece biz FMC ye UA4 yoluna GAYEM'den gir demiş oluyoruz. Sonra yoldan çıkış noktamızı yazacağız. Bunu da DAMAT olarak yazıp SOL2 butonuna basarak oraya gönderiyoruz. Burada da UA4 yolundan bu noktadan çık diyoruz. İşlem bu kadar, EXEC edip LEGS butonuna bastığımızda karşımızda yukarıda saydığımız 18 wp'in hepsini göreceğiz.

Başka rotalarda kullandığımız yoldan başka yollara girmemiz gerekebilir, aynı mantıkla devam ettiriyoruz. Buna da bir örnek :)

LTBA -LTAF uçacağız; Rotamızı çıkardık, YAA UG8 BAG UW75 KEMER. RTE sayfası kalkış ve varışı yazdık ve NEXT PAGE butonuna bastık. YAA SOL1, UG8 SAĞ1, BAG SOL2, UW75 SAĞ2, KEMER SOL3. İşte u kadar EXEC yaptık, LEGS sayfasına baktık. YAA-TOKER- PETAR-BAG-BAKIR-AZBUL-URGUP-SELVI-KEMER göreceğiz.

Siz yol giriş noktası, yol ve çıkış noktası tanımlayacaksınız FMC sizin için aradaki boşlukları dolduracak. Basit değil mi :)

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Size çabalarınızda kolaylıklar diliyorum. Yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an buradan arkadaşlarımızın da yardımınıza koşmaktan zevk duyacaklarını belirtmek isterim.
THY157
VIP Member

Name: Selçuk POYRAZ
PID: 157

Postby THY3716 » 01 May 2011, 02:28

Selçuk Kaptan gayet güzel açıklamış. Ayrıca eski taşınabilir harddiskimin tozlu sektörleri :D arasında ne zaman indirdiğimi bile hatırlamadığım PMDG FMC ile ilgili 2 dosya buldum. Birisi Sn. Necati İlhan Kara tarafından hazırlanmış olan örnek bir uçuş ve FMC kullanımı filmi. Kendisini tanımadığım için izin alma şansım olmadı ama bize ulaşırsa ve talep ederse yayından kaldırabilirim. Aslında kendisine böyle faydalı bir materyal hazırladığı için de teşekkür etmek lazım. İkincisi, yine FMC kullanımına yönelik Türkçe pdf dosyası. Oldukça işinize yarayacaktır. Kimin tarafından hazırlandığını bilmiyorum, ya da ben içinde göremedim.

Bu arada, tekrar belirteyim, ben böyle dosya yükleme işlerinden pek anlamıyorum. Nereye yapılsa daha hızlı olur, daha fazla kişi istifade edebilir, inanın hiç bir fikrim yok. Eğer birisi uğraşır da daha mantıklı bir yere taşırsa çok mutlu olurum.

http://hotfile.com/dl/116358973/3594963/FMC.rar.html
Lead me, follow me or get out of my way !
THY3716
Administrator

Name: Bahadir ALKES
City: Istanbul
PID: 3716
Vatsim ID: 1097118

Postby flywith737 » 01 May 2011, 10:55

Selçuk hocam gerçekten çok güzel açıklamışsınız çok sağ olun :clap: Bahadır hocam verdiğiniz linki hemen indirip bakıyorum yardımlarınız için çok teşekkür ederim :)
Image
flywith737
Rookie

Postby THY3098 » 17 Aug 2011, 13:43

Selçuk hocam ve Bahadır hocam verdiğiniz değerli bilgi ve dökümanlar için çok teşekkür ederim. Ben de FMC'ye başlamak istiyordum ama nasıl başlayacağıma karar veremiyordum. Bu sayede yeni bir çok şey öğrenme fırsatını bana tanımış oldunuz.
Mert Ataklı
PID: 3098
Ankara 07/04/1989
THY3098
Junior Member

Name: Mert Ataklı
City: Ankara
PID: 3098
Vatsim ID: 1199890

Return to Boeing Fleet